Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson oświadczył, że nie można odmawiać prezydentowi USA Joemu Bidenowi Komunii świętej. Dodał, że odmowa udzielenia sakramentu może nastąpić tylko w „skrajnych przypadkach”.„Eucharystia nie powinna w żaden sposób stać się bronią” – powiedział kard. Turkson w wywiadzie udzielonym HBO. Zapytany, czy Joe Biden powinien zostać ekskomunikowany, hierarcha odparł: „mówiąc, iż ktoś nie może przyjąć Komunii, w zasadzie dokonujesz osądu, że żyje w stanie grzechu”. Pytany wprost, czy to odnosi się do Bidena, purpurat odpowiedział: „Nie”.Taki osąd, zdaniem kapłana powinien odbywać się jedynie w „skrajnych przypadkach”; kiedy szafarz wie o np. popełnieniu morderstwa przez chcącego przyjąć Najświętszy Sakrament. Do takich przypadków, najwyraźniej w opinii purpurata nie należy zaangażowanie obecnego prezydenta w promocję i finansowanie aborcyjnego procederu zarówno w USA, jak i na całym świecie.
Może ktoś w końcu ogarnie w kościele ten wszechobecny brak logiki.
Zainicjowany przez papieża Franciszka proces synodalny można uważać za przygotowanie do przyszłego soboru – twierdzi kard. Dominik Duka. Po Synodzie o Amazonii Ojciec Święty doszedł do wniosku, że trzeba przygotować Kościół na pewne zmiany. To jest powód, dla którego wyruszamy w tę synodalną drogą – dodaje kard. Duka.Praski arcybiskup odwołuje się do dwóch listów apostolskich Jana Pawła II, „Tertio millennio adveniente” i „Novo millennio inuente”, którymi przeprowadził on Kościół przez próg tysiącleci. Dokumenty te stanowiły przełom w życiu Kościoła. Nad zawartymi w nich pytaniami czeski Kościół zastanawiał się podczas Synodu Plenarnego. Kard. Duka przypomina, że Czechy są jedynym postkomunistycznym krajem, gdzie taki synod miał miejsce. Jest to doświadczenie, które może się okazać pomocne w aktualnym procesie synodalnym, które odbywa się w o wiele szybszym tempie. Na szczeblu lokalnym ogranicza się on bowiem jedynie do kilku miesięcy.W liście pasterskim z okazji rozpoczęcia procesu synodalnego w diecezji prymas Czech przypomina, że już przed ostatnim konklawe kardynałowie mówili o różnych aspektach niezbędnej reformy Kościoła, która wynika między innymi z faktu, że od czasów Soboru Watykańskiego II podwoiła się liczba katolików. Wyrażając przypuszczenie, że przez proces synodalny papież przygotowuje kolejny sobór, kard. Duka przypomina, że również w przeszłości sobory nie odbywały się w dogodnych warunkach.Niektóre, jak trydencki czy watykański I, nie mogły się zakończyć, a mimo to spełniły swoje zadanie, wytyczyły priorytety i kierunki.Nie łudźmy się jednak, że to same dokumenty doprowadziły do zmiany i reformy – przestrzega prymas Czech. Ta bowiem zawsze jest dziełem Ducha Świętego, a jej realizatorami są konkretni ludzie.
Krajowe Biuro Duszpasterstwa Powołaniowego we Włoszech opublikowało dane dotyczące liczby seminarzystów w seminariach diecezjalnych. W ciągu ostatnich 50 lat, liczba nowych powołań w Kościele zmniejszyła się o ponad 60 procent, z 6337 w 1970 roku do 2103 w 2019 roku. Między 2009 r. od 2019 r. spadek liczby seminarzystów diecezjalnych we Włoszech wyniósł blisko 30 procent.
W Łodzi odbyły się Dni Tolerancji, zorganizowane przez Stowarzyszenie Tęczowi Społecznicy. W ramach inicjatywy odprawiono między innymi nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu protestancki pastor Roman Pracki, ale obecny był również ksiądz katolicki Sławomir Sosnowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.