Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 10:24:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza ks. Kuli w Radomiu
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Msza ks. Kuli w Radomiu  (Przeczytany 9134 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« dnia: Czerwca 09, 2009, 16:15:33 pm »

Byłem 7 czerwca na mszy ks. Kuli w Radomiu. Poza nowymi czytaniami była to normalna msza trydencka. Rozmawiałem też z samym księdzem Kulą po mszy - bardzo życzliwy kapłan, opowiadał o tym, jak bolały go reakcje po pierwszej mszy - ma pełną świadomość błędów, jakie wtedy popełnił, ale nie wynikały one ze złej woli tylko z niewiedzy i ze stresu. Sam ks. Kula stwierdził, że liturgię trydencką kocha i robienie z niego wroga Tradycji to absurd.
Tak czy siak ks. Kula douczył się od tamtego czasu i odprawia mszę bez większych błędów.
Uważam, że ci z radomiaków, którzy do dzisiaj utrzymują użytkowników FK w przekonaniu, że z msza ks. Kuli jest "trydenckopodobna" winni są nam wszystkim parę słów wyjaśnienia.
Zapisane
Filip
bywalec
**
Wiadomości: 68

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 09, 2009, 16:19:58 pm »

Jak łatwo zostać z przypiętą łatką. To musiał być dla księdza trudny czas.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 09, 2009, 16:20:06 pm »

Za Księdz Kulę + Ave Maria +
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 09, 2009, 16:33:05 pm »

W takim razie - przepraszam ks. Kulę za złe rzeczy, które o Nim myślałem...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 09, 2009, 17:02:41 pm »

Dziękuję za wiadomość jednak cały czas nie mogę zrozumieć, dlaczego tak wyglądały pierwsze Msze x. Kuli. Faktycznie oskarżenia o wrogość względem tradycji mogą być nieuzasadnione, ale ani niewiedza ani stres nie usprawiedliwiają założenia kapy na ornat! Jeżeli x. Kula nie wiedział jak się odprawia, to powinien powiedzieć: "potrzebuję więcej czasu na naukę", albo zwyczajnie: "przepraszam, ale to mnie przerasta - niech ktoś inny odprawia". Ksiądz Kula jest dorosłym człowiekiem, powinien sam wiedzieć, że ignorancja ma swoje konsekwencje. Patrząc przez pryzmat tego jak wyglądała wcześniej Msza w Radomiu jakoś nie chce mi się wierzyć w dobrą wolę x. Kuli, bo trzeba być naprawdę nierozsądnym (delikatnie mówiąc), by odprawiać wg Mszału, którego rubryk nie potrafi się/nie chce się księdzu przeczytać.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 09, 2009, 18:53:32 pm »

Dziękuję za wiadomość jednak cały czas nie mogę zrozumieć, dlaczego tak wyglądały pierwsze Msze x. Kuli. Faktycznie oskarżenia o wrogość względem tradycji mogą być nieuzasadnione, ale ani niewiedza ani stres nie usprawiedliwiają założenia kapy na ornat! Jeżeli x. Kula nie wiedział jak się odprawia, to powinien powiedzieć: "potrzebuję więcej czasu na naukę", albo zwyczajnie: "przepraszam, ale to mnie przerasta - niech ktoś inny odprawia". Ksiądz Kula jest dorosłym człowiekiem, powinien sam wiedzieć, że ignorancja ma swoje konsekwencje. Patrząc przez pryzmat tego jak wyglądała wcześniej Msza w Radomiu jakoś nie chce mi się wierzyć w dobrą wolę x. Kuli, bo trzeba być naprawdę nierozsądnym (delikatnie mówiąc), by odprawiać wg Mszału, którego rubryk nie potrafi się/nie chce się księdzu przeczytać.

Pańska opinia o ks. Kuli to pańska sprawa.
Mnie interesuje, co mają do powiedzenia ci Panowie, którzy najpirw atakowali ks. Kulę, a teraz siedzą cicho. 
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 09, 2009, 19:10:35 pm »

A problem czytań kiedy zostanie rozwiązany?
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 09, 2009, 19:31:40 pm »

Za Księdz Kulę + Ave Maria +

++
Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 09, 2009, 21:37:09 pm »

A problem czytań kiedy zostanie rozwiązany?
Wtedy gdy przestanie Pan kłapać dziobem w Internecie, a wreszcie zrobi coś dla Tradycji w Polsce. Na początek proponuje, aby zakupił Pan księdzu Kuli mszalik z polskimi czytaniami, ale taki z większymi literami niż ten Pallottinum 1963. Ewentualnie dobrał radomskiemu celebransowi lepsze okulary.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 09, 2009, 22:25:16 pm »

A jest taki?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 09, 2009, 22:42:18 pm »

@ p. Michał Barcikowski

Chodziłem na Mszę "ks.Kuli" regularnie. Potem przestałem. Dlaczego - nie tylko ze względu na beznadziejną porę (kiedy ma się rodzinę, a cały tydzień się pracuje, ma to ogromne znaczenie). Nie ze względu na "brak manipularza" i inne naprawdę nieistotne szczegóły. Ze względu na postawę księdza.
 Ksiądz stwierdził, że robienie z niego wroga Tradycji to absurd. Trzeba było usłyszeć jego przemówienie (sam stwierdził, że to nie kazanie) podczas pierwszej Mszy w lutym zeszłego roku.
 Według Pana Michała ks. Kula to bardzo życzliwy kapłan i nawet zechciał z Panem porozmawiać. Świetnie. Bo do tej pory rozmawiać z nikim nie chciał o żadnej formie współpracy, pomocy, wogóle temat Mszy Trydenckiej powodował koniec rozmowy.
 Ksiądz miał świadomość błędów ? A od kiedy ją miał ? Dlaczego Msza "pseudotrydencka" nie zmieniała się miesiącami ? Co spowodowało zmianę nastawienia Księdza - chęć rozmowy ( a przynajmniej nie wyrzucenie za drzwi ), trzymanie się rubryk ? Ja nie wiem. Nie jestem też wrogiem ks. Kuli, chociaż przyznaję się do współautorstwa listu do Biskupa i komisji ED. List napisany i wysłany został już dawno, w zeszłym roku. Odpowiedzi pisemnej nie było. Jeśli nastąpiła zmiana na lepsze (nie wiem, dawno nie byłem na Mszy w radomskim kościele farnym, ale ufam p. Michałowi) - to o to chodziło.


P.S.

Nikogo nie "utrzymuję w przekonaniu" o "trydenckopodobnym" charakterze Mszy ks.Kuli. Do niedawna nie było naprawdę żadnych pozytywnych zmian (informacje od moich znajomych którzy od czasu do czasu uczestniczyli w tych mszach).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2009, 23:27:05 pm wysłana przez PTRF » Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 09, 2009, 22:58:07 pm »

@ p. Michał Barcikowski

Chodziłem na Mszę "ks.Kuli" regularnie. Potem przestałem. Dlaczego - nie tylko ze względu na beznadziejną porę (kiedy ma się rodzinę, a cały tydzień się pracuje, ma to ogromne znaczenie). Nie ze względu na "brak manipularza" i inne naprawdę nieistotne szczegóły. Ze względu na postawę księdza.
 Ksiądz stwierdził, że robienie z niego wroga Tradycji to absurd. Trzeba było usłyszeć jego przemówienie (sam stwierdził, że to nie kazanie) podczas pierwszej Mszy w lutym zeszłego roku.
 Według Pana Michała ks. Kula to bardzo życzliwy kapłan i nawet zechciał z Panem porozmawiać. Świetnie. Bo do tej pory rozmawiać z nikim nie chciał o żadnej formie współpracy, pomocy, wogóle temat Mszy Trydenckiej powodował koniec rozmowy.
 Ksiądz miał świadomość błędów ? A od kiedy ją miał ? Dlaczego Msza "pseudotrydencka" nie zmieniała się miesiącami ? Co spowodowało zmianę nastawienia Księdza - chęć rozmowy ( a przynajmniej nie wyrzucenie za drzwi ), trzymanie się rubryk ? Ja nie wiem. Nie jestem też wrogiem ks. Kuli, chociaż przyznaję się do współautorstwa listu do Biskupa i komisji ED. List napisany i wysłany został już dawno, w zeszłym roku. Odpowiedzi pisemnej nie było. Jeśli nastąpiła zmiana na lepsze (nie wiem, dawno nie byłem na Mszy w radomskim kościele farnym) - to o to chodziło.


P.S.

Nikogo nie "utrzymuję w przekonaniu" o "trydenckopodobnym" charakterze Mszy ks.Kuli. Do niedawna nie było naprawdę żadnych pozytywnych zmian (informacje od moich znajomych którzy od czasu do czasu uczestniczyli w tych mszach).
a może Msza zmieniła człowieka?? Skoro w takie zmiany niektórzy nie wierzą, to jak tu w nawrócenie wierzyć??
Zapisane
Taki sobie o...
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 09, 2009, 22:59:17 pm »

Może Msza zmieniła. Daj Boże.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 09, 2009, 23:23:16 pm »

A problem czytań kiedy zostanie rozwiązany?
Wtedy gdy przestanie Pan kłapać dziobem w Internecie, a wreszcie zrobi coś dla Tradycji w Polsce. Na początek proponuje, aby zakupił Pan księdzu Kuli mszalik z polskimi czytaniami, ale taki z większymi literami niż ten Pallottinum 1963. Ewentualnie dobrał radomskiemu celebransowi lepsze okulary.
Mszał rzymski ma dostatecznie duże litery. Jeśli ksiądz ma problemy ze wzrokiem, to niech napisze do Rzymu w tej sprawie - niedowidzący księża mogli przez cały rok odprawiać Mszę wg dwóch formularzy - wotywy o NMP i Requiem.

Kiedy czytam opisy mszy x. Kuli zastanawiam się jak wyglądał w jego wykonaniu Kanon - ile błędów popełnił.

@ miki
Nawrócenie zakłada przyznanie się do błędów, a nie zganienie na stres. Gdy student pisze egzamin, to to, czy się stresuje czy nie dla egzaminatora jest najmniej ważne.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 09, 2009, 23:37:42 pm »


Mszał rzymski ma dostatecznie duże litery. Jeśli ksiądz ma problemy ze wzrokiem, to niech napisze do Rzymu w tej sprawie

Widać nie ma.
Prymas ma Mszał z większą czcionką.
Jak ksiądz ma problem ze wzrokiem to trzeba mu pomóc a nie gadać...

I pisanie o tych błędach w Kanonie to już jest niegrzeczne.
Popełnił nie popełnił. Jak nie ze swej winy to Bóg weźmie to pod uwagę.

Stres z nawróceniem jakoś mało ma wspólnego a już na pewno z egzaminem.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza ks. Kuli w Radomiu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!