Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 19:44:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Anglicanorum coetibus pod rządami Franciszka
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Anglicanorum coetibus pod rządami Franciszka  (Przeczytany 1433 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« dnia: Lipca 12, 2017, 20:00:27 pm »

Ponieważ mamy wątek o 10-leciu SP, może warto na boku przypomnieć, że drugim po SP projektem Benedykata XVI było Anglicanorum coetibus, ogłoszone w 2009 r., a więc prawie 8 lat temu.

Rozmawiałem parę dni temu z osobą z (byłej) anglikańskiej parafii na południu USA, która przeszła do KK po ogłoszeniu Anglicanorum coetibus. Jest  to parafia z "czołówki", bo ich proboszcz był jednym z liderów  tego ruchu.

Zapytałem, jak im się żyje pod panowaniem Franciszka  :)  Dowiedziałem się, że na początku Franciszek nie miał w ogóle pojecia o  Anglicanorum coetibus, i zupełnie nie kojarzył co to takiego. Dopiero po rozmowie z przedstawicielami Ordynariatu Personalnego Katedry Świętego Piotra dowiedział się,o co chodzi, uznał, że są OK i w zasadzie zostawił ich w spokoju. Od 2016 r. mają nawet biskupa, więc wygląda na to, że ich przyszłość jest w miarę bezpieczna.

Ale i tak nie mają oni łatwego życia. Wierni ze wspomnainej parafii musieli się procesować o budynek kościoła, proces przegrali, i zostali wypędzeni. Na szczęście lokalny biskup użyczył im innego budynku, a teraz budują nowy. Stracili sporo wiernych, bo podziały były (i dalej są) ostre, przebiegają nawet w rodzinach. Osoba, z którą rozmawiałem, ma męża, i choć ona przeszła do KK, to mąż pozostał u anglikanów.  Podobnie problemy miało wiele innych parafii Ordynariatu.

W tej chwili jest 47 parafii Ordynariatu w USA i 11 w Kanadzie, więc w sumie można powiedzieć, że to całkiem niezły wynik.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 12, 2017, 20:09:21 pm »

To była dobra inicjatywa, bez wątpienia. No i taki poczciwy prztyczek w nos anglikanów, bo jednak od dawna nie było dokumentu tak silnie pod prąd współczesnym trendom. "Legalizacja" mszy trydenckiej czy nawet "zdjęcie ekskomunik" to były działania wewnętrzne, a tutaj Benedykt postanowił podebrać ośmieszonemu anglikanizmowi trochę duszyczek, oczywiście z pożytkiem dla nich. Szanuję.
Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 12, 2017, 20:48:19 pm »

Warto odnotować, że pod rządami Franciszka:
 – zostało poszerzone grono osób, które może stać się członkami Ordynariatów (są to już nie tylko byli anglikanie i członkowie ich rodzin, ale także katolicy, którzy – o ile dobrze pamiętam – byli ochrzczeni w diecezji, ale później nie zdążyli przystąpić do bierzmowania, bo przestali praktykować, natomiast do życia sakramentalnego powrócili właśnie poprzez któryś z Ordynariatów),
 – został opublikowany Mszał dla Ordynariatów, który zawiera sporo elementów z tradycyjnego Ordo Missae – Modlitwy u stopni ołtarza, Offertorium czy Ostatnią Ewangelię (są one, co prawda, opcjonalne, ale to zawsze coś) – oraz nieco z kalendarza (zwłaszcza swego rodzaju przedpoście i oktawę Zielonych Świąt).
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2017, 20:51:40 pm wysłana przez _Michał_ » Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 12, 2017, 21:26:01 pm »

A jak jest z finansami? Przecież te parafie to często po kilkadziesiąt osób. Z czego żyją ich księża?

Dane za 2014 rok

Anglia 86 księży 3500 katolików
Australia 14 księży 2000 katolików
USA i Kanada 40 księży 6000 katolików
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2017, 21:33:02 pm wysłana przez Jarod » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 12, 2017, 22:06:36 pm »

Od tego czasu powiększyły się jeszcze te liczby. Jakiś miesiąc temu w Ordynariacie angielskim wyświęcono 10 diakonów (na ścieżce do prezbiteratu).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 13, 2017, 01:32:46 am »

A jak jest z finansami? Przecież te parafie to często po kilkadziesiąt osób. Z czego żyją ich księża?
[...]
USA i Kanada 40 księży 6000 katolików

6000 katolików na 40 księży daje 150 osób na księdza.  Jeżeli te 150 osób daje średnio $5/osobę tygodniowo, to ksiądz się utrzyma. Przypuszczam, że dają więcej, bo są to ludzie, którzy świadomie podjęli niełatwą decyzję zmiany wyznania, więc wiara ma dla nich istotne znaczenie.

W Ameryce Płn. jest ok. 20%  parafii z mniej niz 200 rodzin, i jakoś funkcjonują. Z doświadczenia wiem, że parafia z ok. 50 aktywnych rodzin może być finansowo OK. Proszę pamiętać, że księża po tej stronie oceanu żyją stosunkowo skromnie, i że katolicy są tu pod dużym wpływem "protestanckiego sknerstwa", w związku z tym nie wydają prawie nic na upiększanie kościoła.  Cała składka w małych parafiach idzie na pensję księdza, plus prąd i gaz dla budynku kościoła.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 13, 2017, 16:46:28 pm »

Czym poza sakramentami i kazaniami zajmują się księża w takich małych parafiach?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 13, 2017, 18:24:20 pm »

Np. uczą w szkołach.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 13, 2017, 19:16:08 pm »

Jeśli chodzi o parafie Ordynariatów, to ich księża nierzadko pomagają też w większych parafiach diecezjalnych (NOM-owych).
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 13, 2017, 20:05:00 pm »

Czym poza sakramentami i kazaniami zajmują się księża w takich małych parafiach?

Dobre pytanie. Grają w golfa. Ćwiczą jogę. Rozwijają własną osobowość. Co więcej to nie wiem.

Na pewno nie uczą w szkołach. Przynajmniej ja takich nie spotkałem, choć ponoć jeszcze jakieś niedobitki istnieją. Ksiądz  uczący w szkole katolickiej to już wielka rzadkość. Jeszcze w latach 70-tych było takich tysiące, teraz praktycznie to gatunek na wymarciu. Szkoły katolockie w USA zlaicyzowały się prawie całkowicie (tzn. nauczyciele w nich to w 99% świeccy), a w Kanadzie nie tylko się zlaicyzowały, ale dodatkowo  przeszły pod kuratelę państwa, z opłakanymi skutkami.

Należałem kiedyś do małej parafii NOM. Miała dwie msze w niedzielę i jedną w sobotę. W dni powszednie rzadko i w kratkę, w niektóre tygodnie nawet wcale.  Kiedy się poprosiło o chrzest w niedzielę po mszy, to ksiądz mówił, że w niedzielę nie ma czasu, chrzest może być wyłącznie w sobotę. Dlaczego nie miał czasu to nie mam pojęcia.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Anglicanorum coetibus pod rządami Franciszka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!