Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 01, 2024, 21:09:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231969 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: FSSPX vs. niemieccy Apostaci
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj
Autor Wątek: FSSPX vs. niemieccy Apostaci  (Przeczytany 15942 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 16, 2009, 20:55:05 pm »

Germańskie dupki ....ot co!!!
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Szmulka
Gość
« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 16, 2009, 21:14:52 pm »

jak by się okazało, że nie wiedział co robił....

Wg mnie nie ma takiej opcji. Widział jasno zagrożenia:

Zmiana ta ma w sobie coś nadzwyczajnego, coś co może dziwić, zwłaszcza, że Mszę św. uważa się za wyraz tradycji i nietykalności naszego kultu religijnego oraz autentyczności naszej wiary.

Nie ma tu miejsca ani samowola ani wątpliwej wartości i nieobowiązujący eksperyment, ani wreszcie jakaś improwizacja dyletancka.

Może ktoś mieć wrażenie, że nowe ceremonie i przepisy spowodują pewne sfałszowanie czy uszczuplenie odwiecznie przyjętej i miarodajnie usankcjonowanej prawdy wiary katolickiej, jak gdyby zachodził pewien kompromis między prawem modlitwy - lex orandi i prawem wiary - lex credendi.

nie będziecie skłonni przypuszczać, że sprawa samej zmiany może sfałszować istotę Mszy św. przekazaną nam przez prawdziwą tradycję

A zatem nie tyle powiemy "Nowa Msza", ile raczej: "nowa epoka życia Kościoła".

Nowy porządek Mszy - to zmiana odnosząca się do czcigodnej tradycji wieków; dlatego dotyka ona naszą dziedziczną spuściznę religijną, która - wydawało się - powinna cieszyć się nietykalną stałością

Powinniśmy się przygotować na to wielorakie zakłócenie, które idzie w parze z wszelkimi nowościami wciskającymi się w nasze stałe przyzwyczajenia. Będziemy mogli stwierdzić, że więcej zamieszania doznają osoby pobożne, ponieważ mając własny, godny respektu, sposób słuchania Mszy św., poczują, że są odrywanie od swojego zwyczajnego biegu myśli, a zmuszanie do stosowania się do innych. Sami nawet kapłani, być może, doświadczą pewnych trudności pod tym względem.

Wprowadzana nowość nie jest drobnostką. Nie powinniśmy dać się zaskoczyć widokiem, a może nudnością, jej form zewnętrznych.

Dla tego, kto zna piękno łaciny, jej siłę, zdolność wyrażania rzeczy sakralnych, z pewnością zastąpienie jej językiem ludowym będzie wielką ofiarą. Tracimy mowę wieków chrześcijaństwa, stajemy się jakby intruzami i profanami w literackim zakresie wyrażania przeżyć sakralnych, i w ten sposób utracimy znaczną część tego zdumiewającego niezrównanego faktu artystycznego i duchowego, jakim jest śpiew gregoriański. Naprawdę, mamy powód do użalania się i pewnego lęku: czym zastąpimy ten język anielski? Jest to ofiara z wartości nieocenionej.

-----------------------------

Oczywiście Paweł VI dementuje te wszystkie potencjalne zagrożenia. Ale pisze o nich, z czego wynika, że jest ich w pełni świadom.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 16, 2009, 21:23:35 pm »

Niestety...tym gorzej dla niego...on już na Bożym Sądzie...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
in principio
Gość
« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 16, 2009, 21:36:55 pm »

Niestety...tym gorzej dla niego...on już na Bożym Sądzie...

A ja bym chętnie poszperał w tajnych archiwach Watykańskich, ponieważ wydaje mi się że nie wszystko jeszcze wiemy       
o okolicznośćiach  tych zmian posoborowych oraz o sytuacji Papieża w dobie "przewrotu liturgicznego" (mam tu na myśli chociażby pogłoskę, iż Ojciec św. Paweł VI miał być więziony w Watykanie, oraz o tym że miał go wtenczas zastępować sobowtór...).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2009, 21:40:03 pm wysłana przez in principio » Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 16, 2009, 21:43:26 pm »

Cytuj
Oczywiście Paweł VI dementuje te wszystkie potencjalne zagrożenia. Ale pisze o nich, z czego wynika, że jest ich w pełni świadom.

nic o sobowtórze nie wiem, ale ze zdziwieniem zauważam (proszę mi wybaczyć porównanie) podobieństwo do wypowiedzi naszego prezydenta z lat 90-tych Bolesława Wielkiego. O wszystkich zagrożeniach wiedział, nieporadnie ale mówił o nich... i brnął z Mieciem W. dalej.
Ma Pani rację. To litania zarzutów do NOM.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 16, 2009, 22:39:51 pm »


Jeśli się nie mylę to chyba chodziło o to, że Tridentina ma tak wielką moc przyciągania, że gdyby była odprawiana na równi z NOM-em to umarłby on śmiercią naturalną i za kilka pokoleń byłby już tylko wspomnieniem.
Gdzieś czytałem o tej wypowiedzi, tylko nie pamiętam gdzie :)
Na jakiej podstawie ktos snuje przypuszczenia, ze tridentina wyparłaby NOM? Dlaczego ludzie mieliby wybierac cos trudniejszego? Dlaczego w kosciolach, gdzie jest tridentina, nie jest to najbardziej oblegana Msza? To nie takie proste...

znam pobożne kobiety które nie chodzą na Mszę trydencką bo to jest "nowinka" oni wolą jak msza "po staremu się odprawia" czyli w obrządku staropawłowowyszyńskim. Nie idzie ich przekonać i już. Niczego nie mogę zarzucić z osobistej pobożności. Po prostu, na te młodzieżowe łacińskie msze nie chodzą i już.
Uważam że kwestia wcale nie jest taka oczywista. Proszę porozmawiać np. z x. Andrzejem Komorowskim i okaże sie ze wcale ludzie tłumami nie przychodzą gdy szanse są równe. 
No wlasnie czekam na to, aby ktos mnie przekonal na konkretnym przykladzie, ze tridentina jest w stanie wyprzec NOM. Na razie nie widzialem nigdzie czegos takiego. Mozna to tlumaczyc nierownymi szansami, ale ja to po prostu tlumacze to tym, ze ludzie zawsze wybiora prostsza opcje, zwlaszcza jesli ona jest popierana przez autorytety religijne - proboszcz, biskup.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 16, 2009, 22:49:24 pm »

A ja myśle, że gdyby przetrwała Msza w KRR w Rososzycy to byłoby to pierwsze miejsce, gdzie Tridentina wyparła by NOM. I to na amen :)
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #67 dnia: Czerwca 16, 2009, 23:14:57 pm »

Atak wciąż trwa.

Cytuj
Bp Jaschke: Bractwo św. Piusa X jawnie kompromituje papieża
KAI/jad[/color

Ale miło- na "K"A"I"u kategoryzują wypowiedzi. Ta podpada pod "plucie jadem" ;D
(a jak kompromituje Papieża episkopat Niemiecki?)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 16, 2009, 23:41:33 pm »

No wlasnie czekam na to, aby ktos mnie przekonal na konkretnym przykladzie, ze tridentina jest w stanie wyprzec NOM. Na razie nie widzialem nigdzie czegos takiego. Mozna to tlumaczyc nierownymi szansami, ale ja to po prostu tlumacze to tym, ze ludzie zawsze wybiora prostsza opcje, zwlaszcza jesli ona jest popierana przez autorytety religijne - proboszcz, biskup.

A od kiedy mamy Summorum Pontificum? Potrzebny jest czas na powrót do normalności. To nie będzie rok, dwa i pewnie nawet nie 20 lat, tylko kilka pokoleń. A Pan chce od razu przykłady.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #69 dnia: Czerwca 17, 2009, 07:25:41 am »

Co do Rososzycy Panie Szkielet to podobno sami parafianie byli bardzo zainteresowani. Więc jak wypali z Kaliszem to i oni uderzą do Kurii.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #70 dnia: Czerwca 17, 2009, 07:30:37 am »

Co do Rososzycy Panie Szkielet to podobno sami parafianie byli bardzo zainteresowani. Więc jak wypali z Kaliszem to i oni uderzą do Kurii.
Dlatego podałem ten przykład Panie Majorze. To mogło być pierwsze miejsce w Polsce (i nie tylko) gdzie nie NOM nie byłby odprawiany :)
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #71 dnia: Czerwca 17, 2009, 07:48:26 am »

Dlatego ks.dr Kwiatkowski tak szalał.
Zapisane
Krzysztof Cz.
uczestnik
***
Wiadomości: 174

« Odpowiedz #72 dnia: Czerwca 17, 2009, 07:49:34 am »

...Prosze wybaczyc, ze uzyje analogii do polityki, sila rzeczy bardzo uproszczonej. Gdyby w 1989 r. w wyborach w Polsce wystartowala partia z takim programem jak PiS, to by zdobyla ulamek procenta glosow. (...) Pamietam z wlasnego doswiadczenia, ze slowo "prawica" brzmialo wowczas jak dzis "nazista". Powiedziec o sobie "jestem konserwatysta" bylo znakiem tak wielkiej odwagi cywilnej, ze dzis mlodziaki z forum :) nie sa w stanie sobie tego wyobrazic. Dzis te nazwy sa calkowice neutralne, a partia prawicowa jest w stanie zebrac 20, 30 czy 40 %...

W żyyyciu...
Gdyby w 1989 PIS startował w wyborach dostał by ułamek %, ale za to, że ma lewicowy program!
Niech Pan nie nazywa PiS-u Prawicą, to są piłsudczycy, sanatorzy, etatyści, wszystko tylko nie Prawica.
Pamiętam dobrze te wybory i jaki był wtedy klimat - wygrałby wtedy Pol Pot, Lenin, Pinochet, Reagan ktokolwiek przyjdzie Panu do głowy - ważne żeby miał fotkę z Bolkiem. To czy jest Prawica czy Lewica było nie ważne. Z KPN-em rozprawiono się w czasie kampanii wyborczej bezdyskusyjnie i to za zgodą obu stron (komuny i "ludzi Wałęsy").
Polacy wierzyli jeszcze wtedy w liberalizm, wolny rynek, kapitalizm i wolność gospodarczą - to były czasy gdzie największe osiągnięcia mieli Reagan i Thatcher (i zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że im najwięcej zawdzięczamy).
Rok 1989 to był czas największej wolności gospodarczej w Polsce, nie śmiem pisać od jak dawna (i na jak długo:( ).
Gdy na początku 1990 roku zapytałem B. Geremka czy nadal ma socjalistyczne poglądy wściekł się, że jątrzę, judzę itp. natomiast odpowiedzi nie udzielił.
Zapewniam Pana, że na początku III RP wszelka lewicowość i socjalizm była "de'mode".
Nad zmianą tego wizerunku ciężko pracowali w I połowie lat 90-tych takie tuzy jak Bolek "wspierający lewą nogę", całe środowisko GW, środowisko KLD (ludzie, którzy mają trudny do przeszacowania wkład w obrzydzenie Polakom liberalizmu gospodarczego) i - last but not least - Leszek B., "największy polski ekonomista wszechczasów".

A co do tego, że dziś partia prawicowa może zebrać 20, 30, 40 % w Polsce - w ostatnich wyborach Prawica zebrała ok. 2.5 %...
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 17, 2009, 07:51:31 am »

Dlatego ks.dr Kwiatkowski tak szalał.
Najprawdopodobniej tak ;D
Bo za Rososzycą poszli by inni i byłoby pospolite ruszenie ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Thomas
Gość
« Odpowiedz #74 dnia: Czerwca 17, 2009, 10:55:52 am »

Cytuj
A od kiedy mamy Summorum Pontificum? Potrzebny jest czas na powrót do normalności. To nie będzie rok, dwa i pewnie nawet nie 20 lat, tylko kilka pokoleń. A Pan chce od razu przykłady.
Panie Dawidzie, myśli Pan, że będzie nam dane jeszcze 20 lat?
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: FSSPX vs. niemieccy Apostaci « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!