Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 13:44:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231956 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Święto Najświętszego Serca Jezusowego i 250 rocznica
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Święto Najświętszego Serca Jezusowego i 250 rocznica  (Przeczytany 1150 razy)
Robert
aktywista
*****
Wiadomości: 576

« dnia: Lipca 15, 2015, 08:25:17 am »

Czy w tym roku z okazji 250 rocznicy ustanowienia święta NSJ Episkopat przygotował  choćby list pasterski? Albo w czerwcu na samo święto? Ja jakoś nie słyszałem o tym, jedynie w święto NSJ ustanowili dzień modlitw o kapłanów. Czy to wszystko czasami  nie zmierza do rozmycia  ważności święta NSJ?
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2015, 17:21:57 pm wysłana przez Robert » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 23, 2017, 12:00:21 pm »

Czy w tym roku z okazji 250 rocznicy ustanowienia święta NSJ Episkopat przygotował  choćby list pasterski? Albo w czerwcu na samo święto? Ja jakoś nie słyszałem o tym, jedynie w święto NSJ ustanowili dzień modlitw o kapłanów. Czy to wszystko czasami  nie zmierza do rozmycia  ważności święta NSJ?

Rocznicę tę obchodziliśmy 6 lutego 2015 r. i od 6 czerwca 2014 r. w wielu polskich parafiach rozpoczęła się nowenna.  Z Episkopatu chyba nie było żadnego listu pasterskiego, raczej zajęły się tym różne Sercańskie Ośrodki Krzewienia Kultu NSPJ. Było bardzo wiele informacji ks. prof. Janusza Królikowskiego. Przypomniał przesłanie św. Małgorzaty Marii Alacoque, było też z nauczania o. Mateo Crawley-Boevey (1875-1960) promotora światowej intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, także sporo informacji, artykułów było.

List przed Jubileuszem 250. rocznicy ustanowienia święta Najśw. Serca Jezusa - opublikowany przez  Sercański Ośrodek Krzewienia Kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, Lublin
(...)
http://www.duchprawdy.com/list_przed_jubileuszem_250_rocznicy_ustanowienia_swieta_nsj.htm


Myślę, że nie zmierza to do rozmycia  ważności święta NSPJ, ale po prostu mało się mówiło. W okresie Soboru Watykańskiego II kult Najświętszego Serca Jezusa znalazł się w pewnym kryzysie. W czasie obrad soborowych nie zwrócono na ten problem większej uwagi, a także nie został uwzględniony w dokumentach soborowych. Wprawdzie sobór mówi, że w kulcie kościelnym jest miejsce dla różnych nabożeństw, ale wprost nie wymienia żadnego konkretnego nabożeństwa praktykowanego w Kościele. Brak wskazania na któreś z nich sprawił, że szybko zapomniano o bardzo wielu, a w znacznym stopniu o kulcie Serca Jezusa. Cześć Bożego Serca rozwijała się już przed XVI w., ale tłumiła ją reformacja luterska. I być może propagowany chory ekumenizm był powodem wyparcia tego kultu NSPJ, a w to miejsce weszły o podłożu protestanckim różne ruchy charyzmatyczne.

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 23, 2017, 12:09:57 pm »

Dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości w piątek, 23 czerwca, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
(...)
https://ekai.pl/uroczystosc-najswietszego-serca-pana-jezusa-2/



Polecam ciekawy artykuł ks. prof Janusza Królikowskiego:

Serce Jezusa – źródło odnowy społecznej
(...)
Wśród wybitnych i wpływowych czcicieli Najświętszego Serca w ukazanej tutaj perspektywie należy wymienić także Francuzkę Marie-Madeleine Sophie Barat (1779-1865). Już w okresie napoleońskim założyła ona jedno z najbardziej znaczących bractw kobiecych poświęconych Sercu Jezusa, a mianowicie Dames du Sacré-Coeur. Była ona dogłębnie przekonana i propagowała to, że cześć Serca Jezusa jest nie tylko elementem wynagrodzenia za grzechy popełniane przez członkinie bractwa, ale także stanowi remedium na różne formy zła publicznego, które zagrażają religii. Barat oparła się w swojej działalności na ideach wyrosłych już w epoce rewolucyjnej. Z jednej strony widziała obraz Serca Jezusa jako osobistą i społeczną obronę przeciw wydarzeniom wywołanym przez rewolucję, a z drugiej była głęboko przekonana, że kult Serca Jezusa jest darem Opatrzności Bożej danym ludziom na „czasy ostateczne” charakteryzujące się dechrystianizacją rozbijającą Kościół. Założone przez nią Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa oparte na tych założeniach podjęło czynną działalność, wyrażającą się w nauczaniu i formacji młodzieży, aby mogła ona dokonać odbudowania społeczeństwa chrześcijańskiego. Inspiracją w tej działalności było Serce Jezusa oraz Jego przymioty, przekładane na cnoty indywidualne i społeczne. Była to znacząca próba ukazania, że kult Najświętszego Serca Jezusa ma szerokie odniesienie społeczne, formacyjne, a nawet polityczne.

Marie-Madeleine Sophie Barat została ogłoszona w 1908 r. błogosławioną przez Papieża Piusa X, a kanonizowana w 1925 r. przez Papieża Piusa XI.

Kult społeczny
Warto zwrócić tutaj uwagę, że wyraźne uwarunkowania kulturowe i polityczne miały wpływ na kształt kultu Serca Jezusa. Owszem, już św. Małgorzata Maria Alacoque zwracała uwagę na jego znaczenie kościelne, społeczne, a także polityczne, ale dopiero wydarzenia rewolucji francuskiej, odczytane jako znak czasu, przyczyniły się do wydobycia tych jego wymiarów. Przekraczając ograniczenia lokalne, zostały one szeroko przyjęte w kulcie Serca Jezusa najpierw w Europie, a potem w świecie, stanowiąc o jego wartości do dzisiaj. Wprawdzie w tragicznych okolicznościach rewolucji francuskiej, ale została w kulcie Serca Jezusa otwarta perspektywa, która broni jego wartości, a znajdzie ona swój pełny rozwój w propozycjach Papieży Pawła VI i Jana Pawła II, mówiących o tym kulcie jako konstytucji „cywilizacji miłości i prawdy”, której budowanie jest zadaniem wszystkich wierzących.

ks. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/mysl/95559,serce-jezusa-zrodlo-odnowy-spolecznej.html



Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 23, 2017, 12:25:44 pm »

Piękny Akt Zadośćuczynienia (Wynagrodzenia) Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (zalecony w 1928 roku przez papieża Piusa XI.) zamieszczony tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,4474.msg91828.html#msg91828
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Święto Najświętszego Serca Jezusowego i 250 rocznica « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!