Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 19:52:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Fides intrepida: 70 lat temu 10 II 1939r. zmarł Pius XI -"Papa Polacco"
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Fides intrepida: 70 lat temu 10 II 1939r. zmarł Pius XI -"Papa Polacco"  (Przeczytany 5178 razy)
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« dnia: Lutego 10, 2009, 23:59:49 pm »

Proponuję, aby w tym wątku dzielić się  przemyśleniami, spostrzeżeniami , pytaniami  i ciekawostkami dotyczącymi osoby i pontyfikatu tego  "polskiego" papieża, człowieka nieustraszonej Wiary i niezwykłej odwagi. 

Warto również dodać, że w tym roku - 28 X - minie 90 lat od konsekracji biskupiej Achillesa Ratti'ego, pierwszego nuncjusza papieskiego w odrodzonej Polsce, której dokonał kard. A. Kakowski w Katedrze św. Jana w Warszawie. (Przypomina dziś o tym tablica w Katedrze , natomiast w l. 1930 -1949 te oraz inne związki z Warszawą i Polską podkreślała również  nazwa ulicy Piusa XI  w Warszawie, czyli dawnej i dzisiejszej Pięknej.)

Pius XI (1922 -1939) miał niemal prorocze zawołanie  w swym papieskim herbie: PAX CHRISTI IN REGNO CHRISTI - wskazujące jakby szalupę ratunkowa dla międzywojennego świata, który zaledwie pół roku  po jego śmierci pogrążył sie w otchłani kolejnej wojny, podczas której zagładzie uległo też miasto, gdzie Pius XI "narodził się jako biskup". 

Na marginesie: Zawsze zastanawiało mnie,  czy to rzeczywiście prawda, że przed śmiercią wykrzyknął  Ależ ja mam jeszcze tyle spraw do załatwienia , znany był przecież ze swego cholerycznego usposobienia :-).
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2009, 01:41:42 am wysłana przez avars » Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 12, 2009, 12:51:04 pm »

podbiję wątek, bo warto :)

tablica ku czci Piusa XI jest też w bazylice salezjanów na Kawęczyńskiej - w tresci ma chyba też takie zdanie "tu żegnał się z Warszawą nuncjusz Ratti" ale dawno do niej nie podchodziwszy
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 12, 2009, 15:04:10 pm »

Śladów nuncjusza A. Rattiego zostało w Polsce całkiem dużo, zarówno jako wizytator apostolski, jak też w l. 1919 -1921 w roli nuncjusza, zawitał w  bardzo wiele miejsc, zarówno w obecnych granicach RP, jak też - nie wiem czy nie w większej liczbie - za obecnym kordonem jałtańskim, tzn. na Kresach.

Byłoby dobrze, aby wszyscy, którzy mają przedmiotowe informacje wrzucali je tutaj -  z krótkim opisem: czas, miejsce i  ewentualnie okoliczności w jakich stanęła tam stopa Rev. Achillesa.:-)
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 12, 2009, 15:39:30 pm »

W Kaliszu na u nazaretanek też jest tablica ale dla pewności sprawdzę.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 12, 2009, 16:04:17 pm »

Z wizytą nuncjusza Ahillesa w Gnieźnie wiąże się anegdotka: gdy na zjeździe biskupów w tymże mieście 26-30 sierpnia 1919 bp Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha poprosił przyszłego papieża o opuszczenie sali obrad. Powiedział wtedy: "Kościół polski chce rozstrzygać swoje sprawy bez wpływów zewnętrznych" Dlatego też musiał czekać na kapelusz kardynalski do roku 1946, a nie w czasie pontyfikatu Piusa XI, który pamięć miał dobrą. Swoją drogą dobrze mu tak - jak można dać kapelusz kardynalski komuś, kto uważa, że prymasem powinien być biskup warszawski i jest przeciwny konkordatowi.

30 sierpnia 1919 wizytował też cmentarz w Trzemesznie - informuje też o tym tablica, na której jest mapa cmentarza i kalendarium.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 12, 2009, 20:13:15 pm »

Za: Krzysztof Krasowski: ,,Biskupi katoliccy II Rzeczypospolitej - Słownik biograficzny", wyd. Bene Nati, Poznań 1996:

27. Aleksander Kakowski:
str. 113: >>[...] W pierwszej połowie lat dwudziestych A. Kakowski zajmował czołową pozycję w polskim Episkopacie. Wywierał też przemożny wpływ na dobór kandydatów do sakry biskupiej. Posiadał dobrą opinię w kołach rządowych i cieszył się poparciem pierwszych nuncjuszy: A. Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, którego konsekrował w październiku 1919 r. oraz jego następcy L. Lauriego.<<

59. Adam Stefan Sapieha:
str. 218: >>[...] Angażował się w działania na rzecz odbudowy polskiej państwowości. W grudniu 1920 r. wraz z abpem Teodorowiczem odbył podróż do Watykanu, aby przeciwdziałać szkodliwym dla polskich interesów narodowych na Górnym Śląsku skutkom zarządzenia biskupa wrocławskiego A. Bertrama, wydanego w związku z akcją plebiscytową. Przyczynił się wówczas do odwołania z Polski nuncjusza A. Rattiego, który sprawując funkcję Naczelnego Komisarza Kościelnego dla obszarów plebiscytowych uchodził w opinii Polaków za osobę sprzyjającą bardziej interesom niemieckim. Ratti (już jako papież Pius XI) dobrze zapamiętał Sapieże to swoiste ,,szycie mu butów" w kurii rzymskiej, nie przyznając metropolicie krakowskiemu kapelusza kardynalskiego pomimo obietnicy złożonej już w sierpniu 1919 r. przez kardynała P. Gasparriego polskiemu rządowi, iż nastąpi to w okresie kilku najbliższych miesięcy (*). Żywione przez papieża do A. Sapiehy uczucie osobistej urazy, miało swój wpływ, poza innymi przesłankami, na decyzję Piusa XI skłaniającą biskupa krakowskiego i J. Teodorowicza do złożenia w 1923 r. mandatów senatorskich, które zdobyli kandydując w wyborach z listy ,,Chjeny".<<
str. 220: >>[...] Pozostaje wyjaśnić, czy sprawa ta [zatargu z rządem polskim o przeniesienie trumny J. Piłsudskiego z krypty św. Leonarda do krypty św. Wacława] miała związek ze złożoną w lutym 1939 r. przez Sapiehę rezygnację z urzędu. W praktyce kościelnej oznaczało to często odwołanie przez papieża. Znając stare animozje Piusa XI do ordynariusza krakowskiego, można uznać to za prawdopodobne. Zgon papieża w kilka dni później uczynił sprawę nieaktualną. Już za pontyfikatu Piusa XII Sapieha wycofał swoją prośbę.<<
str. 221n >>[...]: W dniu 18 II 1946 r. kreowany został przez Piusa XII kardynałem-prezbiterem tytułu Sanctae Mariae Nuovae, ponoć dzięki konsekwentnym staraniom w Watykanie w 1945 r. prymasa Hlonda, bez ktorych abp Sapieha ,,nie miał szans" na otrzymanie tej godności. Pamiętano mu zatargi z Piusem XI i co najmniej chłodny stosunek do postawy kurii rzymskiej w sprawie polskiej w okresie wojny, a szczególnie nuncjusza w Berlinie C. Orsenigo, którego działalność metropolita krakowski oceniał jako szkodliwą dla polskich interesów narodowych.<<

(*) dodam od siebie, że w tym okresie panował jeszcze papież Benedykt XV, który kreował kardynałów na konsystorzach: 15 XII 1919, 07 III 1921 i 13 VI 1921, zatem widać, że obietnica kard. Gasparriego (sekretarza stanu w latach 1914-30) nie została zrealizowana nie tylko ze względu na niechęć Piusa XI do A. Sapiehy, ale także Benedykt XV widocznie nie uznał za stosowną nominacji kardynalskiej dla bpa krakowskiego.
Zapisane
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 12, 2009, 22:39:25 pm »

Benedykt XV w sprawach nominacji  dotyczących polskiego episkopatu brał przede wszystkim pod uwagę opinie wlasnego nuncjusza-  i kolo się zamyka.
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 13, 2009, 00:54:03 am »

Papież Pius XI- Achilles Ratti dwukrotnie przebywał jako Wizytator Apostolski w stolicy ówczesnej diecezji kujawsko-kaliskiej Włocławku gdzie przyjmował go biskup tejże diecezji Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki. Pierwsza krótka wizyta miała miejsce 29 maja 1918 roku podczas podróży ks. Wizytatora z Berlina do Warszawy. Na dłuższy czas przybył On do Włocławka w sobotę 21 września i zabawił do wtorku 24 września 1918 roku.
Punktowy przebieg wizyty:
1. Późnym wieczorem w sobotę 21 września ks. Wizytator przybywa koleją do Włocławka, na dworcu witają go Biskupi i duchowieństwo.
Niedziela
2. Godz. 10:00 prezentacja Dostojnemu Gościowi w pałacu biskupim kapituły katedranej,mowa powitalna po łacinie wygłoszona przez oficjała ks. prałata St. Chodyńskiego.
3. Po przedstawieniu kapituły pochód duchowieństwa do katedry.
4. Suma w Bazylice Katedralnej.
5. Po Sumie okolicznościowe przemówienie biskupa Zdzitowieckiego.
6. Uroczyste błogosławieństwo udzielone przez ks. Wizytatora.
7. W Sali Wielkiej pałacu biskupiego ks. Wizytator przyjmował hołdy od ponad dwudziestu delegacji.
8. Uroczysty obiad z udziałem duchowieństwa, władz miasta i okolicznych ziemian.
Poniedziałek
9. Msza w kościele seminaryjnym, okolicznościowe przemówienie do profesorów i kleryków, zwiedzanie seminarium, biblioteki i muzeum diecezjalnego.
10. Zwiedzanie szkół katolickich działających w mieście: Gimnazjum Biskupiego im. ks. Długosza, pensji żeńskiej J. Steinbokówny.
11. Wizyta w katolickich instytucjach dobroczynnych.
Wtorek
12. Pobyt w szpitalu św. Antoniego,Msza w kaplicy szpitalnej, błogosławieństwo personelu i chorych.
13. Wizyta w Drukarnii i Księgarnii Diecezjalnej.
14. Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej.
15. Po krótkim wypoczynku o godz. 11 ks. Wizytator opóścił Włocławek udając się konno do Płocka.
Warto wspomnieć że wśród wyświęcajacych Achillesa Ratti na biskupa byli biskupi kujawski Zdzitowiecki i  płocki Nowowiejski.
Pamiątką po wizycie Achillesa Rattiego we Włocławku była tablica wmurowana w ścianę katedry, zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej ,niestety nieodbudowana.
Szczegółowy opis pobytu Piusa XI we Włocławku znajduje się w: ks. Michał Morawski,Monografia Włocławka(Włocławia),Włocławek 1933, reprint Włocławek 2003, s. 375-378.
Zapisane
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 13, 2009, 15:37:45 pm »

Bardzo ciekawe informacje!  Wynika z nich, że przyszłego Papieża miał szansę tam spotkać po raz pierwszy przyszły X. Prymas Stefan Wyszyński - wówczas (w latach 1917-1920) uczeń Liceum włocławskiego im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne).

W sprawie doboru współkonsekratorów - ciekawe jakie były uwarunkowania odnośnej decyzji (czyżby przede wszystkim wola samego A. Ratti'ego?) . Warto w tym kontekście wspomnieć, że bp A.J. Nowowiejski był w l. 1918-1919 pierwszym p odzyskaniu niepodległości sekretarzem generalnym EP oraz mieć na uwadze późniejsze wyróżnienie ordynariusza płockiego godnością arcybiskupa przez Piusa XI w 1930r.

« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2009, 13:50:08 pm wysłana przez avars » Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Fides intrepida: 70 lat temu 10 II 1939r. zmarł Pius XI -"Papa Polacco" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!