CZY JEDNĄ I TĘ SAMĄ HOSTIĘ MOGĄ KONSEKROWAĆ LICZNI KAPŁANI?
2. To, co może uczynić jeden człowiek, nie wymaga współdziałania wielu. Jeżeli więc jeden kapłan może konsekrować hostię, to jak sądzimy, nie potrzeba wielu, bo do sakramentów Chrystusa nie należy wprowadzać tego co zbędne. Więc liczni kapłani nie mogą konsekrować jednej hostii.
A jednak, zgodnie ze zwyczajem przyjętym przez, niektóre Kościoły, świeżo wyświęceni kapłani celebrują wspólnie z biskupem, który udzielił im święceń.
Wykład: W momencie święceń kapłan - jak wiemy - zostaje włączony do grona tych, którzy w czasie Ostatniej Wieczerzy otrzymali od Pana władzę konsekrowania Eucharystii. Dlatego w niektórych Kościołach przyjął się zwyczaj, że na wzór apostołów biorących udział w Ostatniej Wieczerzy wspólnie z Chrystusem, świeżo wyświęceni kapłani koncelebrują z biskupem. Ta koncelebra nie polega na wielokrotnym konsekrowaniu jednej i tej samej hostii, bo jak mówi Innocenty, intencja wszystkich ma być skierowana ku jednej konsekracji, dokonywanej w danym momencie.
Ad 2. Gdyby poszczególny kapłan dokonywał konsekracji swą własną mocą, to zbyteczny byłby współudział w celebrze innych kapłanów, skoro wystarczałby jeden. Ale ponieważ kapłan dokonuje konsekracji wyłącznie w imieniu Chrystusa, a liczni kapłani są "kimś jednym w Chrystusie", to obojętne, czy konsekruje sakrament jeden, czy wielu kapłanów, byleby zachowano obrządek Kościoła.
S. Th. III q. 82 a. 2
http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_28.pdfSkoro nie jest dozwolone zmienianie tych słów
Jeśli chodzi o NOM, to w polskim Mszale jest dozwolone – "W Mszach koncelebrowanych bez udziału ministrantów i ludu, główny celebrans mówi: Módlmy się, aby Bóg Ojciec wszechmogący przyjął ofiarę Kościoła na swoją chwałę i za zbawienie całego świata".
- czy koncelebransi są adresatami słów "módlcie się..."?
A dlaczego mieliby być? Przecież składają ofiarę jako wyświęceni kapłani (św. Tomasz – liczni kapłani są "kimś jednym w Chrystusie"), nie pełnią funkcji usługujących wobec głównego celebransa.