Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudnia 03, 2024, 12:15:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232671 wiadomości w 6640 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 100 101 [102] Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 410705 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2943

« Odpowiedz #1515 dnia: Października 08, 2024, 22:17:23 pm »

Pewną nowością jest to, że wśród nominatów są dwaj duchowni obrządków wschodnich, przy pominięciu ich arcybiskupów większych (grekokatolicki ukraiński i syro-malabarski).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 211

« Odpowiedz #1516 dnia: Października 13, 2024, 18:55:11 pm »

Znamienne, że nie ma żadnego Polaka, w tym w szczególności Polaka (arcybiskupa). Już nie mogę się doczekać jak Pan Lappiy te nominacje przeanalizuje :) zrobi to, prawda? :) Przyszłego papieża będzie wybierało kolegium, w którym ok 80 procent kardynałów będzie z nominacji Franciszka, strach się bać...

Dziękuję za przywołanie mnie. Szczerze mówiąc nie miałem wielkiej ochoty biorąc pod uwagę w jakim kierunku to wszystko idzie, ale postarałem się zmobilizować :)
Najpierw uwagi wstępne. Kwestiami związanym z Kolegium kardynalskim interesuje się mniej więcej 20 lat. W czasach pontyfikatu Benedykta XVI byłem w stanie przewidzieć 70-80% nominacji. W zasadzie nie zdarzyło się żeby kardynałem został ktoś o kim nie słyszałem. Przy pierwszym-drugim konsystorzu Franciszka byłem sobą rozczarowany, że nominację dostał ktoś kogo nie kojarzyłem. Dopiero potem zrozumiałem, że niesłusznie. Nominacje obecnego papieża są całkowicie subiektywne, wymykają się jakiejkolwiek logice i nie mają nic wspólnego z realnym znaczeniem danego purpurata. Ten konsystorz jest tego świetnym przykładem.
Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie dlaczego dana osoba dostanie w grudniu kapelusz:

Carlos Gustavo Castillo Matasoglio, arcybiskup Limy. Świetnie rozwalił diecezję po bardzo konserwatywnym kardynale Ciprianim Thorne. Miłośnik teologii wyzwolenia.

Vicente Bokalic Iglic, arcybiskup Santiago del Estero. Franciszek parę tygodni temu wymyślił, że ta diecezja zamiast Buenos Aires dostanie tytuł prymasowki. Dlaczego? Bo może. Co do samego nominata przez kilka lat był biskupem pomocniczym przy Bergoglio, niech coś chłopak ma na starość. Chociaż w sumie patrząc na aktualnego metropolitę Buenos Aires może i lepiej, że ten na swój biret musi poczekać...

Luis Gerardo Cabrera Herrera, arcybiskup Guayaquil. Jeśli mianować kogoś w Ekwadorze to logika podpowiadałaby Quito.  Na pewno jednak pozytywne wypowiedzi o Fiducia Supplicans arcybiskupowi Herrerze nie zaszkodziły.

Fernando Natalio Chomali Garib, arcybiskup Santiago de Chile. Wydaje się, że to jedna z mniej złych nominacji. Przynajmniej nie miał jakiś dramatycznie kontrowersyjnych wypowiedzi, w kwestiach światopoglądowych raczej głośno zdania nie wypowiadał.

 Tarcisio Isao Kikuchi, arcybiskup Tokio. Współautor jednego z artykułów w tomie poświęconym katolikom LGBT w Japonii,

Pablo Virgilio Siongco David, biskup Kalookan. Kolejna niszcząca hierarchię sytuacja w czasach Franciszka w której biskup zostaje kardynałem. Dzięki temu archidiecezja Manilli ma dwóch kardynałów, a wielka archidiecezja Cebu, ze świetnym arcybiskupem Palmą 0. Gratulacje. No, ale arcybiskup Palma nie miał entuzjastycznych wypowiedzi o Fiducia Supplicans w przeciwieństwie do kardynała Davida.

Ladislav Nemet, arcybiskup Belgradu. Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Dzięki tej nominacji Rada ma dwóch  na dwóch wiceprzewodniczących w randze kardynała i przewodniczącego w randze arcybiskupa (abp Grusas z Wilna). Ma to sens  ;D Co do samego kardynała Nemeta wielki orędownik drogi synodalnej w Niemczech.

Jaime SPENGLER, arcybiskup Porto Alegre. Znowu to samo, ciepłe przyjęcie Fiducia Supplicans. Jest także zwolennikiem rezygnacji z celibatu, przynajmniej dla regionu Amazonii.

Ignace Bessi Dogbo, arcybiskup Abidżanu. Jedyna realna nominacja dla Afryki. Ewidentny policzek za ich reakcję na Fiducia Supplicans. W efekcie "papież peryferii" doprowadził do procentowo najniższego poziomu reprezenacji tego kontynentu od czasów Pawła Vi. Coż za niedopatrzenie. Sam arcybiskup Dogbo wydaje się iść w głównym nurcie episkopatów Afryki. To ważne, bo papieżowi rok temu udało się znaleźć jedynego progresywnego kandydata w RPA - abp Brisolina
.
Jean-Paul Vesco, arcybiskup Algieru. Mamy już jako kardynała hiszpańskiego reprezentanta w Maroku, to teraz czas na francuskiego w Algierii. Obie grupy z gigantyczną liczbą katolików. Egipt, Angola, Kamerun czy Senegal na swoich elektorów mogą wszak poczekać. Nie muszę chyba dodawać, że arcybiskup Vesco do pary z kardynałem Romero z Rabatu odcieli się od afrykańskiej linii interpretacyjnej Fiducia Supplicans.

Paskalis Bruno Syukur, biskup Bogoru. Indonezja dostaje drugiego kardynała, co więcej archidiecezja Dżakarty drugiego elektora. Kolejny świetny pomysł zważywszy na to, że w diecezji Bogor mieszka niecałe 100 tyś katolików. Dla porównania ponad 7mln wietnamskich katolików nie ma żadnego kardynała-elektora. Uwielbiam te logiczne nominacje naszego kadrowego.

Dominique Joseph Mathieu, arcybiskup Teheranu. To akurat może być ciekawy pomysł w kontekście polityki międzynarodowej. Chociaż drugi kapelusz dla Francuza posługującego poza granicami kraju. Swoją drogą dobrze, że dla arcybiskupa a nie nuncjusza. Trzeba byłoby sprawdzać czy dalej tam żyje duch jednego z jego wielkich poprzedników  ;D

Roberto Repole, arcybiskup Turynu. Przed laty autor przełomowej książki o teologii papieża Franciszka  8) 8) 8) Niestety jej nie czytałem, musiała jednak być odkrywcza. Od dwóch lat na czele archidiecezji w Turynie, co jednak w tak nieprzewidywalnych czasach nic nie gwarantowało. Tym razem jednak wazeliniarstwo popłaciło.

Baldassare Reina,wikariusz generalny Diecezji Rzymskiej. Nominacja na wikariusza ogłoszona w dniu nominacji kardynalskiej. Cóż przynajmniej kończy długi okres wakatu na tym kluczowym stanowisku. I to jedyny plus. Wykonywał i wykonuje wszystkie polecenia papieża, który ręcznie steruje tą umęczoną diecezją. Ostatnio np rozwalił tradycyjny podział na okręgi.

Francis LEO, arcybiskup Toronto, gdybym dostał polecenie od obecnego papieża z prośbą o przygotowanie listy osób na nominacje kardynalskie arcybiskup Leo by się na niej nie znalazł. Ale tylko dlatego, że jego poprzednik, kardynał Collins to rocznik 1947. Dobry wybór i to mówię bez ironii. Jakiś typowy błąd Matrixa.

Randas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Papieskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Następca kardynała Ryłko w ulubionej przez papieża Bazylice. Tak realnie już nią rządzi od dłuższego czasu.

Mykoła Bychok, biskup eparchii Świętych Piotra i Pawła w Melbourne Ukraińców. To jest hit. Nie mam pojęcia kim jest bp Byczok oprócz tego, że ma 44 lata i staje się najmłodszym członkiem Kolegium. Podziwiam za to papieża, który tą jedną nominacją dał mokrą szmatę na twarz abp Fishera z Sydney i Szewczuka na Ukrainie. Oczywiście przypadkiem obaj bardzo konserwatywni.

I na koniec trzy perełki. Timothy Radcliffe o którym powiedziano już wiele w kontekście jego wypowiedzi dotyczących osób LGBT.

Fabio Baggio, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Pewnie niedługo następca kardynała Czernego na tym stanowisku. Ale czy na prawdę nie można było poczekać jak ten ostatni przejdzie na emeryturę?

 George Jacob Koovakad, urzędnik Sekretariatu Stanu, odpowiedzialny za organizację podróży papieskich. Klasyczna prywata. O samym nominacie oczywiście nikt nic więcej powiedzieć nie potrafi.

I na koniec kilka uwag natury generalnej:
Po pierwsze skandaliczne są nominacje ordynariuszy w sytuacji w której poprzednik nie przekroczył jeszcze 80 roku życia. Tutaj dotyczy to Toronto, Santiago de Chile i Abidżanu. Od momentu wprowadzenia ograniczenia 75 roku życia dla biskupów i 80 dla elektorów każdy papież czekał gdy poprzednik przekroczy 80 rok życia i dopiero włączał następcę do kolegium kardynalskiego. Wyjątki były absolutnie rzadkie (jak np dla Dziwisza w 2006 roku). U Franciszka takie nominacje to niestety standard. Rzuca się to w oczy zwłaszcza jeśli popatrzymy ile diecezji jest pomijanych.
Po drugie równie skandaliczne są nominacje dla biskupów nie będących ordynariuszami. Nie uważam, że należy bezwzględnie zawsze mianować po diecezjach kardynalskich, niemniej Kolegium powinno według mnie odzwierciedlać uniwersalność i powszechność Kościoła. Tą powszechność lepiej ukazuje arcybiskup Mediolanu od biskupa Como i arcybiskup Cebu od biskupa Kalookan.
Po trzecie patrząc po ludzku na to co się dzieje wybór chociażby umiarkowanego kandydata na następnym konklawe należy traktować jako cud.
Po czwarte przepraszam za sporą dawkę ironii w moim komentarzu. Patrząc na ten cyrk inaczej się nie da :)
Tradycyjnie będę wdzięczny za wszystkie polemiczne głosy.
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2024, 18:59:40 pm wysłana przez Lappiy » Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 691


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #1517 dnia: Października 19, 2024, 15:34:30 pm »

W łódzkiej bazylice archikatedralnej miało miejsce niezwykłe wydarzenie.. Dwóch księży z archidiecezji łódzkiej przyjęło święcenia biskupie. Na uroczystość przybył nuncjusz apostolski w Polsce.

Dwóch nowych biskupów

Na pewno pierwszy raz w historii archidiecezji łódzkiej dwóch kapłanów przyjęło jednocześnie święcenia biskupie. Nowymi biskupami zostali franciszkanin ojciec Piotr Kleszcz i ks. Zbigniew Wołkowicz. Na uroczystość przybyli licznie wierni. Zapełniona została cała katedra. Licznie stawili się też księża z archidiecezji łódzkiej, ale też wspólnota franciszkańska.

Dobrze widzieć tak licznie zebrany Kościół łódzki – powiedział podczas wstępu do mszy św. kardynał Grzegorz Ryś. - Ale jest tu też jego przyszłość. Tą przyszłością są dwaj daj biskupi nominaci. Dziękujemy Bogu za was.

Na uroczystość przybył Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Jak podkreślił kardynał Ryś była to pierwsza wizyta dostojnika papieskiego w łódzkiej archikatedrze. Obecny był także kardynał Konrad Krajewski, biskup Krzysztof Nikiel. Przyjechał biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. biskup Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej. Byli też bp. Marek Marczak, bp Ireneusz Pękalski, a także bp Wojciech Osial, ordynariusz diecezji łowickiej. Nie zabrakło bp Andrzeja Dziuby, emerytowanego ordynariusza tej diecezji.

Biskup czeka we wtorek!

Konsekracji nowych biskupów dokonał kardynał Grzegorz Ryś oraz arcybiskup Władysław Ziółek i biskup Wojciech Osial.

Uroczystość uświetnił swym śpiewem Mały Chór Wielkich Serc, który 28 lat założył i prowadzi biskup Piotr Kleszcz. Kiedy udzielał pierwszy raz błogosławieństwa jako biskup podszedł do dzieci z chóru i przybijał z nimi „piątkę”.

Pamiętajcie, we wtorek czekam na was na próbie! - powiedział potem.

Biskup Piotr Kleszcz złożył podziękowania w imieniu swoim i biskupa Zbigniewa Wolkowicza.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować Panu Bogu! - powiedział biskup Kleszcz. - Nie wiem według jakiego klucza Pan Bóg nas wybrał. Nie czujemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej święci. Skoro nas wybrał to dał łaski, byśmy to zadanie spełnili. Chcielibyśmy podziękować naszym kochanym rodzicom. Nasi tatusiowie odeszli z tego świata. Modlą się za nas i z nieba wypraszają łaski. Ale są z nami nasze kochane mamy. Choć stan zdrowia may Krysi i mamy Ani nie jest dobry to są z nami, zawsze kochane. Dziękujemy kochanym rodzicom, że przekazali nam życie, miłość. Biskup Zbigniew mówi, że jest dumny ze swego licznego rodzeństwa/. Ja mam chyba najlepszego brata na świecie. Zawsze stoi za mną murem, na dobre i na złe. Jako farmaceuta dba o moje zdrowie. Dziękujemy rodzinom, które często z daleka przyjechały, by być z nami. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi, który jako następca św. Piotra dokonał wyboru.

Łodzianin biskupem

Ojciec Piotr Kleszcz jest łodzianinem. Ma 57 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1993 roku z rąk arcybiskupa Józef Kowalczyk, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce.. Przez pierwsze dwa lata kapłaństwa pracował w parafii w Łodzi-Łagiewnikach. Potem zaczął prace w łódzkiej parafii Matki Boskiej Anielskiej. Przez ostatnie lata był tam gwardianem i proboszczem.

Od wielu lat prowadzi znany nie tylko w Łodzi „Mały Chór Wielkich Serc”. Co roku w poniedziałek wielkanocny urządzał tam wielką bitwę wodną. Teraz jest biskupem tytularnym  Aque Albe di Bisacena. Zawołaniem biskupim jest „Pax et bonum” (Pokój i dobro), czyli pozdrowienie franciszkańskie.

Domaniew ma biskupa!

Natomiast ksiądz Zbigniew Wołkowicz urodził się w 1970 roku, ma więc 54 lata. Pochodzi z parafii Domaniew koło Poddębic. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 roku w Łodzi z rąk abp. Władysława Ziółka. Był ojcem duchownym i wykładowcą teologii duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Od 2019 do 2021 roku był ojcem duchownym Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi i wykładowcą teologii duchowości, a do 2021 roku był moderatorem roku propedeutycznego w łódzkim seminarium, a także wykładowca teologii duchowości. Ks. Zbigniew Wołkowicz został Biskupem tytularnym Vassinassy . Jego zawołaniem biskupim jest „Pro amicis suis” (Za przyjaciół swoich). Zawołanie pochodzi z Ewangelii Świętego Jana.

https://dzienniklodzki.pl/lodz-ma-dwoch-nowych-biskupow-swiecenia-biskupie-odbyly-sie-w-bazylice-archikatedralnej/ar/c1-18887419







« Ostatnia zmiana: Października 19, 2024, 15:37:30 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1531

« Odpowiedz #1518 dnia: Listopada 04, 2024, 12:36:32 pm »

Abp Adrian Galbas Sac dotychczasowy metropolita katowicki nowym arcybiskupem warszawskim.

https://pch24.pl/abp-adrian-jozef-galbas-sac-nowym-arcybiskupem-metropolita-warszawskim/?utm_content=buffera85f0&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&fbclid=IwY2xjawGVkPdleHRuA2FlbQIxMQABHYDD3BPKBUoO5EaBYEOuFrnXKi1eo5KLt6SG5zAKwgQbZb_ZvZKkvL5MDg_aem_74DLE70URvyaBFZjdEp8uw
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 691


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #1519 dnia: Listopada 15, 2024, 15:13:32 pm »

Biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnienia urzędu.

"Kuria diecezji elbląskiej podaje do wiadomości, że biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Powodem rezygnacji jest wiek biskupa. Równocześnie biskup elbląski prosi o modlitwę w intencji wyboru jego następcy w urzędzie" – czytamy w komunikacie kurii w Elblągu.

Kościelne wymogi nakazują ordynariuszowi diecezji złożenie na ręce papieża rezygnacji z pełnionego urzędu w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego – 75 lat. Nie oznacza to, że od razu przestaje pełnić swoje obowiązki. O tym, kiedy zostanie wyznaczony jego następca, zdecyduje Stolica Apostolska, która nie jest w tej kwestii związana żadnym terminem.

Kim jest biskup Jacek Jezierski?

Biskup Jacek Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W latach 1967-1974 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Jest teologiem dogmatykiem. Specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Opublikował wiele artykułów. Jest znawcą myśli sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego. Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym w Olsztynie (1983-1999), w Wydziale Teologii UWM w Olsztynie (1999-2013) oraz Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie (1993-2003). W latach 1998-1999 reprezentował archidiecezję warmińską w Zespole MEN ds. utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Liberalia (Algieria). Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 r. we współkatedrze św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Swoją dewizę biskupią – "Veritas Christi Liberat" (Prawda Chrystusa wyzwala) – wybrał dla upamiętnienia encykliki Jana Pawła II "Veritatis splendor". Odstąpił od zwyczaju ustanowienia herbu biskupiego.

10 maja 2014 r. papież Franciszek ustanowił bp. Jacka Jezierskiego biskupem elbląskim. Diecezję objął kanonicznie 28 maja 2014 r., zaś 8 czerwca 2014 r. odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu.

13 sierpnia 2020 r., w związku z przejściem abp. metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głodzia na emeryturę, papież Franciszek ustanowił bp. Jezierskiego administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej. Zarząd archidiecezją do 25 marca 2021 r.

Obecnie w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym dwóch gremiów: Rady ds. Ekumenizmu oraz Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.

https://dorzeczy.pl/religia/656329/biskup-jezierski-zlozyl-rezygnacje-prosi-o-modlitwe.html
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 100 101 [102] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!