Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 06:57:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ars celebrandi cum ściągawka.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Ars celebrandi cum ściągawka.  (Przeczytany 7554 razy)
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #15 dnia: Grudnia 02, 2014, 00:29:28 am »

Strzelam że to słowa Stefana Kisielewskiego
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #16 dnia: Grudnia 02, 2014, 07:20:00 am »

albo Czesław Miłosz ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #17 dnia: Grudnia 03, 2014, 00:50:18 am »

Czy nie można tych prostych modlitw nauczyć się na pamięć?
Potem zerkanie do ściągawki przez cały czas. Ta nieporadność łaciny. Pożal się Boże. Prawie że dukanie.
 Dygresyjnie;  brak słuchu ewidentny.
To może poćwiczyć na sucho przez jakiś czas?
Byliście Państwo kiedyś świadkami takiej celebracji ze ściągawką?
1.Można. Wymaga to czasu i dzielności (gr. praktyki)
2.Łacina dzisiaj jest równie popularna co stroje legionistów. Kilku fanatastów w każdym kraju. I walka między włoskimi faszystami i niemieckimi rekonstrukcjonistami o to jak ją wymawiać.
3.Za brak słuchu kiedyś nie wyświęcano. To były dobre czasy, jeszcze kiedyś wrócą ;) .
4.Można i należy. ALe każdy ma swój pierwszy raz. Tak jest z występem estradowym, udziałem w olimpiadzie, z kobietą... i ze mszą ;)
5.Byliśmy. Taka duża ściągawka nazywa się mszałem i nic we ważności mszy nie przeszkadza.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 03, 2014, 02:15:03 am »

5.Byliśmy. Taka duża ściągawka nazywa się mszałem i nic we ważności mszy nie przeszkadza.

Pięknie powiedziane! ;D A jeszcze, o zgrozo, na Trydentach to panuje godny potępienia zwyczaj używania trzech dodatkowych ściągawek, które bezwstydnie stoją oparte o lichtarze na widoku wiernych. Co za zgorszenie!
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #19 dnia: Grudnia 03, 2014, 09:14:51 am »

Potępianie ściągawki przy modlitwach u stopni ołtarza wydaje mi się przesadą. Znam księdza, który odprawia starą mszę od kilkunastu lat niemal codziennie, a pomimo to ma ściągawkę, choć nie posądzałbym go o to, że nie pamięta.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #20 dnia: Grudnia 03, 2014, 11:48:11 am »

Nie wiem jak z modlitwami wstępnymi ale, o ile dobrze sobie przypominam, generalnie należy czytać z Mszału a nie recytować z pamięci.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 03, 2014, 12:35:36 pm »

Cytuj
generalnie należy czytać z Mszału a nie recytować z pamięci
Nawet jak tekst zna się na pamięć należy patrzeć na Mszał.
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 03, 2014, 13:45:00 pm »

Dobrze, na poważnie. Wzorcowo: należy recytować z pamięci modlitwy u stopni i podczas wstępowania po stopniach, modlitwy okadzeń, "Orate fratres", "Per Evangelica dicta" itp., to co jest na tablicach należy czytać z tablic, a dopiero resztę - z Mszału. Natomiast naprawdę nie widzę żadnego problemu, że kapłan, który się obawia, że coś mu umknie, korzysta z tekstów pomocniczych. Przecież dokładnie w ten sposób powstały tablice ołtarzowe, co do których nikt nie podnosi tutaj obiekcji przecież. Dążmy do perfekcji, ale nie uprawiajmy czepialstwa, bo naprawdę nie pozostanie nam nic jak jeździć 200km na "jedyną poprawnie odprawioną Mszę w okolicy".
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 03, 2014, 14:34:55 pm »

Popieram p. dernapol. Po co ta dyskusja, bez sensu.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 03, 2014, 15:17:42 pm »

Cytuj
Potępianie ściągawki przy modlitwach u stopni ołtarza wydaje mi się przesadą. Znam księdza, który odprawia starą mszę od kilkunastu lat niemal codziennie, a pomimo to ma ściągawkę, choć nie posądzałbym go o to, że nie pamięta.

Zgoda. Istniały nawet piękne ściągawki podklejone na kartonie do modlitw przy zakładaniu szat liturgicznych w zakrystii.

Myślę, że p. Fidelissowi chodziło w dukanie pomimo ściągawki. Mnie przeszkadza dukanie a nie ściągawka.

Missa cantata vs Missa ducata. Ta Missa ducata to często znak rozpoznawczy indultu, niestety.
A można nauczyć się dobrze czytać.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 03, 2014, 17:02:34 pm »


A można nauczyć się dobrze czytać.

Ita est! Dobrze czytać i rozumieć! Rozumieć co się czyta! Wtedy nie będzie missa ducata. Przecież stałe części Mszy Św. są w modlitewnikach na polski przetłumaczone.
Nie wyobrażam sobie, że kapłan czyta Kanon - Te igitur clementissime Pater . . . suplices rogamus.... i nie rozumie co znaczy suplices rogamus.

Ja dość dobrze czytam po fińsku. (Uczyłem się kiedyś) a 90% nie rozumiem. I co z tego?

A tak w ogóle to wszystkim początkującym kapłanom w odprawianiu mszy trydenckiej dobrze życzę, trzymam kciuki, dziękuję za dobre chęci, ale . . .
przygotować się trzeba dobrze. Quidquid agis, prudenter agas et respice finem. 
Zapisane
Jacek Rządkowski
uczestnik
***
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #26 dnia: Grudnia 03, 2014, 17:55:42 pm »

Panie Fideliss, jesteś Pan naiwny, dla kasy każdy bezmyślnie przeczyta co ma napisane i zrobi hokus-pokus... smutne to ale tak bywa...
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #27 dnia: Grudnia 03, 2014, 20:03:14 pm »

Panie Rządkowski, pan się uspokoi. A pan na tych organach to tak za friko czy dla kasy?
Ja już wolę pozostać w mojej naiwności.
A czy wiara w Boga i cały ten hokus-pokus nie jest naiwnością?
Ciekawym odpowiedzi.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #28 dnia: Grudnia 03, 2014, 20:06:20 pm »


Nie wyobrażam sobie, że kapłan czyta Kanon - Te igitur clementissime Pater . . . suplices rogamus.... i nie rozumie co znaczy suplices rogamus.


Nie wyobraża Pan sobie zatem, jak wyglądała kościelna rzeczywistość przez setki lat katolicyzmu ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #29 dnia: Grudnia 03, 2014, 20:14:58 pm »


Nie wyobrażam sobie, że kapłan czyta Kanon - Te igitur clementissime Pater . . . suplices rogamus.... i nie rozumie co znaczy suplices rogamus.


Nie wyobraża Pan sobie zatem, jak wyglądała kościelna rzeczywistość przez setki lat katolicyzmu ...

No, Pan tu jest ekspertem. Nie wyobrażam sobie. A jak wyglądała?
No, być może nie wyglądała najlepiej. To o czym mu to dyskutujemy? To po co ten ruch na rzecz tradycji i MT? 
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ars celebrandi cum ściągawka. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!