Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 13:56:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Automatyczny organista
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Automatyczny organista  (Przeczytany 8580 razy)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« dnia: Grudnia 31, 2014, 19:14:55 pm »

Sytuacja dla mnie dziwna:
--- brak organisty więc celebrans pieśń na wejście włącza z magnetofonu. On sam i wierni włączają się w to uatomatyczne prowadzenie.
Podobnie są sterowane inne śpiewy w czasie trwania liturgii Mszy i na zakończenie.

Trochę to dziwne i w inych kościołach radzą sobie celebransi bez tej "automatycznej" pomocy, szczególnie, że celebrans dość dobrze radzi sobie ze śpiewem.

Ale wzburzyło mnie, gdy ta nowoczesność została wykorzystana do dialogowania w "Panie, zmiłuj się nad nami ...", oraz do odśpiewania psalmu i aklamacji przed Ewangelią.

Czy już nieaktualne są przepisy:
"INSTRUKCJA ŚWIĘTEJ KONGREGACJI OBRZĘDÓW O MUZYCE SAKRALNEJ I LITURGII WEDŁUG WSKAZAŃ ENCYKLIK PAPIEŻA PIUSA XII "MUSICAE SACRAE DISCIPLINA" ORAZ "MEDIATOR DEI"
(...)
D) INSTRUMENTY MUZYCZNE I APARATY „AUTOMATYCZNE"
(...)
71. Zabrania się bezwzględnie używania instrumentów i aparatów "automatycznych", jakimi są organy automatyczne, gramofony, radio, dyktafon czyli magnetofon i inne podobne, w czynnościach liturgicznych i nabożeństwach, odprawianych w kościele i poza nim, nawet w wypadku gdyby chodziło o nadawanie kazań czy muzyki sakralnej, albo o zastąpienie czy podtrzymanie śpiewu śpiewaków lub wiernych."

Bardzo mnie zmieszał ten dialog: magnetofon - lud Boży zgromadzony na liturgii.
Ciekawi mnie, czy nie znam aktualnych przepisów, czy to jest tylko moja nadwrażliwość, czy może celebrans "przesadził"?

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 31, 2014, 19:48:16 pm »

Oczywiście, że przesadził. W jakiej miejscowości takie cuda?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 31, 2014, 20:33:45 pm »

W każdej w której kupią
http://www.rduch.pl/pl/oferta/elektroniczny-organista/25/
Cytuj
Sprawi, że msze św. przestaną być "ciche".

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 31, 2014, 21:46:19 pm »

Stół zamiast ołtarza, sztuczne świece, sztuczny organista, sztucznego księdza jeszcze brakuje do kompletu
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 31, 2014, 23:26:14 pm »

Stół zamiast ołtarza, sztuczne świece, sztuczny organista, sztucznego księdza jeszcze brakuje do kompletu

Proszę bardzo:

Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 01, 2015, 00:27:31 am »

Instrukcja Episkopatu Polski o Muzyce Liturgicznej po Soborze Watykańskim II  (8 II 1979)

30. Muzyka w czasie sprawowania czynności liturgicznych winna być wykonywana "na żywo", dlatego nie wolno zastępować śpiewu zgromadzonych lub gry na instrumentach muzyką odtwarzaną za pomocą aparatów, np. magnetofonu, adapteru, radia itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poza liturgią odtwarzać niekiedy muzykę religijną z płyt czy taśm, aby w tego rodzaju audycjach udostępnić wiernym arcydzieła muzycznej twórczości religijnej dla wytworzenia odpowiedniego nastroju lub też celem wyrabiania w nich dobrego smaku muzycznego.

http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=175
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 01, 2015, 01:10:50 am »

Co do tego automatu, to spotkałem się z nadawaniem kazania (właściwie to konferencji) nagranego wcześniej. Na rekolekcjach ignacjańskich. Ale potem zrezygnowano z tego i w czasie Mszy w ogóle nie było kazania, zaś konferencję puszczano z odtwarzacza, ale w czasie poza Mszą (tak chyba można?).
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 01, 2015, 14:49:53 pm »

Stół zamiast ołtarza, sztuczne świece, sztuczny organista, sztucznego księdza jeszcze brakuje do kompletu
Stanisław Lem wykoncypował sobie niegdyś elektronicznego papieża.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 01, 2015, 15:26:23 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2015, 16:04:42 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 01, 2015, 16:56:16 pm »

P kamilek wspomniał o dzwonach i przypomniał, że . . . . w latach 50-tych ubiegłego stulecia (jak to ładnie brzmi) w kaplicy księży Orionistów w Kaliszu dzwony
"szły z płyty". Ks proboszcz sprowadził taką płytę z Włoch. Było to nagranie dzwonów z Bazyliki św. Piotra. Tu mała kaplica a dzwony z wzniesionego na stalowych rurach masztu z głośnikami - dostojne.... bim-bom.
I jeszcze jedno; obecnie w miejscowości Grotniki koło Łodzi też jest kościół z puszczanymi nagranymi hejnałami kilka razy dziennie. Mieszkającym tam w pobliżu granie takie przeszkadza. Rzeczywiście zmarłego by obudził. Słyszałem o jakichś protestach. Podobnie dzieje się na osiedlach mieszkaniowych z przesadnie głośnym "dzwonieniem".
Czy przepisy coś o tym stanowią? (bo coś mi dzwoni, że są jakieś ograniczenia w decybelach i bliskością zabudowań).
Ja kocham dzwony, ale tak troszeczkę z oddali i te naturalne. Nagrane jednak melodyjki. . . .  No nie wiem.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 01, 2015, 17:50:27 pm »

mieszkałem przez rok na rakowieckiej przy SJ warszawskich. Mieli nagrania z płyty. Coś obrzydliwego. 6.30 fałszujące kiedy ranne, 12.00 fałszujące anioł pański, 21.00 fałszujące apel jasnogórski.
Powystrzelać to, karwasz barabasz.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
solid
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 03, 2015, 23:26:42 pm »

Dźwięk dzwonów "z taśmy" to częsta praktyka na pogrzebach na cmentarzach komunalnych, gdzie nie ma kościoła z dzwonnicą, tylko kaplica pogrzebowa. Np. w Krakowie na cmentarzu Grębałowskim się to praktykuje.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 03, 2015, 23:43:02 pm »

A tak na marginesie - to wielu muzułmanów skarży się podobnież na automatycznych muezinów (bo meczetów nie stać, na żywych).(Allahu Akbar sponsored by Sony) :D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Automatyczny organista « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!