Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 10:12:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Święcenia prezbiteratu dla "viri probati"
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Święcenia prezbiteratu dla "viri probati"  (Przeczytany 1701 razy)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« dnia: Października 28, 2014, 15:28:49 pm »

Tak trafiłem na wiadomość z GN - co szanowni PT. czytelnicy o tym sądzą?

http://gosc.pl/doc/2222338.Zonaci-ksieza-katoliccy-bedzie-eksperyment


Ja oczywiście jestem wielkim przeciwnikiem zniesienia celibatu prezbiterów w kościele zachodnim. Ale co sądzić, i jak postępować, gdy pojawia się konieczność jak widać?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1 dnia: Października 28, 2014, 16:30:27 pm »

Tak trafiłem na wiadomość z GN - co szanowni PT. czytelnicy o tym sądzą?

http://gosc.pl/doc/2222338.Zonaci-ksieza-katoliccy-bedzie-eksperyment


Ja oczywiście jestem wielkim przeciwnikiem zniesienia celibatu prezbiterów w kościele zachodnim. Ale co sądzić, i jak postępować, gdy pojawia się konieczność jak widać?
Konieczność? Przecież to będą w najlepszym razie "etety kapłana". 8h w "winnicy Pana", reszta dla rodziny. Swoją drogą -jakie będzie źródło utrzymania tych kapłanów i ich rodzin?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #2 dnia: Października 28, 2014, 16:54:56 pm »

Ja nie znam realiów tamtego Kościła - ale mnie co innego martwi. No tak na logikę, to żadne rozwiązanie problemu. Słabo widzę uczenie starszych ludzi. Gdyby to jeszcze byli jacyś wieloletni diakoni, mocno doświadczeni, mający formację i studia, to może i tak (powiedzmy). Choć z drugiej strony - święcić powinno się osoby mające powołanie. Czy potrzeba zwalnia z posiadania powołania - inaczej mówiąc, czy wszystko gra, gdy święci się kogos kto pewnie powołania nie ma, ale czuje że trzeba, bo się wspólnota sypie. No i pytanie, na ile perspektywiczne jest to rozwiązanie, skoro mają byc to osoby starsze.... to odsunięcie problemu w czasie o 10-15 lat przy jednoczesnym strzale sobie w stopę na zasadzie pokazania mlodym - nie ma sensu bys teraz sie wyrzekał celibatu i szedł do seminarium. Poczekaj, zostaniesz księdzem na starość.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Października 28, 2014, 19:15:53 pm »

Kolejny eksperyment

http://breviarium.blogspot.com/2014/10/kolejny-eksperyment.html
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #4 dnia: Października 28, 2014, 21:20:30 pm »

Eksperyment jak eksperyment, ale w sumie po tym, jak BXVI pozwolił wyświęcić konwertytów anglikańskich, żonatych na duchownych, może to być różnie widziane... Wielu - niesłusznie- ale jednak odbiera to jako pierwsze znaki zmian.

Boję się, że Franciszek się zgodzi...
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #5 dnia: Października 28, 2014, 21:32:16 pm »

Eksperyment jak eksperyment, ale w sumie po tym, jak BXVI pozwolił wyświęcić konwertytów anglikańskich, żonatych na duchownych, może to być różnie widziane... Wielu - niesłusznie- ale jednak odbiera to jako pierwsze znaki zmian.
Tylko, że wyświęcanie żonatych konwertytów anglikańskich na duchownych dotyczy tylko tych osób, które wcześniej były "kapłanami" w swojej wspólnocie - trzeba przyznać, że to pozwolenie ma całkowicie odmienne motywy od brazylijskiego "eksperymentu" i że wydaje się być całkiem słuszne.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #6 dnia: Października 28, 2014, 21:49:54 pm »

moim zdaniem w imię ortodoksji motywy należy odłożyć na bok. Jeśliby przyjąć za regułę że Salus animarum suprema lex, to jednak wydaje się, że ważniejszy jest problem braku kapłanów w ogóle, niż to, że byli pseudoduchowni nie mają zawodu i potrzebują się czymś zająć, bo do tego się to u anglikanów sprowadza.

W wielu sprawach mam być może wypośrodkowane podejście, ale uważam, że osób związanych trwającym węzłem nie należy dopuszczać do prezbiteratu poza wielkimi wojennymi prześladowaniami itp.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Października 29, 2014, 11:07:42 am »

Przecież od prawie 50 lat Kościół jest prześladowany przez modernistów ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Października 29, 2014, 14:55:27 pm »


I Kościół nigdy nie miał się tak dobrze jak teraz! ;)
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Święcenia prezbiteratu dla "viri probati" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!