Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 23, 2018, 19:34:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Wspólnota Św. Brunona z Kolonii

https://www.facebook.com/EremitkiPl
205454 wiadomości w 5909 wątkach, wysłana przez 1458 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Boecjusz
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką  (Przeczytany 690 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2251

« Odpowiedz #15 dnia: Sierpień 10, 2017, 17:08:42 pm »

Cytuj
Zwłaszcza w tzw. mniejszej miejscowości; bo oczywiście gdyby przejść się pod jakieś duszpasterstwo akademickie, absolwenckie czy jeszcze inne "zaangażowane", to pewnie reakcje byłyby trochę inne, choćby z uwagi na "inteligencką przynależność klasową" badanych.

Po wizytach kolędowych mimo wszystko nabrałem więcej szacunku dla "zwykłych" wiernych, chociaż tutaj nie można zastosować jakiegoś jednego schematu.

Tak poza tym - w tej czy w innych dyskusjach (chociażby w ostatniej konferencji o 10-leciu SP na Ars Celebrandi w Licheniu) moim zdaniem błędnie się zakłada, że wierni są tak bardzo przywiązani do parafii. Są tacy wierni i są takie miejsca, owszem. Ale jest dużo wiernych, którzy chodzą do sąsiedniej parafii bo łatwiej zaparkować, do dominikanów tam ładnie śpiewają czy też tam gdzie "proboszcz nie mówi politycznych kazań"...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 988

« Odpowiedz #16 dnia: Sierpień 10, 2017, 17:19:05 pm »

Cytuj
Po wizytach kolędowych mimo wszystko nabrałem więcej szacunku dla "zwykłych" wiernych, chociaż tutaj nie można zastosować jakiegoś jednego schematu.

To nie kwestia szacunku czy jego braku; naturalnie jakiś prosty chłopek-roztropek, sterany życiem emeryt z Pacanowa, może być pobożniejszy czy rozsądniejszy niż wielkomiejski inteligent (acz z drugiej strony, to też nie jest jakaś ogólna zasada, a nie chodzi nam przecież o okazywanie litości). Zresztą, taka postawa, jak wyżej opisałem, jest w gruncie rzeczy bardzo poczciwa i nawet 'tradycyjna' przez swoją nieufność wobec czegoś, co - paradoksalnie - jest postrzegane jako nowinka. Natomiast istnieje po prostu większa szansa, że 'wielkomiejski inteligent', bywały w internetach, będzie miał wiedzę na temat tego, że istnieją takie-owakie ruchy w Kościele, tradsowskie itd. Może nawet będzie umiał odróżnić sedeków od lefebrystów czy coś w tym rodzaju. To zwyczajnie kwestia encyklopedycznej wiedzy, żadna tam chwała.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1058


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #17 dnia: Sierpień 10, 2017, 21:32:59 pm »

"Są małe kłamstwa, duże kłamstwa i jest statystyka"
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!