Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:02:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: niedzielny obowiązek u FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: niedzielny obowiązek u FSSPX  (Przeczytany 5328 razy)
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« dnia: Maja 02, 2016, 11:37:17 am »

Pytanie do szanownego Gremium. 13 lat temu Watykan wypowiedział sie na temat uczestnictwa w Mszach odprawianych przez FSSX. tekst ponizej. Czy później były jakieś jeszcze inne wypwiedzi regulujące tą sprawę?

Cytuj
Czy można uczęszczać na Msze św. do kaplic Bractwa św. Piusa X ?

"Czy mogę wypełnić mój niedzielny obowiązek uczestniczenia we Mszy św odprawianej przez księdza z FSSPX?" - Nasza odpowiedz brzmiała:

"1 ) W pewnym sensie precyzyjnym możecie uczestniczyć we Mszach św odprawianych przez FSSPX wypełniając w ten sposób wasz niedzielny obowiązek."

Drugie pytanie: " Czy grzeszę uczestnicząc we Mszach sw FSSPX?" - i na to odpowiedzieliśmy:

"2) Jak to już powiedzieliśmy, my nie możemy polecać uczestnictwa w tych mszach i wyjaśniliśmy racje z których nasza odpowiedz wynikała. Jeśli wiec wasza podstawowa intencja dla której chcecie uczestniczyć we mszach FSSPX jest zamanifestowanie waszego pragnienia zerwania łączności z Papieżem i z tymi którzy są z w łączności z Nim - będzie to grzechem. Jeśli natomiast wasza intencja sprowadza się do tego, by po prostu uczestniczyć we Mszy sw odprawianej wg mszału z 1962 co ma związek z wasza pobożnością - nie będzie to grzechem".

Pytanie trzecie było następujące: "Czy jest grzechem z mojej strony składanie ofiary na tace podczas Mszy FSSPX?" - odpowiedzieliśmy:

"3) Skromny datek na tace podczas tej mszy wydaje sie usprawiedliwiony."

Prałat Camille Perl
Sekretarz Papieskiej Komisji ECCLESIA DEI
dnia : 1/2/2003
Zapisane
zdzichu
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 02, 2016, 18:17:23 pm »

Cytuj
Papieska Komisja Ecclesia Dei

Czy jest możliwe wypełnienie obowiązku niedzielnego poprzez uczestnictwo w Mszy odprawianej przez księdza z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, jeśli uczestnik "w żaden sposób nie popiera ani też nie należy do grup wyrażających sprzeciw co do ważności bądź prawowitości Mszy św. czy sakramentów sprawowanych w forma ordinaria oraz uznaje Papieża za najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego" (w oryginale jest to dosłowny cytat z instrukcji Universae Ecclesiae pkt. 19 - przyp. NRL) w sytuacji gdy jest to dla wiernego jedyna możliwość uczestnictwa w Mszy w formie nadzwyczajnej w najbliższej okolicy (do której to formy wierny jest bardzo przywiązany)?
    W odpowiedzi na pierwsze pytanie, Dykasteria ograniczy się jedynie do odesłania do listu z 10 marca 2009r. napisanego przez papieża Benedykta XVI do braci biskupów, w którym to liście stwierdzono:

    Dopóki Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, jego szafarze nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele. (pierwsze zdanie jest skrótem dosłownie przytoczonego w dalszej części fragmentu listu papieskiego – przyp. NRL)

        Należy odróżnić tę płaszczyznę dyscyplinarną od obszaru doktrynalnego. Fakt, że Bractwo św. Piusa X nie posiada statusu kanonicznego w Kościele, w ostatecznym rozrachunku nie jest umotywowany racjami dyscyplinarnymi, lecz doktrynalnymi. Dopóki Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, także jego szafarze nie pełnią prawnie posług w Kościele. Tak więc trzeba dokonać rozróżnienia między płaszczyzną dyscyplinarną, dotyczącą osób jako takich, a obszarem doktrynalnym, dotyczącym posługi oraz instytucji. Precyzując to jeszcze raz: dopóki nie są wyjaśnione kwestie dotyczące doktryny, Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, a jego szafarze – nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna – nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele.

    Tłumaczenie listu za opoka.org.pl
Czy dekret Świętej Kongregacji Obrzędów (nr. 4184) oraz decyzja Papieskiej Komisji Ecclesia Dei (nr 24/92) dotyczące możliwości asystowania do Mszy jako subdiakon dotyczą także seminarzystów diecezjalnych (nie będącymi seminarzystami instytutów erygowanych przez Papieską Komisję Ecclesia Dei), którzy noszą już strój duchowny?
    Odpowiedź na drugie pytanie jest pozytywna.

Dnia: 06.11.2012r.
Subdiakona nie usunąłem dla zachowania całości wypowiedzi.

Komisja ED ma to do siebie, że pisze raz tak, raz nie, raz tak ale nie. Prawo kanoniczne mówi, że obowiązek niedzielny wypełnia ten, kto yczestniczy we Mszy sprawowanej w katolickim rycie (nie pamiętam jak to dosłownie bylo napisane, ale jakoś tak). Msze u Bractwa są w rycie katolickim, są una cum, a sami kapłani są katolikami, więc moim zdaniem nie ma z tym żadnego problemu.
Problemem może być np. kwestia tego, czy wypelnia się obiwiązek niedzielny u księży np. Natanka, jawnie suspendowanego, oraz jak bardzo ryty prawosławne różnią się od katolickich rytów wschodnich. Ale to są niuanse.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2016, 18:20:44 pm wysłana przez zdzichu » Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 02, 2016, 19:37:35 pm »

oraz jak bardzo ryty prawosławne różnią się od katolickich rytów wschodnich
Ryt sam w sobie może i być "katolicki" - bo raczej tego odmówić prawosławnej Boskiej Liturgii nie można - ale to jeszcze nie sprawia, że sama celebracja nosi takie znamię.
Zapisane
zdzichu
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 03, 2016, 10:26:18 am »

Cytuj
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
To jest dokładnie to.
Myślę, że wyznacznikami obrządku katolickiego jest najbardziej to, kto odprawia, a nie wg jakich ksiąg.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 04, 2016, 23:52:39 pm »


@zdzichu

U Mariawitów (tych felicjanowskich) znajdzie Pan mszę jak najbardziej katolicką ale cóż z tego, jeżeli nie jest odprawiana w łączności z Biskupem Rzymu? Jeśli porównać Boską Liturgię Św. Jana Chryzostoma (najczęściej odprawianą u prawosławnych) odprawianą w cerkwi prawosławnej i greckokatolickiej to różnice są minimalne. Dziś byłem na Boskiej Liturgii u OO Bazylianów w Wwie i przynajmniej trzykrotnie wyraźnie słyszałem Francisko, papu rimskowo (jak na każdej liturgii zresztą u nich) co oznacza mszę katolicką w rozumieniu KPK. Natomiast nigdy nie usłyszy się Papieża wymienianego w dyptychach w czasie liturgii w cerkwi prawosławnej. Msza odprawiana u Grekokatolików jest katolicka, tyle że w obrządku bizantyńskim, natomiast u prawosławnych nie mimo tego samego obrządku.
PS Już niejeden raz spełniałem obowiązek niedzielny u OO Bazylianów i nawet nie przyszło mi do głowy spytać kogokolwiek, czy spełniam go rzeczywiście. Zresztą ŻW 2/2001 (39)
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 05, 2016, 03:47:42 am »

"una cum Franciszek" nie jest wyznacznikiem czegokolwiek, a jedynie wskazówką!

Są wspólnoty katolickie celebrujące bez łączności z Franciszkiem, gdyż uważają go za heretyka - i mają do tego prawo!
Są wspólnoty ekumeniczne, które w Modlitwie Eucharystycznej wymieniają Franciszka, a nie mają nawet ważnie wyświęconego duchownego ani intencji celebrowania Mszy jako Najświętszej Ofiary.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 05, 2016, 14:39:58 pm »


Są wspólnoty katolickie celebrujące bez łączności z Franciszkiem, gdyż uważają go za heretyka - i mają do tego prawo!


Aby dobrze zrozumieć pana myśl - czy gdyby w zdaniu powyżej cofnąć się o kilkadziesiąt lat a za papieża Franciszka wstawić Piusa XII to też uważałby pan to zdanie za prawdziwe?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Maja 05, 2016, 15:09:32 pm »

Załóżmy, że byłaby grupa katolików twierdzących, że zmiany wprowadzone przez św. Piusa X względem brewiarza spowodowały, iż utracił on urząd. Brewiarz potrydencki był promulgowany na podobnych zasadach jak Msza, też miał bullę jak Quo primum tempore - którą to Pius X wyrzucił do kosza tak jak Paweł VI ww. kilkadziesiąt lat później.

Przez jakiś czas, konieczny na wyjaśnienie tego sporu, można by korzystać z posługi kapłanów celebrujących sedewakantystycznie względem Piusa X. Błąd co do osoby papieża nie wykluczałby ich z Kościoła.

Myślę, że żaden z doktorów Kościoła i kluczowych teologów dopuszczających mozliwość utraty jurysdykcji nad Kościołem przez papieża (czyli bezwzględna większość teologów rozpatrująca ten temat!!) nie uznałby, iż Pius X faktycznie złamał zasady panowania i tymczasowo/ trwale swój urząd utracił. Opinie ww. względem Franciszka Papieża byłyby zaś diametralnie inne....
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 12, 2016, 11:59:27 am »

Dziwne rzeczy tutaj czytam. Wątpliwości co spełnienia obowiązku niedzielnego w kaplicy FSSPX ciągle istnieją, z drugiej strony dyspensa na waznośc spowiedzi u kapłanów FSSPX udzielona. Czy ktos jest to w stanie rozjasnić?
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 28, 2017, 14:20:42 pm »

Aby można było spełnić obowiązek niedzielny u FSSPX niezbędni są kapłani. Piękny film o seminarium Bractwa w Niemczech:
https://m.youtube.com/watch?v=f049cpoes1E
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 28, 2017, 15:01:50 pm »

Wychodzi na to, ze mozna zupełnie legalnie wyspowiadać sie w kaplicy Bractwa, a nastepnie wyjść i przeprowadzic sie do pobliskiego kościoła posoborowego i tam spełnć niedzielny obowiązek. Major Baumann może być dumny w zaswiatach z nowych katolików poszukiwaczy legalizmu.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: niedzielny obowiązek u FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!