Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 08:22:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Podręcznik do historii Polski?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Podręcznik do historii Polski?  (Przeczytany 1928 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« dnia: Października 10, 2016, 21:17:58 pm »

Będąc emigrantem bardzo zależy mi na tym, aby moje dzieci poznały historię Polski. Do tego celu potrzeby jest dobry podręcznik, i właśnie o to chciałem Panstwa zapytać.

Sprowadziłem lub przywiozłem z Polski kilka różnych podręczników szkolnych (do gimazjum i liceum), ale jestem nimi bardzo zawiedziony. To wręcz nie do uwierzenia, ale współczesne Polskie podręczniki opierają się głównie na pracach historyków PRL-owskich.  Taki np. prof. Ludwik Bazylow jest namiętnie cytowany w podręcznikach gimanazjalnych. Ja rozumiem, że może to i zasłużony historyk,  ale mimo wszystko człowiek, ktory dostał nagrodę im. Ludwika Waryńskiego oraz doktorat honoris causa w Moskwie w 1971, nie wydaje mi się godny zaufania.  Zresztą to tylko przykład, nawet historycy komunistyczni z czasów stalinowskich są ciągle cytowani w podręcznikach.

Współczesne podręczniki szkolne, i to niezależnie od wydawnictwa i autora, są polit-poprawne aż do bólu, bardzo zdawkowo traktują wątek religijny w polityce czasów Polski Jagiellońskiej, wychwalają pod niebiosa ideologię oświecenia, a niektóre aż żałują, że reformacja się w Polsce nie udała. Czasy międzywojenne też są przedstawione bardzo sztampowo, bez krzty jakiejś rzeczowej i uczciwej analizy. Wstawki natury historycznej w podręcznikach do języka polskiego są pod tym względem jeszcze gorsze.

Czy przez ostatnie  ćwierć wieku naprawdę nikt nie napisał porządnego podręcznika do historii Polski wolnego od marksistowskich naleciałości?  Czy pozostaje tylko Feliks Koneczny ze swoimi pracami napisanymi już prawie sto lat temu?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1 dnia: Października 10, 2016, 21:57:34 pm »

Nie jest to ideał, ale moim zdaniem warto skorzystać z podręczników wydawanych w latach dziewięćdziesiątych przez:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Leszek_Szcze%C5%9Bniak

Np:

http://allegro.pl/historia-7-o-niepodlegla-szczesniak-i6447996207.html

http://allegro.pl/historia-1918-1939-szczesniak-i6258319203.html

Tu większy wybór:

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=szcze%C5%9Bniak%20historia&bmatch=base-relevance-w2-uni-1-3-0812&p=2

Niewątpliwa zaleta - niedrogie. Jak nie podejdzie, to te kilkanaście złotych można bez żalu zutylizować.




Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2 dnia: Października 10, 2016, 22:51:19 pm »

Dziękuję bardzo, kupię jakąś  i  zobaczę.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #3 dnia: Października 11, 2016, 14:58:10 pm »

Cytat: Wikipedia
Współautor (wraz z Grzegorzem Kucharczykiem i Markiem Pawłem Robakiem) serii podręczników historii do gimnazjum Przez tysiąclecia i wieki wydanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które ukazały się w latach 2002-2004.

O kim to moze byc mowa? :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #4 dnia: Października 11, 2016, 15:50:32 pm »

O kim to moze byc mowa? :)

No nie wiem, skoro go wydawali przez tysiąclecia, to chyba tylko Herodot  :)

Dziękuję, postaram się poszukać na allegro coś tej serii również.  Nie wiedziałem, że p. Milcarek pisał podręczniki do historii.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Października 11, 2016, 16:42:49 pm »

Marek Robak wozil swoich uczniow na pielgrzymke do Chartres jeszcze przed data urodzenia wiekszosci tutejszych forumowiczow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #6 dnia: Października 11, 2016, 21:38:50 pm »

To były te czasy gdy wydawnictwo WSiP było jeszcze spółką skarbu państwa. Wydawnictwo oferowało synekury dla partyjniaków - wszystkich koalicji. Był taki czas, za pierwszego PiS-u, gdy wydawnictwo było żerowiskiem dla katolickiego skrzydła PiS. Znajoma wszedłszy do Benona na mszę, szepnęła "och...zarząd mojej firmy".

Po to są spółki skarbu państwa. TKM
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Października 12, 2016, 13:25:02 pm »

Marek Robak wozil swoich uczniow na pielgrzymke do Chartres jeszcze przed data urodzenia wiekszosci tutejszych forumowiczow.
Generalnie, super-przyzwoity człowiek. Chyba drugi (po Jasienicy), który publikował książki o ludobójstwie "rewolucji antyfrancuskiej" w Wandei.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #8 dnia: Października 12, 2016, 22:24:35 pm »

Nie wiem jak duże ma Pan dzieci, ale polecam bez względu na wiek bardzo dobrą,bo ciekawie napisaną i to poprawną polszczyzną książkę pt.Historia Polski dla Piotrka Stanisława Marciniaka.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Podręcznik do historii Polski? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!