Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:34:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 195 196 [197] 198 199 ... 233 Drukuj
Autor Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego  (Przeczytany 709969 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2940 dnia: Marca 14, 2018, 16:27:44 pm »

"Trwa pogłębiona refleksja nad formami troski" bla bla bla. Gdybym był dyktatorem, to za taką bezsensowną gadaninę dawałbym 50 kijów. Za recydywę - 100 kijów.

Przecież większość  z tych biskupów pamięta zapewne czasy PRL i sprawozdania z n-tego plenum KC PZPR publikowane w Trybunie Ludu. Czy nie widzą, że używają identycznego języka?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2941 dnia: Marca 14, 2018, 20:29:35 pm »

"Trwa pogłębiona refleksja nad formami troski" bla bla bla. Gdybym był dyktatorem, to za taką bezsensowną gadaninę dawałbym 50 kijów. Za recydywę - 100 kijów.

Jako dyktator postąpiłbym odwrotnie - właśnie kijami bym nauczył, że z zebrań plenarnych nie ma prawa do wiadomości plebsu wyjść inny komunikat niż takie bicie piany. Stopień zaś "oświecenia" dyktatury nie ma tu nic rzecz jasna do rzeczy  ;D
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2942 dnia: Kwietnia 05, 2018, 19:43:03 pm »

„Przyjdź zatańczyć, bo On zmartwychwstał”. W niedzielę IV Warszawski Taniec Wielkanocny

Co roku Wolontariat Misyjny Salvator, działający w parafii Najświętszej Maryi Panny na Mokotowie, zaprasza wszystkich warszawiaków do radosnego tańca na pl. Zamkowym.

Między kościołem św. Anny a kolumną Zygmunta przez kilkanaście minut młodzi będą zachęcać do włączenia się we wspólne pląsy i śpiew w rytm energicznej piosenki „Uratowani” zespołu TGD. Będzie także belgijka, czyli taniec integracyjny, ulubiona forma zabawy grup pielgrzymkowych, oazowych i harcerskich.

– Chcemy szerzyć radość ze zmartwychwstania Chrystusa, że nie do śmierci należy ostatnie słowo, ale do Chrystusa, który śmierć zwyciężył! Dlatego spotykamy się, młodzi i starsi, z rodzinami i ze znajomymi, w Niedzielę Miłosierdzia – 8 kwietnia o 14.00 na Krakowskim Przedmieściu – zaprasza Justyna Dalasińska z Wolontariatu Misyjnego Salvator.


via https://twitter.com/Cenckiewicz/status/981945715164409856

O EDK niedawno czytaliśmy. To kiedy tanecznie "Gorzkie żale"?


Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #2943 dnia: Kwietnia 08, 2018, 18:53:30 pm »

Nie w kościele, z radości, nie zamiast mszy św, ani podczas mszy św- co złego w tym, że ludzie się cieszą?
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2944 dnia: Kwietnia 08, 2018, 19:46:24 pm »

Nie w kościele, z radości, nie zamiast mszy św, ani podczas mszy św- co złego w tym, że ludzie się cieszą?
https://www.youtube.com/watch?v=_hsHHwWqyMU
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2945 dnia: Kwietnia 08, 2018, 20:10:58 pm »

To jest lepsze:

https://www.youtube.com/watch?v=zgPFUy2t21k





Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2946 dnia: Kwietnia 08, 2018, 20:39:20 pm »

To jest lepsze:

https://www.youtube.com/watch?v=zgPFUy2t21k

Ta religia przyjmie się w Polsce  ;) Nieźle garują.

Lepszy oryginał niż neońska podróba.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2947 dnia: Kwietnia 08, 2018, 20:44:51 pm »

To jest lepsze:

https://www.youtube.com/watch?v=zgPFUy2t21k
Piękne  ;D
Nawet mają swoje własne przenośne krematorium  ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2948 dnia: Kwietnia 08, 2018, 20:48:07 pm »

Nie w kościele, z radości, nie zamiast mszy św, ani podczas mszy św- co złego w tym, że ludzie się cieszą?

W liturgii bizantyjskiej, w czasie uroczystości ślubnej spotykamy niezwykle uproszczony taniec, podczas którego ukoronowani małżonkowie okrążają pulpit wraz z celebransem.
Tak też jest w przypadku Żydów: modlitwie w synagodze towarzyszy stały ruch przywołujący nakaz tradycji: „Kiedy się modlisz, rób to całym swoim sercem, i wszystkimi kościami”. I w przypadku ludów pierwotnych można zaobserwować to samo.
Wszelako to samo kryterium i osąd nie może być zastosowane do kultury zachodniej. Tutaj taniec jest związany z miłością, rozrywką, profanum, z rozbudzeniem swoich zmysłów: taki taniec ogólnie rzecz biorąc nie jest czysty.


Taniec w Liturgii - Kongregacja ds. Sakramentów i Kultu Bożego

Rozumiem taniec wyrażający radość z nadejścia wiosny. Czy z przybycia kogoś bliskiego, a od dawna niewidzianego. Ale tu mamy Święto Zmartwychwstania Pańskiego! Bardzo przepraszam, ale Chrystus nie jest kumplem!

To jest lepsze:

https://www.youtube.com/watch?v=zgPFUy2t21k

To ja niedouk brałem takie rzeczy za pentekostalizację! Tymczasem to zwykła judaizacja, wszak przy wszelkich tego typu tanecznych eventach niezmiennie przywołuje się króla Dawida. Zapewne chodzi o incydent opisany w 2 Sm, 6 - sprowadzenie Arki Przymierza do Jerozolimy. Judaizację pozostawmy neonom i protestantom.

 
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2949 dnia: Kwietnia 08, 2018, 21:21:55 pm »

To powinno się nazywać: chasydyzacja. Chasydzi, na początku (XVII-XIX wiek) traktowani byli przez ortodoksów jako heretycy i zupełnie niekoszerna sekta.
Ale z czasem - ze względów duszpasterskich ;-) - uznano ich za całkiem koszernych przedstawicieli judaizmu.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2950 dnia: Kwietnia 08, 2018, 22:17:10 pm »

@casimirus

Taniec u chasydów wyjaśnia dr Ewa Kurek - Polacy i żydzi problemy z historią - Ewa Kurek. Myślę, że kompetentna w temacie.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2951 dnia: Kwietnia 09, 2018, 00:04:39 am »

@casimirus

Taniec u chasydów wyjaśnia dr Ewa Kurek - Polacy i żydzi problemy z historią - Ewa Kurek. Myślę, że kompetentna w temacie.

Dziękuję. Tak podejrzewałem - z tańczącym Dawidem to wesołe towarzystwo nie nie ma nic wspólnego...
Swego czasu w akademiku miałem kolegę, który miał ulubione powiedzenie: "każda okazja jest dobra, żeby się napić". Po wygłoszeniu tej sentencji, pił herbatę. Znaczy się - chasydem nie był...
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #2952 dnia: Kwietnia 09, 2018, 08:29:30 am »

Też kiedyś myślałem nad tym, bo słyszałem, że wprowadzanie tańca jest "judaizacją", z czym się niezbyt zgadzałem, bo raczej mi się to kojarzyło z "poganizacją" - w sensie: oparcia się a przejęciu wzorców z religii pogańskich, najczęściej plemiennych. Wprawdzie argument "z Dawida" jest używany, ale raczej już jako podparcie biblijne, nie jako "źródło". O ile mamy przykład Dawida czy przykłady zachęcania do tańca w Psalmach, to raczej trudno znaleźć wzorce, żeby za czasów Starego Testamentu w świątyni - były tańce. Pewien artykuł mówił, że chrześcijaństwo pozbawiło się tańców spotkawszy się z "chłodną" kulturą grecko-rzymską. Mam co do tego wątpliwości: po pierwsze czy mamy jakie źródła świadczące o tym, że w czasach Pana Jezusa u Żydów występował jakiś taniec religijny, po drugie: czy rzeczywiście pogański Rzym, synkretyzujący się z terenami podbitymi był taki "chłodny". Nie wiem czy w świątyniach pogańskich na terenie Imperium Rzymskiego zdarzały się tańce czy kulty taneczne, ale zdarzała się prostytucja sakralna, co raczej o "chłodzie" pogańskich praktyk religijnych nie świadczy. Wydaje mi się, że raczej odcinając się od "imprezowości" chrześcijaństwo odcinałoby się o "Wielkiego Babilonu". Ale to moje gdybania - nie mam źródeł.

Jeśli chodzi o ten taniec - początkowo też pomyślałem jak Pani Mała Mi: nie w kościele, nie na liturgii, niech im będzie... Później jednak pomyślałem o tym, że niesie to jednak pewien przekaz "banalizacji". Zakładając dobre intencje organizatorów: spotykają się z zarzutami, że Chrześcijaństwo jest "za smutne" i próbują jakoś na to odpowiedzieć. Ja natomiast mając styczność z innymi zarzutami ze środowisk pozakościelnych spotkam się raczej z z zarzutem, że to wszystko takie banalne. To chyba byłby mój główny zarzut wobec religijnych eventów tanecznych: w naszej kulturze niosą jednak przekaz pewnej "banalizacji".
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2953 dnia: Kwietnia 09, 2018, 09:25:09 am »

A tak się bawi przemyski kościół żeńsko-katolicki:

http://przemysl.naszemiasto.pl/artykul/wielkanocny-taniec-uwielbienia-na-placu-niepodleglosci-w,4598453,galop,t,id,tm.html

Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2954 dnia: Kwietnia 09, 2018, 09:48:05 am »

Jestem skłonny do osadzania tego zagadnienia w kontekście kulturowym. Czym jest taniec w danej kulturze? Czy ewangelizując Europę Kościół próbował chrystianizować pogańskie tańce o charakterze religijnym, tak jak np. schrystianizował Noc Kupały? Nie słyszałem o tym, ale, jako laik, nie będę się wypowiadał autorytatywnie.

Znalazłem wypowiedź Kardynał Arinze o tańcu i muzyce w liturgii. Można jej zarzucić spłaszczenie czy wręcz banalizację problemu, ale uwypukla ona właśnie kontekst kulturowy.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 ... 195 196 [197] 198 199 ... 233 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa Wiosna Kościoła (post-)soborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!