Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:27:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Bogactwo Kośćioła.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Bogactwo Kośćioła.  (Przeczytany 3703 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« dnia: Września 29, 2014, 20:45:22 pm »

Przed chwilą obejrzałem na kanale planete film o bogactwach Kościoła (katolickiego). Miliony dolarów w diecezjach USA, miliony euro gdzie indziej, sprzeniewierzenia itp.
itp.... Ma się rozumieć film (jak wiele innych) tendencyjny i wymierzony w mój Kościół. Ja to komentuję jako; pitu pitu pierdu pierdu. Trzeba to wszystko przefiltrować. Mnie bogactwo KRK nie przeszkadza. Więcej - chcę aby mój Kościół posiadał też określone zasoby materialne, bo niby dlaczego miałby być kościołem żebraczym.
Ciekaw jestem, tak przy okazji, jak się ma bogactwo Kościoła do bogactwa materialnego wszystkich instytucji żydowskich na naszym globie.

Niemniej jednak jest problem. Z jednej strony ubóstwo pierwszych chrześcijan, ubóstwo o które apeluje Papa Buon Giorno, ubóstwo naszego Zbawiciela, a
obecny stan majątkowy KRK, pazerstwo niektórych duchownych itd.
Na co idą pieniądze z tacy? Jak się te sprawy mają w Kościele polskim? Kto co i jak rozlicza?

Ciekawym komentarzy forumowiczów. Przeszkadza Wam to bogactwo Kościoła w wierze?
     
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Września 29, 2014, 22:29:18 pm »

.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Września 29, 2014, 22:44:53 pm »

Mnie też nie. Wszystko to granie na lekceważeniu X Przykazania Boskiego. Nie pożądaj ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #3 dnia: Września 29, 2014, 23:11:35 pm »

Im kościół bogatszy tym bardziej Niepodległy.
Z wczorajszej opowieści ks. prałata Króla:
- Jak zagospodarowałem te 6 hektarów to miałem z 150 kur, ileś tam świń...
- A co ks. zrobił z tymi pozostałymi jajami?
-sprzedawałem na targu
-A brał ks. od władzy ludowej kartki?
-  A po co?
 Komuna, komuną a prałat sobie poradził. :)
Daj Boże takich proboszczów dzisiaj.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #4 dnia: Września 30, 2014, 01:25:35 am »

Cytuj
Niemniej jednak jest problem. Z jednej strony ubóstwo pierwszych chrześcijan, ubóstwo o które apeluje Papa Buon Giorno
Od Papy Buon Giorno znajomości historii Kościoła nie wymagam. Ale od Pana, Panie Fidelissie, owszem.
Kościoły - wspólnoty pierwszych chrześcijan, w miastach rozsianych wokół brzegów Morza Śródziemnego, były... bogate. Na tyle bogate, że właśnie to bogactwo prowokowało krwawe pogromy organizowane przez większych i mniejszych kacyków rzymskich. Chrześcijanie zbierali pieniądze na pomoc wdowom/wdowcom i dzieciom po zamordowaniu mężów/żon za wiarę. To były właściwie takie SKOKi - parabanki. Kasę trzymali nie tylko kapłani ale świeccy a oni mieli łeb do pieniędzy, bo byli Grekami.

Obecnie w Polsce nikt chrześcijan na arenę nie rzuca ale jest w społeczeństwie materialna bieda. Kasa duża w Kościele jest, działa wiele różnych dużych organizacji, także Caritas, kontrolowanych przez biskupów. W pierwszych wiekach można było mówić o wspólnocie i pomocy. Teraz wspólnoty nie ma, aktywość świeckich jest mile widziana tylko gdy jest po myśli biskupa a jemu bardziej iwenty nowo-ewangelizacyjne w głowie a nie pomoc. Para idzie zatem w iwentowy gwizdek a ludzie czytaja o aferach nieruchomościowych z udziałem wielebnych.
Pieniądze tak, wypaczenia - nie.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #5 dnia: Września 30, 2014, 09:42:21 am »

Cytuj
Niemniej jednak jest problem. Z jednej strony ubóstwo pierwszych chrześcijan, ubóstwo o które apeluje Papa Buon Giorno
Od Papy Buon Giorno znajomości historii Kościoła nie wymagam. Ale od Pana, Panie Fidelissie, owszem.

No, wie Pan, czytało się co nieco, czytało.  :) Ale żeby od Papy Buon Giorno znajomości historii Kościoła nie wymagać? O mamma mia!

Jeszcze jedno; przeciętnemu, szaremu katolikowi bogactwo Watykanu, bank Ambrosiano, jakieś przekręty, itp może nie przeszkadzać. To za wysoko jest.
Przeszkadzać mu może lokalna, parafialna, wypasiona plebania przy skromnym kościółku. Opłaty za ślub, chrzest, pogrzeb, samochód księdza proboszcza.
A prosty ludek wszystko to widzi..... i gorszy się tym bogactwem plebanijnym.

Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #6 dnia: Września 30, 2014, 09:46:08 am »

Przeszkadzać mu może lokalna, parafialna, wypasiona plebania przy skromnym kościółku. Opłaty za ślub, chrzest, pogrzeb, samochód księdza proboszcza.
A prosty ludek wszystko to widzi..... i gorszy się tym bogactwem plebanijnym.
... i znowu to Dziesiąte Przykazanie ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #7 dnia: Września 30, 2014, 10:23:17 am »

Cytuj
Przeszkadzać mu może lokalna, parafialna, wypasiona plebania przy skromnym kościółku. Opłaty za ślub, chrzest, pogrzeb, samochód księdza proboszcza.
A prosty ludek wszystko to widzi..... i gorszy się tym bogactwem plebanijnym.
Pełna zgoda.
Nie usprawiedliwiając wypasionych plebanii, powiem, że nakłada się na to wszystko tzw "etos" stręczony i lansowany od małego Polakom w szkołach i mediach. "Etos" - wzorzec dobrego Polaka. Dobry Polak to taki, który "chodzi" do pracy w ministerstwie ze skórzaną teczką i ma w szufladzie całą szuflę orderów zasługi dla państwa. Np. PiS nazywa to "etosem inteligencji żoliborskiej" - etosem etatystycznym.

Proszę zauważyć, że jakoś nikt nie lansuje "etosu Cegielskiego", "etosu spółdzielczego" itp.
To też powoduje, że parafianie wolą stać i krytykować parafię. Proboszczom też jest to na rękę - lepiej żeby krytykowali niż mieszali się do spraw parafii. Jeszcze by głupie pytania o Tridentinę zadawali.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #8 dnia: Września 30, 2014, 11:04:00 am »

Nawet tak się mówi, że Polacy proboszczowi szybciej wybaczą babkę na boku, niż wypasioną furę i plebanię...  ;)

Mój proboszcz jest sprytny. Zmienia auta (dość drogie z mocnym silnikiem i bogatym wyposażeniem), ale kupuje w podobnym kolorze i nadwoziu. Ponieważ sam interesuję się motoryzacją, to od razu rozpoznam zmiany. Ale większość pobożnych pań różnicy nie widzi i nie wie, że aktualne auto to nowe Volvo S60 T5 AWD Titanium za co najmniej 150 tys. pln.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Września 30, 2014, 12:14:45 pm »

Kościół jako kościół jest bogaty, bo posiada BEZCENNE dzieła sztuki. Co z tego - skoro nie bardzo ma je komu sprzedać (a i nie wypada).

Natomiast razi bogactwo - a nawet nie bogactwo, co problem niektórych kapłanów z wydawaniem pieniędzy...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #10 dnia: Września 30, 2014, 12:15:15 pm »

Cytuj
Mój proboszcz jest sprytny. Zmienia auta (dość drogie z mocnym silnikiem i bogatym wyposażeniem), ale kupuje w podobnym kolorze i nadwoziu. Ponieważ sam interesuję się motoryzacją, to od razu rozpoznam zmiany. Ale większość pobożnych pań różnicy nie widzi i nie wie, że aktualne auto to nowe Volvo S60 T5 AWD Titanium za co najmniej 150 tys. pln.

No no łebski proboszcz. A ja myślałem, ze takie sztuczki to tylko w bankach i ministerstwach/agencjach skarbu państwa stosują  ;D

W jednym ministerstwie, aby nie drażnić prostych ludzi zamówili nowe, silniejsze bryki. Miały być w tym samym kolorze - ciemnobutelkowym ze srebrnymi klamkami. Traf chciał, że w ofercie tego koloru już nie robiono a klamki teraz są inne.
Koncern nie mógł zrozumieć dlaczego dla jednego prowincjonalnego kraju mają zatrzymać taśmę i malować samochody lakierem, którego nie używa się od roku.
Udało się. Samochody kosztowały 20% drożej ale z daleka na parkingu wyglądają jak stare.

Panie Superfluus, a rządowe Lancie z dyskretnym żółtym kwadracikiem pod Sejmem ;-) (silnik od Ferrari)

No ale dosyć już, nie plujmy więcej na Matkę Kościół i Ojczyznę, która broni i karmi własną piersią  ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #11 dnia: Września 30, 2014, 12:47:08 pm »

Ale większość pobożnych pań różnicy nie widzi i nie wie, że aktualne auto to nowe Volvo S60 T5 AWD Titanium za co najmniej 150 tys. pln.

A czy do posługi duszpasterskiej nie wystarczy cinquecento czy poczciwa Skodzina Fabia?
Gdybym był biskupem tak bym zarządził ; w mojej diecezji maksymalny pułap zmotoryzowania to samochody jak wyżej, no może jeszcze seicento i ....
satis! , czyli wystarczy. No, można jeszcze by zachęcać do ewangelicznego osiołka, ale to już asceza okrutna, dla bardziej uduchowionych.

Właśnie, słyszałem, że w jakimś piśmie przedwojennej Polski ukazał się humor rysunkowy - nasz Zbawiciel na osiołku a obok brzuchaty kardynał w super limuzynie.
Pod rysunkami  odpowiednie podpisy;  Bóg. Sługa Boży. 
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #12 dnia: Września 30, 2014, 13:02:17 pm »

zamożność = niezależność

Państwo uwielbia biednych, produkuje ich masowo, każdego złapanego za nogę średniaczka zaraz sprowadza to poziomu biedaka - biednym się steruje, biedny jest posłuszny bo jest zależny, jest uzależniony.
Człowiek zanim zacznie tworzyć wielkie idee najpierw musi zdobyć coś do jedzenia, zatroskani o byt nie mają czasu na tematy nie związane z egzystencją.

O tym marzy każdy rozsądny wróg Kościoła (bo nierozsądni to chcą rewolucji i palenia kościołów - i zawsze przegrywają :) ) bieda Kościoła i co za tym idzie zależność.
Przychodzenie po prośbie na remonty, na utrzymanie, na rachunki.

Proszę zauważyć, że ci sami którym przeszkadza "bogactwo" kapłanów nawołują do zniesienia celibatu.
"Klecha ma być biedny i powinien mieć 12 dzieci". Tak żeby każdego dnia zamartwiał się o los tych swoich dzieci i był gotowy na ... kompromisy!


Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #13 dnia: Września 30, 2014, 22:39:34 pm »

Co się dzieje z tym forum, że na takie tematy schodzimy
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #14 dnia: Września 30, 2014, 22:50:28 pm »

Co się dzieje z tym forum, że na takie tematy schodzimy
Czyżby Przezacne Forum przechodziło swoje aggiornamento?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Bogactwo Kośćioła. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!