Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:03:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX zrywa współpracę z Avrille
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: FSSPX zrywa współpracę z Avrille  (Przeczytany 8314 razy)
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #15 dnia: Lipca 08, 2015, 17:44:24 pm »

Non intellego.

Stanowisko dominikanów z klasztoru w Avrille.

Stanowisko klasztoru nie zmieniło się od założenia naszej wspólnoty, to znaczy w dalszym ciągu kontynuujemy walkę za wiarę wyrażoną doskonale przez Deklarację doktrynalną Arcybiskupa Lefebvre'a z 21 listopada 1974.
Dokładniej mówiąc, trzymamy się zasady, która była przestrzegana przez Bractwo od 1988 do 2012 roku, a którą wyraźnie podtrzymano na Kapitule Generalnej w roku 2006:

"Kontakty, które okazjonalnie utrzymuje Bractwo z władzami rzymskimi mają jako jedyny cel pomóc tym organom powtórnie przywrócić Tradycję, od której Kościół nie może  się odżegnać bez utraty swojej tożsamości, a nie poszukiwanie korzyści dla siebie, lub osiągnięcie niemożliwego i czysto praktycznego porozumienia. W dniu, w którym po raz kolejny Tradycja odzyska wszystkie swoje prawa, "problem naszego pojednania nie będzie miał racji bytu, a Kościół doświadczy nowej młodości". (1)

Popieramy zatem wszystkich kapłanów będących wciąż w FSSPX, którzy, nie bez trudności, nadal prowadzą dobrą walkę w tym duchu. Dzięki łasce Boga, wciąż wielu z nich pracuje zwłaszcza w Francuskim Dystrykcie FSSPX. Nasz apel do wiernych ze stycznia 2014 nie był deklaracją zerwania z FSSPX, ale "publicznym oświadczeniem o naszym niewzruszonym i wiernym przywiązaniu do zasad, którymi zawsze kierował się abp Lefebvre w walce za wiarę".

Jeśli są księża poza Bractwem, którzy jasno i bez dwuznaczności kontynuują walkę Arcybiskupa Lefebvre'a, nie ma powodu, aby ich nie wspierać. Ta pomoc dla nich nie oznacza wcale "stronniczości" dla jednej części Bractwa przeciwko drugiej. Nie mamy zamiaru robić niczego "przeciw" Bractwu, i nie chcemy jego upadku: nikt nie chce tego.
Sugestia dla tych, którzy chcą pozostać wierni walce abp Lefebvre'a: od słowa "opór" ("resistance"), wolimy wyrażenie "walka o wiarę", nie tylko dlatego, że  nie definiuje siebie przez coś negatywnego; ale dlatego, że wyrażenie to występuje od początku Tradycji i obejmuje wszystkich tych, którzy wiernie kontynuują walkę Arcybiskupa Lefebvre'a, bez względu na to, do jakiej organizacji należą.

1) Abp. Lefebvre, List do Ojca Świętego Jana Pawła II, 2 czerwca 1988.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2015, 17:46:38 pm wysłana przez CiociaA » Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 08, 2015, 20:12:47 pm »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 08, 2015, 22:32:46 pm »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.

Może trzeba poczytać Abpa Lefebvre'a?
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 08, 2015, 23:23:43 pm »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.

Dziwne, my nie mamy takich problemów. Ani w tej sprawie ani w innych dyskusjach na forum.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 09, 2015, 07:40:13 am »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.
Może trzeba poczytać Abpa Lefebvre'a?
Skąd Pani może wiedzieć, co ja czytam, a czego nie czytam?

Dziwne, my nie mamy takich problemów. Ani w tej sprawie ani w innych dyskusjach na forum.
To się cieszcie, Krusejder!
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 09, 2015, 09:56:09 am »

Znów p. Seb nie zawiódł i dostarczył mi poranną porcję uśmiechu :D
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 09, 2015, 13:53:38 pm »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.
Może trzeba poczytać Abpa Lefebvre'a?
Skąd Pani może wiedzieć, co ja czytam, a czego nie czytam?
Nie mogę, dlatego napisałam "może warto ?".Prawidłowa odpowiedź mogłaby wyglądać następująco: " Przeczytałem wszystkie 'lefebry" ( w potocznym znaczeniu: wszystkie książki Abpa Lefebvre'a ). Czy może Pani ma na uwadze konkretną pozycję?" I to byłby wstęp do merytorycznej dyskusji. A tak? Znowu się z nas śmieją  ;)

Proszę się trochę wyluzować, to naprawdę dobrze robi. :-*
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #22 dnia: Lipca 09, 2015, 13:56:19 pm »

To, co deklaruje i czyni Avrille jest na prawdę trudne do zrozumienia. Ja w każdym razie nic z tego nie pojmuję. Nic.

Poczekajmy zatem na rozwój wypadków w czasie...A tymczasem czytajmy, dokształcajmy się, ćwiczmy w cnotach i przede wszystkim módlmy się!
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #23 dnia: Lipca 09, 2015, 14:41:48 pm »

Gdy czytam takie wypowiedzi, jakie Pani tu zaserwowała, cytując mnie obficie, to czuję się pouczany i poniżany. Mam wrażenie, jakbym rozmawiał z osobą znacznie mnie przewyższającą rozumem, elokwencją, oczytaniem, dowcipem i in. Muszę przyznać, że poznałem osobiście wiele osób znacznie bardziej elokwentnych, oczytanych, rozsądniejszych i mądrzejszych niż ja, jednak mało która spośród tych osób dała mi poczuć to, co czuję w rozmowach z Panią, której nie znam osobiście.

Chce Pani merytorycznej dyskusji. Proszę bardzo. Ale ja tu nie jestem [wycięto nazwisko rozmówczyni - Moderacja], żebym prosił Panią o pouczenia. Tu jest forum dyskusyjne, a nie audytorium. Zatem merytoryczna dyskusja między nami na pewno nie może polegać na tym, że ja będę zadawał pytania, a Pani ze skarbca swej mądrości i wiedzy będzie mi udzielać. Jeśli będę sobie życzył pouczeń z jakiejkolwiek dziedziny, to z pewnością udam się do osób, które mają w tej interesującej mnie dziedzinie autorytet.
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2015, 15:58:10 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #24 dnia: Lipca 09, 2015, 17:28:07 pm »

Gdy czytam takie wypowiedzi, jakie Pani tu zaserwowała, cytując mnie obficie, to czuję się pouczany i poniżany. Mam wrażenie, jakbym rozmawiał z osobą znacznie mnie przewyższającą rozumem, elokwencją, oczytaniem, dowcipem i in. Muszę przyznać, że poznałem osobiście wiele osób znacznie bardziej elokwentnych, oczytanych, rozsądniejszych i mądrzejszych niż ja, jednak mało która spośród tych osób dała mi poczuć to, co czuję w rozmowach z Panią, której nie znam osobiście.
Kilka refleksji:

Ja również znam wiele osób przewyższających moją osobę w/w zaletami umysłu i serca...I nawet tym się nie chwalę.

Czasami te osoby tak dalece zapędziły się w doskonaleniu swego intelektu, że pominęły zupełnie kształtowanie przymiotów ducha, ze znajomością elementarnej etyki na czele...

Czasami bycie "tradsem" daje złudne uczucie bycia jedną nogą już w Niebie, ale, jak powiedział mi kiedyś ks.Stehlin w prywatnej rozmowie, ich jedyną zasługą w oczach Boga jest trwanie przy katolickiej Mszy. Natomiast inne sprawy, to jak u wszystkich grzeszników...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #25 dnia: Lipca 09, 2015, 18:15:46 pm »

Pozwoli Pani, że odpocznę sobie od Pani komentarzy, refleksji, pouczeń, dowcipków, przymiotów ducha. Wreszcie od Pani samej: stolicy mądrości, słońca cnót wszelakich, katedry umiejętności.
Ja nie będę komentował wypowiedzi Pani, a Pani raczy nie komentować wypowiedzi moich. Spokój nas obojga jest tego wart.

Ad rem.
Dość regularnie dowiaduję się o aktualnościach z życia o.o. Dominikanów, ponieważ z nimi koresponduję. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że Ojcowie prowadzą tę korespondencję w sposób osobliwie dialektyczny. Z jednej strony - jak piszą - wierni powinni trzymać się Bractwa, korzystać ze mszy i sakramentów tamże sprawowanych. Z drugiej strony Bractwo poszło na kompromis z Rzymem i nie realizuje już ideałów JE apba Lefebvre. Może ta dialektyka nie jest niezrozumiała w ogóle, jednak ja jej po prostu nie rozumiem.
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX zrywa współpracę z Avrille « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!