Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:04:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709375 razy)
Radogost
adept
*
Wiadomości: 2

« Odpowiedz #270 dnia: Maja 14, 2009, 20:40:10 pm »

Ksiądz: kto przygotuje dzieci?
Zgłosiła się pani prawosławna. Ksiądz nie miał nic przeciw.
Pierwsza spowiedź będzie po Komunii. Na pytanie Polki - dlaczego tak?
Ksiądz: bo ludzie się zniechęcą do Kościoła.

Cóż, różnica między doktryną o Przemianie, a nauką o Przeistoczeniu jest tak subtelna, że dzieci i tak nie zauważą ;P Fakt faktem, że rozumiemy Eucharystię w zasadzie tak samo. Inna sprawa, czy ta pani prawosławna nie zechce tam prowadzić prozelityzmu jakiegoś, ale i u nas ekumenizm tak się rozpanoszył, że niestety ciężko o ów prozelityzm ;) Cała reszta natomiast wyjątkowo smutna. Katolicki posoborowy ksiądz mi mówił kiedyś, przy okazji rozpaczania nad sabotażem reform soborowych, że można pójść do Komunii i wyspowiadać się zaraz potem, że sobór pozwolił i tak dalej. Zdaje się, że to kolejny "duchosoborowy" dogmat, który w Polsce na szczęście się nie przyjął. Natomiast wytłumaczenie ze zniechęceniem się do Kościoła jest dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia...
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #271 dnia: Maja 15, 2009, 10:20:45 am »

Ksiądz: kto przygotuje dzieci?
Zgłosiła się pani prawosławna. Ksiądz nie miał nic przeciw.
Pierwsza spowiedź będzie po Komunii. Na pytanie Polki - dlaczego tak?
Ksiądz: bo ludzie się zniechęcą do Kościoła.

Cóż, różnica między doktryną o Przemianie, a nauką o Przeistoczeniu jest tak subtelna, że dzieci i tak nie zauważą ;P Fakt faktem, że rozumiemy Eucharystię w zasadzie tak samo. Inna sprawa, czy ta pani prawosławna nie zechce tam prowadzić prozelityzmu jakiegoś, ale i u nas ekumenizm tak się rozpanoszył, że niestety ciężko o ów prozelityzm ;) Cała reszta natomiast wyjątkowo smutna. Katolicki posoborowy ksiądz mi mówił kiedyś, przy okazji rozpaczania nad sabotażem reform soborowych, że można pójść do Komunii i wyspowiadać się zaraz potem, że sobór pozwolił i tak dalej. Zdaje się, że to kolejny "duchosoborowy" dogmat, który w Polsce na szczęście się nie przyjął. Natomiast wytłumaczenie ze zniechęceniem się do Kościoła jest dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia...

Mozna pojsc do komunii jesli wzbudzis sie tzw. zal doskonaly. Nastepna rzecza powinno byc pojscie do spowiedzi.
Pozdrawiam
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #272 dnia: Maja 15, 2009, 11:45:54 am »

Cóż, różnica między doktryną o Przemianie, a nauką o Przeistoczeniu jest tak subtelna, że dzieci i tak nie zauważą ;P Fakt faktem, że rozumiemy Eucharystię w zasadzie tak samo. Inna sprawa, czy ta pani prawosławna nie zechce tam prowadzić prozelityzmu jakiegoś, ale i u nas ekumenizm tak się rozpanoszył, że niestety ciężko o ów prozelityzm ;) Cała reszta natomiast wyjątkowo smutna. Katolicki posoborowy ksiądz mi mówił kiedyś, przy okazji rozpaczania nad sabotażem reform soborowych, że można pójść do Komunii i wyspowiadać się zaraz potem, że sobór pozwolił i tak dalej. Zdaje się, że to kolejny "duchosoborowy" dogmat, który w Polsce na szczęście się nie przyjął. Natomiast wytłumaczenie ze zniechęceniem się do Kościoła jest dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia...

Mozna pojsc do komunii jesli wzbudzis sie tzw. zal doskonaly. Nastepna rzecza powinno byc pojscie do spowiedzi.
Pozdrawiam

Czytałem (jeżeli dobrze pamiętam) u kard. Gasparriego w Katechiźmie, że tylko to odnosi się do momentu, gdy nie mamy możliwości się wyspowiadać. W Tygodniuku Powszechnym kilka lat temu również poruszana była ta kwestia, z tym że wspominała, iż ta możliwość została wprowadzona na Soborze Trydenckim.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #273 dnia: Maja 15, 2009, 11:51:24 am »

Ale nie jest to (wzbudzanie żalu doskonałego) przecież normalna "procedura" w przypadku gdy jesteśmy w stanie ciężkiego grzechu, a chcemy przystąpić do komunii.
O ile mi wiadomo, konieczna jest spowiedź, a możliwość jednorazowego (przed następną spowiedzią) wzbudzenia żalu doskonałego przed komunią i przystąpienie do niej bez spowiedzi jest obwarowane poważnymi zastrzeżeniami i nie może być traktowane jako dozwolona praktyka "obok" czy "zamiast" spowiedzi.

Pan Sebastianus mnie ubiegł. Dodam do Jego wypowiedzi, że ponad to, co powiedział, przy najbliższej okazji do spowiedzi trzeba również wyznać fakt korzystania z tej formy gładzenia grzechów przez żal doskonały, oraz wyznać te zgładzone grzechy na spowiedzi.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #274 dnia: Maja 15, 2009, 12:54:13 pm »

Ja czytałam natomiast na którymś portalu że jeżeli to że dana osoba nie pójdzie do komunii a nie miała możliwości się wyspowiadać spowodowałoby jej napiętnowanie bo nie pójdzie tam jako jedyna to też może wzbudzić żal doskonały i pójść. Oczywiście później skorzystać ze spowiedzi. Prawda to? Bo może to jakieś wiośniane pomysły.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #275 dnia: Maja 15, 2009, 13:40:15 pm »

Bardzo dobrze Panna kojarzy. Wszakże to było omawiane nawet na naszym forum.
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,17.msg11769.html#msg11769
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,17.msg11833.html#msg11833
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #276 dnia: Maja 15, 2009, 14:29:37 pm »

Dziekuje. Aczkolwiek piweszy raz czytalam o tym gdzie indziej :)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #277 dnia: Maja 15, 2009, 19:01:04 pm »

Cóż, różnica między doktryną o Przemianie, a nauką o Przeistoczeniu jest tak subtelna, że dzieci i tak nie zauważą ;P Fakt faktem, że rozumiemy Eucharystię w zasadzie tak samo. Inna sprawa, czy ta pani prawosławna nie zechce tam prowadzić prozelityzmu jakiegoś, ale i u nas ekumenizm tak się rozpanoszył, że niestety ciężko o ów prozelityzm ;) Cała reszta natomiast wyjątkowo smutna. Katolicki posoborowy ksiądz mi mówił kiedyś, przy okazji rozpaczania nad sabotażem reform soborowych, że można pójść do Komunii i wyspowiadać się zaraz potem, że sobór pozwolił i tak dalej. Zdaje się, że to kolejny "duchosoborowy" dogmat, który w Polsce na szczęście się nie przyjął. Natomiast wytłumaczenie ze zniechęceniem się do Kościoła jest dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia...

Mozna pojsc do komunii jesli wzbudzis sie tzw. zal doskonaly. Nastepna rzecza powinno byc pojscie do spowiedzi.
Pozdrawiam

Czytałem (jeżeli dobrze pamiętam) u kard. Gasparriego w Katechiźmie, że tylko to odnosi się do momentu, gdy nie mamy możliwości się wyspowiadać. W Tygodniuku Powszechnym kilka lat temu również poruszana była ta kwestia, z tym że wspominała, iż ta możliwość została wprowadzona na Soborze Trydenckim.

Istnieje mozliwosc , ze nie mozna sie wyspowiadac (brak ksiezy, czasu, bariera jezykowa itd) wowczas zalujemy za grzechy, wzbudzamy zal i postanowienie poprawy oraz przystepujemy do komunii przy najblizszej mozliwej okazji. Zadnych wykretow. Wowczas nie ma zadnego grzechu. To chyba dosc proste i zrozumiale.
Pozdrawiam
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #278 dnia: Maja 15, 2009, 20:59:17 pm »

Istnieje mozliwosc , ze nie mozna sie wyspowiadac (brak ksiezy, czasu, bariera jezykowa itd) wowczas zalujemy za grzechy, wzbudzamy zal i postanowienie poprawy oraz przystepujemy do komunii przy najblizszej mozliwej okazji. Zadnych wykretow. Wowczas nie ma zadnego grzechu. To chyba dosc proste i zrozumiale.
Pozdrawiam

miało być chyba: spowiedzi
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #279 dnia: Maja 15, 2009, 21:04:16 pm »



adoracja w seminarium DN

http://www.redemptorismater-namur.be/fr-formation%20spirituelle.htm
Zapisane
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #280 dnia: Maja 15, 2009, 21:07:05 pm »

Istnieje mozliwosc , ze nie mozna sie wyspowiadac (brak ksiezy, czasu, bariera jezykowa itd) wowczas zalujemy za grzechy, wzbudzamy zal i postanowienie poprawy oraz przystepujemy do spowiedzi przy najblizszej mozliwej okazji. Zadnych wykretow. Wowczas nie ma zadnego grzechu. To chyba dosc proste i zrozumiale.
Pozdrawiam

Strasznie to naciągane. Brak księży? A tego, który będzie rozdawał komunię, nie można było poprosić przed Mszą o spowiedź? Brak czasu na sakrament spowiedzi to nawet nie wiem jak można usprawiedliwić. Bariera językowa stanowi faktycznie problem, ale niewiele jest miejsc, gdzie on występuje. Nawet tam nie odważyłbym się pójść do komunii wiedząc, że nie byłem wcześniej u spowiedzi. Szanujmy sakramenty.
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #281 dnia: Maja 15, 2009, 21:10:23 pm »

Cytuj
FOTOMONTAŻ!!!
Ma Pan raz jeszcze link do oficjalnej strony seminarium DN... proszę wejść i obejrzeć  :)

http://www.redemptorismater-namur.be/fr-formation%20spirituelle.htm

A co tak Pana zdziwiło?
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #282 dnia: Maja 15, 2009, 22:43:06 pm »

Myślałem że Pana Waldemara zdziwiła liczba/forma świec na ołtarzu/stole. Szkoda, że z tych Mszy z bieżącego roku nie ma zdjęć w momencie komunii, tak z ciekawości bym zobaczył
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #283 dnia: Maja 15, 2009, 23:01:31 pm »

Cytuj
Oczywiście wierzę! Jednak to przerasta moje zrozumienie...

Mam tak samo, gdy oglądam wątek architektoniczny  ;)
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #284 dnia: Maja 15, 2009, 23:39:59 pm »

Poniżej zdjęcie zatytułowane: Kuszenie Kardynała

Zapisane
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!