Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 04:23:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 209 210 [211] 212 213 ... 234 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 715015 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3150 dnia: Kwietnia 15, 2020, 21:52:28 pm »

Niestety wg prawa kanonicznego jakakolwiek msza swieta sprawowana w sobote wieczor spelnia niedzielny obowiazek: Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego KPK kan. 1248. Niestety prawo kanoniczne nie mowi nic o okolicznosciach, wiec de facto kazdy katolik moze spelnic niedzielny obowiazek na mszy w sobote wieczor, nawet jesli nie ma ZADNYCH przeszkod, zeby uczestniczyc w niedzielnej liturgii.
Bo dokładnie tak jest: nie trzeba mieć żadnych przeszkód w niedzielę, żeby móc uczestniczyć w wieczornej sobotniej Mszy i spełnić obowiązek niedzielno-świąteczny. Natomiast do 1983 r. obowiązek ten mogli spełnić tylko ci, „którzy w niedziele i święta wyjeżdżają na odpoczynek lub do pracy”.
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6978.msg163375.html#msg163375
2. problem odprawiania mszy z niedzielnego formularza w sobote, czego robic nie trzeba
Nie trzeba robić, jeśli ma się odprawić jakąś Mszę wotywną (np. I sobota, roraty) albo obrzędową (np. ślub). Natomiast w innym przypadku „praecedentia semper danda est celebrationi, quae est de praecepto servanda, independenter a gradu liturgico duarum celebrationum occurrentium” (pierwszeństwo zawsze należy dawać celebracji z niedzieli lub święta nakazanego, niezależnie od stopnia liturgicznego dwóch zbiegających się celebracji).
http://notitiae.ipsissima-verba.org/pdf/notitiae-1984-603-605.pdf
Czyli: w sobotę wieczorem Msza niedzielna ma pierwszeństwo nie tylko przed dniem powszednim, wspomnieniem czy świętem, ale również przed świętem Pańskim i uroczystością (no chyba że w sobotę przypada uroczystość nakazana).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #3151 dnia: Kwietnia 16, 2020, 02:03:21 am »

....Hmmm, chce Pan powiedziec, ze nie szly na msze rano?.... Tak proszę księdza. Nie szły rano, bo doiły krowy o tej porze. Z wielką ulgą przyjęto zmiane przepisów i wprowadzenie popołudniowej Mszy. W mojej parafii popołudniowa Msza zastąpiła nieszpory.

Panowie, litości... Czy wiecie, kiedy się doi krowy? Krowy muszą być podojone wcześnie rano, przeważnie przed siódmą albo nawet wcześniej już jest po porannym dojeniu. Gdyby zostawić krowy niepodojone wczesnym rankiem, to będą tak ryczeć, że cała wieś się zleci.

Wychowałem się na wsi, ale w życiu nie słyszałem, żeby kobiety zamiast na mszę szły na nieszpory z powodu dojenia krów, albo czegokolwiek innego. To jakaś gigantyczna bzdura.

Znałem ludzi, którzy wstawali w adwencie o 3 rano, żeby nakarmić zwierzęta  i podoić krowy, żeby móc zdążyć  na roraty.  W dzień powszedni!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2020, 02:20:39 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #3152 dnia: Kwietnia 16, 2020, 12:36:46 pm »

Panowie, litości... Czy wiecie, kiedy się doi krowy? Krowy muszą być podojone wcześnie rano, przeważnie przed siódmą albo nawet wcześniej już jest po porannym dojeniu.
W polskich PGR-ach dniówka w oborze wyglądała następująco: od 4:00 do 8:00 i następnie od 13:00 do 17:00  :)
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #3153 dnia: Kwietnia 16, 2020, 15:18:48 pm »

Pan znasz troche życie panie Regiomontanus, czy tylko wakacje u babci tak z doskoku?

Przecież Panu napisałem, że wychowałem się na wsi. Wakacje u babci to  było coś, czego mogłem co najwyżej zazdrościć mieszczuchom - na wsi w wakacje się pracowało od najmłodszych lat, i to ciężko, często od rana do nocy.

Nie musi mi Pan mówić, jak ciężko pracowały kobiety na wsi, i jak niejednokrotnie pracują dalej - wiem to dobrze. Ale dla kobiet, które znałem (a znałem sporo urodzonych jeszcze w XIX w., włącznie moimi babkami), pójście do kościoła na ranną albo sumę to była świętość,  rzecz "niepodlegająca negocjacji", jak się to dzisiaj mówi.
Na nieszpory chodziły kobiety starsze i te co bardziej pobożne, i nie zamiast mszy, ale w dodatku do pójścia na mszę. W mojej parafii mszy popołudniowych w niedzielę nigdy nie było, aż do lat 90-tych.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3154 dnia: Kwietnia 16, 2020, 17:29:54 pm »

W mojej parafii popołudniowa Msza zastąpiła nieszpory.

W całym świecie popołudniowe msze zastąpiły nieszpory.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #3155 dnia: Kwietnia 16, 2020, 18:53:43 pm »

W całym świecie popołudniowe msze zastąpiły nieszpory.

Pierwszy link jaki mi się nawinął:
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3156 dnia: Kwietnia 16, 2020, 20:41:49 pm »

@Regiomontanus
W Poznaniu nieszpory niedzielne odprawiane są tylko w jednej na 69 parafii. Trochę lepiej jest w kościołach zakonnych.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #3157 dnia: Kwietnia 16, 2020, 21:22:01 pm »

A propos nieszporów, w tych w których udało mi się uczestniczyć śpiewane były tylko 3 psalmy w tł. Karpińskiego, według nowej LG powinny to być 2 psalmy i 1 kantyk nowotestamentalny, tradycyjnie zaś było 5 psalmów. Więc jak takie parafialne nieszpory mają się do oficjalnego Oficjum?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3158 dnia: Kwietnia 16, 2020, 21:40:42 pm »

A propos nieszporów, w tych w których udało mi się uczestniczyć śpiewane były tylko 3 psalmy w tł. Karpińskiego, według nowej LG powinny to być 2 psalmy i 1 kantyk nowotestamentalny, tradycyjnie zaś było 5 psalmów. Więc jak takie parafialne nieszpory mają się do oficjalnego Oficjum?
Proszę mieć na uwadze, że w I tomie LG jest rozdział pt. „Psalmy niedzielne i świąteczne”, a w nim rubryka: „Poniższych psalmów w przekładzie Karpińskiego wolno używać w Nieszporach odprawianych z ludem. Zamiast pieśni można dobrać jeden z psalmów świątecznych”. (Te psalmy świąteczne to 113, 117, 122, 127, 147 B). Tak samo podano tradycyjny wierszowany Magnificat oraz pieśni zastępujące hymny na poszczególne okresy liturgiczne.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #3159 dnia: Kwietnia 16, 2020, 22:32:23 pm »

Czyli u Pana, Panie Regiomontanus nieszpory wystepowały samodzielnie i Mszy popołudniowej nie było, znaczy do lat 90-tych.
Tak, gdzieś do początku lat 90-tych były tylko nieszpory po południu, a mszy popołudniowej nie było aż  do może 1992 r., potem to już nie wiem, bo bardzo rzadko bywałem w swojej rodzinnej miejscowości.

Nie wiem, może moja parafia to był jakiś nadzwyczajny wyjątek, skoro takie to budzi zdziwienie, ale tak było.

Cytat: Sławek125
Z jakich okolic Pan sie wywodzi?

Z Podhala.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2020, 22:34:16 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #3160 dnia: Kwietnia 17, 2020, 02:10:47 am »

Skoro Pan z Podhala, to ja sie juz nie dziwie tej kobiecej pobożnosci. Takich rzeczy jak tam, to ja już pózniej nigdzie nie widziałem.

Pewnie Pan nieco przesadza, ale coś tam może w tym jest. Wie Pan, ja do dzisiaj odczuwam pewien "dysonans poznawczy", kiedy np. spotykam starszą panią, która deklaruje się jako niewierząca. Zdaje mi się, że to zaburza porządek wszechświata, tak jakbym zobaczył zielony śnieg albo konia z pięcioma nogami :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3161 dnia: Kwietnia 17, 2020, 10:28:34 am »

Słyszałem anegdotę, podawaną jako fakt autentyczny, kierowca ciężarówki wrzucił takiego śpiącego rowerzystę wraz z jego sprzętem na pakę i po kilku godzinach jazdy wyładował w innym miejscu Polski. Niestety brak opisu budzenia się delikwenta.  ;D ;D ;D
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #3162 dnia: Kwietnia 17, 2020, 11:21:20 am »

Proszę mieć na uwadze, że w I tomie LG jest rozdział pt. „Psalmy niedzielne i świąteczne”, a w nim rubryka: „Poniższych psalmów w przekładzie Karpińskiego wolno używać w Nieszporach odprawianych z ludem. Zamiast pieśni można dobrać jeden z psalmów świątecznych”. (Te psalmy świąteczne to 113, 117, 122, 127, 147 B). Tak samo podano tradycyjny wierszowany Magnificat oraz pieśni zastępujące hymny na poszczególne okresy liturgiczne.

Dziękuję, teraz wszystko jasne. Jest to zatem oficjalna dopuszczona forma.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #3163 dnia: Czerwca 05, 2020, 16:22:14 pm »

Eeee proboszcz NIE JEST jakąś expozyturą biskupa lecz kapłanem i rządcą danej wspólnoty zwanej parafją.

Proboszcz jest expozyturą biskupa.

Wigilia paschalna bez ognia. Dobre sobie.
Przypominam że nocne obchodzenie wielkiej soboty to późny modernizm.

Zapoznaj się z treścią Sakramentarza Gelazjańskiégo. Obrzędy wielkosobotnie (czytania starotestamentalne na przykład) są w dziéń, ale potem jest "Missa in nocte" -- Msza w nocy; przy okazji zaznaczę, że to wcale nie znaczy, że aż o północy (media in nocte). Ponadto przez wieki choćby odprawiano za dnia, to mówiono: "Communicantes et noctem sacratisssimam celebrantes...".

Po pierwsze w katolickiej tradycji

Na pewno nié ma Xiądz na myśli lokalnej tradycji liturgicznej?

Wieksze swieta mialy wigilie, ktore przeciez tez byly odprawiane rano (choc zapewne pierwotnie moglo to byc wieczorem, ale nie jestem ekspertem).

Postne wigilje w ogóle nie były rano, jużem gdzieś o tém pisał. Tradycyjną porą Mszy wigilijnéj jest czas pomiędzy noną a nieszporami. Msza wieczorna, którą odprawiać pozwolono jeszcze przed VII, to Msza po nieszporach.

Ale zwyczajne niedziele nie mialy za kazdym razem wigilii - wigilia w liturgicznym znaczeniu byla bardziej wyjatkiem, ktory podkreslal znaczenie nadzwyczajnych swiat, nie norma.

Sobota Suchych Dni wygląda tak trochę jak wigilja niedzieli.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2020, 16:52:28 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Sindarin
bywalec
**
Wiadomości: 81


Litera Tura - blog literacki
« Odpowiedz #3164 dnia: Czerwca 08, 2020, 01:19:39 am »

Spowiedź księdza:

https://www.youtube.com/watch?v=s66prKX06PY

Warto zwrócić uwagę na odpowiedź na pytanie "na co ksiądz wydaje pieniądze". Nie zauważyłem tam żadnych dóbr kultury, na przykład książek, szczególnie duchowych.

EDIT:

A tutaj odcinek rekolekcji dla młodzieży, pod koniec którego ksiądz ogłasza konkurs na odgadnięcie, jaka wódka znajduje się w butelce. Nagrodą będzie sto złotych, które duchowny poleca wydać na alkohol dla jakiegoś bezdomnego. Nie wierzę, czy świat naprawdę aż tak zgłupiał?

https://www.youtube.com/watch?v=82v2fscnUH8
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2020, 02:04:34 am wysłana przez Sindarin » Zapisane
Zapraszam na blog literacki https://ltura.blogspot.com/
Strony: 1 ... 209 210 [211] 212 213 ... 234 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!