Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:12:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem  (Przeczytany 21894 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 01, 2018, 18:02:26 pm »

@tomeczek
Ma pan całkowitą rację. Biskup karierowicz to często spotykany typ. Najostrzej było to widoczne we Włoszech po odsunięciu B16 i wyborze ob. Bergoglio. "Minister kultury" Watykanu kard Ravasi, po wyborze Frania wygłosił słynne zdanie, że "do tej pory powietrze w Watykanie było zatęchłe" a teraz to dopiero przewietrzymy, że ho, ho!
Inny biskup, którego nazwiska nie pomnę, jechał od bandy do bandy. Kombinował z kard Martinim z Mediolanu, za Benedykta nawrócił się na Tridentinę, a po odsunięciu Benedykta zaczął podważać podstawy wiary (zmartwychwstanie jako przewidzenie itp).

Co do Tridentiny, to odprawiali ją najinteligentniejsi ze szkodników: Pieronek, Życiński.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 01, 2018, 18:05:18 pm »

Od dłuższego czasu nabieram pewności, że ostro gra o jakiś (dowolny) stołek nad Tybrem; przezornie powołuje się na Franciszka w każdym swoim wystąpieniu. Po paru imprezach ekumeniczno-judejskich będzie zbyt wyraźnie sformatowany jak na nadwiślański Kościół Świętego Spokoju, samolikwidujący się w nieco wolniejszym tempie. Intelektualnie nie jest specjalnie rozgarnięty, ale przy obecnych rzymskich preferencjach to tylko zaleta. Najpierw purpurat, a potem albo wróci jako prymas albo: kto wie?
 
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 01, 2018, 23:37:55 pm »

Cytuj
Najpierw purpurat, a potem albo wróci jako prymas albo: kto wie?
Sugeruje pan, że konklawe wybierze ponownie ...z dalekiego kraju?
Ja bym szedł na całość i wybrał rabina Skorkę. Papież "Rysiu pierwszy" to taki półśrodek  ;D Jeden Polak wystarczy.

Ja jestem w pewien sposób zadowolony z Bergoglia, Rysia. Dotykamy w końcu dna. Możemy próbować odbić się. Sprawy są jaśniejsze także dzięki wypowiedziom tych panów. Mówiąc modnym językiem: "to nie tragedia - to szansa". Gdyby taki Rysiu ściemniał jak pozostali kiepscy, to mógłby z powodzeniem wylądować na forum krzyż w wątku pt.: "biskupi tradi-friendly". Większość forowiczów traktowałaby go na serio jako - tako katolickiego. A tak, sprawa jest jasna. Zaczynamy pływać w czystej wodzie. To Łaska Boża.

Gdybym mieszkał w Lodzi, to organizowałbym Drogę Krzyżową nie oglądając się na nic. Taki Rysiu jest wielką szansą.
Czym różni się Ryś od Nycza? Niczym; może tylko tym, że niestety, ostatnio Nycz mało mówi - a szkoda.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 01, 2018, 23:55:20 pm »

Od dłuższego czasu nabieram pewności, że ostro gra o jakiś (dowolny) stołek nad Tybrem;
Czy można mieć lepsze życzenia dla Archidiecezji Łódzkiej? A tam romanitas weźmie go w swoje żarna i zmiele ...

Nie mają Państwo wrażenia abp Ryś jest typem karierowicza?
Taki marny ale konsekwentny cwaniaczek, z jakimś defektem intelektu, ale korzenie to ma głęboko modernistyczne, to uczeń niejakiego ks. Kracika, który miał czelność ogłosić, że encyklika Pascendi Dominici Gregis jest już nieaktualna.
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2018, 23:59:54 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 02, 2018, 00:39:52 am »

Taki marny ale konsekwentny cwaniaczek, z jakimś defektem intelektu, ale korzenie to ma głęboko modernistyczne, to uczeń niejakiego ks. Kracika, który miał czelność ogłosić, że encyklika Pascendi Dominici Gregis jest już nieaktualna.
Musze zaprostestowac. Wiem, ze w prezentowaniu swoich opinii (szczegolnie w gronie osob majacych podobne poglady) bardzo czesto uzywamy dosadnych okreslen w odniesieniu do ludzi, z ktorymi sie nie zgadzamy, ale pierwsza czesc powyzszego zdania jest nie tylko obrazliwa, ale niesprawiedliwa w stosunku do abpa Rysia. Twierdzenie, ze ktos jest cwaniaczkiem z defektem intelektu jest bardzo niesmaczne - szczegolnie na katolickim forum, ktore powinno prezentowac wyzszy poziom niz inne pseudofora. Z abpem Rysiem mozna sie nei zgadzac, mozna byc zdziwionym jego pogladami czy pewnymi wypowiedziami (ktore - gwoli scislosci - mnie tez dziwia i nie podobaja mi sie), mozna go uwazac za moderniste (i nie jest to nieprawda), ale odmawianie mu inteligencji i wyksztalcenia jest obrazliwe, bo przypuszczam, ze jest jednym z najlepiej wyksztalconych polskich biskupow. Bardziej sie mi wydaje, ze mowiac tego typu rzeczy jest co do nich przekonany i uwaza, ze tak trzeba, ale nie posadzalbym go o prymitywne karierowiczowstwo.

Troche innym przypadkiem w moim mniemaniu jest arcybiskup wiejskiej diecezji Polak, ktory ni z gruszki, ni z pietruszki pare razy wyskoczyl z poparciem dla biednych uchodzcow, ktore brzmialo jak marna parafraza kazania papieza Bergoglia. Dla mnie to jest wiekszym przejawem karierowiczowsta i oportunizmu, i doszedlem do wniosku, ze jedyna mozliwoscia jest to, ze abp Polak chwyta sie ostatniej szansy, zeby sciagnac na siebie czerwony biret, mimo iz szansa na powodzenie jest minimalna, ale przynajmniej teoretycznie moze miec resztki nadziei, jesli to dobrze rozegra. Papiez Franciszek lubi peryferie, ale nie ma problemu z mianowaniem kogos z klasycznych kardynalskich stolic, jezeli jest w jego duchu. A nawet nie musi wiedziec, ze Gniezno jest wiejska diecezja pozbawiona jakiegokolwiek znaczeniua - uslyszy "prymas popiera biednych uchodzcow" i kapelusz murowany ;).
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 02, 2018, 06:52:42 am »

Co do Tridentiny, to odprawiali ją najinteligentniejsi ze szkodników: Pieronek, Życiński.

Podobno abp Ryś też odprawiał. W którejś ze swoich wypowiedzi (nie znajdę jej) powiedział, że wszystko w Kościele jest dobre, a on idzie tam gdzie go poproszą. Jak go poprosili o udzielenie bierzmowania w starym rycie, to poszedł, jak zaprasza go Neokatechumenat, to też idzie. W pewnych sytuacjach taka postawa jest zaletą. Przynajmniej nie będzie utrudniał i przeszkadzał.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 02, 2018, 08:52:01 am »

Co do Tridentiny, to odprawiali ją najinteligentniejsi ze szkodników: Pieronek, Życiński.

Podobno abp Ryś też odprawiał. W którejś ze swoich wypowiedzi (nie znajdę jej) powiedział, że wszystko w Kościele jest dobre, a on idzie tam gdzie go poproszą. Jak go poprosili o udzielenie bierzmowania w starym rycie, to poszedł, jak zaprasza go Neokatechumenat, to też idzie. W pewnych sytuacjach taka postawa jest zaletą. Przynajmniej nie będzie utrudniał i przeszkadzał.

Zgoda. Już dawno pisałem, że najmocniejsi intelektualnie moderniści (biskupi) odprawili już Tridentinę. Pokazali, że się jej nie "boją". Co nie oznaczało, że dali zgodę na odprawianie jej zawsze i wszędzie. Ale, trzeba przyznać ich diecezje miały zawsze Tridentinę dla wiernych.

I odwrotnie: biskupi tzw "konserwatywni", "radiomaryjni" niestety okazali się "modernistycznym betonem". Odprawienie Tridentiny traktują niemalże jak "plucie w twarz Wielkiemu Świętemu Rodakowi". Z tzw "konserwatystami" w sprawie Tridentiny nie pogadamy zbyt owocnie.

Konserwatywny bp "von Leslau" z Włocławka, "radiomaryjny" Głódź z Gdańska - to balsam na rozpolitykowane serca niektórych tradycjonalistów. Ale to we Włocławku od chyba 8 lat ustalają "szczegóły organizacyjne" Mszy Trydenckiej.
Pozorny paradoks polega na tym, że nadzieje Indultu można wiązać tylko z intelektualistami-modernistami. Oni mogą i okazują "łaskę pańską" (co to na pstrym koniu...)
Tak czy owak, polski Episkopat był i pozostaje najbardziej wrogo nastawionym Episkopatem do reform Benedykta XVI, w całej Europie. Dlatego przysyłanie księży IBP do Polski to marnowanie kadr Kościoła.
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2018, 08:56:32 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 02, 2018, 16:27:02 pm »

Odprawienie Tridentiny traktują niemalże jak "plucie w twarz Wielkiemu Świętemu Rodakowi".

Tradycjonaliści powinni wykazywać, że św. JP II nie przeszkadzał, ergo był przychylny ruchom tradycjonalistycznym. Powinni rozpowszechniać fakty, które o tym świadczą.
To za czasów św. JP II powstało wiele zgromadzeń tradycyjnych, np. zakon Franciszkanów Niepokalanej. To on wydał motu proprio Ecclesia Dei.
Należy rozpowszechniać jego wypowiedzi, które świadczą na korzyść przedsoborowia, od czasu do czasu na takie trafiam.
Albo: gdy podczas jednej z pielgrzymek do Polski nawiedził jakieś sanktuarium i ukląkł przed obrazem NMP, zaczął modlić się (spontanicznie) głośno po łacinie "Salve Regina..." - i co wy na to moderniści przeciwnicy łaciny, co?

Tego można znaleźć sporo.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 02, 2018, 17:47:55 pm »

@Marc
I jak im pan to przypomni, to tym posoborowcom zrobi się tak głupio... tak przykro...że aż przemyślą a może nawet przemodlą sprawę  ;D
Panie Marc, im to Lotto. I wielokrotnie tego dowiedli.
Poza tym, proszę nie sugerować że biskupi mają IQ na poziomie delfina. Dobrze wiedzą co robią. :)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 02, 2018, 21:29:12 pm »

Ks. Pauluss ma rację. Bp Ryś nie jest głupi. I wcale nie mnie to nie cieszy, bo taki "przeciwnik" robi się trudniejszy (z drugiej strony lepszy "przeciwnik", którego da się jakoś szanować niż coś na kształt "totalnych opozycji").
W każdym razie - nie zgadzając się z nim - nie jest głupi. Można spróbować go zagadać to "pozagina" jakimiś casusami ze Średniowiecza czy ogólniej z historii Kościoła (podobna meteoda do hryniewiczowej - "zaginać" Ojcami Kościoła, na to potrzebna była "broń" o równej sile rażenia, np. ks. Bartnik).
Przypuszczam, że wygląd zewnętrzny (zez, czy jak mi powiedział pewien starszy ksiądz "krzywa gęba") może powodować takie wrażenie, jakoby był "przygłupawy", ale nie jest...

Ja natomiast mam swoje domniemania i wydaje mi się, że abp w kręgach "nowoewangelizacyjno"-medialnych zrobił z siebie (czy dał z siebie zrobić) coś w rodzaju celebryty. Toteż jest mu potrzebne przekraczanie kolejnych granic i ciągle mamy "Bp Ryś powiedział to", "Bp Ryś powiedział tamto", "Bp Ryś zatańczył", "Bp Ryś ubrał czapeczkę"... W tym kontekście zastanawia mnie jedno (chociaż mogę się pozastanawiać i nikt mi nie wytłumaczy) czy bp przygotowuje to co mówi czy mówi tak jak mu "powieje", czy myśli o tym na ile to teologicznie zgodne, czy teologia w tym wszystkim ma dla niego znaczenie...

Z Ks. Paulussem natomiast nie zgodziłbym się co do prymasa, chociaż nie jest to "mój ulubiony biskup"  :) . Może dlatego, że sam mam odstające od większości prawicy poglądy na sprawy uchodźcze (wałkowałem to w innym wątku).
Bokotemat: wielkość Gniezna raczej nie ma tutaj znaczenia. W Irlandii prymas jest w małej miejscowości (ok. 14,5 tys.) i to poza administracyjnymi granicami kraju. Nie wiem jak będzie z obecnym ale poprzedni byli kardynałami. Swoją drogą osobiście wolę jak "ważność" diecezji czy jej stolicy nie polega tylko na wielkości miasta ale również na znaczeniu historycznym (przy czym Kraków i Warszawę trudno do tego przekonać bo czymże wobec Krakowa jest "jakieśtam" Gniezno  :) ).

Cytuj
Podobno abp Ryś też odprawiał. W którejś ze swoich wypowiedzi (nie znajdę jej) powiedział, że wszystko w Kościele jest dobre, a on idzie tam gdzie go poproszą. Jak go poprosili o udzielenie bierzmowania w starym rycie, to poszedł, jak zaprasza go Neokatechumenat, to też idzie. W pewnych sytuacjach taka postawa jest zaletą. Przynajmniej nie będzie utrudniał i przeszkadzał.
Są i dobre rzeczy, które bp Ryś robi - jedną z pierwszych było zadbanie o katechumenat (nie neo) ze względu na wzrastającą ilość osób dorosłych nieochrzczonych, które jednak by chciały. Obawiam się, że "zcelebrycenie" apba jednak będzie go pchać do przekraczania granic w mówieniu a dobre rzeczy zostaną nienagłośnione (i trudno mówić o "winie mediów" jeśli ktoś sam się ciągle tym mediom w ten sposób podstawia).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 03, 2018, 15:40:17 pm »

@Marc
I jak im pan to przypomni, to tym posoborowcom zrobi się tak głupio... tak przykro...że aż przemyślą a może nawet przemodlą sprawę  ;D
Panie Marc, im to Lotto. I wielokrotnie tego dowiedli.
Poza tym, proszę nie sugerować że biskupi mają IQ na poziomie delfina. Dobrze wiedzą co robią. :)

Nie wiem, czy robią to specjanie, czy z niewiedzy, ze słabej pamięci, z podatności na dzisiątki lat "niepełnych" przekazów nt. papieża...

Chodzi o to by pokazać że to nie ci, co odprawiają tridentinę "plują w twarz Wielkiemu Świętemu Rodakowi", lecz prędzej ci co jej nie sprzyjają. Chodzi o to, by im to wykazać. By biskupów zawstydzić, że zerwali z linią JP2, która choć może nie była wielce entuzjastyczna, ale nie przeszkadzała Tradycji.
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2018, 16:18:00 pm wysłana przez Marc » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 03, 2018, 19:12:51 pm »

@Marc
I jak im pan to przypomni, to tym posoborowcom zrobi się tak głupio... tak przykro...że aż przemyślą a może nawet przemodlą sprawę  ;D
Panie Marc, im to Lotto. I wielokrotnie tego dowiedli.
Poza tym, proszę nie sugerować że biskupi mają IQ na poziomie delfina. Dobrze wiedzą co robią. :)

Nie wiem, czy robią to specjanie, czy z niewiedzy, ze słabej pamięci, z podatności na dzisiątki lat "niepełnych" przekazów nt. papieża...

Chodzi o to by pokazać że to nie ci, co odprawiają tridentinę "plują w twarz Wielkiemu Świętemu Rodakowi", lecz prędzej ci co jej nie sprzyjają. Chodzi o to, by im to wykazać. By biskupów zawstydzić, że zerwali z linią JP2, która choć może nie była wielce entuzjastyczna, ale nie przeszkadzała Tradycji.

Pan tak na serio?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 03, 2018, 20:42:46 pm »

JP2 to ciągle duży autorytet wśród dużej części Polaków, w tym też biskupów. Powoływanie się na JP2 powinno pomóc Tradycji w Polsce.
Zapisane
tomeczekl
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 03, 2018, 21:06:40 pm »

JP2 to ciągle duży autorytet wśród dużej części Polaków, w tym też biskupów. Powoływanie się na JP2 powinno pomóc Tradycji w Polsce.

Nie wydaje mi się. Jedyny ciąg myślowy jaki się pojawia u polskich biskupów to Jan Paweł II + Tradycja = Ekskomunika abpa Lefebvre
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 03, 2018, 21:14:34 pm »

JP2 to ciągle duży autorytet wśród dużej części Polaków, w tym też biskupów. Powoływanie się na JP2 powinno pomóc Tradycji w Polsce.

Nie wydaje mi się. Jedyny ciąg myślowy jaki się pojawia u polskich biskupów to Jan Paweł II + Tradycja = Ekskomunika abpa Lefebvre

Dokładnie. Dlatego trzeba promować inne ciągi myślowe.... Uświadomić ich jak było. Promować fakty takie jak że za jego pontyfikatu powstało wiele zgromadzeń tradycjonalistycznych, motu proprio ED, itd. Pisałem o tym kilka postów wyżej.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!