Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:32:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: serial "Młody papież"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: serial "Młody papież"  (Przeczytany 13148 razy)
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« dnia: Października 26, 2016, 23:39:11 pm »

Już niedługo premierowy odcinek serialu o fikcyjnym Piusie XIII. Film zapowiada się na taką ecclesia fiction i będzie czymś w rodzaju rodziny Borgiów, czyli o pragnącym władzy papieżu bezwzględnie realizującym swoje (chore-?) pomysły. jako ciekawostka - w trailerze homagium chyba starego typu - pocałunek w stopę papieża przez kardynałów, oraz tiara na głowie papieża.

http://experience.hbo.pl/?v=the-young-pope&gclid=CO7fr8m0-c8CFUk6Gwod0OYK_g
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #1 dnia: Października 26, 2016, 23:48:23 pm »

pierwsze recenzje nie są najgorsze. autor zalinkowanego tekstu wyraża nadzieję, że serial nie będzie prostacko anty Kościołowi lecz cierpka diagnozą jego stanu w dzisiejszym świecie:

http://wpolityce.pl/kultura/313219-mlody-papiez-kontrrewolucja-piusa-xiii-ego-kontrowersyjna-ale-intrygujaca-wizja-sorrentino-recenzja

pożyjemy, zobaczymy
Zapisane
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #2 dnia: Października 27, 2016, 00:17:37 am »

Obejrzałem dwa pierwsze odcinki. Uczucia mam mieszane - z jednej strony bardzo dobry aktor,  odgrywający rolę młodego amerykańskiego kardynała wybranego papieżem, z drugiej wizja Kościoła jako li tylko siedliska próżności i walki o władzę.

Lenny przyjmuje imię Piusa. Pius XIII. Przedstawiony jest jako niby-konserwatysta, ale jest to iluzoryczny konserwatyzm czy tradycjonalizm. Koniec drugiego odcinka znakomicie to pokazuje.

Mimo wszystko obejrzę do końca, choć mam wrażenie, że wielu osobom może w głowach namieszać.
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #3 dnia: Października 27, 2016, 08:40:27 am »

Mimo wszystko obejrzę do końca, choć mam wrażenie, że wielu osobom może w głowach namieszać.

I pewnie o to chodzi - ale i tak nic z tego nie bedzie, bo jak zawsze przekona wylacznie przekonanych, jaki Kosciol jest zly i niedobry ;)
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #4 dnia: Października 31, 2016, 10:22:06 am »

Cytuj
Lenny przyjmuje imię Piusa. Pius XIII. Przedstawiony jest jako niby-konserwatysta, ale jest to iluzoryczny konserwatyzm czy tradycjonalizm. Koniec drugiego odcinka znakomicie to pokazuje.

Koniec drugiego odcinka pokazuje jaką konwencję wybrał nowy papież i muszę powiedzieć, (poruszając się oczywiście w świecie fikcji) że ta konwencja jest intrygująca. Pius XIII decyduje się podczas pierwszego orędzia do wiernych nie pokazywać swojej twarzy i pokazać się ludziom w słabym świetle wieczorem na balkonie bazyliki. Jak stwierdził wcześniej nie będzie pokazywać swojej twarzy, bo nie ma wizerunku, jest nikim. Istnieje Chrystus i tylko On. W orędziu mówi: "O czym zapomnieliśmy? O czym zapomnieliśmy?  Zapomnieliśmy o Bogu. Wy o Nim zapomnieliście. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć. Musicie być bliżej Boga niż siebie nawzajem. Ja jestem bliżej Boga niż was. Wiedzcie, że nigdy nie będę bliżej Was. Bo każdy jest samotny przed Bogiem. Nie mam nic do powiedzenia tym, którzy nawet odrobinę wątpią w Boga. Mogę jedynie przypomnieć o mej pogardzie i ich marności . Nie muszę udowadniać, że Bóg istnieje, To wy musicie udowodnić, że Bóg nie istnieje. Umiecie udowodnić, że Bóg nie istnieje? Jeśli nie potraficie tego udowodnić, to oznacza, że Bóg istnieje. Bóg istnieje. Nie interesuje się nami dopóki my nie zainteresujemy się Nim. Wyłącznie nim. Rozumiecie co mówię? Wyłącznie. 24 godziny na dobę . Serca i umysły wypełnione Bogiem bez miejsca na cokolwiek. Bez miejsca na wolna wolę, na wolność, na emancypację. Słyszałem mówiących nie raz: uwolnij się od Boga, wyzwól się od Boga. Ale ból wyzwolenia jest nieznośny, tak ostry, że może zabić. Bez Boga jesteście  jak martwi, martwi, opuszczeni, bezpańskie psy na ulice. Chcecie spojrzeć mi w twarz? Najpierw zobaczcie Boga. Nie pomogę wam. Nie wskażę wam drogi. Szukajcie jej, znajdźcie ją, a gdy znajdziecie Boga, być może znajdziecie mnie."  A gdy ktoś latarką zaświecił mu z tłumu, w twarz stwierdził, że nie zasługują wierni na niego, nie są go godni. i ... zszedł z balkonu bez błogosławieństwa.

Pomijając "niepoprawności teologiczne" (delikatnie rzecz ujmując) przemówienia, to ciekawy pomysł, jakże inny od tego, co od lat widzimy w przypadku papieży. Medialne koncentrowanie się na osobie papieża (w Polsce apogeum postaci JP2), oraz nieustanne dowartościowywanie człowieka, ten posoborowy antropocentryzm. Pius XIII być może odrzuca poziom horyzontalny i wskazuje na wertykalny. Być może, dlatego, że trudno rozgryźć Piusa XIII, który albo rzeczywiście wierzy w to co mówi, czy tylko gra, by wzmocnić swoją pozycję. Czy rzeczywiście uważa się za nikogo i chce wskazywać na Chrystusa czy chce poprzez niebyt medialny (brak zdjęć, nieznany wizerunek, niedostępność) chce odnowić respekt dla papiestwa i przede wszystkim siebie,chce podbić swój prestiż? trudno orzec. na pewno nie jest to święty człowiek (przykład zmuszenie spowiednika watykańskiego by ten złamał tajemnicę spowiedzi i donosił papieżowi co kardynałowie mówią o nim w konfesjonale)

Póki co ciekawa propozycja. Nie nazwałbym też tego serialu antykatolickim. To nie serial z gatunku dowalić i ośmieszyć Kościół. Tym bardziej,że każda osoba w serialu, oprócz wad, ma też mocno podkreślone pozytywne cechy. Zobaczymy w jakim kierunku potoczy się fabuła
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 08, 2016, 16:03:07 pm »

Po 5 odcinkach, musze przyznać, że wizja pontyfikatu fikcyjnego Piusa XIII jest ciekawa, a najlepiej ją oddaje scena i przemówienie do kardynałów. Pius XIII procesyjnie jest wniesiony na lektyce, a ubrany jest w bogato zdobioną kapę oraz tiarę. Przyjmuje hołd od kardynałów, którzy całują wysuniętą stopę papieża. Abstrahując od formuły homagium, atrakcyjnej zapewne dla wielu przywiązanych do dawnego rytuału ceremonii papieskich, homagium jest ciekawe ze względu na przemówienie, w którym  można znaleźć kilka perełek, które miłobyłoby usłyszeć w realu, choć może w innej formie np.: "ewangelizacja - już to zrobiliśmy; ekumenizm - znamy to; tolerancja - już tu nie mieszka [...] od lat wychodziliśmy do ludzi. Czasz tym skończyć. [...] Nastawienie ostatniego papieża zyskało dla Kościoła mnóstwo uwielbienia od mas. Kościół stał się popularny. "To wspaniale" pomyślicie. Otrzymaliśmy mnóstwo przyjaźni i szacunku. Nie mam pojęcia co zrobić z przyjaźnią całego świata. Chcę absolutnej miłości i całkowitego oddania Bogu. Czy to oznacza, że Kościół będzie tylko dla nielicznych? To jest hipoteza. Hipotezy nie są tym samym co rzeczywistość. Ale nawet gdyby były, w tej nie m nic szokującego. Lepiej mieć kilku zaufanych niż rozkojarzone i obojętne tłumy. Publiczne place były zatoczone lecz nie było w sercach Boga. Miłości nie można mierzyć cyframi lecz siłą jej intensywności. [...]Dlatego liturgia nie będzie już spotkaniem towarzyskim, tylko ciężką pracą. "
Widzów serialu zapraszam do dyskusji
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 08, 2016, 17:56:59 pm »

Newsweek chwiali ten film, więc nie może to wróżyć dobrego:
Cytuj
Doskonały "Młody papież" pokazywany w HBO to opowieść o purytaninie w mieście "Wielkiego piękna". Tylko Paolo Sorrentino mógł dokonać cudu przemiany poważnych zagadnień wiary w seksowny serial"

???
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 08, 2016, 19:32:31 pm »

Newsweek chwiali ten film, więc nie może to wróżyć dobrego:
Cytuj
Doskonały "Młody papież" pokazywany w HBO to opowieść o purytaninie w mieście "Wielkiego piękna". Tylko Paolo Sorrentino mógł dokonać cudu przemiany poważnych zagadnień wiary w seksowny serial"

???

Proszę samemu obejrzeć zamiast czytać dyletantów z Newsweeka. Dla nich to tylko ładny serial o kurialnych intrygach, dla nas świetne religious fiction o papieżu-tradycjonaliście, który kasuje NOM, ekumenizm i płaszczenie się przed światem. Obejrzałem 6 odcinków, polecam.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 09, 2016, 08:08:26 am »

Ale ponieważ jest to serial z totalnego mainstreamu, to warto sobie - na zasadzie domniemania winy, hehe - pomyśleć: "Co oni chcieli przez to powiedzieć?".

Np. w skądinąd ciekawym "The Catholic: A Conflict" na końcu okazuje się, że przywódca wspólnoty tradycjonalistycznej jest zgorzkniały, stracił wiarę i finalnie kapituluje przed Watykanem. Także tego.
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 09, 2016, 08:37:52 am »

Dlatego dla wyrobienia sobie opinii najlepiej samemu obejrzeć
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 09, 2016, 10:01:56 am »

Jestem bardzo pozytywnie zaciekawiony serialem. I mam wrażenie, że powstał, bo świat ma już dość tego przebierańca.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 09, 2016, 10:47:38 am »

z ciekawostek wyłowionych z serialu, to Pius XIII najpewniej odprawia Tridentine lub mocno upodoniony do niej NOM - tyłem do uczestników, w starych szatach liturgicznych, z manipularzem, z obrzędem błogosławieństwa Hostią podczas komunii. ale chrzest juz NOM-owy był.

czy powodem powstania serialu był przesyt stylu Franciszka, to nie wiem. Myślę, że zamysłem jego twórcy było wykreowanie rzeczywistości alternatywnej wobec tego co dominuje w dzisiejszym Kościele, w czym tkwi siła serialu - zakwestionowanie tego co znane. A że reżyser wydaje się byc człwiekiem inteligentnym, rozumiejacym totalny antropocentryzm posoboroowy, to stworzył postać papieża obalającego ten paradygmat, optującego za teocentryzmem i pragnieniem tryumfalizmu instytucji Kościoła.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 09, 2016, 12:46:34 pm »

Ten serial to próba stworzenia wizerunku papieża, który przyszły papież sobie obejrzy i przyswoi. Raczej obejrzy. Na ile przyswoi, to już inne pytanie. Ale jeśli cokolwiek z filmu wejdzie w rzeczywistość, to dopiero będzie ciekawie.
Będziemy mogli powiedzieć, że film ukształtował papieża i papiestwo.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 09, 2016, 12:57:30 pm »

Nareszcie doczekałem serialu który mnie ciekawi.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 09, 2016, 15:36:06 pm »

Ten serial to próba stworzenia wizerunku papieża, który przyszły papież sobie obejrzy i przyswoi. Raczej obejrzy. Na ile przyswoi, to już inne pytanie.

Jest taka szansa :D Tak jak Robin Hood ukształtował subkulturę metalowców w latach 80tych, tak Młody papież niech ukształtuje następcę Benedykta XVI !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: serial "Młody papież" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!