Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwiecień 11, 2021, 00:30:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
222121 wiadomości w 6423 wątkach, wysłana przez 1600 użytkowników
Najnowszy użytkownik: widelec
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ks. kard. Robert Sarah
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ks. kard. Robert Sarah  (Przeczytany 3284 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« dnia: Marzec 29, 2016, 15:47:28 pm »

Ks. kard. Robert Sarah:

"Osobiście uważam, że trzeba wykonać wielki wysiłek, aby na nowo odkryć piękno i świętość Liturgii. To jest ten jedyny tak szczególny moment, kiedy człowiek staje twarzą w twarz z Bogiem. A kiedy jesteśmy twarzą w twarz z Bogiem, to wtedy jak Mojżesz zstępujący z góry promieniejemy Bogiem, bo tak jego twarz promieniała. Jeżeli banalizujemy Eucharystię, traktujemy ją jak jakiś zwykły posiłek, ucztę, wtedy zatracamy to trwanie twarzą w twarz z Bogiem.
Zniszczenie Kościoła zaczyna się od utraty Eucharystii, od zaniedbywania Eucharystii, od niezrozumienia Eucharystii. Od Soboru Watykańskiego II Eucharystia została bardzo zbagatelizowana i od tej pory zaczął się zmierzch Kościoła. Papież Benedykt XVI bardzo chciał, abyśmy na nowo odkryli ten kontakt, ten święty charakter trwania z Bogiem twarzą w twarz na Eucharystii. Nigdy nie będzie dość podkreślania tego. Musimy bardzo namawiać, zachęcać do odkrywania na nowo Eucharystii, i to zarówno jeśli chodzi o księży, jak i o wiernych świeckich."

http://www.naszdziennik.pl/mysl/154763,polska-ma-misje-w-europie.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2019, 09:55:28 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #1 dnia: Kwiecień 07, 2016, 20:07:29 pm »

Odzyskać liturgię

Zakazać robienia zdjęć w kościele podczas Mszy - zaproponował Papieżowi Franciszkowi prefekt Kongregacji Kultu Bożego ks. kard. Robert Sarah. - Jeśli chcemy odzyskać prawdziwą liturgię, Papież ma władzę, by przegonić fotografów sprzed ołtarza - stwierdził.

– Przekształciliśmy liturgię w spektakl - zauważył kardynał z Gwinei, cytowany przez Ansę. Ujawnił, że kilka dni wcześniej rozmawiał z Franciszkiem i przedstawił mu tę propozycję.

Podczas publicznego spotkania w Rzymie ksiądz kardynał Sarah skrytykował księży, którzy – jak mówił – „przy ołtarzu poruszają się jak prezenterzy telewizyjni”.

– Najświętszy Sakrament został w niewytłumaczalny sposób zdegradowany – ocenia watykański hierarcha. Jego zdaniem jest to „deformacja liturgii”, która jest nie do przyjęcia.

Takiego samego zdania jest amerykański hierarcha ks. kard. Raymond Leo Burke, patron Zakonu Maltańskiego. Stwierdził on, że liturgia została „zdeformowana na rzecz kreatywności”.

http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/155383,odzyskac-liturgie.html
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #2 dnia: Luty 18, 2018, 16:14:38 pm »

Wiara i wierność Jezusowi to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła

Kościół stoi dziś wobec wielkiego wyzwania. Jest nim wierność Jezusowi, Jego Ewangelii, a także nauczaniu, które otrzymał od pierwszych papieży i soborów – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzielił wywiadu portalowi belgijskiego episkopatu Cathobel. Zaznaczył, że wyzwanie wierności jest ważne, ale nie dla wszystkich oczywiste, bo Kościół usiłuje dostosować się do swego środowiska, do współczesnej kultury.
Drugim wyzwaniem współczesnego Kościoła jest sama wiara, bo jak zauważył kard. Sarah, mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem wiary i to nie tylko w ludzie Bożym, ale również wśród osób odpowiedzialnych za Kościół. Przytoczył on głośny ostatnio przypadek z Turynu, gdzie jeden z księży podczas bożonarodzeniowej Mszy św. oświadczył, że liturgia będzie bez Credo, bo on stracił wiarę i zamiast tego proponuje pieśń, która będzie wyrazem wspólnoty.

Czytaj także: Kard. Sarah: Europa nie wie dziś, czym jest ani gdzie zmierza!

Kard. Sarah przypomniał, że Benedykt XVI chciał zaradzić temu kryzysowi, ogłaszając kolejno Rok św. Pawła, Rok Kapłaństwa i Rok Wiary. Wiarę pogłębia się bowiem dzięki modlitwie, osobistej więzi z Bogiem. My tymczasem za dużo dyskutujemy, a za mało się modlimy – zauważył szef watykańskiej dykasterii. Środkiem, który dał nam sam Bóg, byśmy trwali z Nim w relacji są natomiast sakramenty, a w szczególności Eucharystia, która powinna być święta i piękna. Tymczasem w liturgii wciąż jest wiele nadużyć i niekiedy odchodzi się w niej od tego, co chciał Sobór. Kard. Sarah przypomniał słynne rozróżnienie Benedykta XVI na Sobór rzeczywisty, który pozostawił dokumenty i Sobór w podaniu mediów. Ludzie znają tylko Sobór mediów, a lekceważą teksty. Liturgia jest tego przykładem – uważa kard. Sarah.

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego przypomniał też, że jego zdaniem Kościół reformuje się na dwa sposoby: tak jak Luter, poprzez krytykę i odrzucenie, albo jak św. Franciszek z Asyżu, przez radykalizm Ewangelii. I to właśnie jest prawdziwa reforma: żyć w pełni Ewangelią, tym, co otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa i z Tradycji – podkreśla kard. Sarah.

https://ekai.pl/wiara-i-wiernosc-jezusowi-to-glowne-wyzwania-dzisiejszego-kosciola/
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2018, 16:16:17 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
ocalony
bywalec
**
Wiadomości: 52

Siódma Pieczęć
« Odpowiedz #3 dnia: Luty 25, 2018, 10:19:29 am »

Ostatnio kardynał wypowiedział się przeciwko przyjmowaniu Komunii św. na rękę (i na stojąco), co nie co piszą tu:
http://www.rp.pl/Kosciol/180229639-Biskup-Komunia-na-reke-czescia-diabolicznego-ataku-na-Eucharystie.html
Zapisane
mój mały mój Izaaku pochyl głowę / to tylko chwila bólu a potem będziesz /czym tylko chcesz... (Herbert, fotografia)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #4 dnia: Kwiecień 09, 2019, 09:54:55 am »

Kard. Sarah: Kościół jest zbyt zalękniony

Kościół nie jest własnością pseudoreformatorów. Nie mogą więc zmieniać Kościoła, bo on do nich nie należy – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiej agencji I.Media. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpowiada w nim m.in. na krytykę, z jaką spotkał się jego ostatni wywiad książkowy. Niektórzy z jego czytelników twierdzą, że przedstawiony w nim obraz Kościoła jest zbyt pesymistyczny.

Kard. Sarah przypomina, że już kard. Joseph Ratzinger tuż przed wyborem na Stolicę Piotrową twierdził, że Kościół przeżywa najpoważniejszy kryzys w swej historii. Dziś sytuacja jest jeszcze gorsza. Pod adresem niektórych kardynałów, biskupów i kapłanów padają oskarżenia, o których nie słyszało się w przeszłości. Niektórzy z nich trafili nawet do więzienia. Na to nakłada się kryzys cywilizacji chrześcijańskiej.

Odpowiadając na pytania francuskiej agencji, kard. Sarah odnosi się konkretnie do sytuacji we Francji, która jego zdaniem wyrzekła się swych chrześcijańskich korzeni, ustanawia prawa sprzeczne z prawem Bożym i naturą. Wskazuje też na niezrozumiałe paradoksy: wszyscy dążą do zniesienia kary śmierci, a zabijanie nienarodzonych jest legalne, walczy się z okaleczaniem genitaliów, a legalizuje się okaleczanie ludzi, którzy chcą zmienić płeć. Są to diaboliczne sprzeczności – dodaje afrykański purpurat.

Tragiczne jego zdaniem są też podziały wewnątrz Kościoła, sytuacja, w której każdy myśli, jak mu się podoba. Podkreśla on, że w aktualnej sytuacji katolicy muszą brać przykład z apostołów, kiedy spotkała ich burza na jeziorze. Z jednej strony tak jak oni musimy utrzymać kurs, trwać w niezmiennym nauczaniu Kościoła, a zarazem wołać do Jezusa o ratunek. Wierność doktrynie i gorliwa modlitwa to sposób na wyjście z aktualnej burzy.

Kard. Sarah przyznaje, że dzisiejsza sytuacja w dużej mierze wynika z kryzysu tożsamości samych biskupów. Któż ochroni owce, jeśli pasterzy ogarnia lęk i uciekają przed wilkami? – pyta szef watykańskiej dykasterii. Jego zdaniem, to właśnie lęk jest podstawową słabością współczesnego Kościoła. Niektórzy biskupi boją się krytyki, bo są skoncentrowani na sobie, stali się bardzo ostrożni, unikają jasnych sformułowań, aby nie musieli się zmierzyć z opozycją czy męczeństwem. Trzeba tymczasem na nowo odnaleźć Boga, na Nim się skoncentrować, zawierzyć Jego łasce. Bo kiedy jesteśmy z Nim, niczego się nie lękamy – zapewnia kard. Sarah.

Jako syn afrykańskich animistów i wieloletni sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, podkreślił on zdecydowanie, że głoszenie Ewangelii wyznawcom innych religii nie jest prozelityzmem, lecz wypełnieniem nakazu, który Kościół otrzymał od Jezusa. Prozelityzm to zmuszanie do przyjęcia chrześcijańskiej wiary. I jak podkreślił, z taką postawą nie spotkał się jeszcze u żadnego misjonarza. Musimy ewangelizować wszystkich, głosząc im Jezusa Chrystusa, bo jest to jedyna droga zbawienia – podkreślił kard. Sarah.

https://ekai.pl/kard-sarah-kosciol-jest-zbyt-zalekniony/
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #5 dnia: Kwiecień 23, 2019, 18:40:33 pm »

Kard. Sarah: Masowa migracja jest nowym niewolnictwem

Współczesne masowe ruchy migracyjnej są nową formą niewolnictwa, z którą Kościół w żadnym wypadku nie może współpracować - oświadczył kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wywiadzie dla francuskiego czasopisma "Valeurs Actuelles". Sprzeciwił się zwłaszcza przedstawianiu pomocy migrantom jako nakazu ewangelicznego. "Jest to fałszywa egzegeza wykorzystywania Słowa Bożego do oceny tego zjawiska" - podkreślił pochodzący z Gwinei purpurat kurialny.

Nawiązując do rozpowszechnionych zarówno w Watykanie, jak i w wielu krajowych episkopatach zachodnich poglądów o konieczności przyjmowania i ochrony migrantów, zwrócił uwagę, że Bóg nigdy nie chciał takich radykalnych rozwiązań. Kardynał nie zgadza się szczególnie z przytaczanymi w tym kontekście cytatami ewangelicznymi dla poparcia takich tez, a tym bardziej z opinią, że każdy, kto myśli inaczej, "nie jest chrześcijaninem".
(...)
https://info.wiara.pl/doc/5465216.Kard-Sarah-Masowa-migracja-jest-nowym-niewolnictwem
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2497


« Odpowiedz #6 dnia: Kwiecień 23, 2019, 21:08:26 pm »

https://www.unacum.pl/2019/04/joseph-shaw-kardyna-sarah-proponuje.html#start

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwiec 14, 2019, 13:26:24 pm »

Kard. Sarah: Pan Jezus nie ustanowił konferencji episkopatów. To na Piotrze zbudował Swój Kościół

„Bez Piotra, wszystko w Kościele katolickim zostałoby zniszczone, zredukowane do fragmentów i obrócone w nicość. Jezus nigdy nie ustanowił konferencji episkopatów czy kościołów lokalnych. To na Piotrze zbudował swój Kościół. Destrukcja jedności Kościoła równa się odrzuceniu Jezusa” – powiedział kard. Robert Sarah podczas wizyty w Holandii.

„Dzisiaj na Zachodzie żyjemy w czasach cichej apostazji. Nie potrzebujemy już Boga” – komentował gwinejski kardynał. Następnie przeszedł do analizy pomysłu wkroczenia na drogę synodalności, co proponują głównie hierarchowie z Niemiec.

„Bez Piotra, wszystko Kościele katolickim zostałoby zniszczone, zredukowane do fragmentów i obrócone w nicość. Jezus nigdy nie ustanowił konferencji episkopatów czy kościołów lokalnych. To na Piotrze zbudował swój Kościół. Destrukcja jedności Kościoła równa się odrzuceniu Jezusa. Ludzie pragną rozedrzeć i zniszczyć jedność Kościoła. Kto jest zaskoczony tym diabelskim pomysłem? Czy to nieprawda, że wy w Holandii, a także w wielu innych zachodnich krajach żyjecie jak Kościół w Potrzebie?” – pytał. Następnie przytoczył słowa więzionego w Czechosłowacji przez 12 lat kapłana – „wolałbym siedzieć w więzieniu kolejne 12 lat, niż żyć w zachodnim świecie, który podkopuje wiarę”.

Kardynał Sarah przybył do Holandii na zaproszenie organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Założona w Holandii w 1947 r. organizacja, początkowo pomagała niemieckim katolikom cierpiącym z powodu okropności wojny. W czasach komunistycznych, „Pomoc” była jednym z głównych narzędzi niesienia nadziei dla Kościoła za żelazną kurtyną. Dzisiaj dzieła organizacji obejmują prześladowanych chrześcijan w Chinach, Wietnamie, Sri Lance, Syrii i wielu innych krajach.

Źródło: lifesitenews.com

https://www.lifesitenews.com/news/cdl-sarah-criticizes-synodality-jesus-never-created-bishops-conferences-or-local-churches

Za: https://www.pch24.pl/kard--sarah--pan-jezus-nie-ustanowil-konferencji-episkopatow--to-na-piotrze-zbudowal-swoj-kosciol,68945,i.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2019, 14:05:43 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #8 dnia: Październik 12, 2019, 22:34:37 pm »

Fragment z książki kard. Saraha  „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”.

Nie musimy wymyślać ani budować jedności Kościoła. Źródło naszej jedności nas uprzedza i jest nam ofiarowane. Jest nim Objawienie, które przyjmujemy. Jeśli każdy będzie bronił swojej opinii, swoich nowinek, to wszędzie rozleje się podział. Rani mnie widok tak wielu pasterzy, którzy pozbywają się doktryny katolickiej i wprowadzają podział między wiernymi. Ludowi chrześcijańskiemu winniśmy jasne, niezachwiane i niezmienne nauczanie. Jak się godzić na to, że konferencje episkopatów wzajemnie sobie przeczą? Bóg nie może mieszkać tam, gdzie panuje zamęt!

Jedność wiary wymaga jedności Urzędu Nauczycielskiego w czasie i w przestrzeni. Kiedy zostaje nam dane nowe nauczanie, zawsze trzeba je interpretować w spójności z wcześniejszym nauczaniem. Jeśli wprowadzamy zerwania i rewolucje, rozbijamy jedność, która rządzi Kościołem świętym od wieków. Nie znaczy to, że jesteśmy skazani na tkwienie w miejscu. Wszelka ewolucja musi być jednak lepszym rozumieniem i pogłębieniem przeszłości.

Hermeneutyka reformy w ciągłości, tak jasno nauczana przez Benedykta XVI, jest warunkiem jedności sine qua non. Ci, którzy z wielkim hasłem wieszczą zmianę i zerwanie, są fałszywymi prorokami. Nie chodzi im o dobro stada. Są najemnikami podstępnie wprowadzonymi do owczarni. Nasza jedność ukształtowała się wokół prawdy doktryny katolickiej. Innym sposobów nie ma. Chęć zyskania popularności medialnej za cenę prawdy to tyle, co naśladowanie Judasza.

Nie lękajmy się! Czyż ludzkości można ofiarować wspanialszy prezent niż prawda Ewangelii? Z pewnością Jezus jest wymagający. Tak, pójście za Nim wymaga niesienia swojego Krzyża każdego dnia! Pokusa tchórzostwa kryje się wszędzie. Czyha szczególnie na pasterzy. Nauczanie Jezusa wydaje się zbyt twarde. Iluż spośród nas kuszonych myśleniem: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” (J 6, 60).

Pan zwraca się do tych, których wybrał, do nas, księży i biskupów, i znowu zadaje nam pytanie: „Czyż i wy chcecie odejść?” (J 6, 67). Patrzy nam prosto w oczy i pyta każdego z nas: czy Mnie opuścisz? Czy zrezygnujesz z nauczania całej pełni wiary? Czy starczy ci odwagi, by wzywać młodych do życia konsekrowanego? Czy starczy ci męstwa, by mówić, że bez regularnej spowiedzi sakramentalna Komunia może stracić sens? Czy starczy ci śmiałości, by przypominać prawdę o nierozerwalności małżeństwa? Czy będziesz miał w sobie dość miłości, by to czynić nawet wobec tych, którzy mogą ci to wypominać? Czy starczy ci odwagi, by łagodnie nakłaniać rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, do przemiany życia? Czy wolisz sukces, czy chcesz pójść za Mną?

Oby Bóg sprawił, byśmy razem ze świętym Piotrem odpowiedzieli Mu, pełni miłości i pokory: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 68).

– Kard. Robert Sarah, „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, Warszawa 2019, s. 17n.

http://templumchristi.pl/kard-sarah-o-jednosci-kosciola/
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4613

« Odpowiedz #9 dnia: Październik 13, 2019, 13:15:52 pm »

https://roma.corriere.it/notizie/cronaca/19_ottobre_07/sarah-chi-contro-papa-fuori-chiesa-1ca6f43e-e912-11e9-a351-0f862d63c352.shtml

Kardynał Sarah, ulubieniec krytyków Franciszka: kto jest przeciw papiezowi jest ,poza Kosciolem,.

Może jak przejdzie na emeryture to obudzi sie w nim lew-obrońca wiary.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #10 dnia: Październik 13, 2019, 14:16:23 pm »

Z  ostatniego wywiadu kardynała Roberta Saraha, udzielonego włoskiemu Corriere della Sera. Trochę po polsku tu:

https://kosciol.wiara.pl/doc/5908980.Szukajac-prawdy

... i tu:

https://ekai.pl/kard-sarah-ludzie-zachodu-konfiskuja-synod-dla-wlasnych-planow/
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2019, 14:23:52 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #11 dnia: Styczeń 13, 2020, 13:36:30 pm »

Cytuj
Z  ostatniego wywiadu kardynała Roberta Saraha, udzielonego włoskiemu Corriere della Sera. Trochę po polsku tu:

https://kosciol.wiara.pl/doc/5908980.Szukajac-prawdy

... i tu:

Na obradach synodalnych pojawia się propozycja wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. W tej sprawie wypowiedział się również kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera” zaznaczył, że Kościół nie boi się dyskusji na ten temat. Synod to rozważy, a papież wyciągnie wnioski. Choć Franciszek już raz zapowiedział, że celibatu nie zniesienie.

https://ekai.pl/kard-sarah-ludzie-zachodu-konfiskuja-synod-dla-wlasnych-planow/Papież-senior oraz kard. Sarah wydali książkę o celibacie

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10120.0.html

« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2020, 22:40:25 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7077

« Odpowiedz #12 dnia: Styczeń 25, 2020, 23:36:43 pm »

Quo vadis Ecclesia Christi? - wykład ks. prof. Tadeusza Guza.

Krótki wykład ks. prof. Tadeusza Guza: Quo vadis Ecclesia Christi? Warszawa 23 stycznia 2020 r. W wykładzie tym, ks. Guz czyta obszerne fragmenty z  książki: kard. Saraha „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, powyżej jest o tej książce.

https://www.youtube.com/watch?v=1msChHJnx44&t=354s

 
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4613

« Odpowiedz #13 dnia: Luty 22, 2021, 16:49:24 pm »

https://roma.corriere.it/notizie/cronaca/19_ottobre_07/sarah-chi-contro-papa-fuori-chiesa-1ca6f43e-e912-11e9-a351-0f862d63c352.shtml

Kardynał Sarah, ulubieniec krytyków Franciszka: kto jest przeciw papiezowi jest ,poza Kosciolem,.

Może jak przejdzie na emeryture to obudzi sie w nim lew-obrońca wiary.


Prorokowałem przeszło rok temu. Zobaczymy jak będzie.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ks. kard. Robert Sarah « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!