Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 15:34:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zasady pisowni
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Zasady pisowni  (Przeczytany 14948 razy)
Kristoforos
Gość
« dnia: Czerwca 17, 2009, 16:11:50 pm »

Cytuj
podziękowania dla Patronów medialnych i Sponsorów

ta duża litera dużo mówi...

Wątek wydzielony z: http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,944.msg31214.html#new
   -- Moderacja
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2009, 09:39:23 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 17, 2009, 22:41:41 pm »

Nic nie mówi - ortografia tego wymaga. Tytuł bądź funkcję zastępujące nazwisko (czy imię) piszemy wielką literą, zwłaszcza w sformułowaniach grzecznościowych.

Piszemy o Ojcu św. "przyjechał papież Benedykt XVI", a jeśli z jakiegoś powodu nie używamy imienia, to piszemy "przyjechał Papież". To taki sposób zastępowania rodzajnika określonego w języku polskim, znak że chodzi o konkretną osobę, a nie o samą funkcję papieża, sponsora czy patrona.

Pisanie "Papież" przed duże "p" jest tylko i wyłącznie gestem świadczącym o szacunku dla tej osoby (napisanie przez małe "p" nie oznacza oczywiście, że tego szacunku nie mamy. Nie można wyciągać z tego takich wniosków). "Papież" generalnie pisze się z małej litery. Co więcej, pisanie "Papież" w tekstach oficjalnych czy też w książce jest niepoprawne. Tak samo jak pisanie z dużej litery "Warszawiak", "Gdańszczanin" itp. Pisanie z dużej litery aby "zastąpić rodajnik określony w języku polskim" jest bezprzedmiotowe. Nie ma takiej reguły gramatycznej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2009, 22:45:34 pm wysłana przez Adam » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 18, 2009, 20:23:38 pm »

Proszę Pani, nie ma takiej zasady. To są jakieś Pani ustalenia tylko i wyłącznie. Jeśli powołuje się Pani na jakąś zasadę, proszę o podanie źródła.

De facto wszystko, co Pani napisała poniżej, jest nieprawdą.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2009, 20:27:05 pm wysłana przez Adam » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 18, 2009, 20:28:01 pm »

Proszę Pani, na co Pani nie ma siły? Podaje Pani jakieś wyssane z palca zasady. Nic takiego, co Pani napisała nie istnieje. Ortografia to dla mnie słownik języka polskiego i ustalenia Rady Języka Polskiego. Jeśli Pani chce mówić, jak chce, to proszę bardzo. Natomiast prosze nie uczyć innych użytkowników zasad językowych, które póki co nie istnieją.

To co Pani pisze, jest kalką z języka angielskiego, taką samą jak błędne używanie słowa "dokładnie" (od "exactly") zamiast chociażby "właśnie".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2009, 20:36:21 pm wysłana przez Adam » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 19, 2009, 01:56:16 am »

@ p. Adam

Mam pytanie: o kim piszę w tych zdaniach:

1. W jednostce służył pewien mały kapral, prześladowany przez wyższych żołnierzy.

2. Wszyscy wiemy jak Mały Kapral przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Może kiedy dostrzeże Pan w jaki sposób ortografia wpływa na przekaz, zrozumie Pan, że nie jest ona workiem pustych reguł.

Proszę Pani, zarówno "Mały Kapral" jak i "mały kapral" to określenia Napoleona Bonaparte (plus dodatkowo "mały kapral" może po prostu oznaczać niskiego kaprala. "Niski" zresztą wydaje się być bą bardziej wskazane przy określaniu czyjegoś wzrostu). Proszę zajrzeć do słownika. Zapewniam Panią, że słownik języka polskiego jak i słowniki ortograficzny nie są workiem pustych reguł. Na własny użytek może Pani stosować takie reguły, jakie się Pani podobają i pisać, jak chce w listach do cioci czy nawet tutaj. To tak jak z mową potoczną. Czym innym jest jednak język oficjalny. Pani jednak chce wprowadzać jakieś nowe zasady wlaśnie w języku oficjalnym. W takim razie proszę zacząć od wniosku do Rady Języka Polskiego.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2009, 02:05:35 am wysłana przez Adam » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 19, 2009, 07:12:07 am »

"Mały Kapral" dlatego możemy napisać z wielkiej litery, bo jest to nazwa własna.

Proszę Pani, jeszcze raz Pani tłumaczę: nie ma takich zasad, o których Pani pisze. I nie odssyłam Pani do żadnej akademii tylko do Rady Języka Polskiego.

Jeśli natomiast pamięta Pani taką zasadę ze szkoły, to informuję Panią, że była Pani błędnie uczona. Nie warto brać przykładu z portalu "Racjonalista". W warstwie językowej również.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2009, 07:15:16 am wysłana przez Adam » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 19, 2009, 10:44:27 am »

Pani Szmulko zasada, o których Pani piszenie wynika z reguł gramatycznych, czy reguł języka Polskiego, a z zasad Savoir vivre'u
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 19, 2009, 10:59:39 am »

Oczywiście Pani Szmulka ma rację. Źródło: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629419
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 19, 2009, 15:04:24 pm »

no, no, ale ciekawy wątek założyłem... ;)

Ale to dobrze, że się z tego zrobił oddzielny wątek, bo bez kozery zapytam o coś innego, acz podobnego.

Gdy ktoś rejestruje się na forum pod nick'iem pisanym z małej litery, czy automatycznie dostajemy pozwolenie pisania z małej litery do tejże osoby? Weźmy przykład pana jp7. No właśnie, pana jp7, czy Pana jp7? A może pana Jp7, jeśli chcę w jakiś szczególny sposób podkreślić szacunek?


edit - literówka
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2009, 15:22:47 pm wysłana przez Kristoforos » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 19, 2009, 15:54:34 pm »

Weźmy przykład pana jp7. No właśnie, pana jp7, czy Pana jp7? A może pana Jp7,
Jak Pan sobie życzy - jeśli o mnie chodzi ;)

(...)jeśli chcę w jakiś szczególny sposób podkreślić szacunek?
szanowny Pan,Kristoforos
 lub
Pan Kristoforos
Parametr size= możemy dodawać lub odejmować w zależności ile tego szacunku chcemy wyrazić ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 19, 2009, 21:12:44 pm »

Faktem jest, że niektóry nicki, zwłaszcza te które są skrótowcami, stanowią pewien problem. Pomijam już kwestię dużych liter. Do takich należy jp7.
mianownik  - jp7
dopełniacz  - jp7-ego
celownik    - jp7-emu
narzędnik   - jp7-ym
wołacz      - o jp7-y!.... zmień ten tajemniczy nick (bo mi się z agentem KGB czy CIA kojarzy. :)   (jp7 melduje centrali)

Nie zmieni - tradycja!  ;D
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 19, 2009, 21:33:58 pm »

No wie Pan co. Jestem spalony w pracy operacyjnej :-((((
 ;D
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 19, 2009, 23:02:21 pm »

Pisałam o "Akademii", a nie "akademii". Gdyby potrafił Pan rozumieć ortografię poprawnie, domyśliłby się Pan, że chodzi o PAN, przy której funkcjonuje RJP. Kolejny przykład nazwy pospolitej pełniącej funkcję nazwy własnej.

Bzdury Pani opowiada, niech Pani zapyta jakiegokolwiek językoznawcy.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 19, 2009, 23:20:21 pm »

Ciekawe, że tradycjonaliści świetnie łapią związek między formą i treścią, a do ludzi postępowych i nowoczesnych jakoś to nie przemawia...  oto kolejny przyczynek do bardzo głębokiej różnicy miedzy obydwoma światami  :)


Ad duże / małe litery nicków - jak użytkownicy wybierają, tak piszę, choć czasem mam z ty problemy, np. pisząc Ks. abenadar... i zdarza mi się napisać majuskułą.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2009, 23:25:58 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 19, 2009, 23:42:30 pm »

Ciekawe jest to, że tradycjonaliści nie znają zasad poprawnej polszczyzny i tworzą jakieś nowe, "modernistyczne" zasady.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zasady pisowni « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!