Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:23:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bp. Williamson - ekskomunikowany?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Bp. Williamson - ekskomunikowany?  (Przeczytany 18325 razy)
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #30 dnia: Czerwca 04, 2015, 01:34:57 am »

Nie widzę nigdzie mowy o tym, by bp. Fellay ekskomunikował (czy też potwierdził ekskomunikę) bpa Williamsona albo Faurego (jak się właściwie czyta to "Faure"?)

A to, że Kongregacja "oddelegowała" Fellaya (nadając mu tym samym jakąś-tam jurysdykcję) to wcale mnie nie dziwi, to bardziej takie umywanie rąk: "załatwiajcie swoje brudy w swoim gronie".
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #31 dnia: Czerwca 04, 2015, 11:21:54 am »

Przecież w sprawie święceń biskupich ks. Faure’ego to był zaraz po nich komunikat Domu Generalnego:

http://news.fsspx.pl/2015/03/komunikat-domu-generalnego-fsspx-w-sprawie-swiecen-biskupich-ks-faureego/

... i drugi artykuł:

http://news.fsspx.pl/2015/04/o-konsekracji-biskupiej-ks-faureego/

Czytałam. Nigdzie ani słowa o zaciągnięciu ekskomuniki. Tylko przypomnienie że konsekrowany i konsekrator nie należą do FSSPX oraz wskazanie różnic między tymi konsekracjami a 1988. Ale jak ktoś wszędzie szuka haków na lokatorów Schloss Schwandegg a jakiekolwiek kontakty z Rzymem uważa za zdradę to sobie dodaje 2+2 i cieszy się, że mu wyszła piątka, może nawet z plusem.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #32 dnia: Czerwca 04, 2015, 13:34:47 pm »

A to, że Kongregacja "oddelegowała" Fellaya (nadając mu tym samym jakąś-tam jurysdykcję) to wcale mnie nie dziwi, to bardziej takie umywanie rąk: "załatwiajcie swoje brudy w swoim gronie".
Zalecam jednak powściągliwość i szacunek. 28 czerwca 1991 r. w São Fidelis ks. Licino Rangel otrzymał sakrę biskupią z rąk biskupa Bernarda Tissier de Mallerais i współkonsekratorów – biskupów Richarda Williamsona i Alfonso de Gallarety. Tez z kolei 18 sierpnia 2002 roku wraz z kardynałem Darío Castrillón Hoyosem (ówczesny prefekt Papieskiej Komisji Ecclesia Dei)  i arcybiskupem Alano Maria Pena współkonsekrował w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego swojego koadiutora Fernando Arêas Rifana. Tak,że jeszcze raz apeluję o szacunek. To są biskupi naprawdę wierzący w Boga.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 04, 2015, 15:10:08 pm »

Podsumujmy fakty:
1) Biskup Fellay mówi w kazaniu że Watykan uznaje jego prawo do rozstrzygania wszelkich spraw dyscyplinarnych i kanonicznych dot. księży FSSPX.
2) W kazaniu ani razu nie padają słowa "ekskomunika", "bp Williamson", "konsekracje biskupie" etc.
3) Fakt uznania przez Stolicę Apostolską formalnego zwierzchnictwa bp. Fellaya nad księżmi FSSPX powinien tylko cieszyć
4) Ale niektórzy i tak widzą tu tylko spisek "modernistów z Menzingen" którzy eksomunikowali (niby dlaczego i jakim prawem) bp. Williamsona i sprzedali się watykańskim masonom
Jakie fakty? Sprawa trafiła do Rzymu (być może chodziło tu o bp. Williamsona - w sprawach karnych biskupów sądzi tylko Biskup Rzymu), a Biskup Rzymu może sprawę osądzić samemu, lub kogoś delegować. W tym wypadku delegowany został zapewne bp Fellay, ale równie dobrze mógł delegowany zostać ktoś inny, np jakiś inny biskup. O deklaracji ekskomuniki jeszcze nie ma mowy, gdyż taka musi ujrzeć światło dzienne, a poza tym od razu łamiąca wiadomość ze skanem dokumentu pojawiłaby się na wszelkich tradi- pomponikach i tradi-plotkach. Biskup Fellay przygotowuje nas właśnie na to ciekawe wydarzenie :)

Ale dlaczego Państwo tak się upierają że ta sprawa ma jakikolwiek związek z bp. Williamsonem? Na jakiej podstawie? Tylko na podstawie własnych domysłów?
Ja mogę odpowiadać tylko za siebie: napisałem "być może" tylko dlatego, że bp Fellay mówi o jakimś czynie bardzo bardzo poważnym wymagającym interwencji Rzymu. Czyn bp. Williamsona właśnie taki był, choć mogło chodzić tu o coś innego.

Ale przecież bp Williamson już nie był członkiem FSSPX, jak również ks. Faure. To może dotyczyć wcześniejszych zdarzeń związanych z tymi kapłanami, jeśli już. Takich problemów w Bractwie było wiele, z nieposłuszeństwem bp. Williamsona przez wiele lat, i jeśli w końcu Rzym w ten sposób rozwiązał problem, to Bogu dzięki. Można się tylko z tego cieszyć.

A własne domysły to lepiej zostawić dla siebie i nie kompromitować się nimi na forum i ludziom nie robić zamętu. I jeśli ktoś nie zna języka obcego, to naprawdę, odradzam google tłumacza, bo niczego nie tłumaczy, a wręcz przeciwnie.  ;D (ta uwaga nie do p. Kalistrata, żeby nie było...)
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #34 dnia: Czerwca 04, 2015, 18:38:39 pm »

Nie mam czasu z powodu natłoku ważnych wydarzeń rodzinnych tłumaczyć Państwu każdemu z osobna. Życie to sztuka wyciągania wystarczających wniosków z niewystarczających przesłanek. Pozdrawiam :)

http://www.pch24.pl/przelozony-bractwa-sw--piusa-x-otrzymal-prawo-do-sadzenia-kaplanow-fsspx,36186,i.html
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #35 dnia: Czerwca 04, 2015, 19:58:02 pm »

Nie mam czasu z powodu natłoku ważnych wydarzeń rodzinnych tłumaczyć Państwu każdemu z osobna. Życie to sztuka wyciągania wystarczających wniosków z niewystarczających przesłanek. Pozdrawiam :)

http://www.pch24.pl/przelozony-bractwa-sw--piusa-x-otrzymal-prawo-do-sadzenia-kaplanow-fsspx,36186,i.html


Ponownie tak jak tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8879.msg199574.html#msg199574


Przecież o co inne chodzi, Pani napisała:

Ks. Faure został ekskomunikowany przez biskupa Fellaya działającego z upoważnienia papieskiego w ramach Kongregacji Doktryny Wiary, do czego bp Fellay przyznał się podczas kazania w dniu 10 maja  w kościele " Our Lady of the Angels" w Arcadii, California. Można tego posłuchać na nagraniu zamieszczonym tutaj:

http://www.novusordowatch.org/wire/fellay-appointed-rome-judge.htm

Poniżej jest podany transkrypt, który można sobie przetłumaczyć. Mamy więc wyjaśnienie patowej sytuacji, dlaczego to nie Rzym ogłosił ekskomunikę.


Z kolei na podanej stronie PCh, która informację również zaczerpnęła z tej samej strony co pani, napisała czytamy:

"(...) Z jednej strony Bractwo, które ma nieuregulowany status w Kościele, w oczach kanonistów „nie istnieje”, a z drugiej strony, w przekonaniu tych samych osób, przełożony Bractwa jest uprawniony do zasądzania kar kanonicznych dla księży wspólnoty. Taka sytuacja domaga się jak najszybszego rozwiązania w postaci pełnego uznania i uregulowania statusu wspólnoty – podkreślił bp Fellay."
[/i]

Przecież zarówno bp Williamson i ks. Faure nie są członkami Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X od, odpowiednio, 2012 r. i 2014 r., gdy zostali usunięci z jego szeregów za bezwzględną krytykę jakichkolwiek kontaktów pomiędzy FSSPX a władzami rzymskimi, które to kontakty były, ich zdaniem, aktem zdrady dzieła abp. Marcelego Lefebvre’a.

http://news.fsspx.pl/2015/03/komunikat-domu-generalnego-fsspx-w-sprawie-swiecen-biskupich-ks-faureego/


Także jak sie podaje jakies informacje, to należy najpierw przesłuchac, sprawdzić, czy sięgnąć tez do innych źródeł.
Zapisane
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #36 dnia: Czerwca 04, 2015, 20:23:46 pm »

bp Williamson został usunięty za wywiad w Szwecji.
Zapisane
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #37 dnia: Czerwca 04, 2015, 20:23:59 pm »

Nie mam czasu z powodu natłoku ważnych wydarzeń rodzinnych tłumaczyć Państwu każdemu z osobna. Życie to sztuka wyciągania wystarczających wniosków z niewystarczających przesłanek. Pozdrawiam :)

http://www.pch24.pl/przelozony-bractwa-sw--piusa-x-otrzymal-prawo-do-sadzenia-kaplanow-fsspx,36186,i.html

I z tego Pani wyciąga wniosek, że "ks. Biskup ekskomunikował ks. Faure i sam się do tego przyznał"!!!!!!!!!!!!

 
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #38 dnia: Czerwca 04, 2015, 20:33:41 pm »

bp Williamson został usunięty za wywiad w Szwecji.

http://news.fsspx.pl/2012/10/komunikat-domu-generalnego-fsspx-w-sprawie-bp-ryszarda-williamsona/

http://news.fsspx.pl/2012/10/niemcy-komunikat-ks-schmidbergera-w-zwiazku-z-wykluczeniem-bp-williamsona/

http://news.fsspx.pl/2012/08/nieznany-hydraulik/

Bardzo wiele tu na forum jest napisane o tzw. aferze przeciekowej, gdzie prywatna korespondencja była udostepniana, etc ... etc ...

Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #39 dnia: Czerwca 04, 2015, 22:01:58 pm »

Nie mam czasu z powodu natłoku ważnych wydarzeń rodzinnych tłumaczyć Państwu każdemu z osobna. Życie to sztuka wyciągania wystarczających wniosków z niewystarczających przesłanek. Pozdrawiam :)

http://www.pch24.pl/przelozony-bractwa-sw--piusa-x-otrzymal-prawo-do-sadzenia-kaplanow-fsspx,36186,i.html
Jako źródło podają tę stronę Novusordowatch, którą cechuje specyficzne podejście do rzeczywistości: jeśli fakty są sprzeczne z ich teoriami, tym gorzej dla faktów. Czy ktoś zadał sobie trud by przesłuchać wystąpienie bp. Fellay na niej linkowane czy tylko zadowolił się krótkim wycinkiem z którego zresztą nie wynika że chodzi o bp. Williamsona? Sytuacja opisana w transkrypcie podana została tylko jako jeden z przykładów sprzeczności jakich Bractwo doświadcza w kontaktach z Rzymem i zamieszania w posoborowym Kościele, a nie jako poinformowanie wiernych że biskupowi zostały oficjalnie nadane jakieś uprawnienia.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2015, 22:07:15 pm wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #40 dnia: Czerwca 05, 2015, 01:44:36 am »

Jako źródło podają tę stronę Novusordowatch
Stronę sedewakantystyczną, nie zapominajmy.

Cytuj
Czy ktoś zadał sobie trud by przesłuchać wystąpienie bp. Fellay na niej linkowane czy tylko zadowolił się krótkim wycinkiem z którego zresztą nie wynika że chodzi o bp. Williamsona?
Przesłuchałem ten fragment 5-10 minut. Bp. Fellay ubolewa nad tym że chociaż czasami udaje im się coś „załatwić” z Rzymem (wspomniane prawo do sądzenia księży, zgoda na zdejmowanie ekskomunik zaciąganych przez wiernych - a tym samym uznanie ważności spowiedzi), to innym razem nie (niemożność odprawienia mszy w kościele podczas pielgrzymki do Rzymu).

Jednak ważniejszą rzeczą wydaje mi się rewelacja o tym, że kard. Müller ponoć dwukrotnie przedstawił papieżowi jakiś dokument ekskomunikujący bractwo (bp. Fellay nie mówi o tym dokumencie żadnych szczegółów) i dwukrotnie papież - raz Benedykt, raz Franciszek - odmówił podpisania.

PS. dziwi mnie, że wszyscy tu piszą o "ks. Faure" zamiast "bp. Faure", tak jakby poddawało się w wątpliwość ważność jego sakry biskupiej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2015, 01:55:48 am wysłana przez B Rumm » Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #41 dnia: Czerwca 05, 2015, 07:30:21 am »

Jednak ważniejszą rzeczą wydaje mi się rewelacja o tym, że kard. Müller ponoć dwukrotnie przedstawił papieżowi jakiś dokument ekskomunikujący bractwo (bp. Fellay nie mówi o tym dokumencie żadnych szczegółów) i dwukrotnie papież - raz Benedykt, raz Franciszek - odmówił podpisania.
Też zwróciłam na to uwagę. Kard. Müller narobił też trochę hałasu jeszcze w 2009 roku na okoliczność święceń kapłańskich w Zaitzkofen - jakby dopiero odkrył że ma pod bokiem seminarium "lasandrystów". Przypuszczam że przyczyną było to że wtedy jeszcze nie opadł kurz po publikacji wywiadu z bp. Williamsonem.
PS. dziwi mnie, że wszyscy tu piszą o "ks. Faure" zamiast "bp. Faure", tak jakby poddawało się w wątpliwość ważność jego sakry biskupiej.
To trochę jak z kanonizacją Jana Pawła II. Zbyt świeża sprawa i nowa tytulatura jeszcze się nie przyjęła ;D
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #42 dnia: Czerwca 05, 2015, 08:14:14 am »

"What is new in this case is that the former Holy Office headed by Cardinal Gerhard Ludwig Müller has decided to entrust the case to Mgr. Fellay himself, making him first-instance trial judge. An expression of attention. A sign that the path toward full communion with the Lefebvrians continues , as Archbishop Guido Pozzo confirmed in a statement to Vatican Insider. He archbishop, who is also Secretary of the Pontifical Commission Ecclesia Dei, said: “The decision of the Congregation for the Doctrine of the Faith does not imply that existing problems have been resolved, but it is a sign of benevolence and magnanimity. I see no contradiction here, but rather, a step toward reconciliation.”

http://rorate-caeli.blogspot.com/2015/06/for-record-ecclesia-dei-secretary.tml#more

Jaśniej już chyba nie można? Krętactwo za krętactwem: niby nikomu nie zależy na "pełnej komunii", a cały czas do tego dążą-i to obie strony...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #43 dnia: Czerwca 05, 2015, 09:59:52 am »

Cytuj
Jednak ważniejszą rzeczą wydaje mi się rewelacja o tym, że kard. Müller ponoć dwukrotnie przedstawił papieżowi jakiś dokument ekskomunikujący bractwo (bp. Fellay nie mówi o tym dokumencie żadnych szczegółów) i dwukrotnie papież - raz Benedykt, raz Franciszek - odmówił podpisania.

Mnie odmowa podpisania takiego dokumentu nie dziwi.
Pomijajac jego tresc, ktorej nie znamy, wydawanie na przelomie wiekow serii dokumentow o zaciagnieciu ekskomuniki, potem o jej zdjeciu, zakazu odprawiania Tridentiny, potem indultu na odprawianie a nastepnie motu proprio, ze " msza trydencka nigdy nie byla zakazana" moze sprawic wrazenie błazenady. Osmiesza watly autorytet.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #44 dnia: Czerwca 05, 2015, 10:02:07 am »



Jaśniej już chyba nie można? Krętactwo za krętactwem: niby nikomu nie zależy na "pełnej komunii", a cały czas do tego dążą-i to obie strony...

Dlaczego Pani nie zajmie się pisaniem bajek dla dzieci? Uważam, że ma Pani szansę zarobić krocie, podobnie jak ta Rowling. Może Pani też zacząć pisać bajki dla dorosłych, bo to dzisiaj też ma ogromne wzięcie i rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Nie wyjasniła Pani skąd wzięła Pani, że "Biskup ekskomunikował ks. Faure i sam się przyznał do tego", nie odpowiedziała Pani ma moje pytanie, i jakby nigdy nic kontynuuje Pani te swoje fantazje niezwykle bujne.

Pani Biskupowi zarzuca krętactwo? Pani przecież jest mistrzem w krętactwie i uników.

I czekam nadal na odpowiedź na moje pytanie. Uważam, że nie ma Pani moralnego prawa pisać na forum, dopóki Pani nie wyjaśni swojego wpisu, że "Biskup ekskomunikował ks. Faure i sam się przyznał do tego". Proszę to wyjaśnić.
 
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bp. Williamson - ekskomunikowany? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!