Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:33:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 Drukuj
Autor Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu  (Przeczytany 57733 razy)
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #255 dnia: Sierpnia 03, 2018, 11:08:02 am »

Jak by nie było świecki, niejaki Bruno Devos, był swego czasu potępiany i przenicowany na wszystkie strony, tylko dlatego, ze wystąpił z OD.
 A był tylko zerwał umowę cywilno-prawną z OD.

 Gdy wydał książkę pod tytułem "byłem w Opus Dei" to wytykano mu wszystko, nawet to, że ożenił się. A był przecież świeckim. To był posoborowy forumowy lincz na Rebelya.pl.

Niektórzy potem mawiali, ze młodzi posoborowcy zazdrościli mu żony o nieprzeciętnej urodzie.
Niestety nie mogę tego potwierdzic, bo nie widzialem jej  ;)



Widziałem, znam, potwierdzam. Piękna, mądra i dobra kobieta. Zezwala się zazdrościć :))
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #256 dnia: Sierpnia 03, 2018, 12:33:42 pm »

Obawiam się, że w przypadku x. Międlara to nawet nie jest kwestia złamania ślubów kapłańskich. W sensie: choćbyśmy przyjęli roboczo, że ma rację z celibatem, a choćby nawet papież (ten czy inny) zezwolił łacinnikom na to samo, co greko-katolikom, to przecież x. Międlar, jeśli dobrze rozumiem, nie jest obecnie księdzem, który wszedł w związek małżeński, tylko katolikiem (przynajmniej nominalnym) - żyjącym bez małżeństwa (chyba). To czyni całą sytuację jeszcze bardziej groteskową. W tej sytuacji x. Międlar "powinien" nagrywać filmiki nie przeciwko celibatowi, a przeciwko zakazom seksów pozamałżeńskim - lub jawnie na rzecz konkubinatu.
Zapisane
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #257 dnia: Sierpnia 03, 2018, 13:38:24 pm »

Tak bokotematycznie: kapłanom/klerykom greko-katolickim w Polsce wolno się żenić, tak na legalu? Różne historie słyszałem, głównie z nieodległej przeszłości...
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #258 dnia: Sierpnia 03, 2018, 13:45:59 pm »

Różne są źródła zajmowania się tematem, niekoniecznie "pastwienia się".. O Bruno Davosie wiem tyle co wspomina tu co jakiś czas Pan Rysio. Nie przypominam sobie tutaj innych rozmów na jego temat, chociaż powołał się Pan na inne forum, na którym nie byłem.

Jeśli chodzi o zajmowanie się bohaterem wątku myślę, że są dwa rodzaje "kompensacji", o której mówił Pan Rysio. Jeden to to, o czym wspomniał - że niektórzy nie chcą się zająć tym czy inny, hierarchą, bo jest hierarchą, więc szukają tematów zastępczych - czy raczej osób na te tematy. Nie do końca się z tym zgadzam bo wydaje mi się, że na takim forum mało kto owych hierarchów broni. Ja wprawdzie byłbym w stanie i nawet próbowałem, ale stwierdziłem, że nie ma co (chyba raz jeszcze mnie Pan Adimad "wciągnął" samemu broniąc). Jednocześnie nie zrezygnowałem z obecności na forum i tematów po prostu unikam.

Druga odmiana "kompensacji" to częściej wspominana przez mnie. Ksiądz Międlar był szykowany an prawicowego duchownego-bohatera. Problem pojawił się jednak wtedy gdy przestał być duchownym (wiem, nie co do istoty ale co do statusu kościelno-społecznego, mówiąc językiem potocznym) bo "myśmy się spodziewali". I fascynacja obróciła się w drugą stronę.

Trzecia grupa - jak tu się mogę zaliczyć, jakkolwiek również uważam, że nie ma co się nad nim pastwić, o czym pisałem wcześniej - od początku uważała, że coś tu nie tak - z różnych powodów (jedni nie lubili jednak tej formy nacjonalizmu, drudzy uważali, że ksiądz zaraz po święceniach niekoniecznie powinien być politycznym celebrytą itd.). Kiedy już ks. Jacek odszedł z zakonu to niektórzy epatują takim "A NIE MÓWIŁEM?"

Do tego dochodzi pewna obawa o "protestatnyzację" i myślę, że dlatego tu się włączał np. "ksiądz-lefebrysta". Bo chyba nie będziemy mu zarzucać, że kompensuje ks. Mięflarem Franciszka i abpa Rysia.

Pomimo, że od początku nie sympatyzowałem z bohaterem wątku (aczkolwiek bardziej mi go szkoda) to także nie podoba mi się tego rodzaju "pastwienie się". Z jednej strony rozumiem, że wątek istnieje i że jak coś się pojawia to wrzuca się i komentuje. Natomiast - jak wydaje mi się - czasem komentowanie przekracza pewne granice i wtedy pojawia się problem. Bo co to teraz da? To, że go nie lubimy to i tak nie zaczniemy lubić.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
sm
Gość
« Odpowiedz #259 dnia: Sierpnia 03, 2018, 14:16:35 pm »

Warto wspomnieć, że pan Międlar ślubował czystość, nie tylko celibat, a to ogromna różnica.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #260 dnia: Sierpnia 03, 2018, 14:39:22 pm »

Warto wspomnieć, że pan Międlar ślubował czystość, nie tylko celibat, a to ogromna różnica.

Warto sprawdzić co się pisze przed wysłaniem.

Cytuj
Zgromadzenie Misjonarzy, Zgromadzenie Misji (nazwy potoczne: Zgromadzenie księży misjonarzy, Misjonarze Wincentego à Paulo, lazaryści), łac. Congregatio Presbiterorum Saeculorum Missionis (CM) [1] – stowarzyszenie życia apostolskiego, założone 17 kwietnia 1625 roku w Paryżu przez św. Wincentego à Paulo.
za https://pl.wikipedia.org/wiki/Zgromadzenie_Misji

Cytuj
Stowarzyszenia różnią się od instytutów zakonnych przede wszystkim brakiem publicznych ślubów, jednak mogą wymagać tzw. innych więzów, jak przyrzeczenia czy kontrakty.
za https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_%C5%BCycia_apostolskiego
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #261 dnia: Sierpnia 03, 2018, 15:51:59 pm »


Warto sprawdzić co się pisze przed wysłaniem.


medice, cura te ipsum

Każdy Misjonarz składa Śluby Święte, ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i wytrwania w Zgromadzeniu aż do śmierci, aby przez całe życie poświęcić się pracy dla zbawienia ubogich – „Evangelizare Pauperibus Misit Me”, posłał mnie Pan, abym głosił dobrą nowinę wszystkim narodom.
http://misjonarze.pl/?p=9597


różnica między ślubami zakonnika z zakonu a zakonnika ze stowarzyszania życia apostolskiego ma charakter prawny, zwolnienia ze ślubów może dokonać inny organ
tak czy siak, śluby złożył
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2018, 19:53:57 pm wysłana przez sm » Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #262 dnia: Sierpnia 03, 2018, 15:55:39 pm »

Tak bokotematycznie: kapłanom/klerykom greko-katolickim w Polsce wolno się żenić, tak na legalu? Różne historie słyszałem, głównie z nieodległej przeszłości...

OIDP kapłanom/klerykom nie wolno się żenić, wolno natomiast żonatemu zostać kapłanem. Żonaty ma za to zamkniętą drogę do święceń biskupich. Z tego względu biskupami zostają najczęściej mnisi. Tak jest u prawosławnych - batiuszka i matuszka. U grekokatolików jest podobnie
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #263 dnia: Sierpnia 03, 2018, 16:08:19 pm »

Tak bokotematycznie: kapłanom/klerykom greko-katolickim w Polsce wolno się żenić, tak na legalu? Różne historie słyszałem, głównie z nieodległej przeszłości...

OIDP kapłanom/klerykom nie wolno się żenić, wolno natomiast żonatemu zostać kapłanem. Żonaty ma za to zamkniętą drogę do święceń biskupich. Z tego względu biskupami zostają najczęściej mnisi. Tak jest u prawosławnych - batiuszka i matuszka. U grekokatolików jest podobnie

Dzięki. Słyszałem o udzielaniu ślubów klerykom - nielegalnie - bodajże jeszcze w latach 80. Żonatego można wyświęcić, owszem, ale czy żonatych przyjmują do seminarium?
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #264 dnia: Sierpnia 03, 2018, 22:40:47 pm »

.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #265 dnia: Sierpnia 04, 2018, 12:36:31 pm »

Cytuj
Widziałem, znam, potwierdzam. Piękna, mądra i dobra kobieta. Zezwala się zazdrościć :))

To łajza jedna z tego renegata Brunona. Nie tylko, że zdradził szczegóły formacji wielu "naszych" postaci zycia publicznego to jeszcze ta jego pożal się Boże żona gorszy naród w kostiumie bikini w Dębkach!
O innych rzeczach które ten zdrajca z tym babsztylem robi (na golasa sic!) już nie wspomnę. I za nic sobie mają wskazówki praktyczno-techniczne o. Knotza  ;D.

PS
słyszałem, że B.Devos nie myje zębów tak jak Międlar i Ziemkiewicz ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2018, 12:40:34 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #266 dnia: Sierpnia 04, 2018, 12:38:29 pm »

Widzę, ze ks. Międlar poszedł w ślady Ziemkiewicza.

Ziemkiewicz napisał książkę jakie to wspaniałe, że zdradził żonę; a ks. Międlar jakie to wspaniałe, że zdradził ślub kapłańskie.


O którą książkę Ziemkiewicza chodzi?

Nie będę robić reklamy, a nie trudno odnaleźć.

Pan, panie Kamilku obie książki rzecz jasna przeczytał?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #267 dnia: Sierpnia 04, 2018, 17:25:42 pm »

Widzę, ze ks. Międlar poszedł w ślady Ziemkiewicza.

Ziemkiewicz napisał książkę jakie to wspaniałe, że zdradził żonę; a ks. Międlar jakie to wspaniałe, że zdradził ślub kapłańskie.


O którą książkę Ziemkiewicza chodzi?

Nie będę robić reklamy, a nie trudno odnaleźć.

Gdyby chodziło o książkę "Wkurzam salon", to postawa Ziemkiewicza na pewno jest inna niż Międlara:
http://www.fronda.pl/blogi/amdg/ziemkiewicz-sam-o-sobie,20235.html

Ziemkiewicz po raz pierwszy ożenił się na studiach. Po czternastu latach małżeństwa wdał się w romans i rozbił dwa małżeństwa (swoje i swojej kochanki). O swoich świństwa opowiada rozmówcy szczerze i bez doszukiwania się usprawiedliwień dla swoich postępków. Po rozwodzie i zakończeniu romansu, poznał Aleksandrę Ciejek z którą zawarł małżeństwo cywilne i ma dwie córki.

Inaczej niż większość osób żyjących w związku niesakramentalnym Ziemkiewicz pozostał katolikiem i nie jest zainteresowany zmianą nauczania katolickiego (tak by kościół uznał prawowierność jego związku). Publicysta sam deklaruje „Wole mieć przerąbane w prawdziwym Kościele, niż być chwalonym przez jakiś ekumeniczny projekt”. „Wole być ekskomunikowany (…) przez kościół z prawdziwego zdarzenia” niż być hołubionym przez heretyków. „Wiem że Jezus dał Kościołowi (…) depozyt wiary i ów skarb ma być przechowywany w niezmienionej postaci
.

Krótko mówiąc:
Ziemkiewicz nigdzie nie pisze: "jakie to wspaniałe, że zdradził żonę", Międlar pisze "jakie to wspaniałe, że zdradził śluby kapłańskie". 
Ziemkiewicz nie chce reformować Kościoła, Międlar - chce.

PS Nie wnoszę o kanonizację Ziemkiewicza, ale o nieporównywanie go z Międlarem.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2018, 17:27:30 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #268 dnia: Sierpnia 04, 2018, 23:28:58 pm »

Warto wspomnieć, że pan Międlar ślubował czystość, nie tylko celibat, a to ogromna różnica.

jaka jest różnica?
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #269 dnia: Sierpnia 05, 2018, 02:57:19 am »

.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2018, 03:05:14 am wysłana przez kamilek » Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!