Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Wrzesień 22, 2020, 13:24:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
218936 wiadomości w 6318 wątkach, wysłana przez 1567 użytkowników
Najnowszy użytkownik: random1414
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Piotr II?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Piotr II?  (Przeczytany 3307 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Czerwiec 06, 2009, 21:43:02 pm »

Witam,
 
mam pytanie odnośnie imion papieży. Dlaczego żaden z następców św. Piotra nie przyjął imienia właśnie pierwszego papieża? Jest to czymś podyktowane?
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #1 dnia: Czerwiec 06, 2009, 21:59:19 pm »

Trzeba by chyba było spytać po kolei papieży dlaczego żaden się nie odważył. Z technicznych jednak przyczyn, przynajmniej na razie, taka sonda jest chyba niemożliwa ;). Może swoją rolę odgrywa tu strach przed proroctwem świętego Malachiasza, wedle którego ostatni papież ma przybrać imię Piotra.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Czerwiec 06, 2009, 22:06:26 pm »

a kiedy ten Malachiasz żył?
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwiec 06, 2009, 22:06:38 pm »

Strach? Chyba nie powinniśmy się bać końca świata tylko jego oczekiwać.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwiec 06, 2009, 22:52:12 pm »

No ale nie każdy papież chciałby, by na czas jego pontyfikatu przypadło pojawienie się antychrysta, prześladowania itd.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2552

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwiec 06, 2009, 23:10:26 pm »

Zanim jeszcze upowszechniło się zmienianie imion przez papieży przy wyborze to jeden z biskupów Rzymu (nie pamiętam, który to był) zmienił właśnie imię dlatego, że jego na Chrzcie dostał imię Piotr. Nie była to pierwsza zmiana imienia, co najwyżej druga. Pierwszy papież, który zmienił imię (Jan II) zmienił je dlatego, że miał nazywał się Merkury a uważał, że się nie godzi z pogańskim imieniem objąć ten urząd, nie pamiętam, który to był. Jak się uprze to już św. Piotr też miał zmienione imię, aczkolwiek sam sobie nie zmienił.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwiec 06, 2009, 23:29:16 pm »

@ Ageb
Obstawiam, że chodziło Panu o Jana XIV - Pietro Canepanova :)
Zapisane
Mainchin
uczestnik
***
Wiadomości: 163


« Odpowiedz #7 dnia: Czerwiec 07, 2009, 01:01:14 am »

a kiedy ten Malachiasz żył?

W czasach św. Bernarda z Clairvaux (XIIw). Św. Bernard nawet napisał jego żywot.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Szmulka
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Czerwiec 07, 2009, 01:54:50 am »

Kościół nigdy nie uznał, że autorem owych przepowiedni jest św. Malachiasz.
To tylko taka kościelna legenda. Ja dla mnie - sprzeczna ze słowami Pana Jezusa z Ewangelii.

Ks. B. Chmielowski pisał tak:

DRUGIE NOTANDUM o PAPIEŻACH
to emanavit na świat jeszcze za Celestina II Papieża Roku 1143 obranego
Wyszła PROPHETJA o wszystkich Papieżach mających być aż do Dnia sądnego, jakiegoś dowcipnego Autora, ale non Veronensis, pod imieniem Ś. Malachiasza Arcybiskupa Ardynaceńskiego, Prymasa Hibernii; które proroctwo o pierwszych Papieżach jaśniej, o świeższych bardzo obscure, pod Aenigmatami, zawikłanemi figurami i podobieństwem napisane, w kilku terminach zamykając każde imię Papieża, albo Herb, albo Familię i kondycją, albo aliquem eventum w przeszłym albo przyszłym życiu lego tangendo. To jest od Celestyna II zacząwszy, uformował ten Kompozytor jakiś Proroctw, na sto 112 Papieżów, etiam Antipapów, mających sobie succedere, ostatniego wspomina Piotra II temi słowy: In persecutione S. Romanae Ecclesiae, sedebit Petrus II qui pascet Oves in multis tribulationibus, quibus transactis, Civitais septicollis diruetur, & Judex tremendus, judicabit Populum suum. Pierwsze na pierwszych po Celestynie Papieżach zdają się pełnić Proroctwa, bo Kompozytor, czyli nazad respiciendo, życia, Herby, kondycje Papieżów wiedział, albo też żyjąc kilkunastu zapamiętał Ojców Świętych, dla tego mógł prawdę napisać, bo był prawdziwie Videns. Naprzykład te Proroctwo: ex Magnitudine Montis, napisał na Eugeniusza III. Który był z Miasta Montis Magni. Te Vaticinium: lux in Ostio wydał na Lucyusza III, który był Lucius, z Ojczyzny też Luki, był Kardynałem Ostyenskim. Te Proroctwo: Leo Sabinus, na Celestyna IV, był bowiem Herbu Lwa, a Kardynałem Sabińskim. Proroctwo owe: De sutore Osseo, na Jana XXI czyli XXII, który się przedtym zwał Jacobus di Ossa, Syn szewski. I tak o innych wszystkich pisał, z weryfikacją na niektórych, bo ich znał, albo o nich czytał; ale którzy Papieże nastąpili po życiu tego Kompozytora, bardzo ciężko tym applikować jego Vaticinia, trzeba głęboko konceptować, a prawie za łeb przyciągać. Jako to te Proroctwo, Sidus Oloris, na Klemensa IX, z żadnej.mu niesłużyło, bo ani Herbu, ani imienia, ani kondycji, ani acta. życia jego nie tykało, dla tego aż musiał jeden ingeniosus e Societate JESU Poeta z jego imienia pierwszego Rospiliosus uczynić choć imperfectum anagramma, P Literę na D obróciwszy; a tak z słowa Rospiliosus uformowane Sidus Oloris.

Na Benedykta XIII przypadła Prophecya: Miles in bello. Na Klemensa XII: Columna excelsa; na teraźniejszego Beatissimum Benedykta XIV przypada Animal rurale; które wszystkie nie widzę jak by im służyć mogły te Proroctwa, czyli Commenta.

Nie jedne saeculum effluxit wierzące tym Proroctwom, albo przynamniej nie kontradydykujące. Napisał je w Xiędze swojej Astrum Cistersiensium nazwanej Chrysostomus Henriąuez, a nie refutował, kładą Cajetanus i Engelgrave in Pantheo, cytuje Joannes Kwiatkiewicz in Fraude Heresiarcharum, nie dając refutacji. Unus centra omnes idzie Georgius Gengell Soc. JESU wielkiemi refutując te Proroctwa racjami, z Rzymu na to mając Consensum, Racją zaś największą tę daje: że Ś. Bernard, życie Ś. Malachiasza pisząc Fidelissime, nic nie wspomina, aby ten Ś. Arcybiskup pisał jakie Proroctwa o Papieżach, a przecie by to było z niemałą pochwałą Ś. Malachiasza, że był futura videns i nowy owych czasów Prorok, nową materyą traktujący. Druga, według tego proroctwa już by niedaleko było do skończenia świata, bo Papieże w starym obierani wieku, jeden drugiemu prętko ustępują migrando a saeculo. A zatym we 20 Papieżach z teraźniejszym Benedyktem XIV inclusive mających być według tej Profecyi, nie wiele by upłynęło czasu, prętko by nastąpiła Consummatio. saeculi.

Sentiendum tedy, że te Proroctwo nie Święty Malachiasz, Arcybiskup Ardynaceński, ale jakiś Heretyk, albo też Sciolus Jactabundus, niemający co lepszego pisać, sam się chciał uczynić Malachiaszem Prorokiem, a wolałby był być Jeremiaszem, mówiącym: A, A, A, Domino DEUS ecce nescio loqui, w takiej materyi którą posuit Pater Celestis in sua dispositione. Żadne pismo expresse, żadne Koncilium, żaden Papież, żadna Rewelacja, a dopieroż żaden publiczny i prywatny Doktor, ani Kaznodzieja, dla Dnia Sądnego czasu pewnego nie naznacza; będąc przestrzeżeni wszyscy słowy Chrystusowemi, Marci cap. 13. v. 32: De Die autem illo vel hora, nemo scit, neque Angeli in Caelo neque filius, nisi Pater. Nie był tedy ów jakiś Prorok o Papieżach piszący godniejszy nad Aniołów i nad Syna Boskiego, żeby mógł czas Dnia Sądnego i skończenia Święta determinować po skończonej liczbie 112 Papieżów. Resztę tych Proroctw o następujących Papieżach dla ciekawości mego kładę Czytelnika:

1. Animal Rurale
2. Rosa Umbriae
3. Ursus Velox
4. Peregrinus Apostolicus
5. Aquila rapax
6. Canis et Coluber
7. Vir Religiosus
8. De Balneis Hetruriae
9. Crux de Cruce
10. Lumen in Caelo
11. Ignis ardens
12. Religio depopulata
13. Fides intrepida
14. Pastor Angelicus
15. Pastor et Nauta
16. Flos Florum
17. De Medietate Lunae
18. De labore Solis
19. Gloria Olivae
20. Petrus II, za którego Miasta Rzymu i świata ruinę obiecuje.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4745


« Odpowiedz #9 dnia: Czerwiec 07, 2009, 03:10:03 am »

Dzięki wielkie za tekst :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #10 dnia: Czerwiec 07, 2009, 12:23:01 pm »

@ Szmulko
Dziękuję za wklejenie artykułu, ale małe sprostowanie: po Gloria Olivae pojawia się taki tekst o Piotrze Rzymianinie: "In persecutione extrema S.R.E. sedebit Petrus Romanus, qui pascet oves in multis tribulationibus: quibus transactis civitas septicollis diruetur, et Iudex tremedus iudicabit po pulum suum. Finis."

Problem w tym, że takie krótkie frazy na upartego można do prawie każdego przypisać. Np. Pastor et nauta do Jana Pawła II... bo na kajaku odprawiał. :P
Zapisane
przykoźlak
uczestnik
***
Wiadomości: 185


gg:5502171

TOOOORUŃ
« Odpowiedz #11 dnia: Czerwiec 07, 2009, 12:59:10 pm »

Oj tam- na stolcu biskupów Krakowskich tez nie miało być po Św. Stanisławie żadnego innego bp. Stanisława...

I co?

Można się mocno zdziwić :D
Zapisane
Prawdziwy reakcjonista nie jest tym, kto marzy o dawnych czasach, lecz myśliwym ścigającym święte cienie na wiecznych wzgórzach.

www.przykozle.blogspot.com
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4745


« Odpowiedz #12 dnia: Czerwiec 07, 2009, 13:15:01 pm »

Oj tam- na stolcu biskupów Krakowskich tez nie miało być po Św. Stanisławie żadnego innego bp. Stanisława...

I co?

Można się mocno zdziwić :D

Czyżby może to dla krakowskiej metropolii oznaczałoby dni ostatnie???;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #13 dnia: Czerwiec 07, 2009, 13:22:09 pm »

Oj tam- na stolcu biskupów Krakowskich tez nie miało być po Św. Stanisławie żadnego innego bp. Stanisława...

I co?

Można się mocno zdziwić :D

 ;D ;D ;D ;D ;D
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #14 dnia: Czerwiec 07, 2009, 18:23:53 pm »

@ Ageb
Obstawiam, że chodziło Panu o Jana XIV - Pietro Canepanova :)
Tak, chodziło pewnie o tego papieża. Przynajmniej tak wynika z "Historii Kościoła" ks. dr Umińskiego.
Co do meritum, to jest chyba kilku "papieży" konklawistycznych o imieniu Piotr II. Nawet Polak z pochodzenia, Ch. Olszewski czy jakoś tak.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Piotr II? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!