Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 13:14:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: UWAGA, PILNE: OBRZĘDY SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: UWAGA, PILNE: OBRZĘDY SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA  (Przeczytany 4566 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« dnia: Czerwca 15, 2009, 01:12:14 am »

Prośba bardzo pilna: Czy ktoś, kto ma pod ręką Collectio Rituum zechciałby zeskanować i umieścić w sieci obrzędy sakramentu małżeństwa?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 15, 2009, 08:56:34 am »

Ujdzie?

http://rapidshare.com/files/244693673/Matrimonium.zip
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 15, 2009, 11:35:12 am »

Dzięki wielkie, ale mam problemy z rozpakowaniem. Czy byłby Pan tak dobry i wysłał mi to niespakowane mailem (adres posłałem Panu na priva). Przepraszam, ze tak marudzę, ale sprawa jest pilna.
Zapisane
Jedrek
bywalec
**
Wiadomości: 76


Exurge Domine et iudica causam Tuam

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 17, 2009, 00:10:01 am »

Czyżby chodziło o najbliższą sobotę w Ożarowie Mazowieckim? Obrzęd sakramentu małżeństwa jest w mszaliku z 1963 r.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 17, 2009, 11:21:34 am »

Czyżby chodziło o najbliższą sobotę w Ożarowie Mazowieckim? Obrzęd sakramentu małżeństwa jest w mszaliku z 1963 r.

Jest okrojony, tylko po polsku i bez rubryk. Ale dzięki p. Bartkowi już mam, co trzeba.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #5 dnia: Września 14, 2014, 10:58:15 am »

Oglądałem teraz na TV Trwam transmisję ze mszy papieskiej z Bazyliki św. Piotra, podczas której papież błogosławił także zawierane małżeństwa.
Najpierw każda z par po kolei (oczywiście każde z narzeczonych oddzielnie) odpowiadała na pytania, czy chcą zawrzeć związek i wytrwać w nim do śmierci.
Później zaś, również kolejno, następowało nałożenie obrączek, ze słowami 'przyjmij tę obrączkę jako znak ... w imię Ojca ...'.
Nie było słów przysięgi małżeńskiej, która przecież powinna nastąpić w tym czasie - przed włożeniem obrączek.
W związku z tym nasuwają mi się pytania na temat tych obrzędów: był to jakiś skrót z transmisji (chociaż raczej nie: było napisane, że 'na żywo') ?
Jakaś zmiana w obrzędzie zawarcia małżeństwa ? Przysięga znajduje się teraz w innym miejscu / w innej formie ?
Skomentuje to ktoś ?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #6 dnia: Września 14, 2014, 14:23:24 pm »

Nie było słów przysięgi małżeńskiej, która przecież powinna nastąpić w tym czasie - przed włożeniem obrączek.

Dziwne. Przysięga – jak słusznie Pan zauważa – powinna być przed poświęceniem i włożeniem obrączek.

http://www.liturgia.maranatha.it/Matrimonio/r1/3page.htm
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #7 dnia: Września 14, 2014, 16:29:57 pm »

W przedsoborowym Rituale Romanum też nie ma żadnej przysięgi w obrzędzie sakramentu Małżeństwa, także ona chyba jest tylko zwyczajowa, nie obowiązkowa, do tego różna w różnych miejscach.
Co ciekawe również jest tam mowa tylko o jednej obrączce, którą mąż zakłada na rękę żony. Także to, że mąż również nosi obrączkę to też nieobowiązkowy dodatek.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #8 dnia: Września 14, 2014, 16:45:35 pm »

Nie rozumiem, jak nie ma żadnej przysięgi? Mszalik rzymski o. G. Lefebrve z 1949 roku str 1756, mszalik tyniecki z 1963 roku str 1394. Notabane w tym pierwszym to kaplan zakłada obrączki małżonkom.
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #9 dnia: Września 14, 2014, 16:56:34 pm »

No bo to jest podana wersja obowiązująca wtedy w Polsce, ale tak jak mówię, w wersji, że tak powiem, podstawowej czyli tej która jest zawarta w Rytuale tego nie ma. Natomiast poszczególne Kościoły lokalne mogą mieć dodane jakieś elementy "ponadprogramowe", zgodnie z lokalnym zwyczajem, z tąd przysięga czy dwie obrączki. Więc może po prostu ten obrzęd o którym wyżej mowa był właśnie według Rytału, a nie w wersji rozszerzonej, ale to by trzeba sprawdzić co na ten temat mówi nowa wersja Rituale.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3936


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #10 dnia: Września 14, 2014, 20:14:01 pm »

Albertusie, ja bardzo proszę o coś więcej o tych różnicach rytowych. :)
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #11 dnia: Września 15, 2014, 15:37:02 pm »

Chodzi o różnice rytowe w poszczególnych miejscach? Niestety nie jestem w tym zakresie żadnym ekspertem, po prostu napisałem co na ten temat wyczytałem w dawnym Rytuale Rzymskim. Zresztą sam byłem zaskoczony kiedy go kiedyś przeglądałem, właśnie żeby zobaczyć jak wyglądała oryginalna potrydencka przysięga małżeńska i gdy jej tam nie znalazłem.

Obrzęd polega tam na odpowiedzi przez pana młodego: Volo (Chcę), na pytanie księdza, następnie na tejże samej odpowiedzi przez pannę młodą, po czym oboje małżonkowie łączą prawe dłonie i ksiądz mówi: Ego conjungo vos in matrimonium, In nomine Patris, + et Filii, et Spiritus Sancti. Amen.

I tu następują słowa: Vel aliis utatur verbis juxta receptum uniuscujusque Provinciae ritum, czyli że można też użyć innych słów zgodnie z rytem danej prowincji.
Po pokropieniu nowożeńców wodą święconą następuje poświęcenie obrączki, którą, z tego co zrozumiałem, mąż otrzymawszy od księdza nakłada na lewą rękę żony: Et sponsus acceptum annulum de manu Sacerdotis, imponit in digito annulari sinistrae manus sponsae, podczas czego ksiądz mówi: In nomine Patris, + et Filii, et Spiritus Sancti. Amen.

Potem odmawia się jeszcze kilka wersetów modlitewnych i końcowa oracja. To wszystko. Czyli podczas całego ślubu młodzi mówią tylko jedno słowo: Volo (może być w języku ojczystym).
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2014, 15:48:34 pm wysłana przez Albertus » Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #12 dnia: Września 18, 2014, 20:23:22 pm »

Oglądałem teraz na TV Trwam transmisję ze mszy papieskiej z Bazyliki św. Piotra, podczas której papież błogosławił także zawierane małżeństwa.

http://www.vatican.va/news_services/liturgy/libretti/2014/20140914-libretto-esaltazione-cr_matrimoni.pdf

Błogosławieństwo nowożeńców było w innym miejscu niż zwykle (tzn. nie po "Ojcze nasz").
Ponadto obydwa czytania były ze święta, choć można było jedno czytanie wziąć z tekstów przewidzianych dla liturgii małżeństwa.

IMHO, błogosławienie małżeństw przez papieża podczas publicznej Mszy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego to aberracja, mógł to zrobić dzień wcześniej, w dzień powszedni, przy okazji odprawiając Mszę za nowożeńców.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #13 dnia: Września 18, 2014, 20:59:14 pm »

błogosławienie małżeństw przez papieża podczas publicznej Mszy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Małżeństwo jako krzyż.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3936


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #14 dnia: Września 20, 2014, 21:16:21 pm »

E to super, do ślubów będę podawał Rituale Sacramentorum <3
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: UWAGA, PILNE: OBRZĘDY SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!