Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 05:30:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 17 Drukuj
Autor Wątek: 10 lat Summorum Pontificum  (Przeczytany 39766 razy)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #120 dnia: Września 16, 2017, 22:54:33 pm »

@Adimad
Cytuj
Polecam: https://tspace.library.utoronto.ca/bitstream/1807/35210/1/Gebru_Mebratu_K_201211_PhD_thesis.pdf

LITURGICAL COSMOLOGY : THE THEOLOGICAL AND SACRAMENTAL DIMENSIONS OF CREATION IN THE ETHIOPIAN LITURGY

Zbyt egzotyczne dla mnie. I zbyt dalekie. Znacznie bliższe http://www.orthodoxia.de/Liturgia_Romana/MISSA_SLAVONICA.pdf

W/g niektórych (J. Klinger lub u tegoż to wyczytałem) coś takiego 12 wieków wstecz odprawiali Cyryl i Metody.  ;D
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2017, 16:18:22 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #121 dnia: Września 16, 2017, 23:23:27 pm »

W Kaliszu Msza trydencka po długich walkach na legalu została celebrowana po raz pierwszy w pierwszą niedzielę styczna 2010 r. po długiej walce. Najpierw raz w miesiącu. Teraz po 10 latach SP już 3 razy w miesiącu. Nie wspominam o jednej wymordowanej Mszy ślubnej w 1995 r. celebrowanej przez ks. Olewińskiego. Musiała być interwencja Ecclesia Dei bo pierwotnie Kuria odmówiła (tym samym tekstem co 2 lata wcześniej na inną Mszę ślubną). Były też celebracje ks. Stehlina, ks. Wesołka. Po domach bo w kościołach było miejsce na protestancką Odnowę czy Neo. Oczywiście przez jakiś czas grupa kaliska korzystała z posługi ks. Kwietnia w Licheniu.
Po 10 latach SP w Diecezji Kaliskiej jest tylko jedno miejsce regularnej celebracji.


Odnośnie Kalisza dziś przeczytałam na fb:



Stąd:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10155919060034903&id=367705159902
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #122 dnia: Września 17, 2017, 22:20:05 pm »

Bo to ja na fejsie pisałem.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #123 dnia: Września 17, 2017, 22:59:34 pm »

Bo to ja na fejsie pisałem.

To dlaczego jest pan rozbieżny z informacją? Tu pan napisał tak: "Teraz po 10 latach SP już 3 razy w miesiącu." a na fb pisze, że "Po tylu latach mamy tylko w 3 niedzielę w miesiącu"

Bo 3 razy w miesiącu, a w 3 niedzielę  miesiąca to kolosalna różnica :)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #124 dnia: Września 18, 2017, 07:35:26 am »

A 3 razy i 3 niedziele to nie jest to samo? Jest. Oczywiście się można czepiać bo 3 razy to może być:poniedziałek, środa i piątek.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #125 dnia: Września 18, 2017, 08:39:49 am »

Ja się nie czepiam, ja widzę różnicę i tylko tyle.

"Teraz po 10 latach SP już 3 razy w miesiącu." a na fb pisze, że "Po tylu latach mamy tylko w 3 niedzielę w miesiącu"
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #126 dnia: Września 18, 2017, 09:18:05 am »

A 3 razy i 3 niedziele to nie jest to samo? Jest. Oczywiście się można czepiać bo 3 razy to może być:poniedziałek, środa i piątek.

na FB napisał Pan "niedzielĘ", co wskazuje na liczbę pojedyńczą, zaś TRZY NIEDZIELE to liczba mnoga
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #127 dnia: Października 05, 2017, 07:50:53 am »

Na rzymskiej konferencji miał przemawiać również kard. Muller, który jeszcze jako prefekt KNW raczej unikał środowisk tradycyjnych. Wiadomo może co powiedział? Bo media przytaczają przeważnie tylko wypowiedzi kard. Saraha.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #128 dnia: Października 05, 2017, 16:40:18 pm »

Na rzymskiej konferencji miał przemawiać również kard. Muller, który jeszcze jako prefekt KNW raczej unikał środowisk tradycyjnych. Wiadomo może co powiedział? Bo media przytaczają przeważnie tylko wypowiedzi kard. Saraha.
Miał przemawiać i przemawiał. Ale mówił głownie o roli teologii jako nauki. Bez jakichś wtrąceń o TLM. W Naszym Dzienniku był chyba dzień później jakiś krótki z nim wywiad.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #129 dnia: Października 08, 2017, 23:18:59 pm »

Po Internecie krąży informacja, że w drugiej połowie 2018 r. do NFRR zostanie narzucony kalendarz i czytania z NOM. Rzekomo mówią o tym wiarygodne źródła w Stolicy Apostolskiej. Nowy Mszał Rzymski miałby wejść w życie w pierwszą niedzielę Adwentu 2018, ale miałby obowiązywać dwuletni okres przejściowy. Wnioski instytutów tradycyjnych o zachowanie status quo mogą być odrzucane, a jedyny wyjątek może być dla FSSPX w celu zapewnienia porozumienia w sprawie statusu kanonicznego. Czy to ma być efekt tego czym niedawno mówił kard. Sarah?

http://pro-tridentina-malta.blogspot.com.mt/2017/10/breaking-news-massive-liturgical.html
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #130 dnia: Października 08, 2017, 23:54:26 pm »

A kogo to obchodzi? Wszyscy normalni używają wariantu pre55.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #131 dnia: Października 09, 2017, 11:27:09 am »

Po Internecie krąży informacja, że w drugiej połowie 2018 r. do NFRR zostanie narzucony kalendarz i czytania z NOM. (....)
Nawet jesli (w co do konca sam nie wierze), to w obecnym balaganie i tak kazdy bedzie robil po swojemu. Chyba, ze jakis biskup zmuszony kilka lat temu do zezwolenia na odprawianie starej mszy w swojej diecezji posle szpiegow, zeby sprawdzili, ktore czytania sa czytane i ktora oracje ksiadz odmowil - i wtedy bedzie pretekst do zakazu z powodu "nieosluszenstwa decyzjom Ojca Swietego" :D. Jedynym rezultatem bedzie jeszcze wiekszy chaos.
Zapisane
MK
uczestnik
***
Wiadomości: 174


« Odpowiedz #132 dnia: Października 09, 2017, 12:05:43 pm »

A więc to jest ta słynna reforma reformy!... Ale chyba nie o to chodziło  :(
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #133 dnia: Października 09, 2017, 12:43:30 pm »

Po Internecie krąży informacja, że w drugiej połowie 2018 r. do NFRR zostanie narzucony kalendarz i czytania z NOM.

Czytania z NOM wymagałyby zmiany samej struktury Mszy Katechumenów - bo są co do zasady trzy, a nie dwa (oczywiście w święta i uroczystości). Do tego w cyklach. Bardziej bym się skłaniał ku temu, że zostaną zmienione i ujednolicone do NOMowego cyklu, np. A. I nadal zostanie dwa, a nie trzy.

Co zaś tyczy się kalendarza - może w drugą stronę - wróci przedpoście, a Chrystus Król będzie czczony w październiku, a nie w listopadzie. Jakoś nie wyobrażam sobie skasowania tradycyjnego kalendarza. Zrobi się z tego syf straszny. FSSPX nadal forma z 1962, niektórzy pre55, inni jeszcze to co nowe wprowadzą, inni NOVUS. Kolejne podziały, kolejne kłótnie, kolejne specjalne zezwolenia i przywileje, a to dla jednych by po staremu mogli, a to dla drugich. :(
Zapisane
Taki sobie o...
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #134 dnia: Października 09, 2017, 12:49:38 pm »

no i może o to chodzi - skłócić?
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!