Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 21:07:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Boże Ciało - procesje
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Boże Ciało - procesje  (Przeczytany 44901 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #30 dnia: Czerwca 12, 2009, 10:42:48 am »

Tak, u nas nawet jednego roku przewalili ołtarz- ale to zabobon trydencki :] dziadkowie pamiętali go od lat.
Przed soborem to ponoć ludzie nawet tak się  rzucili, że księdza z Monstrancją obalili. Bodajże "Gość Niedzielny" (przedwojenny) się na to oburzał...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #31 dnia: Czerwca 12, 2009, 12:31:24 pm »

Najnowsze tryndy posoborowe: http://www.youtube.com/watch?v=mGCYoz5B-uc
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #32 dnia: Czerwca 12, 2009, 12:54:00 pm »

Najnowsze tryndy posoborowe: http://www.youtube.com/watch?v=mGCYoz5B-uc

Chyba brakło mi słów... to do działu humor ino.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 12, 2009, 13:03:50 pm »

nie potępiałbym od razu tego zwyczaju. Moze stoi za tym jakas stara tradycja. np.okupant powiedzial niegdys proboszczowi, ze w zadnym wypadku procesja nie moze przejsc po drogach wsi... :)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #34 dnia: Czerwca 12, 2009, 13:10:09 pm »

Nie, to nowy zwyczaj, słuchałem w wiadomościach. W tym roku po raz pierwszy się to odbyło. Tylko nie rozumiem wzburzenia -  procesję rezurekcyjną robi się w niektórych miejscach na koniach....
Zapisane
Taki sobie o...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #35 dnia: Czerwca 12, 2009, 13:33:15 pm »

Nihil novi. "Dźwig eucharystyczny", udzielający błogosławieństwa monstrancją, to już w XIX wieku opatentowano :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #36 dnia: Czerwca 12, 2009, 13:56:28 pm »

Nie wszystko co nowe jest złe, a stare zwyczaje też kiedyś były nowe..
Zapisane
Taki sobie o...
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #37 dnia: Czerwca 12, 2009, 14:24:02 pm »

U mnie było ładnie, Msza z kadzidłem, kazanie o wierze i o ofierze Pana Jezusa (tylko nieśmiertelna II ME), Ewangelie śpiewane, przy ołtarzach na trasie procesji też krótkie kazania. Same ołtarze były ładne, w oknach też większość ludzi postawiła ozdoby (nawet w blokach, koło których też był fragment procesji, ale większość między domami). Poza tym orkiestra, kwiaty, tradycyjne pieśni ("Bądźże pozdrowiona", "U drzwi Twoich" i t. d.), tłum ludzi. A parafia jest stosunkowo nowa, powstała w latach 80.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #38 dnia: Czerwca 12, 2009, 16:03:25 pm »

Panie Łukaszu, a Ci starsi księża w ornatach to byli koncelebransi, czy może to taka naleciałość trydencka te ornaty na Boże Ciało?

Koncelebransi, chociaż to dziwne bo jeden z nich jest prałatem kapituły, a reszta koncelebransów z kapituł przebrała się na chórowo. Natomiast do procesji rezurekcyjnej się nie przebierają idą wszyscy w ornatach.
Aha już chyba rozumiem :)
Moje pytanie wynikało stąd, że na tradycyjnej, "trydenckiej" procesji Bożego Ciała kapłani idą w ornatach.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #39 dnia: Czerwca 12, 2009, 16:12:44 pm »

Po za tym ksiądz jeszcze przed procesją mówił żeby nie wyprzedzać kapłana z monstrancją, a niestety bardzo dużo osób to robiło.

Ale w Brzezinach Śląskich od stu lat:
Procesję otwierają ministranci i krzyż;
potem idą sami mężczyźni;
potem dzieci w albach rzucające kwiaty;
kapłan z monstracją , baldachin niosą górnicy i strażacy,
a przed baldachimem poczet sztandarowy górników i strażaków;
potem idą same kobiety.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #40 dnia: Czerwca 12, 2009, 16:15:27 pm »

<<Wszystkie ołtarze przygotowano w jednym stylu - duże zdjęcia Jana Pawła II, na nich hasła - cytaty z papieskiego nauczania>>
A ja spoglądałam w okna. A w tych kilkunastu były głównie portrety JPII.

Patrzyłem w okna: TYLKO miłościwie nam panujący papież Benedykt, żadnego ze sługą bożym Janem Pawłem!.
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #41 dnia: Czerwca 12, 2009, 22:42:59 pm »

Najnowsze tryndy posoborowe: http://www.youtube.com/watch?v=mGCYoz5B-uc

Pass.
Szacun.
Przegrałem.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #42 dnia: Czerwca 12, 2009, 22:51:19 pm »

A jakie ma to znaczenie, że procesja była kolejowa? Niektórzy to już dosłownie wszędzie widzą zło i węszą spisek. Żenujące.

Cytuj
Procesja Bożego Ciała na torach z Kuniowa do Lasowic Małych
Monika Kluf

Niezwykłym przeżyciem okazała się dzisiejsza procesja Bożego Ciała na torach między Kuniowem a Lasowicami Małymi.

 
Procesja Bożego Ciała.

(fot. Leszek Ankiersztejn.)
Zdjęcia

Opole: Boże Ciało 
Boże Ciało-Procesja na drezynach 
Wideo


Kuniów-Lasowice Małe: Procesja Bożego Ciała na torach 
Nietypowa procesja ruszyła spod nieczynnej nastawni w Kuniowie do Lasowic Małych.

Wierni jechali na platformach ciągniętych przez lokomotywę. Po drugim torze sunęły drezyny wiozące Najświętszy Sakrament ze służbą liturgiczną.

- To niezwykłe przeżycie - komentowali to wydarzenie wierni. - Pod względem duchowym także. - Także dla dzieci to niesamowite uczestniczyć w czymś takim - stwierdzały po procesji młode mamy.

Na trasie przejazdu znajdowały się cztery ołtarze liturgiczne: przy nieczynnej nastawni w Kuniowie, w lesie pomiędzy Kuniowem a Lasowicami Małymi, na nieczynnej stacji Lasowice Małe Oleskie i przy kościele w Lasowicach Małych.

Nawet ulewny deszcz na zakończenie procesji nie był żadną przeszkodą.

Parafianie z Kuniowa i z kościoła w Lasowicach byli przejęci i długo będą wspominać tegoroczną uroczystość.

Procesję przygotowało Stowarzyszenie Kolejarzy i Sympatyków Węzła Kluczbork oraz parafia w Kuniowie i Lasowicach Małych. Włożyli mnóstwo trudu i poświęcili mnóstwo wolnego czasu by zorganizować procesję na torach i czuwać nad bezpieczeństwem jej uczestników. Niektórzy parafianie nie do końca wierzyli, że do procesji dojdzie. Byli pod wrażeniem.

Pomysłodawcą procesji był kolejarz i społecznik z Kuniowa Stanisław Konarski, który przed laty zobaczył w telewizji procesję na łodziach w Bawarii. Wtedy przemknęła przez jego głowę myśl, że mogliby taką przygotować na torach kolejarze. I udało się
Zapisane
kuba
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Czerwca 12, 2009, 23:26:19 pm »

http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/nspj_turek/Boze%20Cialo%202009b.jpg  i inne zdjęcia z mojej parafii na http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/nspj_turek/

bardzo pięknie zaśpiewane Te Deum na końcu
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #44 dnia: Czerwca 13, 2009, 02:03:47 am »

http://www.zegocina.pl/aktual/2004_06/bcialo2004.htm - w tekście jest o zwyczajach co robiono z brzozowymi gałązkami i ręcznie przepisanymi fragmentami 4 Ewangelii
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Boże Ciało - procesje « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!