Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:27:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rafał Trytek idzie na wojnę z Watykanem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 Drukuj
Autor Wątek: Rafał Trytek idzie na wojnę z Watykanem  (Przeczytany 70212 razy)
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #210 dnia: Czerwca 19, 2009, 14:14:33 pm »

Cytuj
Nie wiem jak z poglądami samego ks. Trytka ale właśnie wydaje mi się, że sedewakantyści (np. strona ultramontes.net) nie są tacy konsekwentni - jak coś nie pasuje w reformach Piusa XII to dorabia się ideologię, że nie wiedział co podpisuje, był nieświadomy itp, jak Jan XXIII wydał jakiś dokument nie pasujący do jego wizji jaką mają progresiści i wtórnie wielu tradycjonalistów to dorabia się ideologię, że to dla kamuflażu... Była już o tym dyskusja nie wiem czy w tym wątku czy w podobnym.
a to ciekawe! Chodziło mi ściśle o x Trytka. Chętnie bym poczytał jak tradycjonaliści piszą, że Pius XII podpisał coś nieświadomie...
Ja się z tym nie spotkałem.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #211 dnia: Czerwca 19, 2009, 14:28:23 pm »

To jednak nie w tym wątku była o tym dyskusja. Tutaj: http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,782.0.html
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Hyacinthus
bywalec
**
Wiadomości: 53


Sancte Hyacinthe ora pro nobis.

« Odpowiedz #212 dnia: Czerwca 19, 2009, 21:58:16 pm »

Te wspólne modlitwy właśnie wbrew temu co chcieli różni postępowcy a część tradycjonalistów za nimi przejęła nie mają negować nawracania. Chociaż jako tako też nie jestem ich zwolennikiem. Co do nowej religii - jak wyżej.

Wśród zdjęć zamieszczonych w książce abp Lefebvre'a ''Oni Jego zdetronizowali '' wyd. Te Deum, jedno przedstawia modlitwę Jana Pawła II z różnowiercami, a w opisie niżej trafna uwaga, ''Jeszcze żaden z nich się nie nawrócił''.  Wspólne modlitwy, ale bez nawracania. Dlatego nie dziwi, że w Asyżu każdy sekciarz modlił się do swojego fałszywego bożka za aprobatą Jana Pawła II. Papież wyznający ideę fałszywego ekumenizmu, zamiast ukazywać konieczność nawrócenia do Kościoła Katolickiego na równi z katolikami stawiał wszelkiej maści heretyków, pogan i schizmatyków.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #213 dnia: Czerwca 19, 2009, 22:28:12 pm »

Nie było WTEDY jako takiego bezpośredniego nawracania (słyszałem już opinię, że tzw. dialog międzyreligijny jako cel też ma w ostateczności nawrócenie innowierców, chociaż to była jedna opinia) ale nie wykluczało nawracania. Wcześniej wspomniałem ks. Rahnera SJ, który właśnie uważał, że Kościół ma być "anonimowy" co doprowadziło do owego kryzysu misyjnego. Tych jego twierdzeń nie przyjęto chociaż ciągle jakoś są obecne, przeciwstawiali się temu m. in. ks. Joseph Ratzinger i (akurat nielubiany przez tradycjonalistów, wydaje mi się, że poniekąd słusznie) o. Yves Congar OP.
Dla przykładu podczas tych spotkań nie było nawracania, ale nie było go też kiedy owi przywódcy religijni siedzieli u siebie. Najważniejsze jest to, że jednak nawracania nie wykluczono, jak chcieli progresiści a wielu tradycjonalistów niestety im uwierzyło.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #214 dnia: Czerwca 19, 2009, 22:51:02 pm »

Jedyny sensowny cel jaki widzę - to budowa odpowiedniejszego klimatu do szczerych rozmów...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #215 dnia: Czerwca 20, 2009, 10:11:58 am »

Ad. Ksiądz Ageb PRzesympatyczny zresztą  :)
Proszę jednak zwrócic uwagę na liczne publikacje JE.Ks.Abp Alfonsa ( nomen omen )  Nossola, który wprost neguje kwestie konieczności oraz zasadności nawracania jako niekonieczna i zbedną w "nowej eklezjologii". Warto też zwrócić uwage na osobę JE.Ks.Kardynała Waltera Kaspera, który przecież wciąż jeszcze jest odpowiedzialny za "ekumenizm". TO nie wygląda wszystko ładnie niestety Drogi Księże, mimo, że rozumiem usilne próby usprawiedliwiania sytuacji. Tu dochodzą także wypowiedzi Pawła VI, Jana Pawła II ( Ut unum sint ), owszem mamay "Dominus Iesus" i jest to zdecydowany hamulec poprzednich posunięć, ale niedoskonały i zdecydowanie niedoprezyzowany.
Daj Boże , by to się zmieniło na dobre. 
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #216 dnia: Czerwca 20, 2009, 13:53:30 pm »

Dlatego właśnie napisałem, że te twierdzenia ciągle są obecne, powinienem dodać, że w dużym stopniu. Kiedy jednak mieliśmy wykłady z religiologii to uczono nas właśnie z perspektywy Dominus Iesus i wyjaśniano te kwestie "niepotrzebności nawracania".
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #217 dnia: Czerwca 20, 2009, 14:26:32 pm »

Cytuj
Cytuj
A wierzy Pan w coś takiego jak asystencja Ducha Świętego w Kościele?
A czym się ta asystencja objawia, poza gwarancją nieomylności?
Przypomniało mi się coś jeszcze: polecam "Sobory Kościoła niepodzielonego" ks. Marka Starowieyskiego, konkretnie rozdział o Soborze Chalcedońskim. Można zobaczyć, że Pan Bóg dla ratowania Kościoła może posłużyć się nawet koniem :).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #218 dnia: Czerwca 21, 2009, 09:18:12 am »

To ja zacytuję metaforycznie (dostało mi się za umieszczenie tego na youtube od luteranina):

Gaude Maria virgo: cunctas haereses sola interemisti in universo mundo. Alleluia.

http://www.youtube.com/watch?v=bM26utJVLRM
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #219 dnia: Czerwca 22, 2009, 17:23:51 pm »

Czy do x Trytka moźna bez grzechu iść na Mszę Świętą w takim razie? A do spowiedzi? Co wynika z tej dsykusji?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #220 dnia: Czerwca 22, 2009, 17:36:30 pm »

Można i nie można, analogicznie jak do innych księży katolickich nie mających jurysdykcji zwyczajnej. Nie czytałem tych 17 stron dyskusji (uzupełnię w miarę wolnego czasu), ale sytuacja wiernego korzystającego z posługi Xiędza Rafała opiera się na dokładnie takich samych przesłankach jak wiernego korzystającego z posługi FSSPX.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #221 dnia: Czerwca 22, 2009, 20:25:57 pm »

Można i nie można, analogicznie jak do innych księży katolickich nie mających jurysdykcji zwyczajnej. Nie czytałem tych 17 stron dyskusji (uzupełnię w miarę wolnego czasu), ale sytuacja wiernego korzystającego z posługi Xiędza Rafała opiera się na dokładnie takich samych przesłankach jak wiernego korzystającego z posługi FSSPX.

Tylko tu jest aspekt bez "una cum"... dość istotny chyba w tym zestawieniu. Wydaje mi się, że nie jest grzechem uczestniczenie w Mszy Świętej odprawianej przez Xiędza Trytka, ale nie mam w tym zakresie rozeznania. Tylko "wydaje mi się".
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #222 dnia: Czerwca 22, 2009, 20:40:46 pm »

Równie "śliski" jest aspekt trwałego nieposłuszeństwa komuś, kogo uznaje się za legalną hierarchję (FSSPX) jak i odmawiania jurysdykcji duchownym okreslanym mianem "heretyków".

Jurysdykcję nadzwyczajną "sedekatolików" można dość łatwo uzasadnic, bo w tym modelu jurysdykcja zwyczajna zanikła trwale (sedewakantyzm), do czasu nawrócenia hierarchji (sedeprywacjonizm).

Jurysdykcja nadzwyczajna Bractwa nastręcza pewne trudności, ale jak pisałem tu już X razy, równiez da sie ją pozytywnie wyprowadzić
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #223 dnia: Czerwca 22, 2009, 20:56:26 pm »

Wydaje mi się, że nie jest grzechem uczestniczenie w Mszy Świętej odprawianej przez Xiędza Trytka, ale nie mam w tym zakresie rozeznania. Tylko "wydaje mi się".

Lepiej nie ryzykować.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #224 dnia: Czerwca 22, 2009, 21:00:39 pm »

Równie "śliski" jest aspekt trwałego nieposłuszeństwa komuś, kogo uznaje się za legalną hierarchję (FSSPX) jak i odmawiania jurysdykcji duchownym okreslanym mianem "heretyków".

Jurysdykcję nadzwyczajną "sedekatolików" można dość łatwo uzasadnic, bo w tym modelu jurysdykcja zwyczajna zanikła trwale (sedewakantyzm), do czasu nawrócenia hierarchji (sedeprywacjonizm).

Jurysdykcja nadzwyczajna Bractwa nastręcza pewne trudności, ale jak pisałem tu już X razy, równiez da sie ją pozytywnie wyprowadzić

Tak ( ja to zdanie podzielam ) ale trzeba Panie Kolego Drogi rozważyć jak sprawa się ma dla katolika, który jest "una cum" a chce iśc na taką Mszę Świętą, jak to wygląda względem legalizmu jego sumienia, stanowiska Kośicoła, bo chyba tu już jest problem, o ile np. Ecclesia Dei dała interpretację, że w Mszy Świętej FSSPX można uczestniczyć "o ile nie ma sie intencji zerwania z Ojcem Świętym" ( toż akurat absurdalne było w tym oświadczeniu względem FSSPX ) o tyle, zdaje się, że już udział w Mszy Świętej bez "una cum" jest w Kośicele postrzegany jako "akt schizmatydcki"... Choć mogę się mylić.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2009, 21:03:09 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rafał Trytek idzie na wojnę z Watykanem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!