Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 27, 2021, 18:48:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
221136 wiadomości w 6380 wątkach, wysłana przez 1586 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Bartek_solodb
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Oświadczenie protestantów różnych denomi.- "Reformatorskie Katolickie Wyznanie"
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Oświadczenie protestantów różnych denomi.- "Reformatorskie Katolickie Wyznanie"  (Przeczytany 486 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7021

« dnia: Wrzesień 16, 2017, 13:56:11 pm »

PROTESTANCI RÓŻNYCH DENOMINACJI WYDALI "KATOLICKIE" OŚWIADCZENIE

Ponad 250 prominentnych teologów, pastorów i kościelnych liderów z całego świata wydało oświadczenie - "Reformatorskie Katolickie Wyznanie" mające potwierdzać
podstawy Reformacji.

Jak piszą, dokument opublikowany w jej 500. rocznicę jest "katolicki" w pełnym tego słowa znaczeniu.

Wymienia on fundamenty wiary wyznawane przez szerokie spektrum protestanckich chrześcijan, w tym ewangelicznych wierzących.

Jego celem jest zademonstrowanie jedności istniejącej na całym świecie wśród protestantów w kluczowych elementach chrześcijaństwa - tłumaczy Jerry Walls - prof. filozofii na Baptystycznym Uniwersytecie Houston (HBU).

Dodaje, że choć rzymscy katolicy mówią o podziałach w ramach protestantyzmu i wskazują na istnienie 33 tysięcy różnych denominacji jako jedyny skutek Reformacji, to są one zgodne co do podstawy historycznej wiary chrześcijańskiej.

Dokument podpisali przedstawiciele różnych protestanckich denominacji. Wśród nich ponad 110 instytucji, w tym 30 międzynarodowych.

"Reformatorskie Katolickie Wyznanie" wymienia następujące doktryny uznawane przez protestantów z różnych kościołów i denominacji:
(...)

https://chnnews.pl/slowo/item/4020-protestanci-roznych-denominacji-wydali-katolickie-oswiadczenie.htmlTo jak? reformatorskie i katolickie zarazem. Oj! mieszają ludziom w głowach.  Św. Paweł Apostoł dawał rady Tytusowi ( jeden z jego najbliższych współpracowników. Tytus opiekował się gminą chrześcijańską na Krecie, założoną wcześniej przez Pawła.) M.in. radził mu tak:

"10 Sekciarza po jednym lub po drugim upomnieniu wystrzegaj się, 11 wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok." (List do Tytusa 3)
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 656

« Odpowiedz #1 dnia: Wrzesień 16, 2017, 16:40:30 pm »

"Katolicki" znaczy "powszechny".  Skoro wymienia się sola criptura, sola gratia i sola fide to znaczy że jest to oświadczenie "katolickie" tylko do protestantów (nie dzielmy się). W jakim celu wciśnięto do tekstu rzymskich katolików nie potrafię odgadnąć. Chyba faktycznie po to, żeby niezorientowanym pomieszać w głowach.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Oświadczenie protestantów różnych denomi.- "Reformatorskie Katolickie Wyznanie" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!