Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 20:53:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Boże Ciało - procesje
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Boże Ciało - procesje  (Przeczytany 44900 razy)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 11, 2009, 22:36:05 pm »

To jeszcze złośliwie zauważę, że za czasów tzw. komuny gdyby przez osiedle to miała przechodzić trasa reżimowego pochodu, lub co nie daj Leninie, przejeżdżać delegacja tow. Breżniewa  - nie byłoby prania na balkonie, ani starych gratów, o nie!

Staniała nam odwaga.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Czerwca 11, 2009, 23:08:08 pm »

Cytuj
Bywało i tak, że z okien leciała żywność, a i kamień. I było tak, że ktoś oblał ołtarz jakimś świństwem.
Pani Szmulko, gdzie Pani mieszka? W kraju J-P II?

Cytuj
Staniała nam odwaga.
Myślę , że nie. W społeczeństwie post-pańszczyźnianym zawsze robi się to co "wadza" kazała. Teraz "wadza" - media, każą śmiać się z wartości, to gęby się rechoczą. Tak jest, i długo tak będzie. Gacie wiszą, bo milicja z dozorcą nie chodzą i mandatu nie wlepią. Okna nie są udekorowane... bo ludziska wstydzą się Chrystusa Pana. Pamiętam jak podczas 2-giej pielgrzymki Jana Pawła II -go dziennikarze zachodnioeuropejscy zachwycali się dekoracjami okien. Mówili, że głęboka symbolika itp. Emocje, tylko emocje. Temperatura opadła.

Przypomniał mi się dowcip.(stary z PRL-u pewnie znany)

Jaka jest różnica pomiędzy pochodem 1-majowym przed wojną a obecnie(w PRL-u)
- Przed wojną, ludzie odważni szli na pochód,
- Teraz, ludzie odważni na pochód nie idą.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 11, 2009, 23:22:00 pm »

@ Thomas.

Ma pan rację. Słuszna uwaga.

A skoro będziemy sobie tak stare dowcipy przypominać, to -

Dlaczego kochamy Rosjan? - bo nas wyzwolili.
Dlaczego nienawidzimy Amerykanów? - bo nas nie wyzwolili.

(Proste, ale jakże głębokie)
Zapisane
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #18 dnia: Czerwca 11, 2009, 23:29:27 pm »

Kraków, św. Jana Chrzciciela. Najpierw Msza przed Kościołem: Komunia Święta na stojąco, bez żadnych gestów adoracji przed przyjęciem. Koncelebra (chyba 5 księży). Naprawdę idiotyczne komentarze czytane przez jakąś dziewczynę (pewnie oaza) w stylu: "idąc w procesji damy świadectwo wiary"- no bez urazy ale to chyba dzieci przed I Komunią wiedzą... Co najbardziej raziło to brak krzyża ołtarzowego, który odnalazł się gdzieś po ofiarowaniu. W kazaniu fajny "kwiatek": "bez znajomości (...) Soboru Watykańskiego II nie można w dzisiejszych czasach być dobrym katolikiem" (sens zachowany). Za to bardzo budująca dla mnie była procesja- masa ludzi deklarująca, że mimo ciężkich czasów dalej wierzy w Chrystusa. Droga koło blokowisk- było mnóstwo okien przyozdobionych. Był to dla mnie pozytywny szok, bo przyzwyczajony jestem do sekularyzacji rodem z Czerwonego Zagłębia. Ładnie zaśpiewane Ewangelie, księdza nie znam. Ogólnie wrazenie z procesji pozytywne, szkoda tylko, że na tej Mszy wcale nie było poczucia sacrum.
Zapisane
+++
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #19 dnia: Czerwca 11, 2009, 23:49:54 pm »

Aż tylu odniesień do V2 nie było by przebić wspomnianego pana :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2009, 23:51:33 pm wysłana przez Leszek » Zapisane
+++
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #20 dnia: Czerwca 12, 2009, 00:13:11 am »

Przy pierwszym ołtarzu ksiądz mając za plecami cytat o Krwi Pańskiej zasadniczo mówił o biologii człowieka i zachęcał do krwiodawstwa. Miałam lekkiego stracha, jak przy drugim zobaczyłam fragment o Ciele...

Poza tym jeden z księży smutek młodzieńców wracających do Emaus porównał do smutku kibiców, wracających po przegranej swojego klubu do domu (sic!).

Zabrakło Te Deum na końcu (zamiast była jakaś dziwaczna pieśń). Były zwyczajowe podziękowania, rzecz jasna obowiązkowe dla gości od szaf.

Ale ogólnie było w porządku. Dużo ludzi, ładnie udekorowana trasa procesji. Procesja centralna, zapomniałam dodać na początku.

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #21 dnia: Czerwca 12, 2009, 00:23:48 am »

Cytuj
obowiązkowe dla gości od szaf
Nie od szarf?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #22 dnia: Czerwca 12, 2009, 01:07:10 am »

może szaf grających ;)
Zapisane
+++
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #23 dnia: Czerwca 12, 2009, 08:07:39 am »

A co to za zwyczaj zrywania galazek z brzozek?U nas luddzie sie rzucaja na to jak na chleb normalnie :o jakis zabobon? ???
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Czerwca 12, 2009, 08:25:21 am »

Tak, u nas nawet jednego roku przewalili ołtarz- ale to zabobon trydencki :] dziadkowie pamiętali go od lat.
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #25 dnia: Czerwca 12, 2009, 08:26:43 am »

A co to za zwyczaj zrywania galazek z brzozek?U nas luddzie sie rzucaja na to jak na chleb normalnie :o jakis zabobon? ???
U mnie na procesji zauważyłem ,że jedna osoba zerwała gałazkę. Tego zabobonu  już się nie praktykuje. To dawniej zrywano gałązki brzozowe przy poświęceniu pól. Wierzono, że gałązki mają moc uzdrawiania. Pamiętam jeszcze kilka lat temu kobieta zrywała gałazki brzozowe i powiedziała, że je powtyka na kretowiska żeby krety nie ryły na łące :) Moja babka opowiadała mi, że dawniej zbierało sie resztki spalonych cierni po święceniu ognia w Wielką Sobotę, które miały też uzdrawiać. 8)
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #26 dnia: Czerwca 12, 2009, 08:34:31 am »

A co to za zwyczaj zrywania galazek z brzozek?U nas luddzie sie rzucaja na to jak na chleb normalnie :o jakis zabobon? ???
U mnie na procesji zauważyłem ,że jedna osoba zerwała gałazkę. Tego zabobonu  już się nie praktykuje. To dawniej zrywano gałązki brzozowe przy poświęceniu pól. Wierzono, że gałązki mają moc uzdrawiania. Pamiętam jeszcze kilka lat temu kobieta zrywała gałazki brzozowe i powiedziała, że je powtyka na kretowiska żeby krety nie ryły na łące :) Moja babka opowiadała mi, że dawniej zbierało sie resztki spalonych cierni po święceniu ognia w Wielką Sobotę, które miały też uzdrawiać. 8)
Aha,u nas co roku to wyglada normalnie komicznie :) tylko Ksiadz odejdzie od oltarza i nagle ludzie sie rzucaja jak szarancza na drzewko,nawet nie zdazy procesja minac oltarza a juz puste kikuty stoja ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #27 dnia: Czerwca 12, 2009, 09:06:49 am »

Zwyczaj jest starszy niż sama procesja Bożego Ciała :) bo pochodzi z procesji z poświęceniem pól. Do domu brano poświecone kłosy czy gałązki. Stąd też do 1967 roku przy ołtarzach śpiewano początki czterech Ewangelii, a jedynie responsoria i modlitwy odnosiły się do tajemnicy Ciała Pańskiego.

Polecam relacje prasowe z obchodów uroczystości w zamierzchłych czasach przedsoborowych. Zdarzało się, że napierająca na brzózki tłuszcza kapłana z monstrancją przewróciła i albę podarła.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #28 dnia: Czerwca 12, 2009, 09:19:16 am »

Msza przed procesją była z okazji 1.rocznicy pierwszej Komunii dzieci. Tłok niesamowity! Czytania i psalm wykonywane przez trzecioklasistów. Komunia zazwyczaj prawidłowa, tak było i tym razem. Na wyjście "Twoja cześć, chwała" umarła po drugiej zwrotce, bo organista musiał przesiąść się z organów do procesji. Były przelotne deszcze, podczas opadów procesja przyśpieszała. Kazań nie było na procesji. Zwrotka "bądźże pozdrowiony Anielski Chlebie" była odśpiewana 3 razy po czym organista zaprzestał, bo tekstu w śpiewniku nie znalazł. Zgodnie z nową tradycją nie było "Ciebie, Boga, wysławiamy" tylko "Boże, coś Polskę". Mszy o 18:00 nie było (też taka nowa tradycja).
Podczas postoju na jednej ze stacji, ołtarz był pod dachem, więc gdy zaczęło padać, strażacy centralnie schowali się pod baldachimem, ośmiu ich tam wlazło, wyglądali jak sardynki w puszce.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2009, 12:40:05 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #29 dnia: Czerwca 12, 2009, 10:37:40 am »

 U mnie ( wiejska parafia ) -  msza z kazaniem o potrzebie świadczenia o Chrystusie - pojawił się nawet wątek ołtarzyków w oknach, których sporo na trasie procesji dało się zauważyć ( w tym niektóre kilkupoziomowe, z obrusem, krzyżem, świecami, obrazami i kwiatami  ;D) - prefacja 46, oczywiście II ME, brak okadzeń - procesja tradycyjna, tworzył się jednak lekki korek czasami - ołtarze niezmienne od wielu lat, pamiętające chyba czasy przedsoborowe  8) wszystkie solidne, z odpowiednimi miejscami na monstrancję, przypominającymi tabernakulum - brak kazań przy ołtarzach ( przy ostatnim podziękowania i błogosławieństwo na 4 strony świata ) - pieśni w miarę tradycyjne, typu "Twoja cześć chwała ", " Bądźże pozdrowiona " i " Kłaniam się tobie " - ludzi bardzo dużo, poza nielicznymi wyjątkami nie klękali wcale przy 3 ołtarzach, dopiero na błogosławieństwo- wyścig po gałązki dalej trwa, każdy chciał mieć po jednej z każdego ołtarza więc ścisk spory - w kościele "Te Deum" i "Boże coś Polskę ".
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Boże Ciało - procesje « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!