Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 08:35:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: FsspX w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Drukuj
Autor Wątek: FsspX w Polsce  (Przeczytany 69401 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #30 dnia: Czerwca 25, 2015, 22:21:03 pm »

Ja zdiełał pierwyj szag.

Ja toże. Znaczit - my dogoworilis'. Priwiet.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #31 dnia: Czerwca 25, 2015, 22:43:27 pm »

Porzadki robione przez x Webera nie sa kosmetyczne. Zamykanie przeoratu w Gdyni, otwieranie w Poznaniu, wymiana kadr oraz uwaga poczyniona przez nowego przelozonego o potrzebie samofinansowania wspolnot fsspx w Polsce , wyraźnie wskazuje, ze sytuacja w naszym kraju nie spelnila oczekiwan "centrali".

Nie oznacza to potepienia w czambul owocow pracy poprzednika. Slabosc ekonomiczną malych wspolnot widac niestety po "garazowym" standardzie kaplic, o ktorych wspomina p. Fideliss. Nie mozna tego tlumaczyc tylko "wyzszą koniecznoscią". Nie mozna krytykowac posoborowej bylejakosci i usprawiedliwiac wielu lat garazowania Tridentiny.
Myslę, ze nowy przelozony bedzie chcial w aglomeracjach ( max 3 ) z d. potencjalem ekonomicznym i spolecznym zmontowac silne srodowiska, tak by ekonomiczne kolo zamachowe zakrecilo się.

Nie znam oczywiscie finansowych bilansow, ale x.Weber mowil o tym skrotowo. Polscy katolicy po tylu latach rozwoju powinni juz pomagac innym a tymczasem sa na "kroplowce" z Zachodu.

Cos poszlo nie tak. Moze złą przyjęto strategię rozwojową. Może targetem - mowiac ordynarnym zargonem biurowym - powinna byc z poczatku inna spoleczna grupa docelowa.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2015, 22:46:55 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
marianos
bywalec
**
Wiadomości: 59

« Odpowiedz #32 dnia: Czerwca 25, 2015, 23:17:50 pm »

może chyba jednak nasze społeczeństwo jest jeszcze jednak na dorobku? za słabo wspiera finansowo dzieła?
jasne fajnie zamiast garażowej kaplicy kościół najlepiej duży, ale na Boga! za co?
ile wierni dają na tacę? nawet jeśli każda osoba ze 100 chodzących do większego miasta do kaplicy da 10 zł to jest tylko 1000 zł. A czy każda osoba/dziecko zostawia 10 zł na tacę? raczej nie.
a wiedzą Państwo ile kosztuje działka w mieście? ile budowa kościoła? domu? za co? jeśli przychód miesięczny to 4000 zł? a koszty? ile dochód?
tu trzeba myśleć o ekonomi. kto to ma finansować?
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 25, 2015, 23:46:17 pm »

Cos poszlo nie tak. Moze złą przyjęto strategię rozwojową.
Ja nawet wiem, co poszło "nie tak" - cała "strategia rozwojowa", ale nie Bractwa tylko "naszego" państwa na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.

Z całym szacunkiem, ale pański wpis brzmi trochę tak, jak gdyby uważał Pan, że za 6 tys. to w tym kraju tylko albo idiota albo złodziej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2015, 23:48:56 pm wysłana przez STS » Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #34 dnia: Czerwca 25, 2015, 23:54:22 pm »

No dobrze, skoro to nie zgadywanie, to niech Pani powie jakie są powody, dla których księża obcojęzyczni są wysyłani do posługi w krajach, gdzie nie brak rodzimych kapłanów i skąd posiada Pani odpowiedź na to pytanie.

To nie są pytania do mnie  ;) Zapytać należy Przełożonego Generalnego i jego P.T. Asystentów regularnie wizytujących dystrykty. Nota bene dodam, że wystarczyłoby znającego j. polski Amerykanina wysłać do którejś z kanadyjskich lub amerykańskich parafii i mielibyśmy wkrótce zwielokrotnioną liczbę parafian: o Polaków, dla których barierą jest spowiadanie się w j.angielskim...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #35 dnia: Czerwca 26, 2015, 00:15:32 am »

Zgadzam się z przedmówcami. Nie uwazam by inwestycje mogly byc finansowane z tacy. Ani na Zachodzie a tym bardziej w Polsce. Z tacy to nawet na ogrzanie kaplicy zima zabraknie.
Wiem jakie sa mozliwosci finansowe wiernych.

Srodki na wynajem lokali, budynkow o inwestycjach nie wspominajac, nie bierze sie z prywatnych zaskorniakow osob bogatych czy ubogich, tylko od osob prawnych ( np stowarzyszen ktorych czlonkami bywaja inne osoby prawne. ) Jak wiadomo hojnych ziemian w Polsce pozostalo niewielu i to bez gruntu ;)

Ubostwo naszego spoleczenstwa jest faktem, ktory nie hanbi, ale problemow nie rozwiazuje. Zatem "celebrowanie" sytuacji ekonomicznej naszego spoleczenstwa nie ma sensu. Nalezy szukac rozwiazan - wsparcia ze strony tych, ktorzy zorganizuja stale  finansowanie ( nie z prywatnej kieszeni) .
Mysle, ze nowy przelozony ma wlasnie takie wyzwania. I wierze, ze mu sie to uda.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2015, 00:23:30 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #36 dnia: Czerwca 26, 2015, 00:26:59 am »

No dobrze, skoro to nie zgadywanie, to niech Pani powie jakie są powody, dla których księża obcojęzyczni są wysyłani do posługi w krajach, gdzie nie brak rodzimych kapłanów i skąd posiada Pani odpowiedź na to pytanie.

To nie są pytania do mnie  ;) Zapytać należy Przełożonego Generalnego i jego P.T. Asystentów regularnie wizytujących dystrykty. Nota bene dodam, że wystarczyłoby znającego j. polski Amerykanina wysłać do którejś z kanadyjskich lub amerykańskich parafii i mielibyśmy wkrótce zwielokrotnioną liczbę parafian: o Polaków, dla których barierą jest spowiadanie się w j.angielskim...

To skoro nie zna Pani motywów jakimi się oni kierują, to to jednak jest zgadywanie. Wypowiada się Pani negatywnie o decyzjach przełożonych bractwa nie znając powodów, dla których postępują tak, a nie inaczej. To jest bez sensu.

Nalezy szukac rozwiazan - wsparcia ze strony tych, ktorzy zorganizuja stale  finansowanie ( nie z prywatnej kieszeni) .

Poza kieszenią prywatną istnieje tylko państwowa, a z tej raczej nic nie dostanie. Fundacje też opłacają ludzie, więc czy pieniądze przyjdą przez fundację czy bezpośrednio od danej osoby to chyba niewielka różnica. Nie bardzo też rozumiem dlaczego wierni nie mieliby być w stanie finansować swoich duszpasterzy - jak nam na rozwój wiary szkoda pieniędzy, to właściwie na co nie szkoda? Wszyscy na takiej granicy biedy nie żyjemy.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2015, 00:31:35 am wysłana przez Drobny » Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #37 dnia: Czerwca 26, 2015, 02:21:00 am »

Tradycja na Zachodzie wygląda nieco inaczej. Rodziny miejscowe są wielodzietne, nawet ponad dziesięcioro dzieci. Poza tym są jeszcze emigranci, a więc zawsze na dorobku plus zobowiązania w kraju pochodzenia. Ilość posiadanych pieniędzy jest jakoś zazwyczaj odwrotnie proporcjonalna do wiary...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #38 dnia: Czerwca 26, 2015, 09:28:44 am »

Jeśli u nas z finansami jest tak źle, to ktoś wie może jak działa duszpasterstwo w Białymstoku? Bo wydaje się, że na utrzymanie starcza i nawet na powolne, ale jednak postępujące remonty. Z zachodu płyną pieniądze na wszystko?
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #39 dnia: Czerwca 26, 2015, 09:59:12 am »

Z tego co mi wiadomo, w Białymstoku nie trzeba było niczego budować ani płacić czynszu. Do tego kapłan jest na miejscu. To znacznie pomniejsza koszty "na rozruch" a także koszty ponoszone co miesiąc. Jeśli do tego wierni są na miejscu to nie ponoszą kosztów dojazdu nawet 50-100 km w jedną stronę, więc mają więcej środków do dyspozycji na "cele statutowe" ;-)
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #40 dnia: Czerwca 26, 2015, 10:09:36 am »

Cytuj
Poza kieszenią prywatną istnieje tylko państwowa, a z tej raczej nic nie dostanie. Fundacje też opłacają ludzie, więc czy pieniądze przyjdą przez fundację czy bezpośrednio od danej osoby to chyba niewielka różnica./quote]

No cóż, nie czas na kurs ekonomii. Proszę poczytac o podatku PiT oraz CiT.
Koncerty muzyki powaznej finansuje via stowarzyszenia huta Arcelormittal a nie prezes huty Jan Kowalski. I wszyscy sa zadowoleni - huta, prezes, melomani, wlasciciel obiektu, muzycy oraz dozorca ze sprzataczka.

Jeśli u nas z finansami jest tak źle, to ktoś wie może jak działa duszpasterstwo w Białymstoku? Bo wydaje się, że na utrzymanie starcza i nawet na powolne, ale jednak postępujące remonty. Z zachodu płyną pieniądze na wszystko?


Czy wierni w Bialymstoku kupili nieruchomosc zabudowana obiektem sakralnym? Nie.
Czy placa komercyjny czynsz miesieczny? Chyba nie, ponoszą jedynie koszta utrzymania.
Zatem porownanie sytuacji IBP w Bialymstoku do sytuacji wiernych chcących korzystac z poslugi fsspx w np. Skarzysku Kamiennej jest nie na miejscu.

Jak OD rozpoczynalo w Polsce, to niby skąd bralo pieniądze na pierwsze osrodki? Z Zachodu. Teraz  zapewne sami finansuja osrodki w ...Moldawii[/size]


« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2015, 10:55:06 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #41 dnia: Czerwca 26, 2015, 10:22:11 am »

Nie mozna krytykowac posoborowej bylejakosci i usprawiedliwiac wielu lat garazowania Tridentiny.
Tu już nawet nie chodzi o usprawiedliwianie, ale trudno przekonać kogoś że ma przestać chodzić na konserwatywny NOM jaki ma za rogiem w swojej parafii, w pięknym kościele z XIV w., z organami i chórem, dokąd chadzał od zawsze i jego rodzice też, a zamiast tego ma jechać gdzieś do kaplicy w adaptowanym pomieszczeniu bo tam znajdzie prawdziwie katolicką liturgię i prawdziwą Tradycję... Uważam że skromna kaplica wystarczy (na początek), ale raczej ludziom już przekonanym. Tylko ilu ich jest? Jasne, nie ma co porównywać sytuacji parafii posoborowych, które korzystają z dziedzictwa gromadzonego przez stulecia z apostolatem rozkręcanym od zera. Tu już na start trzeba wpompować duże środki by mieć cokolwiek, do tego bez żadnej gwarancji że placówka przetrwa. Ale uważam, że kaplica garażowa która wygląda jak świetlica, do tego czasem z kiepską muzyką może na niektórych potencjalnych wiernych działać odstraszająco. Czasem trzeba bardzo dużego samozaparcia i wewnętrznego przekonania by dostrzec piękno liturgii odprawianej w takich okolicznościach.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2015, 10:40:01 am wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #42 dnia: Czerwca 26, 2015, 12:10:27 pm »

Z tego co mi wiadomo, w Białymstoku nie trzeba było niczego budować ani płacić czynszu. Do tego kapłan jest na miejscu. To znacznie pomniejsza koszty "na rozruch" a także koszty ponoszone co miesiąc. Jeśli do tego wierni są na miejscu to nie ponoszą kosztów dojazdu nawet 50-100 km w jedną stronę, więc mają więcej środków do dyspozycji na "cele statutowe" ;-)
Nie wiem czy muszą płacić czynsz, na stronie jest napisane, że część gruntu dzierżawią - wydaje mi się, że za pieniądze. Koszty na rozruch rzeczywiście znacznie niższe, ale istnieją 3 lata (niecałe) a nie 20.
Potencjalnie do kościoła może tam dojeżdżać tak samo dużo osób jak do kaplic bractwa - bo niby dlaczego nie?

Cytat: rysio
No cóż, nie czas na kurs ekonomii. Proszę poczytac o podatku PiT oraz CiT.
Koncerty muzyki powaznej finansuje via stowarzyszenia huta Arcelormittal a nie prezes huty Jan Kowalski. I wszyscy sa zadowoleni - huta, prezes, melomani, wlasciciel obiektu, muzycy oraz dozorca ze sprzataczka.
I cóż z tych podatków ma wynikać - bo wiem czym są.
Koncerty finansują, bo to dobra reklama, nie wiem czy sponsoring w kościołach byłby ok - gdzie powiesić te szyldy?

Napisałem, że w Białymstoku starcza na utrzymanie i powolne remonty, nie sugerowałem, że musieli coś budować prawda? A wydaje się, że w części kaplic nie starcza nawet na samo utrzymanie.
Wątpię, że jakieś firmy będą skłonne łożyć pieniądze na tak mało promocyjne środowisko. X. Stehlin mówił, że bogaci sponsorzy z zagranicy też powoli odchodzą do Pana. Prędzej czy później sprawy w swoje ręce będzie trzeba wziąć, 20 lat wydaje się że powinno było by dostatecznie długim okresem.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #43 dnia: Czerwca 26, 2015, 13:03:57 pm »

Cytuj
I cóż z tych podatków ma wynikać - bo wiem czym są.
Koncerty finansują, bo to dobra reklama, nie wiem czy sponsoring w kościołach byłby ok - gdzie powiesić te szyldy?
Czyli jednak nie rozumie Pan.
Jaka reklama ??? Jakie szyldy  ;D  Ja nigdy nie kupię 25 ton blachy głębokotłocznej w Arcelorze tylko dlatego, że organizują fajne koncerty. Kryterium to jak zwykle "CCC".
( na KNO było kiedyś zdjęcie konfesjonału owiniętego reklamą masarni z kolorowymi zdjęciami kiełbas  ;))

Cytuj
Napisałem, że w Białymstoku starcza na utrzymanie i powolne remonty, nie sugerowałem, że musieli coś budować prawda? A wydaje się, że w części kaplic nie starcza nawet na samo utrzymanie.
Dajmy spokój Białemustokowi. Stary kościół dostali, ogrom pracy włożyli, nie mówmy ile płacą/ nie płacą - bo to nie nasza sprawa. Kościół dostali do użytkowania i utrzymują go. Myślę, że wspólnoty fsspx też by utrzymały, gdyby dostały. Ale owszem, być może dotychczasowe decyzje lokalizacyjne fsspx były chybione, skoro kaplicę w Toruniu i przeorat w Gdyni będzie likwidowany.

Cytuj
Wątpię, że jakieś firmy będą skłonne łożyć pieniądze na tak mało promocyjne środowisko.
Nikt nie pisał, że firmy będą zainteresowane "łożeniem pieniędzy". To bardziej skomplikowane. Zarząd może finansować koncerty muzyki klasycznej, zawody sportowe etc będąc głuchym jak pień; sprzedaż nie wzrośnie ale zbudują lepszy wizerunek a podatku zapłacą o 0,000007% mniej a dla wspólnoty będą to niebotyczne kwoty.

Cytuj
X. Stehlin mówił, że bogaci sponsorzy z zagranicy też powoli odchodzą do Pana. Prędzej czy później sprawy w swoje ręce będzie trzeba wziąć, 20 lat wydaje się że powinno było by dostatecznie długim okresem.
Ma Pan 100% racji - X Sthelin mówił prawdę. Czas minął, oceniono wyniki pracy i wszczęto plan naprawczy.

@ Warmiaczka
Cytuj
Ale uważam, że kaplica garażowa która wygląda jak świetlica, do tego czasem z kiepską muzyką może na niektórych potencjalnych wiernych działać odstraszająco. Czasem trzeba bardzo dużego samozaparcia i wewnętrznego przekonania by dostrzec piękno liturgii odprawianej w takich okolicznościach.
Strzał w 10-tkę.
Po wyjściu z bramy, schodami w dół, trzecie drzwi po prawej za hurtownią pościeli - blaszane drzwi, pukać 3 razy ;)
Podobną estetyką przebódł wiernych proboszcz sw. Tomasza na Imielinie - "tzw kaplica niebieska". I pomimo, że to jest jednak parafia to Tradycję zamknęli właśnie w takim miejscu gdzie normalnie robi się węzeł cieplny lub zachowanko na szczotki.
Tyle, że w fsspx to konieczność(?) wynikająca z biedy a na Imielinie czysta bezinteresowna złośliwość.



« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2015, 13:14:54 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #44 dnia: Czerwca 26, 2015, 13:41:34 pm »


Po wyjściu z bramy, schodami w dół, trzecie drzwi po prawej za hurtownią pościeli - blaszane drzwi, pukać 3 razy ;)
Podobną estetyką przebódł wiernych proboszcz sw. Tomasza na Imielinie - "tzw kaplica niebieska". I pomimo, że to jest jednak parafia to Tradycję zamknęli właśnie w takim miejscu gdzie normalnie robi się węzeł cieplny lub zachowanko na szczotki.


I pomyśleć, że kiedyś wystarczały katakumby...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: FsspX w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!