Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:49:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Konstytucja" Pułtuska z 1729 roku.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: "Konstytucja" Pułtuska z 1729 roku.  (Przeczytany 14688 razy)
natasz
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Czerwca 13, 2009, 14:53:18 pm »

Marcin M.

Widzę, że wyraźnie nie dostrzega Pan, że dyskusja dotyczy tradycji Kościoła, nie zaś treści NT. Oczywistością jest, że w czasach pierwszych chrześcijan nie było Mszy Świętej w dzisiejszym rozumieniu tego słowa (również w przedsoborowym rozumieniu).
Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #31 dnia: Czerwca 13, 2009, 15:35:14 pm »

Cytuj
jeżeli Kościół nauczał pewną prawdę A, a później się z niej wycofał i głosił prawdę B, jasno można stwierdzić, że któraś z nich musiała być fałszywa.


A mógłby Pan przykład takiej prawdy A i B podać? Bo o niczym takim mi nie wiadomo...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Czerwca 13, 2009, 15:38:12 pm »

Może jeszcze jeden ciekawy punkt: "Długów żadnych, które by żona bez wiadomości męża u kogokolwiek zaciągnęła, chyba, żeby je mąż od niej odebrał albo na swój  pożytek obrócił, mąż płacić nie ma i nie powinien, gdyż każda żona bez wiadomości męża swego, który jest jej głową i panem, nie tylko żadnego długu zaciągać, ale też i nic dać nie może i lubo co zyskuje, to nie sobie, ale dzieciom."

...i co do kary śmierci: "Bluźnierstwa, świętokradztwa, rebelie, uciekanie się do sądów nad Zwierzchność naszę przyzwoitą konfiskatą dóbr i mieczem karane być mają."

Warta uznania jest różnorodność sposobów wykonywania kary śmierci: spalenie, miecz, koło, szubienica.

...i punkt apokryficzny "Dziewki w stroju plażowym na Forum Krzyż się okazujące do czasu poprawy dwa razy dziennie minusem karane być mają".
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 13, 2009, 15:41:01 pm »



A czy Pan przeczytał coś takiego.

Cytat: Jezus
Nie myślcie, że przyszedłem znieść Prawo lub Proroków. Nie znieść przyszedłem, ale dopełnić.


A czy w Starym Testamencie nie ma słów: "Nie dasz żyć czarownicy"? Chyba kiedyś na coś w tym sensie się natknąłem.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #34 dnia: Czerwca 13, 2009, 15:42:25 pm »

Cytuj
Dziewki w stroju plażowym
Ale takim z XIX czy z XXI w?
Bo nie wiem czy się już zaliczam ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Czerwca 13, 2009, 15:54:23 pm »

Cytuj
Dziewki w stroju plażowym
Ale takim z XIX czy z XXI w?
Bo nie wiem czy się już zaliczam ;)

Oczywiście z myślą o Pani to napisałem i pewno nie będę wypełniał prawa, które sfabrykowałem - nie dam rady wstawiać dwa razy na dobę minusów...

Gratuluję szybkości reakcji.

***

Panie Radku: dobrze, że Pan przytacza, tylko, jeśli Pan może, niech Pan podaje odnośniki.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2009, 15:56:25 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Czerwca 13, 2009, 16:27:29 pm »

Dziękuję znalazłem: Wj 22,18 "Czarownikom żyć nie dopuścisz".

A z tymi własnymi interpretacjami to ma Pan rację. Jeśli ktoś pragnie czytać, to może warto, by sięgnął po różowe wydanie Antyku.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2009, 16:33:56 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #37 dnia: Czerwca 13, 2009, 16:47:04 pm »

Rzeczywiście, prawie tak szokujące jak diecezja Linz...

Mnie bardziej szokuje, że na tym forum wg jednego pana Bóg pokarał polskich pielgrzymów wypadkiem autokaru bo uczestniczyli w NOMie, a inny z kolei rozważa, skąd mamy wiedzieć, czy osoba spalona na stosie czasem rzeczywiście nie była winna latania na miotle.
Każdego szokuje co innego.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #38 dnia: Czerwca 13, 2009, 19:14:41 pm »

wytłumaczy Pan fakt, że kiedyś Mszy Św. w ogóle nie było

We wszystkich pracach nt. historii starożytnego Kościoła jakie czytałem była informacja o sprawowaniu Mszy Św. - skąd Pan zaczerpnął takie informacje? Chyba, że Pana nie rozumiem...
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #39 dnia: Czerwca 13, 2009, 20:19:40 pm »

Czyżby PAN natasz uważał, że to, co robili Apostołowie z polecenia Pana Jezusa (konsekracja chleba i wina) - nie było najwcześniejszą formą Mszy Świętej ? No to fajnie...
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #40 dnia: Czerwca 13, 2009, 21:06:41 pm »

Czyżby PAN natasz uważał, że to, co robili Apostołowie z polecenia Pana Jezusa (konsekracja chleba i wina) - nie było najwcześniejszą formą Mszy Świętej ? No to fajnie...

Coraz bardziej obawiam się, że to jednak jest ksiądz. Może niech Pan natasz rozwieje moje wątpliwości.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:03:38 pm »

Panie Zygmuncie marnuje się pan, w Afganistanie w Arabii Saudyjskiej miałby pan ogromne możliwości realizacji zaleceń "słowa Bożego", piszę w cudzysłowie bo jak ostrzega Pismo, ludzie niewykształceni i nieprzygotowani interpretują Pismo na własną szkodę i zgubę.

Nie będę powielał argumentów które padły, zapytam się tylko dość przewrotnie, czy wierzy pan że Pan Jezus Chrystus na Golgocie ustanowił Nowe Przymierze, Nowe Prawo i ustanowił nas Dziećmi Bożymi, bo jeśli tak na jakiego czorta cytuje mi i innym forumowiczom zalecenia Prawa Mojżeszowego?
Widział pan lincze na "czarownicach" jakie są do dziś u wahabitów czy w hinduizmie? Kobiety umęczone, pobite nie mające możliwości udowodnienia że nie są "wielbłądami"?
Chrześcijaństwo to najpiękniejsza religia pod słońcem mimo że wielu ludzi w historii całkowicie wypaczało Jej sens, proszę nie redukować chrześcijańskiej etyki do kwestii czarownic. Czasem sobie myślę, po co Chrystus tak cierpiał skoro ludzie w imię Trójjednego Boga chcą aby kara śmierci była ekspiacją za grzechy?
"Królestwo moje nie jest z tego świata" powiedział Chrystus... i ja Mu ufam całym sobą.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #42 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:27:41 pm »

wytłumaczy Pan fakt, że kiedyś Mszy Św. w ogóle nie było

We wszystkich pracach nt. historii starożytnego Kościoła jakie czytałem była informacja o sprawowaniu Mszy Św. - skąd Pan zaczerpnął takie informacje? Chyba, że Pana nie rozumiem...

Ależ to przecież powinno być oczywiste dla każdego: tak jak Pan Natasz zechciał zauważyć, kiedyś mszy świętych w ogóle nie było.
A konkretnie: do części pierwszej połowy I wieku naszej ery.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #43 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:35:02 pm »


Oczywiście z myślą o Pani to napisałem i pewno nie będę wypełniał prawa, które sfabrykowałem - nie dam rady wstawiać dwa razy na dobę minusów...

Gratuluję szybkości reakcji.


Da Pan radę. Co 12 godzin się da, więc akurat dwa razy na dobę wyjdzie.
Ale musze rozczarować. Na plaży to ja jestem jeszcze bardziej roznegliżowana :D

Pani wygląd tez mnie zszokował :o.

Radek Buczyński

Aż tak źle wyglądam? Czy tak młodo?

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
natasz
Gość
« Odpowiedz #44 dnia: Czerwca 14, 2009, 00:26:49 am »

Panowie zdają się nie czytać moich postów. Proszę zauważyć, że cały czas piszę o tradycji, elementach dobieranych przez ludzi (oprawa itp, itd), w tym rozumieniu Msza Święta taką jaką mamy, oraz Trydencka kształtowały się długo po Chrystusie. Powracam więc do pierwotnego pytania, dlaczego akceptować niektóre zmiany Tradycji, niektóre zaś nie? Jakie jest kryterium wyboru, bo kryterium moralne nie ma tu zastosowania. Kryterium estetyczne?
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Konstytucja" Pułtuska z 1729 roku. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!