Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 00:42:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: IBP
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: IBP  (Przeczytany 26837 razy)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #45 dnia: Września 30, 2021, 19:16:37 pm »

Czytam mądrości Pani powyżej i nie wiem skąd je Pani bierze. Proboszcz Brwinowa to człowiek od lat niechętny mszy trydenckiej. Nie z powodów ideologicznych. Ale organizacyjnych. Ona mu wadziła zawsze. Do tego mający psychopatyczną naturę. To są rzeczy wiadome tylko od zakrystii. Zamknięcie miejsca to efekt jego działań. I bierności wiernych. Nikt za tą mszą do Kurii nie poszedł.
A za Pruszkowem poszli i miejsce rokuje

Co do opinii o miejscach to nie wydaje mi się Pani znawczynią ani liturgiki ani teologii by móc takie oceny wygłaszać. Wybieranie zaś miejsc pod swoje preferencje subiektywne to krypto protestantyzm. Kapłani mają prowadzić owce. A nie owce wybierać sobie pasterzy. Co za chora inwersja zasad

Choć bardzo szanuję KS. Wojciecha IBP to jednak każda mentalność typu "jeden celebrans i tylko on" jest z natury sekciarska
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #46 dnia: Września 30, 2021, 19:41:57 pm »

Czytam mądrości Pani powyżej...

Coś na wątrobę? A może śledzionę?

https://synonim.net/inaczej-śledziennik
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #47 dnia: Września 30, 2021, 19:48:16 pm »

Czytam mądrości Pani powyżej...

Coś na wątrobę? A może śledzionę?

https://synonim.net/inaczej-śledziennik
Panie kolego, spokojnie. Toć kolega dobrze pisze i to krytykuje krytykanctwo.
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2021, 20:30:30 pm wysłana przez konzeb30 » Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #48 dnia: Września 30, 2021, 20:00:34 pm »

Panie woland, gdybym była adminem, już by miał pan bana. Psychiatra "od zakrystii" się znalazł.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #49 dnia: Września 30, 2021, 20:35:55 pm »

Na szczęście tu nie rzucają pereł przed wieprze. Więc o adminiwaniuu może Pani pomarzyć.
Ogólnie wierni którzy do Brwinowa wpadali na gotowe i których znajomość z proboszczem jest jedynie incydentalna i formalna prosiłbym by dali sobie spokój z mędrkowaniem.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #50 dnia: Września 30, 2021, 21:56:58 pm »

Trochę za dużo niewiadomych by wygłaszać oceny. To się nazywa plotka
 Skoro nie wiemy nawet ilu kapłanów posługuje
 Ale wierzymy jakimś ludziom że mają.zle.kazania
Zapisane
Kacper
adept
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #51 dnia: Września 30, 2021, 23:40:21 pm »

Ale którego księdza?
Być może tego (dzięki ci Boże i za Niego), który nie podejmuje się na Mszy śpiewanej śpiewania, a melodycznej recytacji :)

W Pruszkowie mówili, że M O Ż E z początkiem listopada JE X. Kard. zajmie się tematem a wtedy się pewnie okaże co z parafialnymi i jak się ma do tego IBP.

Nikt za tą mszą do Kurii nie poszedł.
A co do p. Wolanda to z tego co wiem to list? do biskupa był i spotkał się z odpowiedzią negatywną, więc nie wiem co to za wymysły z biernością wiernych.
« Ostatnia zmiana: Września 30, 2021, 23:51:31 pm wysłana przez Kacper » Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #52 dnia: Października 01, 2021, 02:12:27 am »

Tak, bo na prośbę wiernych, teraz, po TC, biskup może przymusić niechętnego ("psychopatycznego") proboszcza do wznowienia Tridentiny w jego parafii :D
Nie wiem jaki jest sens rozbierać na części pierwsze argumentację p. wolanda, skoro cała jest ona pozbawiona sensu i jedyne co ma za cel, to obrazić panią Joannę.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #53 dnia: Października 01, 2021, 02:28:06 am »

(dzięki ci Boże i za Niego)
Dziękuję Panu za to zdanie.
Powiem tak, przez lata mieszkania w Paryżu napatrzyłam się na księży z tradycyjnych instytutów i bractw, kapłanów po świetnej formacji, nauczonych biegle władać łaciną, śpiewać chorał, głosić prawdziwe kazania z ambony, nie jakieś pitu pitu. Od nich uczą się i diecezjalni, i w niczym im nie ustępują.
W Wwie widzę tę garstkę księży diecezjalnych, którzy nigdy takiej formacji nie odebrali, nikt nie nauczył ich łaciny, nie nauczył ich śpiewać, nie nauczył głosić z ambony.  Niepewnie czują się przy prawdziwym ołtarzu versus Deum, z łacińskim mszałem'62, nie do końca wiedzą, jak powinni mówić do wiernych.
I też zawsze sobie myślę - dzięki Ci Boże i za niego, i za każdego, kto próbuje, kto chce się nauczyć, nie może nauczyć się w seminarium z prawdziwego zdarzenia, to uczy się z internetu, od ministranta, od jakichś innych świeckich. Dzięki Ci Boże za każdego z nich.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #54 dnia: Października 01, 2021, 08:09:13 am »

(dzięki ci Boże i za Niego)
z łacińskim mszałem'62

To ostatnio coraz rzadsze ;)
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #55 dnia: Października 01, 2021, 12:42:12 pm »

Ale którego księdza?
Być może tego (dzięki ci Boże i za Niego), który nie podejmuje się na Mszy śpiewanej śpiewania, a melodycznej recytacji :)

W Pruszkowie mówili, że M O Ż E z początkiem listopada JE X. Kard. zajmie się tematem a wtedy się pewnie okaże co z parafialnymi i jak się ma do tego IBP.

Nikt za tą mszą do Kurii nie poszedł.
A co do p. Wolanda to z tego co wiem to list? do biskupa był i spotkał się z odpowiedzią negatywną, więc nie wiem co to za wymysły z biernością wiernych.

Szanowny Pan wie jak to jest miesiącami nic nie móc mówić?
Czasami ludzi dotykają różne choroby. Jedni mają choroby fizyczne (otyłość, słaby wzrok, reumatyzm) a inni psychiczne (np. zaburzenia osobowości).
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #56 dnia: Października 01, 2021, 12:44:42 pm »

(dzięki ci Boże i za Niego)

Dziękuję Panu za to zdanie.
Powiem tak, przez lata mieszkania w Paryżu napatrzyłam się na księży z tradycyjnych instytutów i bractw, kapłanów po świetnej formacji, nauczonych biegle władać łaciną, śpiewać chorał, głosić prawdziwe kazania z ambony, nie jakieś pitu pitu. Od nich uczą się i diecezjalni, i w niczym im nie ustępują.
W Wwie widzę tę garstkę księży diecezjalnych, którzy nigdy takiej formacji nie odebrali, nikt nie nauczył ich łaciny, nie nauczył ich śpiewać, nie nauczył głosić z ambony.  Niepewnie czują się przy prawdziwym ołtarzu versus Deum, z łacińskim mszałem'62, nie do końca wiedzą, jak powinni mówić do wiernych.
I też zawsze sobie myślę - dzięki Ci Boże i za niego, i za każdego, kto próbuje, kto chce się nauczyć, nie może nauczyć się w seminarium z prawdziwego zdarzenia, to uczy się z internetu, od ministranta, od jakichś innych świeckich. Dzięki Ci Boże za każdego z nich.

Ks. Jan Sikorski (znający biegle francuski) rozmawiał z tradi księżmi w Paryżu. Rozmawiał po łacinie. Usilnie łamaną łaciną próbowano go przekonać na przejście na francuski. Nie chciał. Zna łacinę. Oni nie.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #57 dnia: Października 01, 2021, 12:47:39 pm »

(dzięki ci Boże i za Niego)
z łacińskim mszałem'62

To ostatnio coraz rzadsze ;)

5 lat pracy i agitacji indulciarzy (m.in. kol. Kefasz, czy Krusajder) wprowadziło nieodwracalną zmianę mentalną przeciw rytowi rzejściowemu z '62 roku.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #58 dnia: Października 01, 2021, 12:50:10 pm »

Powiem tak, przez lata mieszkania w Paryżu napatrzyłam się na księży z tradycyjnych instytutów i bractw, kapłanów po świetnej formacji, nauczonych biegle władać łaciną, śpiewać chorał, głosić prawdziwe kazania z ambony, nie jakieś pitu pitu. Od nich uczą się i diecezjalni, i w niczym im nie ustępują.
W Wwie widzę tę garstkę księży diecezjalnych, którzy nigdy takiej formacji nie odebrali, nikt nie nauczył ich łaciny, nie nauczył ich śpiewać, nie nauczył głosić z ambony.  Niepewnie czują się przy prawdziwym ołtarzu versus Deum, z łacińskim mszałem'62, nie do końca wiedzą, jak powinni mówić do wiernych.
I też zawsze sobie myślę - dzięki Ci Boże i za niego, i za każdego, kto próbuje, kto chce się nauczyć, nie może nauczyć się w seminarium z prawdziwego zdarzenia, to uczy się z internetu, od ministranta, od jakichś innych świeckich. Dzięki Ci Boże za każdego z nich.

To prawda. Z bólem tyłka przyznam, że do tej pory (słuchając we wszystkim w FSSPX jak świnia grzmotu) nie miałam do nich szczególnego zaufania. Traktowałam ich bardziej jak kolaborantów i członków grup rekonstrukcji historycznej Mszy trydenckiej. Teraz z perspektywy czasu widzę to inaczej. Nie uwłaczając godności i prawilności księżom z dobrych formacji (bez obrazy dla samego FSSPX), którzy dostali wszystko na tacy, diecezjalni księża mieli naprawdę ciężko. Tylko Bóg raczy wiedzieć, dlaczego nie prosili o pomoc FSSPX czy inne instytuty – może się bali, może nie ufali, hu nołs. W każdym razie byli z tym sami i do wszystkiego musieli dojść własnymi siłami, z pomocą wiernych, którzy też musieli wykazać się ogromną determinacją, wiedzą i zaangażowaniem. Dzięki nim Msza trydencka mogła być odprawiana w wielu miejscach i  przyciągnęła ludzi dla których zbyt gwałtowne przejście od moderny do katolicyzmu mogłoby nie wypalić.

Ale to księża diecezjalni odprawiają pre55 a nie instytutowi.
Jedyne triduum pre55 w Warszawie w tym roku było odprawiane przez księży diecezjalnych.

Wiele można nauczyć się z książek, z źródeł i od starszych księży. Nie uwłaczając księżom z zachodu, ale czy mentalności i rytmu warszawskiego (diecezja ma ponad 200 lat,) da się nauczyć na prowincji bawarskiej? Problemem jest podejście do różnych rzeczy np. Szacunku do NS, ale tego mogą się nauczyć  sami. Klerycy, którzy dziś kształcą się w polskich seminariach to ogary. Godzinami mogą rozmawiać o stylu, przepisach i historii. Marsz przez instytucje trwa...
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2021, 12:54:57 pm wysłana przez konzeb30 » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2920

« Odpowiedz #59 dnia: Października 01, 2021, 14:38:24 pm »

Et iniquitates nostrae quasi ventus abstulerunt nos...

A formacja nasza jak filmowa kultura w miejscowości Bet Hatikva:

https://youtu.be/2vrpq6Z45WA?t=40
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: IBP « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!