Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 12:47:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Partykuły Komunii Świętej
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Partykuły Komunii Świętej  (Przeczytany 2914 razy)
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« dnia: Września 16, 2014, 17:03:33 pm »

Szczęść Boże!

Od pewnego czasu zauważyłem, że w trakcie odprawiania Novus Ordo jest możliwa profanacja (a przynajmniej tak mi się wydaje) Najświętszego Sakramentu. W  trakcie przekazywania sobie znaku pokoju ksiądz zazwyczaj podaje towarzyszącej mu asyście prawą dłoń. W tym momencie możliwa jest profanacja tj upadek partykuł komunii świętej na ziemię. Wszak przecież wcześniej trzymał w rękach Pana Jezusa (przeistoczenie). Zwrócę jeszcze uwagę, że rzadko który ksiądz trzyma złączone palce po przeistoczeniu. Z resztą jak mają to czynić kapłani w trakcie przekazywania znaku pokoju (trzymanie złączonych palców)?

Cytuj
Obrzęd pokoju

82. Następuje obrzęd pokoju, w którym Kościół prosi o pokój i jedność dla siebie samego i dla całej ludzkiej rodziny, wierni zaś okazują sobie trwającą w Kościele komunię i miłość, zanim przyjmą Najświętszy Sakrament.

Jeśli chodzi o sam znak przekazania pokoju, winny go ustalić Konferencje Episkopatu zgodnie z mentalnością i zwyczajami ludów. Wypada jednak, aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju tylko osobom najbliżej stojącym.
http://www.kkbids.episkopat.pl/index.php?id=201#id=222

Cytuj
Obrzędy Komunii świętej

28. Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej lub podanie ręki. Osoba wykonuje ten gest w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z Tobą albo: Pokój z Tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen. Należy jednak zachować jednolitość znaku w danym zgromadzeniu (zob. OWMR 42). Kapłan może przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostając w prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, to znaczy pozostanie w prezbiterium, jeśli nawet ze słusznej przyczyny pragnie przekazać znak pokoju niektórym wiernym. Wypada, aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju tylko osobom najbliżej stojącym (zob. OWMR 82 i 154).
w.jankowice.rybnik.pl/czytelnia/owmr.html

Moje pytania:

1. Czy ja jako ministrant mogę uniknąć w jakiś sposób tej profanacji (jeśli taka zachodzi)?

2. Załóżmy, że są jakieś szanse na to aby ta profanacja zaszła. Czy mogę chodzić po miejscu na którym kapłan przekazuje ten znak pokoju asyście(np. po to aby ustawić mszał)?

3. Czy raczej nie powinienem myśleć inaczej: że to nie moja wina, kapłan  jest odpowiedzialny za partykuły, i że mogę chodzić po miejscach gdzie mogły by być domniemane(przeze mnie) partykuły??

4. Czy takie myślenie o domniemanych partykułach komunii nie prowadzi do nerwicy?

Zdarzyło mi się kilka razy, że w trakcie komunikowania wiernych po tym jak kapłan zebrał partykuły do cyborium widziałem na swojej patenie partykułę(idąc do miejsca gdzie są odkładane pateny).

5. Co w takim przypadku mam czynić?

6. Zdarzało mi się to niejednokrotnie a więc musi się to zdarzał także innym ministrantom. Jest część ministrantów która dba o to, inni natomiast nie dbają i wkładają pateny  do takiego materiału podobnego do złożonego korporału gdzie się je przechowuje. Czy te partykuły tam mogą być?

7. Czy mogę sięgać ręką po patenę z tego miejsca wiedząc że owe partykuły tam "latają"(są ciągle przesuwane, miażdżone innymi patenami itd)?

8. Przecież one mogą spaść na ziemię a więc nie mogę chodzić też w pobliżu tego miejsca bo są tam partykuły?

Tym tokiem rozumowania mogę dojść do absurdu bowiem mogę stwierdzić że jest wiele miejsc gdzie są domniemane partykuły. Proszę o pomoc.
« Ostatnia zmiana: Września 16, 2014, 17:06:12 pm wysłana przez neotomista » Zapisane
Niebieskooki
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 39

#yolo

« Odpowiedz #1 dnia: Września 16, 2014, 17:20:22 pm »

Ja to widzę tak - księża teraz o to nie dbają kompletnie (komunia na rękę, ocierania palców po rozdawaniu w powietrzu itd.), i nawet bez tego biednego znaku pokoju te profanacje są i będą. Część jest nieunikniona, bez względu na ryt i dyscyplinę kapłana, i to na pewno jest w planach bożych uwzględnione (jak np. komunikant upadnie na ziemię), ale też obstawiam, że obecnie jest to mniejszość przypadków.

Często księża po podniesieniu ocierają palce nad kielichem/korporałem - wtedy tak bardzo o ten znak pokoju bym się nie martwił. Jeśli tego nie robią, to pewnie i tak do przekazania już nic na tych palcach nie będzie. :D

Warto pilnować, żeby patenki były wycierane nad korporałem, ale też nie zawsze się da (raz kościelny w jakiejś parafii ochrzanił mnie podczas Mszy, jak chciałem położyć patenkę na korporalne, zabrał ją i patenka w ogóle nie była czyszczona, a wszystko poszło na ziemię...). Generalnie głową muru nie przebijesz.  ::)

Co do pytania nr 5 - jak się tak zdarzy to staram się sam tym zająć (spożyć), bo - sorry, nie oszukujmy się - księży takie rzeczy podczas Mszy nie obchodzą. Partykuła przecież nie podlega transsubstancjacji.  ;D

Też z drugiej strony nie wieszajmy na nich za bardzo psów - nie wiedzą, nie zdają sobie sprawy, bo taki ich ukształtował system seminaryjny (trochę jak z gimnazjalistami :D ). Neokatechumenat powszechnie zaprasza się do seminariów, ale trydenty.... BROŃ BOŻE! To też skąd chłopaki mają wiedzieć, nawet jak są wierzące i pobożne.
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #2 dnia: Września 16, 2014, 20:02:52 pm »

Z resztą jak mają to czynić kapłani w trakcie przekazywania znaku pokoju (trzymanie złączonych palców)?
O tak: http://youtu.be/aqIl7IB3n4g?t=57m15s
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #3 dnia: Września 16, 2014, 20:25:18 pm »

Temat wałkowany tu po wielokroć.
Aczkolwiek pytania sensowne. Dla wielu NOM to jedna wielka profanacja (a przynajmniej jej duże ryzyko).
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #4 dnia: Września 16, 2014, 20:35:58 pm »

Temat wałkowany tu po wielokroć.

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,4515.0.html
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7071.0.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
neotomista
uczestnik
***
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #5 dnia: Września 16, 2014, 21:38:27 pm »

Tak ale tam nie ma odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Proszę mimo wszystko o kontynuowanie wątku
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #6 dnia: Września 16, 2014, 22:47:32 pm »

Temat wałkowany tu po wielokroć.
Aczkolwiek pytania sensowne. Dla wielu NOM to jedna wielka profanacja (a przynajmniej jej duże ryzyko).

Dla mnie zdecydowanie TAK.

Oglądaliśmy niedawno w TRWAM transmisję NOMu, w trakcie udzielania Komunii, bez paten, kamera wiele minut pokazywała ks. ocierającego palce w  W POWIETRZU po włożeniu komuś Komunikantu do ust.
Oczywista oczywistość, ze Partykuły sypać sie musiały na podłogę i nikomu to nie przeszkadza...
Brak wrażliwości.
Ale to tylko jeden z wierzchołków góry lodowej...
Te teksty modlitw w powiązaniu z ekumenizmem i JPII sa chwilami prawie zabawne...
Dzis obsesyjne nazywanie Maryi "Gwiazdą ewangelizacji" podczas transmisji Apelu odbieram osobiście jako bluźniercze...
Jest tyle pięknych wezwań w Litanii... A tu zaraz kojarzy sie gwiazda z pentagramami... Po co to?
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #7 dnia: Września 16, 2014, 23:21:31 pm »


Dzis obsesyjne nazywanie Maryi "Gwiazdą ewangelizacji" podczas transmisji Apelu odbieram osobiście jako bluźniercze...
Jest tyle pięknych wezwań w Litanii... A tu zaraz kojarzy sie gwiazda z pentagramami... Po co to?
Jakimi pentagramami? A Gwiazda Zaranna?
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #8 dnia: Września 16, 2014, 23:53:26 pm »

A "Stella Maris"?
A "Stella Splendens"?

Bez przesady.
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #9 dnia: Września 17, 2014, 00:06:34 am »

A "Stella Maris"?
A "Stella Splendens"?

Bez przesady.

Radio M najpierw miesiącami forsowało formułkę: Maryjo Gwiazdo Nowej Ewangelizacji...
Potem zrezygnowali z "nowej"..., podobnie jak z "radosnego entuzjazmu":-))

Dla mnie to nowomowa z masonerią w tle.
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Partykuły Komunii Świętej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!