Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:49:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ad Orientem wg. kardynała Roberta Sarah
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Ad Orientem wg. kardynała Roberta Sarah  (Przeczytany 16503 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #30 dnia: Lipca 12, 2016, 12:36:20 pm »

Cytuj
Jeśli nowa religia ma być antropocentryczna, to ad orientem pasuje tutaj jak pięść do nosa.
Pełna zgoda. Odwrócenie kapłana na novusie ad orientem jest dla posoborowców nie do przyjęcia.

Zachęcam do lektury znakomitej książki on-line "Dzieci Soboru zadają pytania".  Biskup tłumaczy dlaczego kapłan zwraca się do ludu. Zwracamy się twarzą do tej osoby, do której mówimy.
Fragment dot. liturgii. 
http://mateusz.pl/ksiazki/dszp/dszp-02-Czerwik.htm

Cała książka:
http://mateusz.pl/ksiazki/dszp/
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #31 dnia: Lipca 12, 2016, 12:38:10 pm »

Voris, jak sam mówi o sobie, jest człowiekiem skonfudowanym....od dawna. Szczegóły sa tak nieprzyjemne, że nie pociągne tematu.
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #32 dnia: Lipca 12, 2016, 13:03:35 pm »

Voris, jak sam mówi o sobie, jest człowiekiem skonfudowanym....od dawna. Szczegóły sa tak nieprzyjemne, że nie pociągne tematu.

To po co temat zaczynać tak ni w 5 ni w 9?
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #33 dnia: Lipca 12, 2016, 13:14:50 pm »

Wczoraj obejrzałem ożywioną rozmowę Vorisa i jego gości: pełni entuzjazmu mówili m.in. o pomyśle kard. Saraha... https://www.youtube.com/watch?v=Wp0eduAJfKc
A tu "żadnych złudzeń, żadnych marzeń panowie".
W sumie dobrze, że kardynał powiedział co powiedział: F1 znowu pokazał, że jak chce kogoś usadzić, robi to w mgnieniu oka. A "reforma reformy" dorobiła się "oficjalnej anatemy", wbrew temu co Sarah wcześniej mówił.
  nie zacycowałem, a tu juz jechane....przepraszam najuprzejmiej...raptem 3 lub 4 wpisy wyzej
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #34 dnia: Lipca 12, 2016, 16:40:33 pm »

Jakby jakikolwiek proboszcz robił przemeblowanie w Adwencie. Po słowach ks Lombardiego naraża się na ewentualne - wysłanie do Domu Księży Emerytów.
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #35 dnia: Lipca 12, 2016, 16:58:07 pm »

Jakby jakikolwiek proboszcz robił przemeblowanie w Adwencie. Po słowach ks Lombardiego naraża się na ewentualne - wysłanie do Domu Księży Emerytów.

Eee, przecież u nas na Pszenną tak nie wysyłają... ;)
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #36 dnia: Lipca 13, 2016, 22:07:01 pm »

Ciekawa sprawa, rozmawiałem dzisiaj na temat odprawiania Mszy ad orientem ze znajomym Amerykaninem z Cincinnati i okazuje się, że u nich NOM jest zawsze odprawiany właśnie w ten sposób!

Poza tym w parafii od poniedziałku do piątku o 7.15 jest odprawiana Msza Trydencka, jeden z niedzielnych NOMów odprawiany jest po łacinie, w kościele są tradycyjne konfesjonały, ambona, balaski, a komunia przyjmowana do ust na klęcząco. Można? Można!

http://www.oldstmarys.org/

« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2016, 22:08:43 pm wysłana przez Infirmus » Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #37 dnia: Lipca 13, 2016, 22:09:52 pm »

Poniżej link do wirtualnego spaceru po wspomnianym kościele:

https://www.google.com/maps/@39.1094654,-84.5123405,3a,75y,168.64h,89.4t/data=!3m7!1e1!3m5!1ssDhcCY5ulFwAAAQZVP6t_Q!2e0!3e11!7i9000!8i4500?hl=en
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #38 dnia: Lipca 13, 2016, 22:55:27 pm »

Ciekawa sprawa, rozmawiałem dzisiaj na temat odprawiania Mszy ad orientem ze znajomym Amerykaninem z Cincinnati i okazuje się, że u nich NOM jest zawsze odprawiany właśnie w ten sposób!

Bynajmniej nie jest to żadną regułą w Cincinnati...
Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #39 dnia: Lipca 13, 2016, 23:00:49 pm »

Bynajmniej nie jest to żadną regułą w Cincinnati...

Zapewne nie; tym bardziej należy chwalić proboszcza z Old St. Mary, który jest człowiekiem bardzo młodym (w tym roku skończył 31 lat).
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #40 dnia: Lipca 14, 2016, 12:01:49 pm »

Tam jakby chcieli wysyłać księży do Domu Emeryta - to by duchownych brakło. 
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #41 dnia: Lipca 14, 2016, 17:58:56 pm »

Dla pełniejszego oglądu sytuacji warto przeczytać pełny tekst wystąpienia ks. Roberta kard. Sarah z 5 lipca w tłumaczeniu na język polski, które dziś się pojawiło:

http://mojecogitarium.blogspot.com/2016/07/peny-tekst-wystapienia-ks-kard-roberta_13.html
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #42 dnia: Lipca 14, 2016, 19:59:27 pm »

"Rzeczywiście, mogę powiedzieć, że kiedy spotkałem się z Ojcem Świętym w kwietniu b.r., papież Franciszek poprosił mnie, bym przestudiował zagadnienie „reformy reformy” oraz to, w jaki sposób ubogacić obie formy Rytu rzymskiego. To będzie bardzo delikatna praca i dlatego proszę Was o cierpliwość i modlitwę".

Franciszek nie śpi i już myśli, co by tu jeszcze [...] ubogacić.

https://www.youtube.com/watch?v=81LaY7ul3Uk
Zapisane
Jabuszko
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #43 dnia: Sierpnia 29, 2016, 13:32:18 pm »

Tak czytam na różnych portalach, czytam na forum i do ciekawych pytań mój umysł dochodzi. Do takich, że aż żeby zadać to pytanie postanowiłem założyć konto na tym forum.
 Mianowicie, tak sobie uświadomiłem, że chyba wszyscy którzy się wypowiadają w kontekście kierunku zwrócenia kapłana w czasie odprawiania Mszy Świętej, czy do ludu czy ad orientem są stuprocentowo pewni, że wszystkie jedne co do ostatniego kościoły na świecie są zbudowane tak ładnie, że to wychodzi bez problemu-kapłan odwróci się plecami do ludu i wspólnie z ludem patrząc na wschód odprawia Msze. Supcio.

A no to mój kościół parafialny ma problem. Kościół wybudowany na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku, w stylu, którego nazwy wole nie znać. Poniżej dam schemacik, narysowany przeze mnie w paint w 2 min więc proszę się nie śmiać. Schemat jest niedokładny, pominąłem, kaplice boczne, przedsionek, kształt kościoła również nie jest tak regularny jak na schemacie, nie jest on idealnym jajem bądź owalem, a ścian by tak rzec prostych jest tyle co przy oknach i drzwiach. Chodziło mi o zaznaczenie myśli architektonicznej schematycznie a przede wszystkim o sprawę kierunków geograficznych. Kościół jest olbrzymi a we wschodniej ścianie jest wielkie okno dzięki któremu w czasie mszy porannych ołtarz jest superancko oświetlony promieniami słońca we wszelkich barwach witraża.
Ale o co mi chodzi, otóż o to, że w tym wypadku, kapłan odprawiający NOMa w kierunku ludu jest zwrócony na wschód. No i jak to ugryźć?

http://ifotos.pl/zobacz/schematjp_ahrexra.jpg/

To zaznaczone po lewej stronie schematu to prezbiterium a ta grubsza kreska to ołtarz.

PS
Rozważanie dotyczy tylko NOMa, nawet zastanawiać się nad NFRR nie ma co niestety. Parafia znajduje się w tej diecezji, która niepodzielnie króluje w statystykach jako najpobożniejsza a jednocześnie jest chyba najuboższą jeśli idzie o występowanie w niej NFRR.
Zapisane
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #44 dnia: Sierpnia 29, 2016, 14:16:01 pm »

Witamy na forum! :D
W dużym skrócie: Ideałem jest, jeśli kościół jest orientowany, by można w nim odprawiać versus Deum i być jednocześnie ad orientem.
Tam gdzie kościół nie jest orientowany, też można odprawiać versus Deum, gdyż taki "układ" wyraża na sposób duchowy zwrócenie się całego zgromadzenia się ku wschodowi, ku Chrystusowi, który jest Wschodzącym Słońcem, to podkreśla porządek wertykalny, ukierunkowany ku Bogu. Ustawienie celebransa i ludu w jednym kierunku jest istotniejsze i wskazuje na wymowę teologiczną tego znaku.
Nb. dziś mało kto przejmuje się orientowaniem kościołów. Gdyby było inaczej, to zdecydowana większość nowych kościołów miałaby prezbiteria zwrócone na zachód, żeby kapłan będąc versus populum był jednocześnie ad orientem ;D
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ad Orientem wg. kardynała Roberta Sarah « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!