Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 23:09:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu  (Przeczytany 58377 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #90 dnia: Czerwca 05, 2017, 00:40:07 am »

Cytuj
. Kapłański gołowąs, który bierze się za naprawianie Kościoła porzucając kapłańską służbę i wypowiadając posłuszeństwo przełożonym.

Przyganiał kocioł garncowi... Duza czesc forowiczek i f- ów, z duzych osrodkow, gdzie jest coniedzielna tridentina, z zasady nie uczestniczy w nomie. Nie uczestniczenie z zasady w nowusie jest wypowiedzeniem jednosci przelozonym posoborowym.
Wystarczy sama lektura fk by tę oczywistosc zobaczyc. I nie pomogą zaklecia zawarte w statutach tzw dusztradłaciów, ze dwie formy tego samego rytu itp itd. Praksis jest inna...tylko odwagi cywilnej brak by to wypowiedzieć. Międlar ma odwagę ( nie wdaje się w analizę wypowiedzi) i stąd atak na Międlara.
W ogóle atakowani sa gwaltowniej przez tradsów - tradsi i kaplani odwazni niz nawet homosie w sutannach - np taki ks charamsa, ktory jeszcze z kurii rzymskiej kasuje co miesiac szmal. Miedlar jest latwym i bezbronnym celem do ataku, podobnie jak bp Williamson. Ale taki charamsa, albo kurialista z W-wy bioracy udzial w pokazie mody w kosciele sw Augustyna.... a to co innego.

PS
Parafrazujac wypowiedz wloskiej parlamentarzystki "lepiej byc faszysta niz pedalem" mozna powiedziec "lepszy jeden zonaty Międlar od calej prowincji sj-otow pedalow".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2017, 00:45:31 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #91 dnia: Czerwca 05, 2017, 10:27:05 am »

Międlar nie jest odważny, tylko szalony.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
kamilek
Gość
« Odpowiedz #92 dnia: Czerwca 05, 2017, 10:43:42 am »

.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #93 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:01:07 am »

Cytuj
Rok temu, gdyby sie był odważył ze swich "ówczesnych o-pozycji" poruszyć kwestie- przecież niedogmatyczną- można by z Nim podebatować.

Długo by Pan nie podebatował  ;D
Po pierwszym zdaniu na temat celibatu/ Tradycji/ modernizmu - każdy ksiądz dostaje ZOK - zakaz opuszczania koszar czyli zakaz wypowiadania się.

Pana argumentacja przypomina trochę logikę kurialistów lub "Christianitas": Porozmawiamy z wami i dostaniecie tridentinę; pod warunkiem, że nie napiszecie do Ecclesia Dei i pokorni poczekacie. I tak czekają latami we Włocławku, Wilanowie etc  ;D
(A w Piasecznie jest tridentina ;D)

Cytuj
w wypowiedzi o celibacie ślizgał się po powierzchni bez pogłębienia tematu.

A proszę mi przypomnieć, w którym to czasopiśmie w pełnej łączności, możemy poczytać debatę "z pogłębieniem tematu" o celibacie? W Gościu Niedzielnym? Naszym Dzienniku? Niedzieli? Idziemy?
Każdą dyskusję, która jest niezależna od kurii, posoborowcy oskarżają o tzw.: "brak pogłębienia", "zgłębienia", "pochylenia się z troską" - reszta mowy trawy - patrz Iota Unum

Cytuj
Międlar nie jest odważny, tylko szalony.

Uderz w stół a ...
Myli się panu odwaga z odważnikiem.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2017, 11:04:18 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #94 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:11:33 am »

Podobną drogę wybrał Marcin Luter reformator.
Ksiądz Jacek kogoś zabił? Nic o tym nie słyszałem!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #95 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:13:27 am »

Cytuj
. Kapłański gołowąs, który bierze się za naprawianie Kościoła porzucając kapłańską służbę i wypowiadając posłuszeństwo przełożonym.

Przyganiał kocioł garncowi...


Zacytował pan FRAGMENT z mojej wypowiedzi i proszę jaśniej odnośnie tego przyganiania garncowi.  A do reszty pana wypowiedzi nie ma się do czego odnieść, bo nic nowego pod słońcem i właściwie mnie nie interesuje.

Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #96 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:18:54 am »


Obawiam się najgorszego, że Międlar szedł do seminarium z powziętym/zadaniowanym z góry założeniem objawionego nam zeszłego roku zakończenia swojej historii. Im więcej błota sie rozchlapie na wszystko co zostało z katolicyzmu-tym obecnie dla niego lepiej.

To jest coraz bardziej prawdopodobne
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #97 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:50:46 am »

Pan Rysio ceni odwagę, ja mam z tym pewien problem. Jako cnota jest ważna i niejednokrotnie nam jej brakuje. Natomiast może też być przesadzona i pójść w stronę brawury. Mam czasem wrażenie (może się mylę) jakby wytwarzał Pan swego rodzaju "cnotę nieposłuszeństwa", przez którą zawsze należy zawsze stawać po stronie tego kto się stawia przełożonemu. Tak przynajmniej mi się wydaje - od sprawy ks. Lemańskiego aż po ks. Międlara i wspomnianego Williamsona.
Z Pana porównaniem:

Cytuj
Parafrazujac wypowiedz wloskiej parlamentarzystki "lepiej byc faszysta niz pedalem" mozna powiedziec "lepszy jeden zonaty Międlar od calej prowincji sj-otow pedalow"

na swój sposób bym się zgadzał, tyle, że kiedy mówiłem, że wolę posoborowo-konserwatywnego biskupa od księdza-postępowca Pan mi zarzucał niesłuszność. Natomiast ogólnie rzecz biorąc ks. Międlar podjął podobną drogę jak ks. Charamsa - wszelkie inne patologie ukazywać jako swego rodzaju uzasadnienie - ks. Międlar dla możliwie wadliwej decyzji a ks. Charamsa dla... wiadomo czego. Argumentacja ks. Charamsy także polega na (w uproszczeniu mówiąc): "są księża-kobieciarze, homoksięża ukryci, księża pedofile, księża złodzieje, księża ignoranci nie znający doktryny itd... a mi nie pozwalają kochać Eduardo". Oczywiście wychodzą z innych przyczyn i zmierzają do innych wniosków.

Może Pan coś więcej o tych pieniądzach z Kurii Rzymskiej?

Należy też zaznaczyć, że wielu tych, którzy ks. Międlara krytykują robią to brzydki sposób jakby ciesząc się z upadku.

Co do związków z Tradycją od początku, zanim jeszcze ks. Międlar odszedł mówiłem, że z tych pozycji nie ma co go bronić (od kwestii liturgicznych po bardzo częste używanie stroju krótkiego). Najwyżej na gruncie jakiejś "prawicowej solidarności", tak jak się broni Radia Maryja przed GW. Ponieważ wielu prawicowców na swój sposób się zawiodło dlatego teraz bardziej się odcinają niż np. od Charamsy, bo z nim się nigdy nie utożsamiali i go nie bronili. Ja nie mam powodu do "atakowania " ks. Międlara bo od początku się nie utożsamiałem. Od stylu aż do tego, że nie "podchodzą mi" te formy nacjonalizmu, ale to moje własne zdanie.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #98 dnia: Czerwca 05, 2017, 11:54:08 am »

http://przedsoborowy.blogspot.com/2017/06/ks-jacek-miedlar-rozpoczyna-walke-z.html
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
kamilek
Gość
« Odpowiedz #99 dnia: Czerwca 05, 2017, 13:24:08 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2017, 13:36:04 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #100 dnia: Czerwca 05, 2017, 13:41:23 pm »

- od sprawy ks. Lemańskiego aż po ks. Międlara

ks. Lemański wydaje mi się o wiele sympatyczniejszą postacią od Jacka Międlara. Nie tylko dlatego, że podporządkował się przełożonym, ale przedewszystkiem dlatego, że widać u niego miłość do Boga i ludzi. Jest w kilku sprawach bardziej pobłażliwy od posoborowia, my mówimy: utwierdza w błędach, ale nie potrafię odmówić mu wiary, pokory, miłosierdzia.

Natomiast u Międlara od zawsze widzę instrumentalne traktowanie religii do celów osobistych i organizacyjnych. 
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #101 dnia: Czerwca 05, 2017, 13:54:57 pm »

Ksiądz Międlar jest w pewnym sensie protestancki. Ale nie dlatego, że ciągle protestuje  8), ani nie dlatego, że szkaluje celibat. Tylko dlatego, że nie rozumie - a już na pewno nie przeżywa - istoty kapłaństwa. Tak naprawdę byłby pewnie dobrym pastorem (choć też narwanym). Czyli "duchownym", ale nie kapłanem. Kapłan w religiach, które mają kapłanów, to przede wszystkim ofiarnik, a zazwyczaj także osoba podążająca ścieżką kontemplacji, a nie aktywizmu. To zupełnie wystarczy. W niektórych religiach i odłamach religii nie ma kapłanów, są tylko pastorzy: trochę doradcy duchowi, trochę goście prowadzący modły w meczecie czy zborze, trochę działacze polityczni, społeczni, charytatywni. Wygląda na to, że kimś takim chciałby być ks. Międlar. Ale ponieważ w katolicyzmie generalnie albo się jest księdzem, albo "świeckim działaczem katolickim" (jakkolwiek by to koszmarnie nie brzmiało; w każdym razie tak jak Terlikowski czy niegdyś członkowie PAX), to ks. Międlar chciałby mieć ciastko i zjeść ciastko. No, można jeszcze być zakonnikiem bez święceń kapłańskim, ale wtedy baby tym bardziej niet.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #102 dnia: Czerwca 05, 2017, 15:57:14 pm »

Cytuj
s. Lemański wydaje mi się o wiele sympatyczniejszą postacią od Jacka Międlara. Nie tylko dlatego, że podporządkował się przełożonym, ale przedewszystkiem dlatego, że widać u niego miłość do Boga i ludzi. Jest w kilku sprawach bardziej pobłażliwy od posoborowia, my mówimy: utwierdza w błędach, ale nie potrafię odmówić mu wiary, pokory, miłosierdzia.

Natomiast u Międlara od zawsze widzę instrumentalne traktowanie religii do celów osobistych i organizacyjnych.

Hmm... Nie wiem bo obydwu nie znam osobiście. O ks. Międlarze także opowiadano, że ma czas dla ludzi, że potrafi dotrzeć do młodego człowieka itd. Nawet Grzegorz Kramer SJ  :) napisał, że był z nim w knajpie i jak się z nim tak osobiście rozmawiało to nie był zły.

Nie wiem czy mógłbym powiedzieć aż o instrumentalizowaniu. Czasem mi się wydaje, że jest tutaj duże niezrozumienie pewnych rzeczy (jak wspomnieli niektórzy powyżej), czasem że to jakiś choćby częściowo reżyserowany spektakl. Z tym drugim to też czasem takie wrażenie miewałem zarówno u ks. Lemańskiego jak i obecnie u ks. Charamsy. A jak jest to nie wiem czy dowiemy się w tym życiu
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #103 dnia: Czerwca 05, 2017, 17:15:13 pm »

@ MK
Nie chciałbym publicznie roztrząsać poważnych zmian, które zaszły już dobre parę miesięcy temu w życiu prywatnym co poniektórych, ale jeśli jegomość dalej będzie aspirował do miana celebryty naprawiającego Kościół, to chyba będę musiał.
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #104 dnia: Czerwca 05, 2017, 20:21:38 pm »

@Eligiusz

Nie znam tematu, ale strzelam, że chodzi o:

J.H. ?
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: ks. Jacek Międlar wystąpił z zakonu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!