Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:31:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zmiana statutu Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei".
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Zmiana statutu Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei".  (Przeczytany 19889 razy)
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 20, 2009, 15:26:55 pm »

Ciekawy artikel dotyczący ekumenizmu popełnił w najnowszej Frondzie Tomasz Terlikowski! Jak będę miał więcej czasu, a Państwo nie czytali, przytoczę kilka ciekawych myśli i kilka  pod rozwagę szanownego gremium! Dość mocno tradycyjne podejście do tematu!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 08, 2009, 21:59:08 pm »

mam dylemat, czy po dzisiaj wydanym motu prioprio Benedykta XVi nadal nieraz w dni powszednie jezdzić do przeoratu w Radości na KRR. W niedzielę uczęszczam do św. Benona na KRR, ale nieraz w tygodniu jeżdzę do przeoratu Bractwa św. Piusa X na msze. W sobotę byłem na prymicjach księdza Łukasza. Ale czy w świetle niektórych dzisiejszych stwierdzeń papieskiego dokumentu uczestnictwo w KRR w Bractwie jest dopuszczalne? Ze spowiedzi w Bractwie, czy innych sakramentów nie korzystałem nigdy w przeoracie. Co myślą uczestnicy Forum o powstałej sytuuacji? Czy dzisiaj wydany dokument coś zmienia w możliwości uczestnictwa w KRR w kaplicach Bractwa?
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 08, 2009, 22:08:11 pm »

Już jest tłumaczenie:

http://jacquesblutoir.blogspot.com/2009/07/ecclesiae-unitatem-nowe-motu-proprio.html

Dla Pana chyba kluczowy będzie ten fragment:

Cytuj
Zachęcamy zatem biskupów oraz Bractwo Świętego Piusa X, aby na nowo odnaleźli drogę ku pełnej komunii z Kościołem. Jak to wyjaśniliśmy w Liście do Biskupów Kościoła katolickiego z 10 marca br., wycofanie ekskomuniki było decyzją z dziedziny dyscypliny kościelnej, która mogła uwolnić sumienia od ciężarów wyrażonych przez najpoważniejszą kościelną cenzurę.Tym niemniej kwestie doktrynalne oczywiście pozostają i dopóki nie będą wyjaśniane, Bractwo nie posiada kanonicznego statusu w Kościele, a jego duchowni nie mogą wykonywać legalnie jakichkolwiek posług.

I ten:

Cytuj
Przez tą decyzję chcemy zwłaszcza okazać naszą najwyższą ojcowską troskę o Bractwo Świętego Piusa X tak, by w końcu mogło dojść do ich pełnej komunii z Kościołem.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2009, 22:11:26 pm wysłana przez Edi » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 08, 2009, 22:35:17 pm »

właśnie o ten fragment motu prioprio mi chodzi. Duchowni Bractwa nie sprawują legalnie żadnych posług, A więć i KRR. No cóż na razie do Radości nie będę jezdził na KRR. Szkoda mi tych dzieci w kaplicach, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, spowiadają się tam, były bierzmowane niektóre. Przecież żadna parafia nie uzna tych sakramentów, a jak dzieci dorosną nie udzieli im sakramentu małżeństwa. A rozmowy z Bractwem prędko się nie skończą. O ile wogóle kiedyś nastąpi pojednanie
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 08, 2009, 22:52:03 pm »

właśnie o ten fragment motu prioprio mi chodzi. Duchowni Bractwa nie sprawują legalnie żadnych posług, A więć i KRR. No cóż na razie do Radości nie będę jezdził na KRR. Szkoda mi tych dzieci w kaplicach, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, spowiadają się tam, były bierzmowane niektóre. Przecież żadna parafia nie uzna tych sakramentów, a jak dzieci dorosną nie udzieli im sakramentu małżeństwa. A rozmowy z Bractwem prędko się nie skończą. O ile wogóle kiedyś nastąpi pojednanie

To oznacza, że modląc się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w Przeoracie to wg. Pana popełniłem bałwochwalstwo???
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 08, 2009, 23:03:57 pm »

tak nie myślę. Ale w końcu musimy wybrać. W końcu to Papież jest Głowa Kościoła, a nie biskupi Bractwa. Jeśli Papiez orzeka że kapłani Bractwa nie sprawują legalnie posług to ja zwykły szary katolik mam to podważac? Nie czuję się na siłach. Jest mi cięzko na duszy. Lubię Bractwo, mam tam znajomych. Ale nie mogę stawiać się nad Papieżem.
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 08, 2009, 23:26:14 pm »

tak nie myślę. Ale w końcu musimy wybrać. W końcu to Papież jest Głowa Kościoła, a nie biskupi Bractwa. Jeśli Papiez orzeka że kapłani Bractwa nie sprawują legalnie posług to ja zwykły szary katolik mam to podważac? Nie czuję się na siłach. Jest mi cięzko na duszy. Lubię Bractwo, mam tam znajomych. Ale nie mogę stawiać się nad Papieżem.

Czyli potencjalnie jest w tym furtka (dla przyszłego papieża, albo dla nadgorliwego biskupa) by exkomunikowac, bądż suspendowac kapłanów Bractwa, za nieposłuszeństwo Stolicy Świętej (w przypadku odprawienia Mszy świętej, czy udzielenia sakramentu)??
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #22 dnia: Lipca 08, 2009, 23:31:43 pm »

Czy to możliwe w takim razie, że lepiej dla mojej duszy bym była na Mszy Św. odprawianej przez księdza w Austrii ( jak na filmie na KNO ) z piwem, papierosami i z kiełbasą niż na Mszy Św. w Bractwie?  :o :'(
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #23 dnia: Lipca 09, 2009, 01:38:45 am »

Przecież żadna parafia nie uzna tych sakramentów […]
Niby na jakiej podstawie? To, że kapłani FSSPX pełnią w świetle prawa, wg Ojca Świętego, swoją posługę nielegalnie, to nie znaczy, że sakramenty przez nich udzielane są nieważne. Przyda się tu cytat ze stopki pana Bolta:

Cytat: ks. Philippe Laguérie z IBP o sakramentach FSSPX
Vos enfants sont bien baptisés, bien confirmés, bien confessés et bien mariés.
Pańskie dzieci zostały dobrze ochrzczone, dobrze bierzmowane, dobrze wyspowiadane i dobrze poślubione.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #24 dnia: Lipca 09, 2009, 05:24:13 am »

jest wyjście z tej paatowej sytuacji. Więcej miejsc celebrowania KRR w kościołach parafialnych w Polsce. Tak jak zrobiono w Józefowie. Cotygodniowy KRR wpisany w grafik nabożeństw palafialnych. Np. 2 celebry KRR u św. Benona w niedzielę, kRR w dni powszednie.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #25 dnia: Lipca 09, 2009, 05:47:56 am »

Pan sie rozmarzyl widze ;)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #26 dnia: Lipca 09, 2009, 07:20:01 am »

tak nie myślę. Ale w końcu musimy wybrać. W końcu to Papież jest Głowa Kościoła, a nie biskupi Bractwa. Jeśli Papiez orzeka że kapłani Bractwa nie sprawują legalnie posług to ja zwykły szary katolik mam to podważac? Nie czuję się na siłach. Jest mi cięzko na duszy. Lubię Bractwo, mam tam znajomych. Ale nie mogę stawiać się nad Papieżem.

To chyba są nasze wspólne dylematy, choć niektórzy już sobie udzielili odpowiedzi. Problem jest w tym, że SW_II a szczególnie "antyduch soboru" podkopał pozycję Papieża na rzecz kolegializmu biskupów i trudno się dopatrzyć w sygnałach z Watykanu jakiejś jednej myśli. Przykładowo Kardynał Dario Castrillion Hoyos w ostatnim wywiadzie http://www.sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=1233&kategoria=3 tak mówi:
Cytuj
Jestem zadowolony, że Pan pozwolił mi dożyć starości w dobrym zdrowiu. Jestem szczęśliwy z projektów, które przeprowadziłem. Nie myślę tutaj o skutkach dostrzegalnych w ostatnim czasie, lecz o skutkach, które będą widoczne w przyszłości. Nigdy nie można myśleć o odpoczynku, kiedy trzeba odpowiadać na wezwania Chrystusa.
Jakiego rodzaju były to projekty?
W Komisji Ecclesia Dei postawiłem sobie trzy cele, i dane mi było je zrealizować. Pierwszy, aby wszyscy księża na świecie mieli możliwość celebrowania Mszy św., aby stary ryt został uwolniony bez konfliktu z nowym rytem i bez przymuszania kogokolwiek. Drugi, aby stało się możliwe ukazanie bogactwa tego rytu, i trzeci - zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów, przez co ponownie zbliżyli się oni do Kościoła.
Z kolei co poniektórzy hierarchowie uważają to samo za skandal i sprzeniewierzenie czemuś tam.
Bolesne jest, że nie czujemy troskliwej ręki jednego Pasterza, musimy sami rozeznawać sytuację zwracając się w swoim sumieniu z pytaniami bezpośrednio do Pana Boga.

P.S. Mnie dużo pomogła w swoim czasie książka Księdza Dariusza Olewińskiego w "W obronie Mszy Świętej" wyd. 1999 r.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #27 dnia: Lipca 09, 2009, 07:54:34 am »

A ja wierzę w pomyślne zakończenie sprawy. Na Zachodzie Ecclesia SVII pomału przestaje istnieć. W Polsce niebawem będzie tak samo. Wystarczy spojrzeć na powołania. Coraz mniej ludzi jest gotowych ofiarować swoje życie Bogu. A wspólnoty związane z KRR jakoś się trzymają. Dlatego nie szarpmy się między sobą.
Papież nie napisał przecież nic nowego. Przecież zawsze Rzym twierdził że sakramenty są sprawowane nielegalnie co wcale nie znaczy że są nieważne. Dlatego ja nie mam żadnych dylematów.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Lipca 09, 2009, 10:22:16 am »

Ja również (w odróżnieniu od p. ryszard1966) nie mam żadnych dylematów, absolutnie żadnych. Co więcej mam spokojne sumienie i satysfakcję z tego, że...nie mam żadnych dylematów.

(.... czego wyraz daję w swojej stopce)  :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2009, 10:24:00 am wysłana przez Fidelis » Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #29 dnia: Lipca 09, 2009, 11:24:10 am »


Niby na jakiej podstawie?


A na jakiej podstawie miała by uznać zaświadczenia wydane o takim bierzmowaniu?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zmiana statutu Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei". « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!