Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 11:29:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231942 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Czego Hipster Katoliczka uczy tradycjonalistów
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Czego Hipster Katoliczka uczy tradycjonalistów  (Przeczytany 2105 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Sierpnia 23, 2017, 14:47:11 pm »

Młoda dziewczyna opisała wrażenia ze swojej pierwszej Mszy trydenckiej. Krytycznie, ale szczerze. Reakcja tradycjonalistów wiele mówi o tym środowisku.

http://misyjne.pl/czego-hipsterkatoliczka-uczy-tradycjonalistow/
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 23, 2017, 15:11:31 pm »

Jakiś lipny tekst tej pani "Hipster Katoliczki". Mogłaby to być jakaś refleksja, ale w rzeczywistości to raptem kilka zdań, które zresztą brzmią tak sztampowo, że aż można powątpiewać, czy autorka naprawdę była na mszy trydenckiej. Z opisu można wnosić, nawiasem mówiąc, że była to kaplica Bractwa (albo sede u ks. Trytka, bo to Kraków, śmiem jednak wątpić) - bo tam ew. można napotkać w większej dawce panie z chustami i mantylkami czy panów w garniturach.

Nie, żeby ten styl mi przeszkadzał, ale po prostu na 'mainstreamowych' mszach trydenckich widywałem masę ludzi ubranych zupełnie zwyczajnie, nawet według takich czy owakich subkultur (metal, skinhead); tudzież kobiety w spodniach i z gołą głową. Już nie mówiąc, że i Bractwie można spotkać dziewczęta w spodniach, chłopaków z długimi włosami czy ludzi w zwykłych ortalionówkach, swetrach itd.

Kazanie o karach Bożych (i znów: nie, żebym się czepiał) od biedy można usłyszeć także na NOM-ach w niektórych miejscach, niekoniecznie nawet na prowincji - ot, wystarczy trafić na jakiegoś starszego czy nieco bardziej przejętego tematem księdza. Z drugiej strony, nie ma przecież tak, że uniwersalną specyfiką kazań 'trydenckich' jest gromienie i straszenie piekłem, albo np. 'szkalowanie modernistów'; zwłaszcza w 'post-indulcie'. Całowanie różańca (kolejny raz: nie, żebym się tej praktyki czepiał)... Cóż, na NOM-ach też można zobaczyć takie czy owakie akty dewocyjne, niektóre bardziej nawet ostentacyjne - a to jacyś ludzie trzymają się za ręce, a to jakaś pani w płaszczyku 'natankowym' idzie do Komunii św. pokonując ostatnie kroki na klęczkach itd.

Ogólnie rzecz biorąc, autorka zebrała miniaturową ilość materiału badawczego (udział w jednej mszy) i wyprowadza z tego jakieś ogólne wnioski, mające chyba potwierdzić założoną z góry tezę, że "może i to sympatyczni ludzie, ja nic nie mówię, ale klimat jak na zabiedzonej, galicyjskiej wiosce 120 lat temu". No nie bardzo.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2017, 15:14:26 pm wysłana przez Adimad » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 23, 2017, 17:58:16 pm »

To musiała być wieczorna Msza u św. Krzyża. Kto tam zwykle odprawia ? x Kostka ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 23, 2017, 21:47:26 pm »

Szczerze mówiąc nieco się ucieszyłem - wpierw wchodząc w link myślałem, że storna misyjne.pl będzie atakować "tradsów" jak niegdyś red. Macura w "Gościu Niedzielnym", a tu wszedłem i okazuje się, że to misyjne.pl "tradsów" przed hipsterkatoliczką blogerką. To na plus.

A poza tym... Z jednej strony rozumiem zażenowanie internetowymi "tradsami" - nie tak dawno sam je podzielałem. Stwierdziłem jednak, że nie ma co się kajać i łajać za kogoś innego - internetu się nie ogarnie, nie stwierdzimy jasno i wyraźnie kto jest trollem, kto "szurem", kto pisze na rauszu a kto jest po prostu bezczelny. Internet wzmaga bezczelność i właśnie nie wydaje mi się, żeby to była cecha tylko i jedynie tradsów - nie chodzi o to, żeby usprawiedliwiać poprzez "statystykę", ale to jakieś nadużycie (nie wiem czy tak wychodzi czy świadomie rozpowszechniane), że "tradsi" to w internecie jakiś wyjątek. Od jakiegoś czasu jak ktoś mi mówi "tradsi w internecie to, tradsi w internecie tamto" to mówię - to pójdź zobacz sobie "tradsów poza internetem". Doświadczył tego red. Sękowski z "Gościa Niedzielnego", który przyjechał dwa lata temu na Ars Celebrandi, a potem napisał artykuł pod tytułem "Tradsi nie gryzą", niejako zaprzeczając temu co wcześniej pisał red. Macura powołując się właśnie na tradycjonalistów na forach.

Cytuj
na 'mainstreamowych' mszach trydenckich widywałem masę ludzi ubranych zupełnie zwyczajnie, nawet według takich czy owakich subkultur (metal, skinhead); tudzież kobiety w spodniach i z gołą głową. Już nie mówiąc, że i Bractwie można spotkać dziewczęta w spodniach, chłopaków z długimi włosami czy ludzi w zwykłych ortalionówkach, swetrach itd.
Może brakuje gacio-spodenek (bo trudno to nawet nazwać miniówą) charakterystycznych niestety dla wielu dziewcząt w czasie Światowych Dni Młodzieży. Wprowadzimy taki ubiór na Tridentinę i już będzie w porządku  :) .
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 24, 2017, 00:52:19 am »

<3

Za takim duszpasterzem pójdą tłumy !!

Zaś co do "internetowych tradsów". W czasach przedfejsbukowych prawie każdy przechodził przez tych kilka forów - christianitas / fidel / krzyż i jak pisał głupoty, to się go objeżdzało. Mało kto pisał pod nazwiskiem piramidalne bzdury i zmieniał poglądy co pół roku o 90 stopni (np. internetowa Kapusta - pamiętacie Miss Cabbage ?!) A teraz ... dorwało się do netu mnóstwo starych, ciemnych bab, co to myślą, że jak przez całe życie do kościoła chodzą, to są wielkimi teolożkami. Takiej nie nauczysz, nie wyedukujesz. A jeszcze 90% spośród wierzy w jakieś objawienia Wielkiego Kciuka i je propaguje równolegle walcząc z modernistami.

Dramat jak wynik KKW Stonoga w 2015 r.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 25, 2017, 22:23:19 pm »

To nie pierwsze spotkanie hipsterki z tematem KRR. Tu https://www.youtube.com/watch?v=NnHdnxTAiz8 wywiad z byłym? katolikiem tradycyjnym. Nota bene naszym już dawno nieaktywnym forowiczem. Polecam  ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2017, 22:34:01 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 26, 2017, 09:12:14 am »

<3

Za takim duszpasterzem pójdą tłumy !!

Zaś co do "internetowych tradsów". W czasach przedfejsbukowych prawie każdy przechodził przez tych kilka forów - christianitas / fidel / krzyż i jak pisał głupoty, to się go objeżdzało. Mało kto pisał pod nazwiskiem piramidalne bzdury i zmieniał poglądy co pół roku o 90 stopni (np. internetowa Kapusta - pamiętacie Miss Cabbage ?!) A teraz ... dorwało się do netu mnóstwo starych, ciemnych bab, co to myślą, że jak przez całe życie do kościoła chodzą, to są wielkimi teolożkami. Takiej nie nauczysz, nie wyedukujesz. A jeszcze 90% spośród wierzy w jakieś objawienia Wielkiego Kciuka i je propaguje równolegle walcząc z modernistami.

Dramat jak wynik KKW Stonoga w 2015 r.
Jedyne rozwiązanie - propagować Mszę. Patrzę na Msze w Warszawie gdzie w niedzielę całkiem duży kościół jest już bardzo nabity ludźmi - myślę, ze jakieś 400 ludzi. Wydaje mi się, że jak ktoś przyjdzie tam na Mszę to wcale nie czuje się jak na innej planecie pośród kosmitów. To już jest masowe duszpasterstwo. Wiele parafii wiejskich ma mniejszą frekwencję w niedzielę. 

Inna sprawa - odbieranie tridentiny przez pryzmat tego jak zachowują się jej bywalcy jest totalnie śmieszne. To tak jakby nie czytać Arystotelesa, bo jego obecny polski wydawca wydaje także Marksa.

Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Czego Hipster Katoliczka uczy tradycjonalistów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!