Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:49:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką  (Przeczytany 1928 razy)
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« dnia: Sierpnia 08, 2017, 23:51:56 pm »

W KAI, a za nia i na innych katolickich mediach mainstreamowych i regionalno-branżowych (wiara.pl, gośc niedzielny, misyjne.pl itp.) pojawiły si ę zaprezentowane na warsztatach Ars Celebrandi wyniki sondażu nt. Mszy trydenckiej. Miła odmiana, że informacja o Mszy trydenckiej podana w sposób rzeczowy, bez pejoratywnego zabarwienia:

Cytuj
Gdyby Msza św. w nad­zwy­czaj­nej for­mie rytu rzym­skie­go (popularnie zwana mszą trydencką) była odprawiana w zwykłych parafiach, to niemal jedna trzecia polskich katolików by w nich uczestniczyła  —  wyni­ka z son­da­żu prze­pro­wa­dzo­ne­go przez pallotyński Insty­tut Sta­ty­sty­ki Kościo­ła Kato­lic­kie­go, na zle­ce­nie fran­cu­skiej orga­ni­za­cji „Paix Litur­gi­que”.

W maju i czerw­cu br. Insty­tut Sta­ty­sty­ki Kościo­ła Kato­lic­kie­go, pro­wa­dzo­ny przez ojców pal­lo­ty­nów prze­pro­wa­dził son­daż wśród repre­zen­ta­tyw­nej gru­py 635 kato­li­ków zaan­ga­żo­wa­nych w życie Kościo­ła. 93,6% jego uczest­ni­ków zade­kla­ro­wa­ło, że uczest­ni­czy we Mszach św. we wszyst­kie nie­dzie­le i świę­ta, a 5,8% — w nie­mal wszyst­kie.

89,5% respon­den­tów wie­dzia­ło o wyda­niu przez papie­ża Bene­dyk­ta XVI motu pro­prio „Sum­mo­rum Pon­ti­fi­cum”, przy­po­mi­na­ją­ce­go, że ryt rzym­ski posia­da dwie for­my, zwy­czaj­ną („nowa” Msza wg msza­łu bł. Paw­ła VI) i nad­zwy­czaj­ną (po łaci­nie, z kapła­nem zwró­co­nym do taber­na­ku­lum, popu­lar­nie zwa­na try­denc­ką), a tyl­ko 6,9% o tym nie wie­dzia­ło.

Gdy­by Msza „try­denc­ka” była spra­wo­wa­na w ich para­fii, 28,9% respon­den­tów son­da­żu uczest­ni­czy­ło­by w niej co tydzień, a 51,6% od cza­su do cza­su. Tyl­ko 15,1% w ogó­le nie chcia­ło­by brać w niej udzia­łu. W pyta­niu wie­lo­krot­ne­go wybo­ru doty­czą­cym oso­bi­stej opi­nii nt. Mszy św. w for­mie nad­zwy­czaj­nej 49,9% wybra­ło odpo­wiedź, że jest ona wyra­zem wier­no­ści wobec tra­dy­cji Kościo­ła, 37,3% uzna­ło ją za coś nor­mal­ne­go, 17,6% stwier­dzi­ło, że nie odpo­wia­da ona dzi­siej­szej kul­tu­rze, a 4,2%, że jest czymś dzi­wacz­nym.

Powyższe dane przed­sta­wił na warsz­ta­tach litur­gicz­nych „Ars Cele­bran­di” w Liche­niu Louis de Lestang, reprezentujący „Paix Litur­gi­que”.

Dotych­czas „Paix Litur­gi­que” prze­pro­wa­dza­ła takie son­da­że we Fran­cji, Niem­czech, Wiel­kiej Bry­ta­nii, Hisz­pa­nii, Wło­szech, Por­tu­ga­lii i Szwaj­ca­rii. W poszcze­gól­nych kra­jach wyni­ki nie­co się róż­nią, ale ich ogól­ny wydźwięk jest podob­ny: jedy­nie 1/5­­ czy 1/6 czyn­nych kato­li­ków nie jest w ogó­le zain­te­re­so­wa­na Mszą św. „try­denc­ką”, a ponad poło­wa chcia­ła­by w niej czę­sto lub cza­sa­mi uczest­ni­czyć.


https://ekai.pl/iskk-polscy-katolicy-zyczliwie-nastawieni-do-mszy-trydenckiej/
http://misyjne.pl/polacy-za-powrotem-mszy-trydenckiej/
https://info.wiara.pl/doc/4090806.ISKK-Polscy-katolicy-zyczliwie-nastawieni-do-Mszy-trydenckiej
itp.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 09, 2017, 14:14:29 pm »

To jest w większości press release nadany do mediów z zespołu Ars Celebrandi.

Wielkie dzięki dla zespołu AC za zorganizowanie eventu jakim była prezentacja tego raportu przez Paix Liturgique w Licheniu. Wiem, że wymagało to wysiłku, ale jak widać rezultaty są niesamowite.

Dodajmy, że ISKK prowadzony przez pallotynów nie jest w żaden sposób powiązany z tradsami a raczej jest powiązany z KEP.
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 09, 2017, 15:12:56 pm »

tym bardziej cenne da te badania oraz powielanie ich wyników na portalach, co tez generuje rożne dyskusje
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 09, 2017, 16:14:55 pm »

Oddolnie, to znaczy z zasłyszanych uwag, mogę powiedzieć, że wierni szczególnie boleśnie odczuwają w NOM koncelebrę w sytuacjach, gdy chodzi o modlitwę za ich zmarłych.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 09, 2017, 16:19:25 pm »

Oddolnie, to znaczy z zasłyszanych uwag, mogę powiedzieć, że wierni szczególnie boleśnie odczuwają w NOM koncelebrę w sytuacjach, gdy chodzi o modlitwę za ich zmarłych.
Peter Kwasniewski w swojej książce dużo pisze o tym, że koncelebra z kilkoma kapłanami to co innego niż kilka Mszy odprawionych przez tych kapłanów.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 09, 2017, 18:21:05 pm »

Nie chcę psuć fiesty, ale nie bardzo chce mi się wierzyć w te liczby. Ponadto zacytowany artykuł jest bardzo nierzetelny. Czytamy bowiem, że "Gdyby Msza św. w nad­zwy­czaj­nej for­mie rytu rzym­skie­go[...] była odprawiana w zwykłych parafiach, to niemal jedna trzecia polskich katolików by w nich uczestniczyła", a tymczasem okazuje się, że badanie przeprowadzono nie na "polskich katolikach" w ogóle, ale na próbce " "zaan­ga­żo­wa­nych w życie Kościo­ła".

To tak, jak gdyby zapytać grubasów, czy chcą się odchudzić, a kiedy 80%  z nich odpowie twierdząco, piszemy artykuł p.t. "80% Polaków chce się odchudzać".


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 09, 2017, 20:09:41 pm »

Cytuj
89,5% respon­den­tów wie­dzia­ło o wyda­niu przez papie­ża Bene­dyk­ta XVI motu pro­prio „Sum­mo­rum Pon­ti­fi­cum”, przy­po­mi­na­ją­ce­go, że ryt rzym­ski posia­da dwie for­my, zwy­czaj­ną („nowa” Msza wg msza­łu bł. Paw­ła VI) i nad­zwy­czaj­ną (po łaci­nie, z kapła­nem zwró­co­nym do taber­na­ku­lum, popu­lar­nie zwa­na try­denc­ką), a tyl­ko 6,9% o tym nie wie­dzia­ło.
Wg mnie ten wynik wyraźnie sugeruje, że wśród grupy badanych musiała być nieproporcjonalnie duża reprezentacja tradycjonalistów. Wśród typowych parafialnych wiernych, nawet tych których zaangażowanie jest większe niż cotygodniowa obecność na Mszy niedzielnej, wiedza o tym, że ryt rzymski ma dwie formy jest praktycznie zerowa.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 09, 2017, 21:02:05 pm »

"JA NA ŻADNĄ JAKĄŚ NOWĄ MSZĘ NIE CHODZĘ, NA NORMALNĄ CHODZĘ TAKĄ JAK ZAWSZE JEST W PARAFII CO NIEDZIELA!!!"  :P ;D
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 09, 2017, 21:21:12 pm »

Nie chcę psuć fiesty, ale nie bardzo chce mi się wierzyć w te liczby. Ponadto zacytowany artykuł jest bardzo nierzetelny. Czytamy bowiem, że "Gdyby Msza św. w nad­zwy­czaj­nej for­mie rytu rzym­skie­go[...] była odprawiana w zwykłych parafiach, to niemal jedna trzecia polskich katolików by w nich uczestniczyła", a tymczasem okazuje się, że badanie przeprowadzono nie na "polskich katolikach" w ogóle, ale na próbce " "zaan­ga­żo­wa­nych w życie Kościo­ła".

To tak, jak gdyby zapytać grubasów, czy chcą się odchudzić, a kiedy 80%  z nich odpowie twierdząco, piszemy artykuł p.t. "80% Polaków chce się odchudzać".
Ma Pan rację. To jest tekst, który wyszedł z AC:

Ars Celebrandi 2017: „Paix liturgique” ogłasza pierwsze wyniki sondażu opinii polskich katolików nt. tradycyjnej liturgii

Polscy katolicy życzliwie odnoszą się do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i chcieliby szerszego dostępu do niej — wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie francuskiej organizacji katolików świeckich „Paix Liturgique”. Dane te przedstawił na warsztatach liturgicznych Ars Celebrandi w Licheniu reprezentant „Paix Liturgique”, Louis de Lestang.

W maju i czerwcu 2017 r. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, prowadzony przez ojców pallotynów i współpracujący z polskim Episkopatem, przeprowadził sondaż wśród reprezentatywnej grupy 635 katolików zaangażowanych w życie Kościoła metodą badania panelowego przeprowadzanego przez Internet. 93,6% jego uczestników zadeklarowało, że uczestniczy we Mszach św. we wszystkie niedziele i święta, a 5,8% — w niemal wszystkie. Najciekawsze wyniki sondażu przedstawił 25 lipca w Licheniu przybyły z Francji Louis de Lestang z „Paix Liturgique”.

89,5% respondentów wiedziało o wydaniu przez papieża Benedykta XVI motu proprio Summorum Pontificum, przypominającego, że ryt rzymski posiada dwie formy, zwyczajną („nowa” Msza wg mszału bł. Pawła XVI) i nadzwyczajną (po łacinie, z kapłanem zwróconym do tabernakulum, popularnie zwana trydencką), a tylko 6,9% o tym nie wiedziało. Gdyby Msza „trydencka” była sprawowana w ich parafii, 28,9% respondentów sondażu uczestniczyłoby w niej co tydzień, a 51,6% od czasu do czasu. Tylko 15,1% w ogóle nie chciałoby brać w niej udziału. W pytaniu wielokrotnego wyboru dotyczącym osobistej opinii nt. Mszy św. w formie nadzwyczajnej 49,9% wybrało odpowiedź, że jest ona wyrazem wierności wobec tradycji Kościoła, 37,3% uznało ją za coś normalnego, 17,6% stwierdziło, że nie odpowiada ona dzisiejszej kulturze, a 4,2%, że jest czymś dziwacznym.

Pełne wyniki omawianego sondażu zostaną wkrótce opublikowane przez „Paix Liturgique”.

„Paix Liturgique” jest istniejącą od lat 80. organizacją katolików świeckich poszukujących dialogu z pasterzami Kościoła w kwestii dostępu do tradycyjnej Mszy św., katechezy i pobożności katolickiej. Powstała na tle zaniepokojenia poważnymi nadużyciami dogmatycznymi, pastoralnymi i liturgicznymi, które rozpowszechniły się w niektórych Kościołach Europy Zachodniej w końcu lat 60. i w latach 70. Specjalizuje się w organizowaniu sondaży dotyczących stosunku praktykujących katolików do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego („trydenckiej”), zamawianych w profesjonalnych instytutach badania opinii publicznej (w Polsce ISKK, na Zachodzie IPSOS i inne). Dotychczas przeprowadzała takie sondaże we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Szwajcarii. W poszczególnych krajach wyniki nieco się różnią, ale ich ogólny wydźwięk jest podobny: jedynie 1/5­­ czy 1/6 czynnych katolików nie jest w ogóle zainteresowana Mszą św. „trydencką”, a ponad połowa chciałaby w niej często lub czasami uczestniczyć.

Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” odbywają się w sanktuarium maryjnym w Licheniu od 20 do 27 lipca br. Są organizowane przez stowarzyszenie katolików świeckich Una Voce Polonia i cieszą się patronatem honorowym biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. W tym roku odbywają się już po raz czwarty. Ponad 150 uczestników z kraju i zagranicy, w tym 40 kapłanów, uczy się na nich celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, służenia do niej i posługiwania śpiewem (chorał gregoriański i dawna polifonia).
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 09, 2017, 21:29:01 pm »

Cytuj
89,5% respon­den­tów wie­dzia­ło o wyda­niu przez papie­ża Bene­dyk­ta XVI motu pro­prio „Sum­mo­rum Pon­ti­fi­cum”, przy­po­mi­na­ją­ce­go, że ryt rzym­ski posia­da dwie for­my, zwy­czaj­ną („nowa” Msza wg msza­łu bł. Paw­ła VI) i nad­zwy­czaj­ną (po łaci­nie, z kapła­nem zwró­co­nym do taber­na­ku­lum, popu­lar­nie zwa­na try­denc­ką), a tyl­ko 6,9% o tym nie wie­dzia­ło.
Wg mnie ten wynik wyraźnie sugeruje, że wśród grupy badanych musiała być nieproporcjonalnie duża reprezentacja tradycjonalistów. Wśród typowych parafialnych wiernych, nawet tych których zaangażowanie jest większe niż cotygodniowa obecność na Mszy niedzielnej, wiedza o tym, że ryt rzymski ma dwie formy jest praktycznie zerowa.
Pytanie brzmiało:
Papież Benedykt XVI przypomniał w lipcu 2007 r., że Msza św. może być celebrowana
zarówno w formie "nowej" zwanej zwyczajną (wg mszału Pawła VI), kiedy to kapłan zwrócony jest
twarzą do wiernych, a także w formie "starej", tradycyjnej, zwanej nadzwyczajną formą rytu
rzymskiego ("trydencką|), po łacinie, kiedy to kapłan jest zwrócony twarzą do tabernakulum Czy
słyszał(a) Pan(i) wcześniej o tym?

Myślę, że jednak ci co chodzą do kościoła regularnie przez te 10 lat już usłyszeli o SP.

Wyniki są zaskakujące, ale przecież nie ma nam oceniać fachowość doktorów i profesorów socjologii z ISKK. Skoro KEP im ufa przy badaniu Dominicantes to mam nadzieję, że im zaufa w tym przypadku.

Zresztą metodologia jest na tyle zakręcona, że ciężko byłoby znaleźć tradsów pasujących pod tą metodologię.

Metodologia
Badanie zostało zrealizowane w formie ankiety internetowej. Z wykorzystaniem bazy adresowej ‘katolików zaangażowanych’1  została skierowana prośba o wypełnienie krótkiego elektronicznego
formularza. Badanie było realizowane w dniach od 13 maja do 4 czerwca 2017 r. Po zebraniu ponad 800 odpowiedzi, z próby badawczej zostały odfiltrowane osoby, które nie spełniały przyjętych
kryteriów grupy badawczej. Na podstawie rozkładu populacji ‘katolików zaangażowanych’2  zbiór danych (N=635) został przeważony, aby odpowiadał strukturze populacji.

1
 Przez ‘zaangażowanych katolików’ rozumie się osoby, które regularnie uczestniczą w niedzielnej
Mszy św. i przynależą do organizacji, wspólnot lub ruchów katolickich lub aktywnie włączają się w
życie parafii.

2
 Struktura populacji aktywnych katolików na podstawie ogólnopolskiego badania postaw religijnospołecznych
Polaków z 2013 zaktualizowana na podstawie Badania Spójności Społecznej GUS z 2015
r.
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 10, 2017, 11:36:36 am »

Wyniki tej ankiety są niestety zupełnie nieprawdopodobne.
Prosta sprawa:
- katolicy stanowią 90-kilka % społeczeństwa (przyjmijmy 90% dla łatwego liczenia);
- według statystyk na Msze w każdą niedzielę chodzi w kraju troszkę poniżej 50% katolików (przyjmijmy 50% żeby się łatwo liczyło);
- 28,9% będzie uczestniczyła w Mszy jeżeli będzie u nich w parafii (zaokrąglijmy do 30%);
- średnia parafia to ponad 2k mieszkańców z tego co pamiętam - gdzieś zasłyszane.

I teraz
Ponad 2k mieszkańców w parafii odjąć ~10% na niekatolików = ~2k.
~2k na pół (50% Msza cotygodniowa) = ~1k.
30% z tej sumy (chodziliby na cotygodniową Mszę gdyby była u nich w parafii) daje ~333 osoby.

333 osoby w każdej parafii. Teraz proszę spojrzeć na Msze, na które uczęszczacie, czy jest tam co niedziela 333 uczestników z lokalnej parafii?
Łatwo to rozpoznać, spory tłum a w połączeniu z tymi "wariatami" co dojeżdżają kilka/naście/dziesiąt kilometrów z innych parafii (które nie mają Mszy) a nawet innych diecezji, powinno się uzbierać ~500 uczestników -> czyli mamy zapchany po brzegi porządny kościół.
Widzicie to Państwo co niedziela w swoim kościele na Mszy?

Jeszcze bardziej spektakularnie to musi wyglądać w takiej Warszawie! Ile tam macie parafii? 200? A ile macie Mszy coniedzielnych? Rozumiem, że na każdej mamy co najmniej kilkanaście tysięcy uczestniczących?

Fajny sondaż, wyniki super optymistyczne, jest argument "oficjalny" do rożnych potyczek parafialno/diecezjalnych ale ... niestety zupełnie nierealny.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 10, 2017, 12:09:11 pm »

Przecież typowa reakcja przeciętnego polskiego parafianina, zwłaszcza takiego, który nie boksuje się z tradsami w komentach na Deonie czy Katoliku.pl oraz nie czyta gazetek przykościelnych (w których czasami jest coś o możliwym pojednaniu z LEFEBRYSTAMI), czyli reakcja - strzelam - 70 - 85 proc. parafian - na jakiekolwiek wzmianki o Mszy Nowej i Mszy Trydenckiej, że coś takiego istnieje w ogóle --- jest mniej więcej taka:

"JA NA ŻADNĄ JAKĄŚ NOWĄ MSZĘ NIE CHODZĘ, WYPRASZAM SE, NA NORMALNĄ CHODZĘ TAKĄ JAK ZAWSZE JEST W PARAFII CO NIEDZIELA!!!1111 A CO JAKĄŚ NOWĄ WPROWADZILI? MOŻE O TYM, NO, HENIEK, JAK TO SIĘ... AHA, TEZE, MOŻE O TE-ZE MÓWISZ???"

Ewentualnie: AAA TA TEN, TA TRYNICKA TO JEST TA PO ŁACINIE JAK KIEDYŚ BYŁO, TAAAK?

No i ostatecznie: AAA MSZA TRYNICKA, TO CI CO TEN PO ŁACINIE I... NO, AHA, SOBORÓW COŚ TAM NIE UZNAJĄ? CZY JAK TO BYŁO, NASZEGO PAPIEŻA NIE UZNAJO???
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 10, 2017, 13:17:46 pm »

Fajny sondaż, wyniki super optymistyczne, jest argument "oficjalny" do rożnych potyczek parafialno/diecezjalnych ale ... niestety zupełnie nierealny.
No właśnie - skąd różnica? Moje przypuszczenia:
1. Niestety często jest tak, że ludzie co innego mówią w ankietach a co innego robią. Nie wiem od kogo dokładnie ściągneli odpowiedzi pallotyni, ale raczej to była jakaś ich baza katolików do ankiet. Może ta baza nie była zbyt reprezentatywna?
 
2. Druga sprawa - rzadko kiedy Msza jest wspierana przez proboszcza parafii, a raczej jest tylko gościem w parafii. W takiej Warszawie jedyna Msza coniedzielna nie jest nawet na liście Mszy parafii. Trudno zatem, aby wierni z tej parafii uznali to za Mszę parafialną.

3. Wierni nie znający realiów wyobraża sobie, że taka Msza byłaby tak samo dostępna jak NOM. Jakby zapytać czy chodziłbyś co tydzień gdyby Msza była odprawia tylko o godz. 14 ub 15 to odpowiedzi byłyby inne.

Tak czy inaczej - gdyby była jakaś szczególna niechęć wiernych wobce tridentiny to powinno to wyjść w ankiecie, ale z jakichś powodów to nie wyszło...

To tak jak z Soborem - może trudno niezbicie udowodnić, że to Sobór a nie zmiany społeczne stał się przyczyną spadku wielu statystyk w katolicyzmie, tym nie mniej, bardzo łatwo udowodnić, że Sobór absolutnie nie poprawił niczego w Kościele w świetle takich statystyk jak chodzenie w niedziele do Kościoła czy powołania do kapłaństwa.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 10, 2017, 14:12:47 pm »

Panowie wyżej.Bardzo trafne analizy. Ja dodam że Msza św. trydencka nie jest powszechnie znana. Mało tego dalej jest blokowana przez wielu księży. Można jeszcze dodać że wielu być może nie odróżnia NOM po łacinie od Mszy trydenckiej.
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 10, 2017, 15:15:08 pm »

To właśnie wyraziłem żartobliwie powyżej. Dlatego też badania wydają mi się lipne, albo może brak mi ufności w dobroć ludzi? Mnie się wydaje, że jakby tak łebka za łebkiem przydybać przy wyjściu z kościoła i zapytać, czy chodziłby na "Mszę Trydencką" (bez opisywania, o co chodzi, na czym to polega, że na pewno dziadziuś z babcią by pamiętali, że papież pozwolił itd.), to odpowiedź byłaby właśnie taka jak już naszkicowałem. Albo: "PANIE, JA NA ŻADNE NOWE MSZE NIE CHODZĘ, ANI NA ŻADNE TRYNICKIE, A MOŻE PAN JESTEŚ OD JEHOWCÓW, CO? CO NA JAKIE, CO JAKIE, NA NORMALNE CHODZĘ TU DO PARAFII, NA KATOLICKIE, A KYSZ MI STĄD!".

Zwłaszcza w tzw. mniejszej miejscowości; bo oczywiście gdyby przejść się pod jakieś duszpasterstwo akademickie, absolwenckie czy jeszcze inne "zaangażowane", to pewnie reakcje byłyby trochę inne, choćby z uwagi na "inteligencką przynależność klasową" badanych.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: sondaż o zainteresowaniu polskich katolików Mszą Trydencką « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!