Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 12:47:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [Kościół] Prawosławny?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: [Kościół] Prawosławny?  (Przeczytany 15327 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 21, 2017, 12:15:24 pm »

"2.3 Kościół zabrania zawierania małżeństw mieszanych

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. stwierdza, że małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna przyjęła chrzest w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta i formalnym aktem od niego się nie odłączyła, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy (kan. 1124). Tego rodzaju normy prawnej nie ma w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich z 1990 r.

Do kategorii osób należących do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mających pełnej łączności z Kościołem katolickim należą ochrzczeni wyznawcy wspólnoty niekatolickiej, a więc prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej itd."



ROZDZIAŁ VII MAŁŻEŃSTWA MIESZANE ORAZ IM PODOBNE
(...)
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_07.html



Tylko sam jeszcze nie wiem, w jakim charakterze będzie występował mój brat. Czy jako Katolik tego nie wiem. A jeśli nie, to mogę być światkiem i czy muszę dostać od kogoś dyspensę?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 21, 2017, 13:16:09 pm »

Jak jeszcze pan nie wszystko do końca wie, to zaczekać, a jak będzie wiadomo, to iść i zasięgnąć języka w parafii czy w swojej diecezji.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 21, 2017, 13:33:30 pm »

Jak jeszcze pan nie wszystko do końca wie, to zaczekać, a jak będzie wiadomo, to iść i zasięgnąć języka w parafii czy w swojej diecezji.


Pytałem wikarego w parafii i powiedział że można. Jak pytam jak na to patrzy tradycyjny katolik.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 21, 2017, 22:36:37 pm »

Tylko sam jeszcze nie wiem, w jakim charakterze będzie występował mój brat.

Jego widzimisię nie ma tu nic do rzeczy.

Brat, jeśli został ochrzczony w kościele katolickim, podlega prawu kanonicznemu, niezależnie od tego, czy jest praktykujący lub wierzący, czy uważa się za katolika czy za buddystę,  etc. Semel Catholicus, semper Catholicus. W związku z tym dyspensę mieć musi. Jeżeli ją dostanie, może Pan iść i być świadkiem.

Jeżeli brat nie dostanie dyspensy, każdy szanujący się ksiądz powinien Panu powiedzieć, że uczestnictwo w zaślubinach ze złamaniem prawa kościelnego to grzech. Jednak w czasach Franciszkowego miłosierdzia pewnie Panu powiedzą, że wszystko jest OK.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 21, 2017, 22:41:21 pm »

Kwestia małżeństw mieszanych to było od dawna "Non possumus"!  Było "Non possumus" arcybiskupa Marcina Dunina. Obok katedry w Koszalinie usytuowany jest pomnik arcybiskupa Marcina Dunina. Figura arcybiskupa w stroju liturgicznym posadowiona jest na dwumetrowym cokole. Na wysokości głowy umieszczony został herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz korona królewska. Z boków figury wystają kraty nawiązujące do więzienia Marcina Dunina w kołobrzeskiej twierdzy, w której był internowany od października 1839 do 5 sierpnia 1840 r. Został tam osadzony po konflikcie z władzami Królestwa Prus za bezwzględne przestrzeganie prawa kościelnego dotyczącego małżeństw mieszanych. Proszę zobaczyć na poniższe zdjęcie, jest nawet napis informujący o tym.



To pan sam musi sobie odpowiedzieć jak postąpić, bo myślę że żadne rady i tak tu nie pomogą, bo ostatecznie to będzie pana decyzja.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2022, 17:03:06 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 22, 2017, 09:42:50 am »

Tylko sam jeszcze nie wiem, w jakim charakterze będzie występował mój brat.

Jego widzimisię nie ma tu nic do rzeczy.

Brat, jeśli został ochrzczony w kościele katolickim, podlega prawu kanonicznemu, niezależnie od tego, czy jest praktykujący lub wierzący, czy uważa się za katolika czy za buddystę,  etc. Semel Catholicus, semper Catholicus. W związku z tym dyspensę mieć musi. Jeżeli ją dostanie, może Pan iść i być świadkiem.

Jeżeli brat nie dostanie dyspensy, każdy szanujący się ksiądz powinien Panu powiedzieć, że uczestnictwo w zaślubinach ze złamaniem prawa kościelnego to grzech. Jednak w czasach Franciszkowego miłosierdzia pewnie Panu powiedzą, że wszystko jest OK.


Powiedzieli że wszystko jest Oki.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 22, 2017, 17:49:34 pm »

Szanowna Pani Anno M, bardzo dziękuję za link do znakomitego artykułu.

Na marginesie powyższej dyskusji pojawiła się następująca refleksja, i zarazem pytanie do adminów FK: może warto założyć wątek apologetyczny, w którym znajdowałyby się linki do materiałów ważnych dla tradycyjnego katolika. Próby systematyzowania zawartości FK co prawda juz były, mam na myśli wątek "must have - must know". Co prawda na FK znakomita część to osoby duchowne czy  weterani Tradycji z samodzielnie usystematyzowaną wiedzą,  jednak nadmiar apologetyki nigdy nie zaszkodzi. ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [Kościół] Prawosławny? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!