Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 19:11:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyszłość Kościoła posoborowego
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Przyszłość Kościoła posoborowego  (Przeczytany 1065 razy)
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« dnia: Marca 25, 2015, 14:16:01 pm »

Witam,
Jako, że dalej nie mam uprawnień poza poczekalnią odpowiadam tutaj na post, który napisał użytkownik paulusss w dyskusji o nadchodzączym Synodzie:

Cytuj
Jeszcze pare lat i te resztki znikna albo mowiac bardziej bezposrednio - wymra (tak samo jak nowoczesne siedemdziesiecioletnie amerykanskie zakonnice). I chyba nie bedzie czego zalowac.

Otóż przeanalizowałem Kolegium Kardynalskie względem wieku elektorów i ich poglądów. Ma to kluczowe znaczenie dla wyboru następcy a w zasadzie to zapewne nawet następców obecnego papieża a co za tym idzie kierunku w jakim może się Kościół rozwijać.
Najmłodszy jest kardynał Soane Patita Mafi z Tonga z uprawnieniami elektorskimi do bagatela 2041 roku. O samym kardynale, chyba najbardziej egzotycznym zbyt dużo informacji nie ma, ale podkreśla się jego dużą wrażliwość, franciszkański styl co zbyt dobrze nie wróży. 2 lata młodszy jest kardynał Sturla z Urugwaju i tutaj już nie mamy wątpliwości, że jest zdecydowanym liberałem. Jego równolatkiem jest kardynał Thottunkal z Indii, wschodniego obrządku, więc tutaj trudno o porównanie.
Pierwszym kardynałem względnie przyjaznym tradycji jest kardynał Lacroix z Montrealu (rocznik 1957) a dalej Eijk z Holandii (1953). Tylko, że w między czasie mamy kilku elektorów wyraźnie liberalnych na czele z takimi tuzami jak Tagle, Marx czy Woelki. Dodatkowo pamiętajmy, że Franciszek konsekwentnie pomija w nominacjach kardynalskich konserwatystów (Moraglia, Leonard, Nosiglia) w przeciwieństwie do tych bardziej progresywnych. Biorąc to pod uwagę skład najbliższego konklawe na 100% będzie dużo bardziej liberalny niż był w roku 2013. Patrząc tylko pod kątem kardynałów, którzy w najbliższym czasie stracą uprawnienia elektorskie to do końca 2016 roku będzie to następnych 15 kardynałów. Z tej liczby zdeklarowanych liberałów jest dwóch - Mahony i Lehmann, zaś konserwatystów aż 7 - Rigali, de Paolis, Dias, Levada, Okogie, Varela i Lopez Rodriguez.
Biorąc to wszystko pod uwagę byłbym bardzo ostrożny z pozytywnym patrzeniem na przyszłość.
Zapraszam do dyskusji.
« Ostatnia zmiana: Marca 25, 2015, 14:33:31 pm wysłana przez Lappiy » Zapisane
B Rumm
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 166

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 26, 2015, 10:26:49 am »

Najmłodszy jest kardynał Soane Patita Mafi z Tonga
Cytuj
2 lata młodszy jest kardynał Sturla z Urugwaju
Coś chyba nie tak.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 26, 2015, 11:09:32 am »

Przejęzyczenie, pierwszy z wymienionych, rocznik 1961 (lot Gagarina ;) ), drugi 1959 a więc jest starszy.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 26, 2015, 14:20:56 pm »

Oczywiście, moja wina, nieuważnie przeczytałem wypowiedź :)
Zapisane
frate
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 26, 2015, 15:15:59 pm »

Nie przeciwstawiałbym "franciszkańskiego stylu" tradycji ;)
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 26, 2015, 17:37:27 pm »

Tak czy inaczej, zapewne stoimy na progu schizmy.
Czyja to będzie schizma/"schizm" to jeszcze nie wiemy.
Liberałowie aż przebierają nogami żeby przekroczyć czerwoną linię (sodomici, rozwodnicy, święcenia kobiet, demokratyzacja ekstremalna, ...) a tradycjonaliści, skoro już po MP SP się policzyli a dodatkowo na żywym organizmie zobaczyli jak się rozwijają środowiska wracające do tradycji, oparli się o ścianę i mówią - dalej się już nie da.
No więc albo jedno albo drugie, nie będzie już tutaj zgody, przynajmniej ten papież nie będzie w stanie ich pogodzić, jest zbyt silnie osadzony po jednej ze stron żeby móc działać jako obiektywny mediator.
Czekamy więc, przynajmniej znamy datę, byle do jesieni.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 26, 2015, 17:53:16 pm »

Juz widzę  wielkie rzesze biskupów schizmatyków z z Polski. Ha.ha. Przyklepia wszystko. A pewni koledzy z Christianitas powiedzą ze zmiany są zgodne z Tradycja.
Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 26, 2015, 20:36:09 pm »

Cytuj
Nie przeciwstawiałbym "franciszkańskiego stylu" tradycji ;)

Oczywiście, dlatego zaznaczyłem, że w przypadku kardynała Paini Mafi nie mam żadnych informacji odnośnie jego poglądów a jedynie pisze na podstawie własnych przypuszczeń. Generalnie dla celów naukowych wertowałem sporo informacji o kardynałach z nominacji papieża Franciszka i niestety o wielu z nich tych informacji jest bardzo mało.
Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa - tzn trzeba rozdzielić bycie "tradi-friendly" od bycia konserwatywnym, bo to są zupełnie inne zbiory. Wyobrażamy sobie, że jak ktoś jest tradi-friendly to jest też konserwatywny i tak najczęściej jest, ale reguły tutaj nie ma - najbardziej jaskrawy przykład to kardynał Nichols będący tradi-friendly, i jednocześnie liberalny. Jest także spora grupa kardynałów konserwatywnych jednocześnie nieprzychylnych tradycyjnej mszy.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyszłość Kościoła posoborowego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!