Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 07:58:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Post Jakościowy w dzisiejszych czasach
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Post Jakościowy w dzisiejszych czasach  (Przeczytany 782 razy)
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« dnia: Września 03, 2017, 20:59:21 pm »

Zawsze zastanawiałem się czy Post jakościowy(piątkowy) nie zatracił swojego znaczenia. W piątek nie wolno spożywać mięsa i produktów pochodnych z mięsa ale np. ryby nie są traktowane jako mięso(pytanie czy to z powodu wiedzy biologicznej gdy post ustanowiono czy z powodu że mięso były "rarytasem" a ryby nie)

U mnie w domu zawsze w piątek nie jadło się mięsa - tylko co ja zauważyłem po sobie nie traktuje tego jak jakiegoś wyrzeczenia - nawet gorzej traktuje to jako dzień gdzie w domu było zawsze najlepsze jedzenie - co kłuci się z moim pojmowaniem czym jest post. Na śniadanie chleb + jajko na twardo ewentualnie z dżemem w kontrze do cało tygodniowej wędliny, a obiady typu naleśniki/placki/pierogi/ryby etc... są smaczniejsze niż przysłowiowy schabowy, może jest to spowodowane tym że mięso jadamy 6 dni w tygodniu to ten jeden dzień jest traktowany jako "unikalny - lepszy" co zawsze wydawało powinno być zarezerwowane na posiłek Niedzielny.

Ale patrząc na ceny w sklepie ryby kosztują tyle samo albo więcej niż mięso.

A czy dla was piątkowe posiłki są jakimś wyrzeczeniem czy raczej 2 drugą stronę? Czy może po prostu powinniśmy post jakościowy przestać nazywać postem a zacząć zwyczajem/tradycją katolicką....
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #1 dnia: Września 03, 2017, 22:04:14 pm »

Faktyczne omijanie ascetycznego wymiaru postu od mięsa ma akurat dłuuugą tradycję ;-) W staropolskich czasach to była cała gama przepisów na nieraz bardzo wykwintne i subtelne potrawy; oczywiście wśród szlachty; lud en generali tak jadł raczej ziemniaki, groch itd.

Ale przecież zawsze może pan sobie dorzucić dodatkowe umartwienia. Natomiast nie należy zmieniać zwyczaju, który już jest; ewentualnie mógłby go zmienić Kościół, ale po co? Zawsze ma to jakiś wymiar symboliczny i konsolidujący wspólnotę.

Zresztą, w praktyce nieraz okazuje się, że dla wielu ludzi post od mięsa w piątek czy Środę Popielcową to nieoczekiwanie duży problem. Dlatego właśnie łamią ten post.

Na pocieszenie powiem, że w Kościele Etiopskim ("nie-papistycznym") pobożny wierny zachowuje bardzo wymagające przepisy postne, które obowiązują przez ok. 180 dni w roku. Dla mnicha czy księdza może być to aż 250 dni, jak podaje witryna internetowa Tewahedo.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2 dnia: Września 03, 2017, 22:36:05 pm »

Po co sięgać aż do "nie-papistycznego" Kościoła Etiopskiego? Tradycja postna "bliższych" prawosławnych nie wystarczy?

Post ma być umartwieniem. Dla mnie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych właściwie nie jest postem, gdyż jestem mało mięsożerny. Dlatego w dni postne rezygnuję także z pokarmów od-zwierzęcych, przede wszystkim nabiału (coś à la "po prawosławnemu"), co już jest dla mnie sporym wyrzeczeniem.
Oczywiście post sam w sobie jest bez wartości. Dopiero w połączeniu z modlitwą i jałmużną ma wartość w oczach Bożych.

Edit:
/.../
U mnie w domu zawsze w piątek nie jadło się mięsa - tylko co ja zauważyłem po sobie nie traktuje tego jak jakiegoś wyrzeczenia - nawet gorzej traktuje to jako dzień gdzie w domu było zawsze najlepsze jedzenie - co kłuci się z moim pojmowaniem czym jest post.
Zmartwię Pana. To nie jest żaden post tylko bezduszny obrzęd (faryzeizm?)
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2017, 22:46:36 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Post Jakościowy w dzisiejszych czasach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!