Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:06:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Die Sakramentale Begründung Christlicher Existenz" - Joseph Ratzinger
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: "Die Sakramentale Begründung Christlicher Existenz" - Joseph Ratzinger  (Przeczytany 1565 razy)
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« dnia: Czerwca 13, 2009, 20:58:13 pm »

Czy jest ktoś na forum, kto czytał książkę Benedykta XIV o tytule jak w temacie ? Pytam się, ponieważ w jednym z artykułów jaki ostatnio czytałem jest przytoczony ten oto fragment rzekomo z tej książki:

"pobożności eucharystycznej, z jaką mamy do czynienia, gdy pobożny człowiek w ciszy i skupieniu odwiedza kościół nie można traktować jako rozmowy z Bogiem. Zakładałoby to lokalną i ograniczoną obecność Boga w danym miejscu. Usprawiedliwianie takiego stwierdzenia wskazuje na brak zrozumienia chrystologicznych tajemnic samego pojęcia Boga. Stoi to w sprzeczności z odpowiedzialnym myśleniem człowieka mającego świadomość wszechobecności Boga. Pójście do kościoła po to, by odwiedzić Boga tam obecnego jest nonsensownym czynem, który nowoczesny człowiek słusznie odrzuca"

Jestem bardzo ciekawy czy rzeczywiście Ojciec Święty napisał te słowa.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2009, 20:59:45 pm wysłana przez Dawid » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 13, 2009, 21:29:30 pm »

Tak jakby zdanie to było wyrwane z kontekstu jakieś większej wypowiedzi (myśli).
Zapisane
best
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 13, 2009, 21:37:06 pm »

Czy jest ktoś na forum, kto czytał książkę Benedykta XIV o tytule jak w temacie ? Pytam się, ponieważ w jednym z artykułów jaki ostatnio czytałem jest przytoczony ten oto fragment rzekomo z tej książki:

"pobożności eucharystycznej, z jaką mamy do czynienia, gdy pobożny człowiek w ciszy i skupieniu odwiedza kościół nie można traktować jako rozmowy z Bogiem. Zakładałoby to lokalną i ograniczoną obecność Boga w danym miejscu. Usprawiedliwianie takiego stwierdzenia wskazuje na brak zrozumienia chrystologicznych tajemnic samego pojęcia Boga. Stoi to w sprzeczności z odpowiedzialnym myśleniem człowieka mającego świadomość wszechobecności Boga. Pójście do kościoła po to, by odwiedzić Boga tam obecnego jest nonsensownym czynem, który nowoczesny człowiek słusznie odrzuca"


Ja czytałem ale po angielsku przed paru laty
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 13, 2009, 21:57:25 pm »

Jaka to książka? Aby nie sedecka?

Ktoś celowo lub nie wyciął fragment wypowiedzi i co gorsza zmienił jego sens. Proszę porównać swój cytat z poniższym:
http://www.novusordowatch.org/benedict/sbce-trans.htm

"Bez watpienia nasza pobożność jest tutaj często powierzchowna stała się okazją do pewnych nieporozumień(...).
Gdyby ktoś uzasadniałby pójście do kościoła na gruncie takim, że trzeba odwiedzić Boga który jest obecny tylko tam to takie uzasadnienie rzeczywiście nie miałoby sensu i byłoby słusznie odrzucone przez współczesnego człowieka."

Proponuję przeczytać dobre i poprawne tłumaczenie. Krótko mówiąc: Bóg jest wszechobecny dlatego mówienie że jest tylko w kościele jako budynku jest błędem. To właśnie powiedział Ratzinger w tej książce. Wydaje mi się, że w pańskiej książce ktoś wykazał złą wolę...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2009, 21:59:09 pm wysłana przez siloam » Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:02:30 pm »

Jaka to książka? Aby nie sedecka?

Ktoś celowo lub nie wyciął fragment wypowiedzi i co gorsza zmienił jego sens. Proszę porównać swój cytat z poniższym:
http://www.novusordowatch.org/benedict/sbce-trans.htm

"Bez watpienia nasza pobożność jest tutaj często powierzchowna stała się okazją do pewnych nieporozumień(...).
Gdyby ktoś uzasadniałby pójście do kościoła na gruncie takim, że trzeba odwiedzić Boga który jest obecny tylko tam to takie uzasadnienie rzeczywiście nie miałoby sensu i byłoby słusznie odrzucone przez współczesnego człowieka."

Proponuję przeczytać dobre i poprawne tłumaczenie. Krótko mówiąc: Bóg jest wszechobecny dlatego mówienie że jest tylko w kościele jako budynku jest błędem. To właśnie powiedział Ratzinger w tej książce. Wydaje mi się, że w pańskiej książce ktoś wykazał złą wolę...

To nie była książka tylko artykuł. Dziękuję za wyjaśnienie i link.
Zapisane
best
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:09:10 pm »

Jaka to książka? Aby nie sedecka?

Autora ksiażki raczej trudno łączyć z sedewakantystami
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:12:31 pm »

Autora ksiażki raczej trudno łączyć z sedewakantystami
Nie miałem na myśli kard. Ratzingera, ale autora tłumaczenia na które powoływał się Dawid.
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Die Sakramentale Begründung Christlicher Existenz" - Joseph Ratzinger « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!