Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:07:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chrzescijańska miłość bliźniego a kwestia emigrantów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Chrzescijańska miłość bliźniego a kwestia emigrantów.  (Przeczytany 27816 razy)
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #15 dnia: Września 06, 2015, 21:48:22 pm »

Najgorsze jest to, że ten scenariusz dokładnie opisał już 40 laty temu Jean Raspail w książce " Obóz świętych".
Najtrudniejszy dla nas, katolików fragment książki dotyczy podstawy... papieża.
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #16 dnia: Września 06, 2015, 22:05:16 pm »

Generalnie wszystko to wygląda jak typowe death wish zdychającej postchrześcijańskiej cywilizacji, która zdaje sobie sprawę z własnej zgnilizny i wypatruje muzułmanów ze strachem, ale i pewną rezygnacją (jak starożytni barbarzyńców w wierszu Kawafisa).
Mocne i w punkt.

A p. Hołownia zwyczajnie bredzi. Szkoda, że nie wpadł na to, że tak pojęte "miłosierdzie" wobec imigrantów jest zwyczajnym brakiem miłosierdzia wobec tubylców i przyszłych pokoleń. Brednią są też jego twierdzenia, jakoby argument "najpierw swoim" był bez sensu. Tak jak oczywistym jest komu ojciec rodziny powinien w pierwszym rzędzie zapewniać bezpieczeństwo i dobrobyt, tak oczywistym jest, że rządzący państwami powinni przede wszystkim kierować się dobrem swoich obywateli.
Prywatnie zaś - i mówię to pół żartem, ale i pół serio - to jeśli p. Hołownia chce (tym bardziej, że jest kawalerem, a więc obowiązków wobec rodziny jako takich nie ma) to może on sobie nawet pojechać do samej Syrii czy też Iraku. Myślę, że tam najradykalniej będzie mógł się wykazać miłosierdziem i - z dużym prawdopodobieństwem - z tego powodu zniknąć z tego świata. Wszak wielu świętych dosłownie poświęcało swoje zdrowie oraz życie w służbie ubogim, chorym i potrzebującym - prawda? Tylko, że najczęściej były to osoby konsekrowane, które z zasady całkowicie oderwały swoje życie od doczesności. Nie wszyscy mają jednak to samo powołanie i nie wszyscy mogą sobie na taką "pogardę" dla doczesności pozwolić. Dlatego też jeszcze raz powiem - idea może piękna, ale i sposób realizacji zły i adresat nie do końca ten.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #17 dnia: Września 06, 2015, 22:19:37 pm »

Przyjmować uchodźców / imigrantów... No dobrze, ale do jakiego momentu? Kiedyś i tak trzeba będzie powiedzieć "stop" i przestać rozbudzać nadzieję kolejnych fal ludzi, że załapią się do ziemskiego raju. Lepiej zrobić to wcześniej niż później. Europa nie jest studnią bez dna, w pewnej chwili nastąpi przesilenie i dalszy napływ imigrantów będzie prowadził do stopniowego pogarszania się sytuacji zarówno dla "starych", jak i "nowych" mieszkańców Europy.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Września 06, 2015, 22:21:58 pm »

@ superfluus
Rosja piechoty morskiej nigdzie nie wysyła. Tak jak pisałem, podobnie jak amerykanie - tylko samoloty.

Mam taką refleksję dot "debaty" w Polsce:

Debata jest udawana skoro nie można nic powiedzieć o źródłach kryzysu, albo o takich banałach jak uchodźcy z Afganistanu i Iraku. W Afganistanie są wojska Zachodu - dlaczego zatem uciekają Afgańczycy? W Iraku były/ są wojska USA. Okupant wg konwencji genewskich musi zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej. No i gdzie jest to bezpieczeństwo? Należy zapytać o to gen. Kozieja, Bronka i Kaczora.

Jak tu się przyznać, że III RP jak tania panienka wysyła za łapówki swoich chłopców na egzotyczne wojny USA ? A potem pojawią się kolejne pytania: O nieudaną kolorową rewolucję na Białorusi z panią A.Borys w roli głównej? itd.

Lewactwo natomiast jest zachwycone - nareszcie mają prawdziwe mniejszości narodowe i religijne, czują nosem dotacje budżetowe i europejskie dla pozarządowych organizacji "walczących z rasizmem". O kuroniowych głodnych "Dzieciach z Bieszczad" nikt już nie pamięta. Poza tym co to za frajda pomagać biednym Polakom. Jak to pokazać w TVP ? - białe to to, brudne i z Ciemnogrodu. Kolorowi to co innego ;) to się sprzeda.


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #19 dnia: Września 06, 2015, 22:23:13 pm »

Swoją drogą, znalezione dzisiaj w "internetach" ;)

Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #20 dnia: Września 06, 2015, 22:30:20 pm »

A propos mapy (powyżej)

10 tyś ludzi przejechało w sobotę i niedzielę przez Wiedeń i tylko 20 osób poprosiło o azyl w Austrii  :o ???

Jakże silna jest magia słowa "Germany". Ja bym wolał Wiedeń. Dostał bym socjal i przepuścił go na Praterze, mam tam moją ulubioną karuzelę.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #21 dnia: Września 07, 2015, 10:00:30 am »

pytanie co my mamy (musimy) z tym zrobić? Bo ja dostałem mega wku... (przepraszam za złonetowy slang) na słowa Franciszka i Wojciecha (Abpa Wojciecha Polaka)! Niestety prawda jest okrutna: albo my, albo oni, nie ma innej możliwości. Musimy przygotować się na wojnę!

Nie słyszałem i nie widziałem większej obłudy niż ta przebijająca ze słów o chrześcijańskim miłosierdziu w kontekście inwazji muslimów na Europę. Oni chcą, żebyśmy w ślad za nimi (Watykan i KEP) popełnili zbiorowe samobójstwo!
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2015, 10:05:19 am wysłana przez Jean Raspail » Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #22 dnia: Września 07, 2015, 10:36:38 am »

"Choć nie rozumiem, to akceptuję to wezwanie - komentuje na łamach serwisu fronda.pl Tomasz Terlikowski. I ostrzega, że nadchodzą czasy niepokoju społecznego, wojny, ale także męczeństwa dla chrześcijan."

1. "nie rozumiem, ale akceptuję" - nie chcem, ale muszem
2. ale czy naprawdę "muszem", czy musimy popełnić samobójstwo, czy katolicyzm od nas tego wymaga?

Ja jak umrę to z bronią w ręku! Dla mnie wezwanie do "miłosierdzia" w tych okolicznościach to zdrada!
Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #23 dnia: Września 07, 2015, 10:45:52 am »

Zaczęło się...

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/7105527,uchodzcy-dostana-mieszkania-komunalne-w-gdansku,id,t.html

... "gdańscy radni PO i PiS już teraz postanowili wspólnie wyciągnąć rękę do potrzebujących".

Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #24 dnia: Września 07, 2015, 10:50:30 am »

Bardzo mnie wczoraj zastanowił, zasmucił, zadziwił, zaniepokoił  apel papieża Buon Pranzo.

Nie miałem z tego powodu ani buona domenica, ani buona sera. I co z tym apelem zrobić?  :( Ja już nic nie rozumiem.


Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #25 dnia: Września 07, 2015, 10:58:28 am »

I co z tym apelem zrobić?

Potraktować z całą powagą, na jaką zasługuje.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #26 dnia: Września 07, 2015, 11:01:06 am »

I co z tym apelem zrobić?

Potraktować z całą powagą, na jaką zasługuje.

Grazie. Capisco.
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #27 dnia: Września 07, 2015, 11:11:39 am »

Obóz świętych fragment recenzji:
Spoglądając na profetyczne zdolności Raspaila warto zwrócić uwagę także na opisaną przez niego postawę Kościoła. Papież przekształca tam Chrystusową Owczarnię w coś na kształt organizacji chroniącej tzw. prawa człowieka, wybiera „opcję na ubogich” i by ratować kraje trzeciego świata nakazuje sprzedać Watykan. Postacie licznych duchownych katolickich przedstawionych przez autora nie pozostawiają natomiast złudzeń, że którykolwiek z nich wierzy jeszcze w prawdy zawarte w chrześcijańskim credo. Taka ciekawostka.
http://www.pch24.pl/Mobile/Informacje/informacja/id/36079
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #28 dnia: Września 07, 2015, 11:48:13 am »

Policja przeszukała wczoraj w Berlinie mieszkanie 26-latka. Mężczyzna napisał na Facebooku, że śmierć 3-letniego chłopca znalezionego niedawno na brzegu morza w Bodrum jest powodem do świętowania, a nie żałoby. Funkcjonariusze zarekwirowali komputer i dwa telefony.
Po rewizji, podczas której zarekwirowano komputer i dwa telefony, mężczyznę zwolniono. Toczy się przeciwko niemu śledztwo - pisze "Der Tagesspiegel".
"Die Welt" pisze o śledztwie między innymi ws. bezczeszczenia pamięci o zmarłych. Mężczyźnie grozi kara do 3 lat więzienia.

A gdyby zgodził się na wyabortowanie swojego dziecka z łona jego matki to by został bohaterem.
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #29 dnia: Września 07, 2015, 13:37:45 pm »

Cytuj
Ja jak umrę to z bronią w ręku! Dla mnie wezwanie do "miłosierdzia" w tych okolicznościach to zdrada!

Dobrze, że wziął Pan miłosierdzie w cudzysłów. Jako katolicy jesteśmy wezwani do miłosierdzia nad islamistami.

W Ewangelii św. Łukasza (10,23-37) faryzeusz pyta Pana Jezusa "Któż jest moim bliźnim?" Chrystus w odpowiedzi przytacza przypowieść o miłosiernym samarytaninie. Św. Augustyn komentując przypowieść Pana Jezusa pisał:
Cytuj
(...) ten jest bliźnim, komu trzeba okazać miłosierdzie, gdy potrzebuje, lub należy, gdyby potrzebował. Z tego wynika, że ten, komu trzeba okazać, jest naszym bliźnim. Nazwa "bliźni" odnosi się do czegoś, nikt nie jest bliźni, jeśli nie znajduje się blisko.
Źródło: Św. Tomasz z Akwinu, Złoty Łańcuch, Dębogóra [b.r.w.], s.435

Czy islamistom i ogólnie migrantom trzeba okazać miłosierdzie? Taki jest nasz obowiązek jako katolików. Wypływa On z przykazania miłości bliźniego danego przez Boga. W dalszych rozważaniach opieram się na Summie Teologicznej św. Tomasza z Akwinu (2-2,q.32). Stamtąd pochodzą również wszystkie dalsze cytaty.

Przede wszystkim modlitwa w intencji ich nawrócenia na prawdziwą wiarę jest naszym obowiązkiem, bo ich dusze są takie jak nasze. Jak uczy św. Tomasz z Akwinu uczynki miłosierne, co do duszy są ważniejsze niż te, co do ciała, ponieważ dusza jest ważniejsza niż ciało. Jednak w konkretnych wypadkach uczynki, co do ciała mogą mieć pierwszeństwo.

Cytuj
Na przykład umierającego z głodu należy raczej nakarmić niż dawać mu nauki.

Św. Tomasz uczynki miłosierne nazywa jałmużną. Dzieli ją na duchową (uczynki, co do duszy) i cielesną (co, do ciała).

Omówić chcę tylko nasze obowiązki względem bliźnich, co do ciała. Zatem wyszczególniamy siedem uczynków miłosiernych, co do ciała (jałmużna cielesna):
1. Nakarmić głodnych.
2. Napoić spragnionych.
3. Przyodziać nagich.
4. Przyjąć w dom podróżnych.
5. Pocieszać więźniów.
6. Odwiedzać chorych.
7. Grzebać umarłych.

Celem dania jałmużny (uczynku miłosiernego) jest uzupełnienie braku, który zachodzi u naszego bliźniego. Odnośnie migrantów bierzemy pod uwagę trzy: nakarmić, napoić, zapewnić dach nad głową.

Jałmużnę powinniśmy dawać z dóbr zbędnych według słów Pana Jezusa: "Wszakże dawajcie jałmużnę z tego, co zbywa, a oto wszystko czystym się wam stanie." (Łk, 11,41).

Św. Tomasz pisał:
Cytuj
Mówię "z dóbr zbędnych" nie tylko w stosunku do dającego, mianowicie co jest ponad potrzeby osobiste, ale także w stosunku do osób będących na jego utrzymaniu, bo w pierwszym rzędzie powinien człowiek zaspokoić swoje potrzeby osobiste i osób, które ma obowiązek utrzymać, a dopiero z tego, co pozostanie pomagać innym(...)

Nie każda potrzeba zobowiązuje do wypełnienia przykazania, ale tylko taka, która grozi śmiercią.
Cytuj
Zatem, przykazanie nakazuje dawanie jałmużny z tego, co zbywa, oraz danie temu, którego potrzeba jest koniecznością. Poza tymi dwoma warunkami, dawanie jałmużny jest zalecone(...)

Św. Tomasz uczy, że z rzeczy koniecznych dla utrzymania siebie i innych nie wolno dawać jałmużny poza wyjątkami, które nas w tej chwili nie interesują.
Jałmużnę powinniśmy dawać najpierw osobom bliższym. Nie powinniśmy dawać ponad potrzebę otrzymującego, bo to może prowadzić do jego zepsucia.

Akwinata pisał:
Cytuj
Nie należy pomagać grzesznikowi jako grzesznikowi, to znaczy by tym pomagać mu w grzechu; należy jednak pomóc mu żyć jako człowiekowi.

Odnosząc się do nauki św. Tomasza uważam, że powinniśmy:
- przyjmować jedynie tych, których deportacja grozi śmiercią, a lepiej budować obozy uchodźców na terenach graniczących z ich państwami,
- liczbę przyjmowanych określić biorąc pod uwagę nasze własne potrzeby na poziomie minimum (proszę zauważyć, że czekają nas duże wydatki na zbrojenie w obliczu konfliktu za wschodnią granicą),
- zaangażować się (konkretne działania pozostawiam roztropności polityków: wsparcie finansowe, dyplomacja etc.) w celu zażegnania konfliktu na Bliskim Wschodzie,
- faworyzować chrześcijan - nie jest to rasizm jak twierdzi np. pan Hołownia, a jak najbardziej chrześcijańska postawa poparta nauczaniem św. Tomasza i św. Augustyna na którego Doktor Anielski się powołuje,
- dawać niezbędne minimum, bez pieniędzy, tylko wikt i opierunek,
- na terenie obozów dla uchodźców wprowadzić karę śmierci za działalność terrorystyczną, morderstwa, gwałty itp.,
- na terenach obozów powinna być prowadzona działalność misji katolickich,
- można zastanowić się nad programem asymilacyjnym dla chrześcijan.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chrzescijańska miłość bliźniego a kwestia emigrantów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!