Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:24:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Halloween - święto katolickie
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Halloween - święto katolickie  (Przeczytany 2486 razy)
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« dnia: Października 31, 2014, 12:00:46 pm »

Bardzo ciekawy wywiad: http://www.wordonfire.org/resources/blog/its-time-for-catholics-to-embrace-halloween/2133/

(o ile oczywiście nie należy popierać faktycznej, współczesnej realizacji Halloween, o tyle nie należy też wylewać dziecka z kąpielą, jeśli miałoby to oznaczać protestancko-judaistyczno-wahabistyczne oczyszczanie chrześcijaństwa z "naleciałości pogańskich" w imię "jedynego prawdziwego monoteizmu").

Ciekawsze fragmenty:

I think that the association of Halloween with paganism has much more to do with the Protestant Reformation than anything else. The Protestant reformers were concerned about the practices of medieval Christianity that to them seemed contrary to what they believed the Church should be. They knew that these practices had clear precedents in the history of the Church, but insisted that they represented a corruption of the original form of Christianity that had become degraded over time. The degradation was explained as a regression into cultural forms that the Protestants described as pagan.

(...)

The arrival of Catholic immigrants to the shores of Protestant America was a source of great cultural consternation. The public festivals of the Catholic Faith were characterized as a corrupting and dangerous form of paganism. Halloween with all its carousing and shenanigans was especially problematic, as it represented the incursion of a specifically Catholic cultural form into a public life that was supposed to be Protestant. Everything associated with these Catholic festivities was caricatured as pagan and the association stuck with even the Catholics internalizing the critique and believing that their own customs were holdovers from paganism.

(...)

The Puritans detested the residual forms of Catholicism that they believed remained in the state church of England.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #1 dnia: Października 31, 2014, 13:48:13 pm »

Mnie osobiście cały ten Halloween okropnie irytuje, ale nie dlatego, że ubierając jakiś idiotyczny kostium można wpaść w sidła szatana, jak twierdzi p. Terlikowski i cała reszta internetowych kaznodziejów. Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że w sidła szatana o wiele łatwiej wpaść w zupełnie inny sposob, ale mniejsza z tym.

Mnie najbardziej drażni to, że Polacy tak łatwo adoptują wszystko, co widzą w amerykanskich filmach, nawet jeśli jest to nagłupsza rzecz pod słońcem. Trudno zrozumieć, dlaczego naród o tysiącletniej historii jest tak głupi.


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Października 31, 2014, 14:55:03 pm »



https://www.facebook.com/HalloweenPartyTheMovie/photos/a.137960292936987.27496.137889669610716/319117194821295/?type=1&theater
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #3 dnia: Października 31, 2014, 15:03:29 pm »

Moim zdaniem zasadność Halloween'u w żaden sposób nie da się obronić.
Tak jak zauważył pan Regiomontanus - jest to czyste, bezmyślne małpowanie Ameryki.
Jak powiedział poeta zawsze byliśmy papugą narodów.
Jeszcze trochę a 4 lipca będziemy wywieszać (ich) flagi narodowe.
Tu jestem faszystą i opowiadam się za czystością tradycji.

(Zauważmy - do Rosji to nie dotarło i nie dotrze.)
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #4 dnia: Października 31, 2014, 18:45:33 pm »

Rok temu, chyba również na FK pojawiał się ten artykuł.
Autor jest uznawany za tradycjonalistę - sprawuje KRR i Ryt OP w USA.

http://rebelya.pl/post/4984/o-augustine-thompson-op-katolickie-korzenie-hal

Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #5 dnia: Października 31, 2014, 20:23:57 pm »

My natomiast mamy coś o wiele gorszego - "Andrzejki" i to z tym w pierwszej kolejności powinno się u nas walczyć bo nawet w szkołach organizowane są z tej okazji obchody z wróżbami itd. A to jest przecież o wiele groźniejsze niż samo przebieranie się, straszenie i chodzenie po domach zbierając cukierki. Ba, to by można nawet uzasadnić po katolicku, np. że jest to przypomnienie o walce sił dobra ze złem, o realności i niebezpieczeństwie złych duchów albo jako ostrzeżenie dla grzeszników co ich spotka jak się nie nawrócą - trochę by się tego znalazło, trzeba by tylko zmienić akcenty. Natomiast wróżby nijak nie da się uzasadnić bo są wprost przeciwko przykazaniom Bożym.
Zresztą akurat Halloween jakoś nie widzę by się przyjmował, na przełomie lat 90/00 miał taki moment popularności ale to już chyba ucichło (w każdym razie ja dzisiaj nie widziałem u nikogo przed domem ani jednej dyni).
Nawet tradycyjnie polskie kolędowanie od domu do domu zanika.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #6 dnia: Października 31, 2014, 20:31:48 pm »

My natomiast mamy coś o wiele gorszego - "Andrzejki" i to z tym w pierwszej kolejności powinno się u nas walczyć

Oj wie pan ...... z tymi Andrzejkami to bym polemizował. Przecież tych wróżb nie bierze się na poważnie.
No, zostawmy trochę tego ludowego pogaństwa. To "Dziady"  Mickiewicza też - OUT?
Ciekawym opinii innych.
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2014, 20:34:36 pm wysłana przez Fideliss » Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #7 dnia: Października 31, 2014, 22:12:46 pm »

Swego czasu zapożyczyli głupie walentynki, teraz kolejne... Ja mam podejście podobne do p. Fidelissa, tzn. nie tyle patrzę na zagrożenie opętaniem (bo ten "szał" na szatana i opętania też mnie wkurza) co na bezmyślność. Mi by było nawet wstyd chodzić po domach i zbierać cukierki, bo czułbym się jak idiota. W ameryce jest to coś normalnego, jak nasi kolędnicy. U nas jest to obce, dlatego dziwnym jest dla mnie chodzenie po ludziach, którzy nie mają zielonego pojęcia o co w tym całym cyrku chodzi.

Andrzejki są trudniejszym tematem... Egzorcystą nie jestem, nie wiem jakie zagrożenia niosą ze sobą "wróżby andrzejkowe". Ale zabawa andrzejkowa w szkole, bez wróżb jest jak najbardziej ok. Niech się dzieciaki pobawią, nie muszą do tego sprowadzać obcych "świąt".
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #8 dnia: Października 31, 2014, 22:26:45 pm »

Duzo radosci dala mi dzisiejsza ranna Msza sw. w St. John, Indiana. Msza dla dzieci z tamtejszej amerykanskiej szkoly katolickiej. Dzieci przyszly przebrane za swietych i to bardzo roznych (byl nawet sw. Maksymilian Kolbe w obozowym pasiaku). Deacon Paul mial bardzo fajna katecheze w ktorej rozmawial z dziecmi o tym, ze Halloween to nie jest zadne swieto i nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem. Za to Dzien Wszystkich Swietych tak. Zakladajac kapelusz czarodzieja i maske diabla mowil o tym, jakie to sa niebezpieczne zabawy, bo diabel istnieje. Najlepszy byl moment, kiedy pokazywal dzieciom rzeczy zwiazane z poszczegolnymi swietymi. Dzieci rwaly sie do odpowiedzi i teafnie odpowiadaly. Np. nie dowierzalem ze na widok monstrancji powiedza: sw. Klara... A jednak! Pytam sie: mozna? Jasne, ze tak. A niby Ameryka taka poganska... Dodam, ze diakon nie ma polskiego pochodzenia!
Ks Łukasz Kleczka SDS
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #9 dnia: Października 31, 2014, 23:35:39 pm »

Oj wie pan ...... z tymi Andrzejkami to bym polemizował. Przecież tych wróżb nie bierze się na poważnie.
No, zostawmy trochę tego ludowego pogaństwa. To "Dziady"  Mickiewicza też - OUT?
Ciekawym opinii innych.

Bawić się, jak chcemy możem,
Wróżb spełnienie, rzadki traf,
Nasze losy w ręku Bożym,
W miłosierdziu jego praw!
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 02, 2014, 09:11:21 am »

Szataństwo w natarciu!


Kościół Matki Bożej Fatimskiej zdewastowany w „noc halloweenową”



Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w mieście Olavarria w Argentynie został sprofanowany w noc z 31 października na 1 listopada. Oprócz zdewastowania wystroju kościoła sprawcy pozostawili tam ślady… krwi.
 
Sprawcy zniszczyli konfesjonały, obrazy, paramenta liturgiczne, witraże, a nawet kwiaty. Wydarzenie miało miejsce późną nocą. Przypuszcza się, że napastnicy weszli do kościoła przez tylne drzwi, próbowali podpalić ołtarz, jednak ostatecznie im się to nie udało.
 
Podczas gdy sprawcy byli we wnętrzu kościoła niektórzy sąsiedzi usłyszeli podejrzane odgłosy i zadzwonili na numer alarmowy, ale w chwili przybycia policji nie było już nikogo. Strażacy pracowali przez kilka godzin, aby ugasić ogień.

Profanatorzy pozostawili również w kościele ślady krwi i odciski palców. Biegli uważają, że dzięki temu zidentyfikowanie sprawców jest kwestią czasu. Sprawdzane także będą zarejestrowane obrazy z sąsiadujących kamer.


http://www.pch24.pl/kosciol-matki-bozej-fatimskiej-zdewastowany-w-noc-halloweenowa,31846,i.html
Zapisane
DNR
uczestnik
***
Wiadomości: 153

« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 02, 2014, 21:08:39 pm »

@Anna M: Równie dobrze mogło się to stać w sylwestra, Boże Narodzenie czy inny zwykły dzień. Nie dramatyzujmy.

Ja osobiście mam neutralny stosunek do Hallowen. Ni parzy ni ziębi. Sam tego nie świętuję, z mojej rodziny też nikt więc jest mi to obce tym bardziej że i tak w życiu mało czasu na rozrywki bo to praca albo spędzam ten czas na porządkowanie grobów. Nie widzę też żeby to się jakoś super przyjmowało w Polsce jak mówią i dramatyzują niektórzy w gorącej wodzie kąpani katolicy. Nie nazywałbym tego jakimś wpadaniem w sidła szatana, opętania - bez przesady. Po prostu głupie amerykańskie małpowanie w niewłaściwym czasie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2014, 21:11:26 pm wysłana przez DNR » Zapisane
Co za ty? gówniarzu! Mijaj mnie szerokim  łukiem, bo czkawką ci sie odbije to tykanie mnie tu. - p.AM
Pobożne życzenia, często diabelską treść niosą.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 02, 2014, 22:15:44 pm »

Mogło się stać w każdym czasie i przypadki wandalizmu dzieją się też w różnym czasie, ale tu mamy czas konkretnie określony kiedy było to zdarzenie, a było w noc z 31 października na 1 listopada. Jak ten news jest dla pana dramatyzowaniem, to z uwagami gdzie indziej.  A to czy zdarzenie będzie miało miejsce w innym czasie, to tez nic innego jak szataństwo w natarciu!
Zapisane
DNR
uczestnik
***
Wiadomości: 153

« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 02, 2014, 22:26:39 pm »

Co zrobisz? Nic nie zrobisz. - jak mówią.

Ciekawe czy jakby owy akt wandalizmu był w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera to czy tytuł na katolickich portalach brzmiałby: "Kościół Matki Bożej Fatimskiej zdewastowany w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera".
Głupie szukanie dziury w całym przez katolickie nagrzane łby. Miałem służbę dosłownie w dzień kiedy ludzie zaczynali się schodzić na te całe Hallowen. Nie widziałem w nich jakichś odwołań do szatana czy innych pierdół. Większość to po prostu nastolatkowie z gimnazjum/liceum chcący się pobawić, spotkać ze znajomymi. Większość normalnie ubrana albo w jakichś kostiumach rodem jak chodziłem do podstawówki z balu przebierańców. I co? Żyją. Młodość ma swoje prawa. Ja mam do Hallowen negatywny stosunek tylko ze względu na to że robione jest w nieodpowiednim czasie i jest to głupie małpowanie Amerykańców. Jakby to było kiedy indziej to szczerze by mi to w ogóle nie przeszkadzało.

Niech Kościół lepiej zradykalizuje postawę w stosunku do pedofilów w swoich szeregach, a nie czepia się dzieciaków o jakieś bzdety.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2014, 22:46:40 pm wysłana przez DNR » Zapisane
Co za ty? gówniarzu! Mijaj mnie szerokim  łukiem, bo czkawką ci sie odbije to tykanie mnie tu. - p.AM
Pobożne życzenia, często diabelską treść niosą.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 02, 2014, 22:42:28 pm »

a może to nie wina Halloween, tylko święta reformacji
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Halloween - święto katolickie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!