Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:58:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: łatwiej bedzie wyrzucić księdza, który nie żyje w celibacie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: łatwiej bedzie wyrzucić księdza, który nie żyje w celibacie  (Przeczytany 3661 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« dnia: Czerwca 05, 2009, 09:08:15 am »

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/322664,kosciol_katolicki_latwiej_bedzie_wyrzucic_ksiedza_ktory_nie_zyje_w_celibacie.html

Przenieść do stanu cywilnego, czy wyrzucić? - Czy z dyspensą od święceń, czy bez? Jeżeli "won!" to dobrze. Jeżeli z dyspensą, to okaże się, że święcenia można odwołać i kapłaństwo nie jest już "na zawsze".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 09:10:19 am wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:24:58 am »

Wyrażie jest napisane, że wprowadza się to po to by ułatić sytuację tych kapłanów, zwłaszcza kiedy sa dzieci.. tylko skoro oni sami nie starają sie tej sytuacji "ułatwić" do jak można im chcieć to usprawniać na siłę. Ech...vivat CIC 1917 ! To jest faktycznie obowiązujące prawo...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:18:53 am »

...vivat CIC 1917 ! To jest faktycznie obowiązujące prawo...

Z tego co wiem, to poprzedni papież przy aktywnym współudziale obecnego zmienił kodeks, chyba że Pan nie uznaje decyzji papieża...
Zapisane
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:43:42 am »

I prawidłowo, niech  klient idzie do rodziny, którą sobie założył.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:48:39 am »

Z tego co wiem, to poprzedni papież przy aktywnym współudziale obecnego zmienił kodeks, chyba że Pan nie uznaje decyzji papieża...

Nie tyle "nie uznaje" co niczego nie tracę trwając przy CIC 1917. Nowy z 1983 niczego w starym nie ulepszył a conajwyżej nieco pomieszał, powycinał bardzo istotne kanony, oraz pozminiał inne w sposób wiary bynajmniej nie budujący, więc wiem, że choć ten kodeks obowiązuje w Kośiciele dla dobra duszy odwołuję się do poprzedniego. :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 11:51:06 am wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:09:00 pm »

czy KEPscy nie uznają tej furtki za nieKEPski sposób na wysiudanie niektórych poniekąd nadzwyczajnych xięży ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:11:26 pm »

Jeżeli łamie VI Przykazanie i wywołuje tym publiczne zgorszenie, to lepiej będzie, jak zostanie wydalony.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:20:14 pm »

czy KEPscy nie uznają tej furtki za nieKEPski sposób na wysiudanie niektórych poniekąd nadzwyczajnych xięży ?

Właśnie tego się można obawiać...niestety, przyczyną wszak "przeniesienia do stanu świeckiego" może być uznanie danego hierarchy "o zaistnieniu takich okoliczności" ale to czysta spekulacja oczywiście. Jednak wolałbym , by prawo to było zarezerwowane dla Stolicy Świętej.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:15:15 pm »

Wydaje mi się, po przemyśleniach, że to nowe prawo będzie dawało więcej władzy biskupom w przetwarzaniu kapłanów na BMW. Biskup będzie mógł powiedzieć do kapłana "Przestań się trydencić, bo powiem żeś bywalec domów publicznych i masz lewą rodzinę, i usunę cię ze stanu kapłańskiego, jak nie będziesz odprawiał NOMu!
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:19:38 pm »

Cytuj
czy KEPscy nie uznają tej furtki za nieKEPski sposób na wysiudanie niektórych poniekąd nadzwyczajnych xięży ?
Szkoda, że tak się traktuje Kościół hierarchiczny... :(
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
marcin
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:21:10 pm »

ale celibat to nie koniecznie łamanie VI przykazania lub inaczej nie każde złamanie VI przykazania jest łamaniem celibatu. Jeśli dobrze rozumiem chodzi o tych książy którzy mają nieformalne związki,czy rodzinę. Nie wiem co jest gorze, trwanie w takiej sytuacji, narażanie dzieci na potęcjalny stres itd czy uregulowanie statusu tegoż kapłana. To mleko się już rozlało pytanie jak je się sprzątnie...

aha na głosy że to osłabi kapłaństwo wydaje mi się to nonsensem bo raczej żaden z kapłanów kiedy był jeszcze klerykiem nie myślał o byciu księdzem z myślą że kiedyś stan kapłański porzuci.
Zapisane
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:30:02 pm »

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o tych książy którzy mają nieformalne związki,czy rodzinę. Nie wiem co jest gorze, trwanie w takiej sytuacji, narażanie dzieci na potęcjalny stres itd czy uregulowanie statusu tegoż kapłana.

Uczciwiej będzie, kiedy wróci na łono swojej rodziny, porzucając czynne kapłaństwo.
Bo trwanie w uporczywym konkubinacie przez czynnego duszpastersko księdza jest po prostu nieuczciwe.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:06:28 pm »

Cytuj
czy KEPscy nie uznają tej furtki za nieKEPski sposób na wysiudanie niektórych poniekąd nadzwyczajnych xięży ?
Szkoda, że tak się traktuje Kościół hierarchiczny... :(

ilu polskich biskupów powiedziało xiężom odprawiającym w KRR "synu, masz kłopot ze swojem kapłaństwem" równocześnie przymykając oko na to i owo w diecezji ?

ja wiem o dwu takich przypadkach ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:44:39 pm »

Właśnie ale ilu nie powiedziało. Takie stwierdzenia określenia godzą we wszystkich polskich biskupów, w takiego np. biskupa Liberę też.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:46:08 pm »

+
ja to czytam co tu wypisujecie to aż głowa boli... :(
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: łatwiej bedzie wyrzucić księdza, który nie żyje w celibacie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!