Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:21:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wasz codzienny zestaw modlitw
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Wasz codzienny zestaw modlitw  (Przeczytany 12338 razy)
+katolik
Gość
« dnia: Czerwca 04, 2009, 10:54:06 am »

Witam

Jestem ciekawy, jaki jest Wasz codzienny zestaw modlitw oprócz tych mówionych własnymi słowami. Nie chodzi mi o to, żeby dawać w tym wątku pole do "chwalenia się" liczbą odmawianych modlitw, ale raczej żeby poznać tradycyjne, katolickie formy osobistej pobożności.

Ja jako raczkujący katolik od jakiegoś tygodnia odmawiam codziennie jedną część Różańca oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:59:40 am »

We wtorki modlę się do św. Antoniego, w środy do św. Józefa, w czwartki do Ducha Świętego.
Bardzo też cenię Modlitwę powszechną Klemensa XI i "Pieśni nabożne" Franciszka Karpińskiego.
Zapisane
+katolik
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:08:54 am »

Piękna modlitwa - nie znałem jej  :)

Cytuj
Wierzę w Ciebie, Panie, lecz wzmocnij moją wiarę; ufam Tobie, ale wspomóż moją nadzieję; miłuję Ciebie, lecz uczyń moją miłość bardziej gorącą; żałuję za moje grzechy, ale spraw, bym żałował doskonalej.
Uwielbiam Cię jako Stwórcę wszechrzeczy, pragnę Ciebie jako celu ostatecznego; wychwalam Cię jako ustawicznego dobroczyńcę, wzywam jako miłosiernego obrońcę.
Kieruj mną w swojej mądrości, otocz swą sprawiedliwością, pocieszaj dobrocią, chroń swoją potęgą.
Ofiaruję Ci moje myśli, Panie, aby mnie prowadziły do Ciebie; moje słowa, aby mówiły jedynie o Tobie; moje uczynki, aby zgodne były z Twoją wolą, i całe postępowanie moje, aby było życiem wyłącznie dla Ciebie.
Chcę tego, czego Ty chcesz, chcę dlatego, że Ty chcesz, chcę, jak Ty chcesz i jak długo chcesz.
Proszę Cię, Panie, abyś oświecił mój rozum, pobudził moją wolę, oczyścił ciało i uświęcił duszę.
Daj mi żałować za przeszłe grzechy i zwyciężyć przyszłe pokusy, opanować złe skłonności i nabywać odpowiednie dla mnie cnoty.
Daj mi, dobry Boże, miłość ku Tobie i wstręt do moich wad, szczerą troskę o bliźnich i pogardę tego, co złe na świecie.
Spraw, abym się starał słuchać przełożonych, pomagał podwładnym, dbał o przyjaciół i przebaczał wrogom.
Pomóż mi zwyciężać pożądliwość umartwieniem, skąpstwo jałmużną, gniewliwość łagodnością, a oziębłość zapałem.
Uczyń mnie roztropnym w radach, wytrzymałym w niebezpieczeństwach, cierpliwym w przeciwnościach i pokornym w powodzeniu.
Spraw, Panie, abym był skupiony w modlitwie, wstrzemięźliwy przy posiłku, dokładny w pracy i zdecydowany w zamiarach.
Natchnij mnie troską o czystość sumienia, skromność zachowania się i wyglądu, mowę bez zarzutu i życie uporządkowane.
Pomóż mi czuwać nad popędami natury, nad współpracą z łaską, zachowywaniem Twego prawa i postępowaniem wysługującym zbawienie.
Naucz mnie, jak jest małym to, co ziemskie, jak wielkim to, co Boskie, jak krótkim, co doczesne, jak nieskończonym, co wieczne.
Spraw, abym dobrze przygotował się na śmierć, przejął się lękiem Twojego sądu, uniknął potępienia i osiągnął niebo. Przez Chrystusa, naszego Pana. Amen.
http://brewiarz.pl/appendix/modlitwy/klemens.php3
Zapisane
Szmulka
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 04, 2009, 12:43:06 pm »

A mnie ciekawi czy ktoś z Was ma w "zestawie" swych porannych modlitw Dekalog i Przykazania Kościelne?
Kiedyś bardzo rano jechałam z pewnym księdzem na giełdę po kwiaty do kościoła. Ledwo wstał i w drodze odmawiał swój poranny pacierz, no to ja z nim. I nagle po "Wierzę" zaczął recytować Dekalog i Przykazania. Wtedy, nagle, po wielu latach, przypomniało mi się, że takiej właśnie modlitwy porannej uczono mnie jako dziecko na religii, kiedy przygotowywałam się do Komunii. W dorosłym życiu zapomniałam o tym zupełnie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 04, 2009, 12:58:22 pm »

Ja jako raczkujący katolik od jakiegoś tygodnia odmawiam codziennie jedną część Różańca oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Próbowałem do tego "Anioł Pański", ale bez dzwonów trudno upilnować pory (jak słyszę dzwony - odmawiam...). Do tego  modlitwa przed snem (różaniec odmawiam rano "zamiast" modlitwy porannej) - i jakiś akt strzelisty na widok kościoła kapliczki czy krzyża... (a do tego modlitwa z dziećmi przed snem, jak przyjdę zanim zasną...). I modlitwa przed posiłkiem (po posiłku mi się nie udaje :-/)

@p. Szmulka - to zadziwiające, ale w dzieciństwie sam z siebie odmawiałem przykazania oraz robiłem codzienny rachunek sumienia. Udało mi się jednak roztrwonić tę łaskę :-/
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 04, 2009, 14:56:39 pm »

Kiedy byłem mały modliłem się w następującym porządku (moja babcia mnie tego nauczyła):
Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, 10 Przykazań Bożych, 5 Przykazań Kościelnych (które do dzisiaj umiem tylko w starej wersji), główne prawdy wiary, siedem sakramentów.
Potem modliłem się wspólnie z dziadkami (oni zawsze modlili się wspólnie):
Modlitwa żywego różańca:
Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci tę modlitwę różańcową, za Ojca Świętego, za Kościół Święty, za wszystkie modlitwy apostolskie na ten miesiąc i dzień dzisiejszy wyznaczony.
Następnie był 10 różańca, litania loretańska, pod Twoją obronę, modlitwy za zmarłych, i O Maryjo bez grzechu poczęta.

Teraz odmawiam brewiarz (czasem nowy, czasem stary), staram się odmówić cały różaniec (4 części - ale jak nie mogę to jedną zawsze), jestem codziennie na Mszy Św., do tego modlitwy okresowe (tzn. litania loretańska w maju, litania do Serca Jezusa w czerwcu etc.). Staram się robić rozmyślanie, ale często nie wychodzi.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
+katolik
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 04, 2009, 15:21:28 pm »

Pomyślę nad częstszym niż w dni nakazane chodzeniem na Mszę Świętą, ale już po zdjęciu ze mnie ekskomuniki. Na razie czuję się dość niepewnie, nie mogąc przystąpić do Sakramentów  :-\
Zapisane
calido
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 04, 2009, 20:52:53 pm »

Czy odmawiacie wyżej wymienione modlitwy także rano? I kiedy w codziennym pośpiechu znajdujecie chwilę modlitewnego skupienia? Ja przyznaję się że modlę się w samochodzie w drodze do pracy :-[
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 04, 2009, 21:22:43 pm »

Mam taki zwyczaj:
Pon-Duch Sw i Bóg Ojciec
Wt-Anioł Stróż i wszyscy Święci
Sr-Św.Józef
Czw-Najświętszy Sakrament
Pt-Męka Jezusa,Droga Krzyzowa,Pierwsze Piatki itd
Sob-Matka Boża
Niedziela-Trójca Przenajświetsza

Polecam lekture Pisma Sw. Chociaz pare zdań dziennie. Akty strzeliste w ciagu dnia
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 04, 2009, 22:20:04 pm »

Zestaw podobny do tego, jaki odmawia moja babcia:

Ojcze nasz
Zdrowaś Maryjo
Wierzę w Boga
10 Przykazań
(Sporadycznie 5 kościelnych i 6 prawd wiary)
Chwała Ojcu
Przykazanie miłości
Aniele Boży
(Czasem modlitwa do św. Michała Archanioła)
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
kwiatostan lipy
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:54:28 am »

zestaw modlitw???

Wolę raczej mówić o moich ulubionych modlitwach:
Poza pacierzem, różaniec święty, koronka do Miłosierdzia Bożego, modlitwa bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, poranna modlitwa do serca Pana Jezusa, modlitwa do św. Antoniego, której nauczyła mnie moja śp. babcia, "pod Twoją obronę", modlitwa do Matki Boskiej Szkaplerznej, modlitwa do św Michała Archanioła, za zmarłych ( gdy mijam cmentarz), psalmy: 50, 83, 92, 115 121, wezwania i akty strzeliste
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:06:25 pm »

Mnie katechetka w przedszkolu nauczyła:
Mój Dobry Boże kładę się spać, nic mi się złego nie może stać. Mam na obronę znak Krzyża Świętego: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
I często do dziś z tego korzystam na koniec modlitwy, szczególnie jak mam koszmary albo boję się ciemności.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:15:33 pm »

Hmmm...W dzień powszechny, wstajemy razem z małżonką godzinę przed wyjściem do pracy. Modlimy się modlitwą jutrzni wraz z czytaniami z Godziny Czytań oraz Ewangelią z dnia. Po Ewangelii 15 minut indywidualnej modlitwy w ciszy. Potem kończymy jutrznię Kantykiem Zachariasza, modlitwami brewiarzowymi i Ojcze Nasz. Na zakończenie znak pokoju i modlitwa z brewiarza.
Natomiast w niedzielę i święta robimy podobnie, tyle że z dziećmi i niekiedy już po śniadaniu. Oczywiście już bez godziny czytań modlitwy w ciszy. Za to jest czas na rozmowy dotyczące wiary. Kończymy błogosławieństwem dzieci (znak Krzyża nz czole). Całość około godziny.
Wieczorem (jeżeli to możliwe) krótka modlitwa z dziećmi tzn Ojcze Nasz, Zdrowaś, Aniele Stróżu i Chwała. Również błogosławieństwo na noc, buziaki i spać.
To tak mniej więcej.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:27:17 pm »

Ja zaś skromnie niestety Pater noster, Ave Maria, Credo, Requiem, Sanctae Michael Archangele, Pod Twoją obroną ( po polsku ) , Aniele Stróżu wraz z odwołaniem się do Aniółów Stróżów osób najbliżyszych, bliskich i wszystkich tych z którymi stykam się bezpośrednio lub pośrednio. Oczywiście akty strzeliste, często oraz odwołanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. To tak "standardowo" rano i wieczorem ( czasem "w locie" niestety ). Różaniec niestety tylko dzisiątkę dziennie czasem się zdarza więcej ale rzadko z reguły w drodze do pracy lub z pracy lub gdziekollwiek indziej. Muszę nad tym więc popracować mocno.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:01:20 pm »

A mnie ciekawi czy ktoś z Was ma w "zestawie" swych porannych modlitw Dekalog i Przykazania Kościelne?
Kiedyś bardzo rano jechałam z pewnym księdzem na giełdę po kwiaty do kościoła. Ledwo wstał i w drodze odmawiał swój poranny pacierz, no to ja z nim. I nagle po "Wierzę" zaczął recytować Dekalog i Przykazania. Wtedy, nagle, po wielu latach, przypomniało mi się, że takiej właśnie modlitwy porannej uczono mnie jako dziecko na religii, kiedy przygotowywałam się do Komunii. W dorosłym życiu zapomniałam o tym zupełnie.


u mnie w domu od zawsze jest tak:

1. W imię Ojca...
2. Ojcze Nasz
3. Zdrowaś Maryjo
4. Wierzę w Boga
10. Jam jest Pan Bóg twó... 10 przykazań
13. Przykazanie miłości
14. Dialog:
- To jest Święta Trójca
- Bóg Ojciec, Syn Bozy, Duch Świety, trzy osoby jeden Pan Bóg
- Kto cie stworzył?
- Pan Bóg
- Kto cię odkupił?
- Syn Boży
- Kto cię uświęcił?
- Duch Święty
- A na co nas Pan Bóg stworzył
- abyśmy Go znali chwalili mu wiernie służyli i tym sposobem żywot wieczny otrzymali
Ofiaruje ci Panie, ten pacież na większą cześć i chwalę twojego Imienia.
Proszę Ciebie Panie Jezu oświęć rozum, dolej pamięć a Ducha Świetego do Serca mego
15. Boże bądź miłościw... x3
16. Niechaj będzie pochwalony... x3
17. Aniele Boży
18. - Poślij Panie robotników na żniwo swoje
     - i zlituj się nad ludem twym
19. W imie Ojca...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2009, 16:56:42 pm wysłana przez abenadar » Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wasz codzienny zestaw modlitw « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!