Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 12:55:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 227 228 [229] 230 231 ... 234 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 718313 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3420 dnia: Lipca 05, 2023, 17:06:21 pm »

Od dziś info iż zamieszkał w budynku seminarium opolskiego i mnóstwo fotem z koncelebracji Nowej Mszy.
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #3421 dnia: Lipca 05, 2023, 17:28:48 pm »

Od dziś info iż zamieszkał w budynku seminarium opolskiego i mnóstwo fotem z koncelebracji Nowej Mszy.
Smutne to strasznie  :'(
Czemu tak nagle? Co się stało? Pamiętam jak chodziłem na jego msze w KRR u św. Krzyża w Krakowie. No cóż, było minęło.
Ale dlaczego? Zazwyczaj księża przechodzą na odwrót, przecież chyba widział, że NOM prowadzi do kryzysu Kościoła. Jest gdzieś jakaś jego wypowiedź w tej sprawie?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3422 dnia: Lipca 05, 2023, 18:19:29 pm »

Jak to w Tradycji. Cisza i żadnego oświadczenia nie będzie podobnie jak z ks. Wierzyckim w FSSPX. Mam być iż wszyscy święci nie odchodzą i nie zmieniają struktur.
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #3423 dnia: Lipca 05, 2023, 19:30:49 pm »

Wiem, że x. Michał (bodajże Kołodziej?) odszedł również z FSSP, ale on się przeniósł do stanu świeckiego.
A jak to z owym xiędzem Wierzyckim? Po prostu opuścił Bractwo (i kapłaństwo) czy przeniósł się do posoborowia?
Kurczę, w tradiśrodowiskach kapłańskich wkurza mnie to, że publicznie piorą brudy całego posoborowego Kościoła, ale sami przykładem odnośnie swoich brudów nie świecą (chociażby krycie pedofilii przez bp. Felleya).
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3424 dnia: Lipca 05, 2023, 23:03:15 pm »

Otóż to.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
tomeczekl
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #3425 dnia: Lipca 06, 2023, 10:47:20 am »

Szczerze mówiąc mam mieszane odczucia. No bo z jednej strony poglądy teologiczne ks. Wojciecha zwłaszcza w ostatnich latach szły w kierunku tzw. ,,nowej teologii" i były dość dalekie od tradycyjnego nauczania kościoła, więc przejście do nowej mszy jest z tego powodu uzasadnione.

Z drugiej jednak strony ks. Wojciech zawsze dosyć krytycznie wyrażał się o nowej mszy. Ponadto przejście ze środowiska które się rozwija do środowiska które umiera w wieku 54 lat, po 20 latach kapłaństwa jest dosyć niezrozumiałe. Zwłaszcza, że jakaś zawrotna kariera mu nie grozi - z takim życiorysem biskupem nie zostanie, a recenzje rozprawy habilitacyjnej (polecam poczytać: https://www.ck.gov.pl/promotion/id/2774/type/l.html) nie wróżą też wielkiej kariery naukowej.

Szkoda, bo co by nie mówić był pewnym symbolem indultu w Polsce. Dzięki niemu powstał pierwszy kanonicznie erygowany dom tradycyjnego zgromadzenia w Polsce. Był jednym z księży który w tym wieku odprawił najwięcej mszy trydenckich w Polsce.

Trzeba tez przyznać, że w polskim FSSP nie dzieje/działo się dobrze. Do stanu świeckiego przeszli xx. Grabowski i Kołodziej, teraz do Nomu x. Grygiel, z krakowskiego domu do wcześniejszych zajęć wrócili też x Cezary Paciej i o. Kazimierz Duda OCD. O. Grzegorz Doniec wyjechał do Kanady. Dodatkowo bardzo duża liczba kleryków którzy zrezygnowali w trakcie seminarium. Obecnie pracuje chyba 3 księży: Marcin Kostka, Dawid Pietras i Piotr Arndt. Czy wiedzą coś państwo o jakichś transferach do polskiego FSSP w najbliższym czasie?

I dodatkowo: Gdzie podejmie pracę neoprezbiter Jan Andrzejewski IBP? Oby w Polsce.
Zapisane
Urban
uczestnik
***
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #3426 dnia: Lipca 06, 2023, 10:50:32 am »

Jakiś czas temu ks. Olewiński (dawniej współpracujący z FSSP) krytykował ks. Grygiela za mieszanie ewolucjonizmu z teologią oraz inne kwestie. Ks. Olewiński w jednym z artykułów napisał coś jeszcze:
Cytuj
Wspomniany już w innym miejscu pierwszy Polak wyświęcony w FSSP (w 2000 r.), pochodzący z Gdyni x. Tomasz Dawidowski, wyjechał z Polski i ostatecznie opuścił FSSP, przechodząc do diecezji drezneńskiej, właśnie z powodu traktowania go nie tyle przez władze kościelne w Polsce, co przez tzw. wiernych z Poznania oraz wyświęconego kilka lat po nim x. Wojciecha Grygiel'a (...) Wiem od samego x. Dawidowskiego, że chciał założyć placówkę FSSP w Polsce, a największe szanse widział w Krakowie, mimo że panowie Libiccy w Poznaniu mieli dobre stosunki z tamtejszymi władzami. Natomiast placówkę w Krakowie zarezerwował dla siebie x. Grygiel, który oczywiście nie przewidział dla siebie pozycji innej niż pierwsza.

Źródło: https://teologkatolicki.blogspot.com/2021/06/dziurawy-jubileusz-warszawski.html

ale sami przykładem odnośnie swoich brudów nie świecą (chociażby krycie pedofilii przez bp. Felleya).

Proszę o dowody.

Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3427 dnia: Lipca 06, 2023, 15:12:28 pm »

Szczerze mówiąc mam mieszane odczucia. No bo z jednej strony poglądy teologiczne ks. Wojciecha zwłaszcza w ostatnich latach szły w kierunku tzw. ,,nowej teologii" i były dość dalekie od tradycyjnego nauczania kościoła, więc przejście do nowej mszy jest z tego powodu uzasadnione.

Z drugiej jednak strony ks. Wojciech zawsze dosyć krytycznie wyrażał się o nowej mszy. Ponadto przejście ze środowiska które się rozwija do środowiska które umiera w wieku 54 lat, po 20 latach kapłaństwa jest dosyć niezrozumiałe. Zwłaszcza, że jakaś zawrotna kariera mu nie grozi - z takim życiorysem biskupem nie zostanie, a recenzje rozprawy habilitacyjnej (polecam poczytać: https://www.ck.gov.pl/promotion/id/2774/type/l.html) nie wróżą też wielkiej kariery naukowej.

Szkoda, bo co by nie mówić był pewnym symbolem indultu w Polsce. Dzięki niemu powstał pierwszy kanonicznie erygowany dom tradycyjnego zgromadzenia w Polsce. Był jednym z księży który w tym wieku odprawił najwięcej mszy trydenckich w Polsce.

Trzeba tez przyznać, że w polskim FSSP nie dzieje/działo się dobrze. Do stanu świeckiego przeszli xx. Grabowski i Kołodziej, teraz do Nomu x. Grygiel, z krakowskiego domu do wcześniejszych zajęć wrócili też x Cezary Paciej i o. Kazimierz Duda OCD. O. Grzegorz Doniec wyjechał do Kanady. Dodatkowo bardzo duża liczba kleryków którzy zrezygnowali w trakcie seminarium. Obecnie pracuje chyba 3 księży: Marcin Kostka, Dawid Pietras i Piotr Arndt. Czy wiedzą coś państwo o jakichś transferach do polskiego FSSP w najbliższym czasie?

I dodatkowo: Gdzie podejmie pracę neoprezbiter Jan Andrzejewski IBP? Oby w Polsce.

Widzę iż ks. Grygiel ma dwie negatywne recenzje i jedną pozytywną.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #3428 dnia: Lipca 06, 2023, 16:51:42 pm »

Nie znam ks. Grygiela, byłem tylko w Krakowie kilka razy na mszach, które odprawiał. Ale jak ostatni raz wysłuchałem jego kazania, to pomyślałem sobie, że człowiekowi o jego poglądach musi być bardzo trudno być jednocześnie "tradycjonalistą". To i tak zadziwiające, że tak długo wytrwał...
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #3429 dnia: Lipca 06, 2023, 21:55:44 pm »

Gdzie podejmie pracę neoprezbiter Jan Andrzejewski IBP? Oby w Polsce.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej.
Zapisane
tomeczekl
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #3430 dnia: Lipca 06, 2023, 22:23:54 pm »

Deo gratis! Będzie jakieś nowe miejsce w Warszawie czy będzie obsługiwał istniejące (Józefów, Otwock)?
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #3431 dnia: Lipca 06, 2023, 22:41:33 pm »

Odnośnie x. Grygiela, pamiętam, że jak raz byłem u niego na KRR to zdziwiło mnie, że przed kazaniem zamiast przeczytać lekcję i Ewangelię po polsku, przeczytał czytania z NOMu i do nich nawiązywał na kazaniu. Poza tym to jego kazanie było mało… „trydenckie”. Nie za dużo z niego pamiętam, ale wiem, że czułem się trochę jakbym słuchał takiego typowego niedzielnego NOMowego kazania proboszcza wiejskiego na sumie, które jest jednocześnie o wszystkim i o niczym oraz trudno je potem komuś streścić, bo nie wiadomo o co w zasadzie chodziło.
 

ale sami przykładem odnośnie swoich brudów nie świecą (chociażby krycie pedofilii przez bp. Felleya).

Proszę o dowody.

.

Gdzieś był na tym forum wątek na ten temat (stąd mam tę informację) proszę poszukać.
Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #3432 dnia: Lipca 07, 2023, 06:43:44 am »

Deo gratis! Będzie jakieś nowe miejsce w Warszawie czy będzie obsługiwał istniejące (Józefów, Otwock)?

Wołomin.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #3433 dnia: Lipca 21, 2023, 14:30:06 pm »

Wielki wskrzesiciel znowu w Polsce.
https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,29992696,ksiadz-bashobora-twierdzi-ze-potrafi-wskrzeszac-poprowadzi.html
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #3434 dnia: Września 08, 2023, 07:51:46 am »

Tytułowa 'Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego' już chyba w całej pełni, ale ... czy aby nie widać już symptomów nadchodzącej jesieni:
Cytuj
Brazylia. Katolicki hierarcha udzielił Komunii… muzułmaninowi

Do szokującego zdarzenia doszło w archidiecezji Londrina w Brazylii. W czasie Mszy pogrzebowej kard. Geraldo Majelli Agnelo, metropolita Londriny abp Geremias Steinmetz udzielił Komunii Świętej muzułmaninowi.

W pogrzebie kardynała udział wziął przywódca muzułmańskiej wspólnoty Sheiki Ahmad Saleh Mahairi, który w czasie rozdawania Komunii Świętej podszedł do celebransa i przyjął na rękę Ciało Pańskie. Abp Steinmetz udzielił mu Komunii z pełną świadomością, że nie jest on katolikiem.

Mahairi wyraził „głęboki żal” z powodu swojego zachowania zapewniając, że nie chciał „okazać braku szacunku dla Kościoła katolickiego”. Wyjaśnił, że zmarły kardynał opowiedział mu, iż „Eucharystia jest ciałem Jezusa, uważanego za proroka islamu”.

Żalu nie podziela jednak katolicki arcybiskup. Ten przekonuje, że nie zrobił nic niewłaściwego, bo Sobór Watykański II uczy szacunku dla muzułmanów. Powołał się też na list apostolski Desiderio Desideravi i parafrazując słowa Franciszka stwierdził, że „nikt nie zasłużył na miejsce na Ostatniej Wieczerzy. Raczej zostali zaproszeni, przyciągnięci przez palące pragnienie samego Jezusa, aby spożyć z nimi Paschę, której barankiem jest On sam”.

kak/lifesitenews.com, PCh24.pl
źródło: https://www.fronda.pl/a/Brazylia-Katolicki-hierarcha-udzielil-Komunii-muzulmaninowi,220209.html
Zapisane
Strony: 1 ... 227 228 [229] 230 231 ... 234 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!